Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

o alta fata a stiintei-logica


Babee

Recommended Posts

Am gasit pe un site urmatoarea problema.poate fi considerata problema matematica sau chestie de logica. Un arab, murind, lasa mostenire 17 camile, care sa fie impartite precum urmeaza: primul fiu primeste 1/2 din numarul de camile, al doilea 1/3 si ultimul 1/9. Cum sa faca fara a taia camilele? Din cate mi-amintesc eu ...vag oarecum, se aducea la un numitor comun:1/2+1/3+1/9 , dar ce iesea nu mai stiu.Ceea ce vreau sa stiu:cum facem matematic-sau logic rezolvarea??(stiu raspunsul dar nu si cum s-a ajuns la el, din pacate) Puneti mintile la contributie[;)] 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi, mamica cu burtica:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 80
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Babee, asta nu este o problema de logica pura...sunt probleme, care chiar iti pun mintea la contributie....cum e cea cu 3 canibali si 3 oamnei....si unele ...cu final neasteptat, sau cu element surpriza....de fapt sunt glumite. Asta face parte din cea de-a doua grupa, din pacate. Evident, ca matematic si nici logic, nu ies camilele la socotela, fara sa mananci una [papica] Raspunsul este acesta: Feciorii s-au adresat unui judecator. Acesta a venit calare pe camila sa. A adaugat camila sa la celelalte 17, facand astfel 18 camile. Apoi a dat 1/2 din 18, adica 9 camile, primului fiu; 1/3 din 18, adica 2 camile, celui de-al doilea; in sfarsit 1/9 din 18, adica 2 camile, celui de-al treilea. Rezultatul: 9+6+2=17. Judecatorul a incalecat apoi pe camila sa si a plecat. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina..te-am prins..stiai raspunsul...[xx(]primul 9, al doilea 6 si al treilea 2.Dar matematic si logic draga...se poate???ca eu asta incercam sa-mi strofoc mintea..offff ia sa vedem si pe altii...[;)] 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi, mamica cu burtica:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca tot veni vorba de probleme de logica, iaca una (in care nu trebuie sa modificam datele initiale ca sa ajungem la un rezultat :) ) Avem 12 monezi, una este falsa, deci mai grea sau mai usoara, nu stim. Avem la dispozitie o balanta. Cum determinam din 3 cintariri care-i moneda falsa? Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revenit-am sa va dau o problema la cei ce va datzi mari in ale logicii: O baba are 3 copii si o groaza de gaini. Cu prea multe oua in casa, isi trimite plozii la piatza sa vanda oualele..(asa se scrie ?). Cum nu vrea ca cel mic sa planga ca cel mare a adus mai multi bani fiindca cel mare a putut sa care mai multe oua la piatza.. si normal a vandut mai mult.. le spuneee...: Celui MARE: 50 oua. Celui Mijlociu: 30 oua. celui mic: 10 oua. Le vindeti in aceleasi conditii de pret (nu ma intereseaza pretul !) si acasa imi aduceti toti aceeasi suma de bani. Nu schimbati oua/bani intre voi, sau pretul pe durata zilei, vindeti toate oualele. deci, 3 copii, 50 oua, 30 oua, 10 oua ... sa le vanda cu acelasi pret si sa aduca acasa aceeasi suma de bani. Acum sa va vad... :D
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...