Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

o alta fata a stiintei-logica


Babee

Recommended Posts

  • Răspunsuri 80
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Joxy, mi-a venit altä idee!!![ilp] De ce sä le vindä separat, si nu impreunä??? Cei 3 frati fac un AG si vind cele 90 de ouä la acelasi pret!!...dupä care, impart suma la 3...deoarece ai acelasi nr. de actiuni in AG!!! E bine??? Cami. P.S. nu pot sä astept pinä miine, deoarece am un termin!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multzumim, Babee, pentru mentzinerea in forma a rotitzelor din scufitza. Am gasit si eu un sait (http://www.galaxyng.com/potw/) care are multe probleme de logica, printre care si problema cu camilele (insa cu enuntzul complet http://www.galaxyng.com/potw/currentpro.php?current_number=70). Saitul apartzine dlui profesor Adrian Atanasiu de la Facultatea de Matematica din Bucuresti, cu care am facut si noi cursul de Logica. Asadar, in loc sa propun si eu o alta problema de logica, va invit sa vizitatzi acest sait. Numai bine, Stefan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Joxyyyyy...unde esti??? Mai citeste-o si pe asta!!! Äla mic, acceptä ideea cä nu poate sä care mai multe ouä si nu mai plinge, cä a adus acasä mai putin bani!!! Solutia este sä mai creascä, si cind o sä fie mare, atunci este pe picior de egalitate cu fratii säi si probabil o sä reuseascä sä-si vindä ouäle chiar mai scump decit ei...am uitat sä-ti spun cä este un negustor inäscut!!! [:D]...asa, avind ocazia sä le arate cä "buturuga micä, rästoarnä carul mare!!" Cami. P.S. S-a fäcut miine!!!![:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Camelia mergi linistita ca asta e raspunsu, fiecare cupil a vandut doar 10 oo.
quote:
Originally posted by camelia-daniela
quote:
Originally posted by joxy
Revenit-am sa va dau o problema la cei ce va datzi mari in ale logicii: O baba are 3 copii si o groaza de gaini. Cu prea multe oua in casa, isi trimite plozii la piatza sa vanda oualele..(asa se scrie ?). Acum sa va vad... :D
Joxy, se spune: "sä-si vindä ouäle" [:D][:D][:D] Rezolvarea: 1. le vind toti cu un leu, iar cel mare ii dä celui mic 20 de lei, si asa vin toti acsä cu cite 30 de lei!!!![:D][:D][box] baba a spus sä nu schimbe ouäle intre ei, nu si banii!!![:D] 2. a 2-a variantä...mai putin pluzibilä!!! Primul si al 2-lea copil, se impiedicä si li se sparg ouäle!!! ( bineinteles cele din pantaloni nu se pun!!! [:D] )....si uite, cum rämin cei doi cu cite 10 ouä, pe care le vind cum pot si ei, numai cä trebuie sä se sfätuiascä impreunä, sä le vindä la acelasi pret!!![:D] Multumit??? Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by joxy
asta este simpla, prea simpla... 6 cu 6 3 cu 3 1 cu 1
Simpla, simpla, dar te-a pacalit :) Solutia ta merge cind stii daca moneda falsa e mai grea sau mai usoara. Solutia la problema data de parpalak e 4, 4, 4 3, 3, 3 1, 1, 1 In plus se afla si cum e moneda falsa fata de cele bune (mai grea, mai usoara) Mai explicit, solutia e dupa cum urmeaza - se impart monezile in trei grupe : 4a, 4b, 4c - Prima cintarire: se cintaresc 2 grupe oarecare. (de ex, 4a cu 4b) - se fac grupe, dupa cum urmeaza I. 4a = 4b - din cele 8 monezi bune (4a + 4b) se aleg 3 -> 3c, iar din cele 4 rele (4c) se aleg 3 -> 3a si mai ramine una 1b II. 4a != 4b (pp 4a < 4b) - din grupa 4a se aleg 3 -> 3a, din 4b->3b, monedele ramase din 4a, 4b + una buna din 4c -> 3c A doua cintarire: 3c cu 3a I.1. 3c = 3a -> moneda 1b e falsa, iar cu a treia cintarire obtii greutatea (+ sau -) I.2. 3c != 3a -> 3a se impart in 3 grupe: 1a, 1b, 1c; daca 3c < 3a, moneda falsa e mai grea, altfel e mai usoara II.1. 3c = 3a -> moneda falsa e in 3b: 1a, 1b, 1c, iar din prima masuratoare se obtine ca moneda falsa e mai usoara II.2. 3c != 3a -> moneda falsa e mai grea, asa ca grupa care e mai grea se imparte in 3: 1a, 1b, 1c In sfirsit, a treia cintarire: 1a cu 1b -daca sint egale, moneda falsa e 1c -daca sint diferite, deoarece se stie deja greutatea relativa, se poate afla moneda falsa Sper sa ma fi facut inteleasa. Mie mi s-a parut greu sa scriu matematica in cuvinte Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by joxy deci, 3 copii, 50 oua, 30 oua, 10 oua ... sa le vanda cu acelasi pret si sa aduca acasa aceeasi suma de bani. Acum sa va vad... :D
ar fi o solutie, nu prea inteligenta din punct de vedere economic, dar matematic merge: dau ouale pe gratis asa pretul e acelasi (0 lei/ou) si suma totala e aceeasi (tot 0) [:)] Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...