Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

o alta fata a stiintei-logica


Babee

Recommended Posts

quote:
Originally posted by bombi
quote:
Originally posted by joxy deci, 3 copii, 50 oua, 30 oua, 10 oua ... sa le vanda cu acelasi pret si sa aduca acasa aceeasi suma de bani. Acum sa va vad... :D
ar fi o solutie, nu prea inteligenta din punct de vedere economic, dar matematic merge: dau ouale pe gratis asa pretul e acelasi (0 lei/ou) si suma totala e aceeasi (tot 0) [:)] Cristina
Si dupä aia, cind ajung acasä, iau o paparä de mama focului!![:D][:D][:D] Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 80
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[:D][:D][:D] Ai dreptate Cristina!!! Hai sä vä spun una, cä eu am ris de mä doare burta!!!![:D] Vine Alex de la scoalä si ii dau si lui problema...ii explic totul fff clar si ii dau comanda, ca la armatä, sä-mi aducä rezolvarea pinä disearä!!!...dacä vrea sä-i dau sä mänince!!!! Nici nu a plecat de lingä mine si-mi zice:" si zici cä cel mic are numai 10 ouä???"....eu ii spun cä da....sadicä!!!....la care el contiunuä:" dar trebuie sä fi avut niste ouä foarte mari!!!"[:D][:D][:D] Asa mi-a explicat el pretul fff scump pe care trebuia sä-l practice säracul...eventual niste ouä de strutz!!!![:D] Vä pup, Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mda. si cam asa cu outele babei..ne-a lasat Joxy cu ochi-n soare.. Bombi m-ai dat pe spate cu teoria matematica, sa-mi fie rusine ca am uitat atata..deh..batranete batranete... asteptam dom'le rapunsuuuuuuu 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi, mamica cu burtica:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Joxy, imi pare rau, dar daca te apuci sa cintaresti 6 cu 6, o sa afli doar ca balanta se inclina. Dar n-o sa stii daca in talerul de sus e moneda cea usoara sau in talerul de jos e cea grea. :) Bombi a incercat, dar nu stiu daca se intelege prea bine... Rezolvarea completa ar fi una in care fiecare din cele 12 monede poate fi gasita ca falsa. Dar trebuie multe cuvinte si nu cred ca intereseaza pe cineva :) Cu oolele :)) - x fiind pretul de vinzare: 50x=30x=10x => x=0 (si nu sint inginer! ) Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai ma bombii.. trebuia sa ma fi facut atent la detalii.. nu sa imi dai rezolvarea... adevarul este ca nu am fost atent la datele problemei si pe astea, problemele, le cam stiu de multicel.. Me culpa. Maine va dau rezolvare la problema si va mai pun inca una. Cu respect, Florin p.s. Se fac grupe de cate 7 oua, 1 leu gramada... Restul oualelor se vad cu 3 lei bucata, astfel incat.. fiecare va aduce acasa 10 lei O problema veche si frumoasa... majoritatea probabil ca au mai vazut-o. Prezumtii: 1.Exista 5 case fiecare de alta culoare. 2.In fiecare casa locuieste o singura persoana, fiecare de alta nationalitate 3.Fiecarui locatar ii place o anumita bautura, fumeaza o anumita marca de tigari si detine un anumit animal de casa. 4.Nici una din cele 5 persoane nu bea aceeasi bautura, nu fumeaza aceeasi marca de tigari, si nu detine acelasi animal de casa. Se dau urmatoarele: a.Britanicul locuieste in casa rosie b.Suedezul are un caine c.Danezul bea cu placere ceai d.Casa verde se afla in stanga casei albe e.Locatarul casei verzi bea cafea f.Persoana care fumeaza Pall mall are o pasare g.Locatarul casei din mijloc bea lapte h.Locatarul casei galbene fumeaza Dunhill i.Norvegianul locuieste in prima casa j.Fumatorul de Marlboro locuieste langa cel care are o pisica k.Locatarul care are un cal locuiste langa cel care fumeaza Dunhill l.Fumatorul de Winfield bea bere m.Norvegianul locuieste langa casa albastra n.Germanul fumeaza Rothmans o.Fumatorul de Malboro are un vecin care bea apa Cine are acvariul cu pesti?? Cine stie raspunsul.. sa nu-l de-a pana maine.. sau sa-l de-a pe PM, pentru a nu taia elenul celor care vor sa rezolve aceasta problema. Hai Hai.. ungetzi rotitzele la creier.. ca au cam ruginit ! [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Joxy, daca fratele mare vinde cu 3lei oul aduce acasa 150lei, cel mijlociu vinde cu 5 lei oul si tot 150 lei aduce, iar cel mic trebuie sa vanda cu 15 lei oul ca sa castige la fel. Ma tem ca nu se pune pentru ca aici e vorba de fapt de concurenta neloiala[^][:D]. Sa auzim numai de bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Joxy, ne-ai pacalit!!! Toata lumea a crezut ca trebe sa vanda la acelasi pret, da' tu ai fost smecher si ai zis in aceleasi conditii de pret.[bang][bang][bang] Ne-ai facut!!! tilis Viata e prea scurta ca sa fii normala! http://community.webshots.com/user/tilis100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...