Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

articol ziar


Recommended Posts

Povesti oribile despre spitalele si medicii din Romania a auzit fiecare, cei mai multi dintre noi le-au experimentat pe propria piele. Dintre fostii mei colegi de liceu cam trei sferturi au terminat medicina, cativa dintre ei OAMENI, cu adevarat pasionati si dornici sa faca ceva, din pacate foarte putini au mai ramas in tara. Nu sunt de acord sa-i bagam pe toti medicii in aceasi oala dar este foarte greu avand in vedere procentul enorm de personaje inumane care se ascund in spatele meserie de medic din Romania. Personal am avut experiente urate si foarte urate cu medicina romaneasca dar sunt dornica sa ascult opiniile medicilor. Care este explicatia pentru tratamentul inuman la care sunt supusi bolnavii in spitale (cei care nu platesc binenteles), pentru afacerile cu medicamente pe care le au doctorii, pentru incompetenta crasa a unora (care continua sa profeseze), pentru faptul ca acea comisie care ancheteaza malpraxisul nu gaseste niciodata doctori vinovati (o mana spala pe cealalta, nu?)? mai am o gramada de intrebari dar ma abtin ca sa nu par agresiva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ba mie mi se pare o idee buna aceea de reportaj vazut NUMAI prin ochii pacientului. Fara explicatii ulterioare si motivari din partea personalului. Si asta deoarece chiar asa primesc in fiecare zi tratamentul pacientii: FARA EXPLICATII. Departe de mine gindul de desconsidera medicii (eu insami am in familie vreo 2). Dintotdeauna meseria de doctor, invatator sau avocat a fost respectata (in unele vremuri e adevarat acest respect nu s-a materializat si in numerar), tocmai pentru ca vietile noastre si modul in care ni le traim depind atit de mult de ei. Multi sint ingineri, de pilda pe site, multi si-au tocit coatele in ani buni de profesat, de cercetare, de nesomn, etc Diferentza dintre noi si ceilalti de mai sus, este tocmai ca daca dau gres, cel mult imi pierd slujba, daca vorbesc urit nimeni nu ma ia in seama (nu ranesc sentimente), daca nu-mi da bacsis ii pica usa de la masina in piatza matache, etc), nu-s atenta la parametri, curge apa rece, etc. Nimeni nu-si atirna viatza de tabelele mele din Excel sau daca am fost atenta la cursul de prelucrari prin aschiere in anul 4. Pe de alta parte nimeni n-o sa vina sa-mi pupe mina ca i-am scapat feciorul, sau mama, sau ca nu-l mai doare, sau ca ..traieste. Cam asa vad eu diferentza, cu respect pentru ambele opinii, Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca si medicii ar trebui "auziti" intr-un astfel de articol... Chiar as fi curioasa sa aflu DE CE doctorul care trebuia era garda in noapte in care am nascut nu se afla la "post" (dormea, saraca si de ce sa se deranjeze), DE CE nu au multumit-o decat 200 de dolari, DE CE medicul pediatru din spital nu ne-a avertizat ca micuta noastra are o "tumoare" pe manuta, DE CE nici medicul de familie nu ne-a avertizat de acest lucru decat cand a fost prea tarziu si a trebuit sa ajungem "la cutit"... Multi DE CE la care si acum asteptam, ca parinti, raspunsul... De ce se mai naste la noi la 5 grade Celsius in spital, de ce asistentele te trateaza ca pe un gunoi... Si de ce, cand am ajuns la Bucuresti, la unul din spitale, am putut in sfarsit, sa gasim un MEDIC adevarat, de "scoala veche" care a reusit, in mare masura, sa ne "rastoarne" toate opiniile despre doctori, un medic caruia i-am "pupat" cu adevarat mana pentru ca ne-a salvat puiul si fara nici un ban si cu o blandete pe care nu mai credeam sa le intalnim... Imi pare bine ca o ziarista vrea sa scrie despre situatia spitalelor si a sistemului medical in general, mai ales ca doreste sa fie la randul ei mama. BAFTA MULTA!! Miki
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca am citit si eu si unele din povesti sint intr-adevar horror! Ceea ce voiam eu sa spun este ca nu neaparat sintem de vina chiar TOTI pentru asta. Imi cer scuze daca tonul meu a fost prea dur, trebuie sa recunosc ca sint foarte sensibila la subiectul asta pentru ca am fost atacata de foarte multe ori pur si simplu pentru ca fac parte din tagma medicilor. Si nu trimiterea aalinei m-a inflamat de fapt, ci felul in care s-a exprimat MadalinaM, bagindu-ne pe toti in aceeasi oala. Inca o data, scuze daca am suparat pe cineva. Sint doar necajita si amarita de tot ce se intimpla in tara asta si atita tot. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cataghe
Pentru ca am citit si eu si unele din povesti sint intr-adevar horror! Ceea ce voiam eu sa spun este ca nu neaparat sintem de vina chiar TOTI pentru asta. Imi cer scuze daca tonul meu a fost prea dur, trebuie sa recunosc ca sint foarte sensibila la subiectul asta pentru ca am fost atacata de foarte multe ori pur si simplu pentru ca fac parte din tagma medicilor. Si nu trimiterea aalinei m-a inflamat de fapt, ci felul in care s-a exprimat MadalinaM, bagindu-ne pe toti in aceeasi oala. Inca o data, scuze daca am suparat pe cineva. Sint doar necajita si amarita de tot ce se intimpla in tara asta si atita tot. This is the first day of the rest of my life!
Pozitia pe care o reprezinti este normala, la fel ca si hotararea pe care o ai. Cred ca discutiile sunt destul de aprinse nu pt. ca cineva vrea sa acuze neaparat pe toti medicii, sau medicii raspund mai taios, ci pt. ca toata lumea stie cum este sistemul, se vad solutiile (sau se intezaresc macar) dar nu se ia nici o masura. Poate ca multe "povesti de groaza" sunt determinate de faptul ca in domeniu au intrat multe persoane neinteresate de nobila meserie, ci de veniturile la care pot sa aibe acces. Promovarea mitei la diverse nivele vine tot din vina sistemului, caci ce pretentii putem avea de la un dr. care pt un post a dat mita mii sau zeci de mii de $ ??? Acesta, evident, va incerca sa recupereze "investitia" !!! Si cum el este vazut de asistente, infirmiere, etc, pierde ascendentul moral pentru a le opri pe acestea... Nu vreau sa va mai spun desi stiu multe, poate prea multe "ciudatenii" din mediul sanitar actual ! Gata ca prea trist este... DARAEL [flo] “A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mesajul meu se adresa autoarei subiectului. Poate nu am fost eu prea clara, dar l-am scris in ideea ca fiecare, in povestea nasterii am scris exact ce am trait si de acolo putea sa ne citeasca impresiile. Eu una, ii sunt recunoscatoare medicului care mi-a urmarit sarcina si care 9 luni mi-a raspuns la cele mai tampite intrebari ce imi trecau prin cap. Medic care in toate aceste luni nu mi-a cerut nimic, doar i-am platit consultatia si care a fost alaturi de mine la nastere. Daca i-am dat bani a fost pentru ca asa am vrut nu pentru ca mi-a cerut. La fel si moasa m-a ajutat mult. Pentru ca pe ea o vedeam prima data i-am dat din start ca sa fiu sigura ca se poarta frumos. Poate s-ar fi purtat si fara sa ii dau. Doctorita de bebelusi era tinerica si nu a primit nimic de la mine comportandu-se impecabil cu toti bebelusii si cu toate mamicile. Din pacate in cazul meu nu pot spune acelasi lucru despre asistentele cu care am intrat in contact. Dar am dat bani pentru ca doream ca bebelusul meu sa fie bine ingrijit. Asta e doar ceea ce am trait eu si nu am de gand sa generalizez. De aici si trimiterea la povestile de la nasterea pe glob. Eu citindu-le nu mi-am putut imagina ceea ce povestesc fetele din SUA sau din Canada despre conditiile din spitale. Asta e! Am o imaginatie limitata la realitatea pe care am trait-o aici. Pupici tuturor. Si catagne poate are dreptate, generatia de medici tineri poate vor reusi sa schimbe ceva. Macar pentru copii nostri. Doar ca ar trebui sa ii ajutam si noi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cataghe, inteleg de ce te-ai simtit ofensata, si eu,la randul meu, am avut acelasi sentiment... Te sfatuiesc sa nu pui la suflet niciodata parerile celor care nu te cunosc, dar te includ,de dragul generalizarii,intr-o categorie din care stii ca nu faci parte. Si inca ceva, sunt multi oameni necajiti si dezamagiti, carora li s-au imbolnavit copiii, sau apropiatii si nu i-au putut ajuta cu nimic, uneori nici cu bani - ca medic trebuie sa te poti pune in pielea lor, alungand resentimentele pe care tot ei ti le starnesc prin atitudini/injurii nemeritate... E nevoie de multa, multa rabdare,blandete si intelepciune... Succes ! alina v. http://www.omfs-ct.ro/ioana/pagina_ioanei.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns, pro si contra. Imi pare rau ca prin interventia mea s-a deturnat, intr-un fel, sensul discutiei care s-a dorit a fi intiata prin postarea acestui subiect. Din cite vad, Morgan nu a mai intrat pe forum si cred ca atunci cind o va face va fi foarte surprinsa de intorsatura pe care au luat-o lucrurile. De aceea, va multumesc inca o data, si va rog sa ne intoarcem, daca doriti, la primul mesaj, cel al lui Morgan, facind abstractie de "contributia" mea. Va rog sa nu ma intelegeti gresit, departe de mine gindul de a incerca sa impun cuiva ceva, dar asa mi se pare corect fata de autoarea subiectului. Numai bine, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...