Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Somnul pe perioada sarcinii


Recommended Posts

Salutare!Sunt o gravidutza in luna a patra si din pacate ma confrunt cu o problema mai mult sau mai putin intalnita in cele noua luni, si anume:nu prea pot sa dorm si ma enerveaza la culme. E normal e anormal? Cand am fost la control si i-am spus doctoritei,mi-a spus ceva de genul ca ma pregateste pentru ce va urma.Sincer raspunsul nu m-a multumit.S-a mai confruntat cineva cu asa ceva? Ana & bebicu Ana Maria Scintee
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna, eu am intrat in luna a 8-a si am dormit foarte bine in primele luni cam pina in luna a 6-a cand a inceput shwoul.Dr. tau are dreptate. pregateste pt. ce va urma. ma doare spatele, pe o parte daca dorm nu-i convine lui BB ca-mi da suturi. ce sa mai pina adorm este o adevarata hirjoneala.incerc sa nu maninc seara sau sa maninc f. putin pt. ca mi se pune un gogoloi in capul pieptului de nu mai pot respira. Layla -cu BB 32 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot in luna a 4-a sunt si am inceput sa am si eu probleme cu somnul. Pana acum dormeam oriunde ma asezam si la orice ora, chiar si la birou ma lua un somn de abia imi mai tineam ochii deschisi, iar o data chiar cred ca am adormit (mi s-a taiat firul timp de cateva minute, desi eu aveam ochii deschisi). Dar de vreo 10 zile (cam asa) am inceput sa nu mai pot dormi. Mi-e in continuare la fel de somn, dar cand ma bag in pat nu pot sa adorm sau daca adorm, ma foiesc intr-una toata noaptea de pe o parte pe cealalta. Cred ca mi se intampla asta si pentru ca mi-a mai crescut si burtica si am auzit eu ca gravidutele nu trebuie sa doarma pe burta (pozitia mea preferata), nici pe spate ca se sufoca BB, si mai de curand am auzit ca nici pe partea dreapta nu prea e bine, ca se pare ca pe-acolo trece nu stiu ce vena care iriga copilul. Asa ca daca analizez in profunzime situatia, cred ca este in mare parte psihologic. La asta se mai adauga si faptul ca am impresia ca BB este mai agitat seara - se aud tot felul de zgomote ciudate in burtica (asta stiu de la sot, ca el asculta cu urechea acolo in fiecare seara si ma enerveaza pe mine ca eu nu aud nimic si nu pot sa ajung cu urechea la burtica). Manu & burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, ManuClau si eu trec prin aceeasi situatie ca tine. De cateva sapt. nu prea mai pot sa dorm, chiar daca mi-e somn de nu mai pot... Si asta de cand a miscat bebe prima data. De atunci am inceput sa visez urat noapte de noapte, ca ma si sperii cateodata.....Dormitul pe burta era si pozitia mea preferata, insa acum ...Singura pozitie comoda este acum dormitul pe partea dreapta, ca pe stanga sta mai mult bebe si nu ma lasa... Cand dorm pe spate da din picioruse... asta este.. de abia este inceputul. Insa mie imi trece totul cand ma gandesc la bebe. Cris - 18 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut ceva probleme cu somnul, uneori dorm bustean toata noaptea, alteori ma trezesc si nu mai pot adormi, sau pur si simplu nu pot dormi.Si visez uneori asa de urat, ca ma trezesc socata... Mai rau a fost cu durerile de cap, ma trezeam noaptea sa merg la baie si nu mai puteam adormi de durere..offfff, acum e bine...sper sa fie..la cele 7 luni cat avem.Beti seara putin laptic caldut sau un ceai de tei, si schimbati-va mereu pozitia de somn.Eu cand dorm prea mult pe-o parte(adio somn pe burta...de ceva luni bune..), incepe bebe sa sutuie, si ma intorc.De la un timp insa nu pot respira prea bine , si dau drumul la geam(minus grade afara si eu cu pilota pana la gat, nasul afara[:D]), mai urla sarcul sot cand se trezeste zgribulit..da ce sa fac?? Sa ii fie bine lui bebe, si mai recuperam la somnic in timpul zilei...ca nu-i chiar atat de rau, trec ele toate.Sarcina usoara tuturor[bis] 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi, mamica cu burtica:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Ana si bun venit printre noi [hia] Ai sa vezi ca cu DC-ul, nu ai sa mai poti dormi deloc,daca devii dependenta [:D] Sarcina usoara in continuare si un bebe sanatos si voios...in rest bea cu incredere, ceiutz de tei,si pe mine m-a ajutat mult! Pa,pa! ***Alba*** http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=499&cid=78
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...