Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

"Primatv" se prinde in strainatate,decodata?


Recommended Posts

Hallo! eu sint de fapt sotul lui Sophie, va pot da citeva informatii utile referitoare la receptia programelor romanesti.Da, se prind mai multe programe romanesti. Unele codate partial ( Tvr1, tvr2,antena1), unele nedecodate, "libere". Va este suficienta o parabola de 80 cm, NU va trebuie un receiver scump (eu am un Humax fox din internet), dar conditia esentiala si hotaritoare pt. o receptie buna e un LNB de 0,4 dB (gasiti si de 0,3db). LNB-urile le gasiti mai greu din magazine, sint si scumpe, dar se gesesc fara probleme in internet sau la Conrad (wwww.conrad.de).Eu am comandat un LNB la Compusat-Gad, 26 Euro , acelasi LNB costa la Conrad 39 Euro. Acest lucru e valabil si pt. receiver. Daca nu folositi Pay-TV nu dati mai mult de 130 Euro( Humax-ul meu a costat 125 Euro si are calitile technice care ma intereseaza). Va spun sincer ca, "Beratung-ul" din magazinele de specialitate nu ajuta prea mult celor din situatia mea. Incercati sa cumparati un receiver cu diseqC 1.2 ca sa puteti actiona un motor (tot din internet). Asta deoarece programele romanesti sint pe mai multi sateliti si nu cred ca e placut iarna sa actionezi antena manual. Dupa ce aveti tot la indemina, va trebuie frecventele respectiv "datele" programelor, le gasiti de exemplu pe www.nauy.de/FernsehsenderRo.htm Succes! pt. alte intrebari va raspund cu placere!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am si eu o intrebare,poate ca s-a mai confruntat cineva cu problema asta in Germania! Deci,in contractul nostru de inchiriere,este prevazuta o clauza,cum ca nu avem voie sa instalam antena de satelit proprie! Receptia se face deci prin cablu,pe cablu se receptioneaza programe pentru toate minoritatile din Germania, numai pentru noi romanii,NU !Offf... Totusi,orice minoritate are dreptul de a receptiona programe in lb.materna,eu asa am auzit ! So,acuma noi ce ne facem ? S-a mai confruntat cineva dintre voi cu problema asta si cum a-ti rezolvat-o ??? Multumesc anticipat! ***Alba*** http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=499&cid=78
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hallo alba! e adevarat ca nu poti monta antena in exterior, si nici pe balustrada balconului (daca e in contract), dar o poti monta fara nici o problema in balcon, la o inaltime suficienta pt. unghiul de aprox. 35° , va function in mod sigur. Sint si parabole speciale, au o forma deosebita dar sint scumpe...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by sophie
Hallo alba! e adevarat ca nu poti monta antena in exterior, si nici pe balustrada balconului (daca e in contract), dar o poti monta fara nici o problema in balcon, la o inaltime suficienta pt. unghiul de aprox. 35° , va function in mod sigur. Sint si parabole speciale, au o forma deosebita dar sint scumpe...
Sotzu Sophiei,multumesc mult! Da ,chestia cu balconu,e buna,dar balconul nostru,este situat exact in directia opusa si prin 2 pereti de beton, nu s-a receptonat nici un program de satelit :-((( Parabola speciala,te referi la aia in forma de romb ? Mda,dar deocamdata nu m-a dau 700 de € afara din casa ...smile [:D] Crezi,ca nu pot sa discut cu proprietarul casei ? Poate,poate face vreo exceptie ... ***Alba*** http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=499&cid=78
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna, eu nu reusesc sa prind altceva decit protvi [vom], tvri, tvr1 si 2 [:(]. cine-mi poate spune prin ce satelit pot fi receptionate antena1 si primatv? tocmai am incercat primatv pe astra si zice niet, signal brouillé. antena1 inca n-am descoperit-o pe nici unul din satelitii setati. multzu [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by hannen
Fetelor cat am fost in Egypt m-am tot gandit daca sa intreb s-au nu, stiti cumva in Asia (japonia) se poate receptiona cu o antena satelit posturile noastre de tv? Sotul meu a vrut sa cumpere una de acolo ,dar nu stim nimic despre antenele astea.Adica cum functioneaza ,cred ca sunt de mai multe feluri .Stie cineva ceva? Va rog un sfat. Nicole&Amira
Fetelor imi pare rau sa va spun ca de aici nu putem prinde sateliti de Europa... suntem pe cealalta parte a globului, nici pe cei de America nu-i putem apuca... trebuie sa ne multumim cu ce e pe internet sau satelitii locali. "Suntem la capatul pamantului" Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sint din nou eu, "sotul". Alba, intr-adevar prin 2 pereti nu poti prinde nimic, doar cu multa fantezie. Am inteles ca stati in chirie la casa.Spune-i proprietarului ca nu vrei sa instalezi antena pe un zid ci pe un suport in curte. In afara de antenele plane (vreo 200 Euro caci trebuie una mare)sint si altele care au o forma de semisfera le gasesti in internet. Daca ai acces la o bucata de gradina , ai putea sa pui proprietarul in fata faptului implinit, ajutindu-te de putin tupeu. Totul e sa ai liber in directia sud , fara arbusti si pomi. Vezi daca in curte mai sint si alte obiecte inutile dupa care ai putea masca parabola ta. Sau spune-i pe sleau ca un suport de rufe ruginit stil pom bate la ochi cel putin la fel de mult. Zizee, nu renunta, receiver-ul e un aparat care sta la dispozitia ta, nu tu la a lui. Receptia digitala e mult mai sensibila decit cea analogica, iti trebuie cam doua kile de rabdare. Antena 1 e pe Eutelsat 10° est , frecventa 11024 Mhz, Polarizare Verticala , symbolrate 5,632, Fec 3/4. Nu cauta automat pe Eutelsat 10°, ci "baga" frecventa si restul de date, daca ai motor invirte antena cu pasi mici, daca nu iti mai trebuie inca un kil de rabdare. Daca ai un LNB bun ( 0,3- 0,4 db, NU mai mult de 0,5 dB / scrie pe ele) nu-ti mai trebuie decit 500gr. de rabdare.Daca nu reusesti scrie. Prima TV e pe Intelsat 901 (fost 705), pe Amos sint tele7 abc, Tvrm,, pax iar pe Sirius 2 sint : Realitatea, Etno, Atomic si va fi si ProTV int ( din 15 dec!!!). Tvr1, Tvr2 sint pe Eutelsat W2 (16" est). Daca aparatul iti spune ca semnalul e slab sau bruiat, fa cadou LNB-ul pe care-l ai si ia unul ca mai sus. nu sint scumpe (20-30 Euro)si vei prinde sigur programele!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am folosit cit au fost parintii abonament la jumptv pt receptia Protv, firma s-a dovedit neserioasa. Pe internet, fara taxe puteti urmari Antena 1 la http://wwitv.com/portal.htm, cautati tara si apoi alegeti, oferta nu e variata, dar e totusi ceva. There is a difference between knowing the path and walking the path.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by sophie
sint din nou eu, "sotul". Zizee, nu renunta, receiver-ul e un aparat care sta la dispozitia ta, nu tu la a lui. Receptia digitala e mult mai sensibila decit cea analogica, iti trebuie cam doua kile de rabdare. Antena 1 e pe Eutelsat 10° est , frecventa 11024 Mhz, Polarizare Verticala , symbolrate 5,632, Fec 3/4. Nu cauta automat pe Eutelsat 10°, ci "baga" frecventa si restul de date, daca ai motor invirte antena cu pasi mici, daca nu iti mai trebuie inca un kil de rabdare. Daca ai un LNB bun ( 0,3- 0,4 db, NU mai mult de 0,5 dB / scrie pe ele) nu-ti mai trebuie decit 500gr. de rabdare.Daca nu reusesti scrie. Prima TV e pe Intelsat 901 (fost 705), pe Amos sint tele7 abc, Tvrm,, pax iar pe Sirius 2 sint : Realitatea, Etno, Atomic si va fi si ProTV int ( din 15 dec!!!). Tvr1, Tvr2 sint pe Eutelsat W2 (16" est). Daca aparatul iti spune ca semnalul e slab sau bruiat, fa cadou LNB-ul pe care-l ai si ia unul ca mai sus. nu sint scumpe (20-30 Euro)si vei prinde sigur programele!
'sotule', multzu fain, da' m-ai ucis[bang] ma ia cu calduri cind ma gindesc ce tre' sa fac sa dau de ele. o sa-mi iau inima-n dinti si-o sa-mi protejez urekile, sa nu mi le prind... daca scap intreaga, vin la raport.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...