Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

o alta fata a stiintei-logica


Babee

Recommended Posts

Ia sa scriu si eu o problemutza [:D]. Cum cronometrati 45 de minute cu ajutorul a doua lumanari de 60 de minute (adica fiecare lumanare arde complet in 60 de minute)? Nu aveti la dispozitie rigla ca sa masurati lumanarile (nu sunt acceptate rapunsurile de genul: Impartim o lumanare in 4 si ardem 3/4 din ea). [8**]Dragostea e intotdeauna gata sa ierte, sa aiba incredere, sa spere si...sa indure orice urmeaza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 80
  • Creat
  • Ultimul răspuns
V-am invitat sa vizitati saitul ....Nu pot sa nu remarc cum apar aici probleme de logica aflate intimplator pe acel sait (a se vedea problema nr 4 ....Are cineva si probleme care nu sunt acolo? Va invit inca o data sa vizitatzi acel sait care are peste 100 de probleme de logica, toate cu tot cu rezolvare. Cu stima, Stefan Si de ce esti tu atat de sigur ca problemele sunt de acolo?Si daca da,care e problema ta?Netul e un domeniu urias si liber...Ceva interese personale la mijloc???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

stefanluchian.. multumim, am inteles. Nu trebuie sa repeti de 2 ori aceeasi adresa. Daca tu esti mai pasionat ca noi si deja ai rezolvat aceste probleme, iar noi te plictisim..., te rugam sa consulti din cand in cand subiectul pentru a vedea daca vreo problema iti satisface intelectul. Pana atunci te rog sa nu mai insisti. Oricat de incuiati am parea, pricepem de prima oara. Cu respect, Florin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai mai Joxy, l-ai "insingerat" [poc](avantajul moderatorului) pe stefanluchian() dar nu ne-ai spus de ce ai schimbat pretul!!! uite, pentru mine care nu "bintui" prea mult net-ul mi-a folosit informatia lui! ma voi duce[bonjovi] pe adresa aia ca sa ma antrenez[greutati] Cu respect, MadalinaM
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi presupun ca raspunsul meu va fi din nou editat de moderatori (cei care au puteri depline in a decide interesele de grup) sau chiar sters, incerc totusi in a raspunde problemei puse de adda (nu s-a precizat daca sa dam raspunsul, direct sau prin PM, asa ca ... incerc sa-l dau): Daca se presupune adevarata ipoteza ca luminarile pot arde simultan la ambele capete si ca ele se consuma la fel la oricare din capete, atunci se poate da drumul la 3 din cele 4 capete ale celor 2 luminari sa arda. Dupa 30 de minute, cea care a ars la ambele capete s-a consumat deja (pentru ca a ars cu viteza dubla) iar cealalta s-a consumat pe jumatate. Cealalta jumatate insa va arde in 15 minute daca se aprinde si celalalt capat. Stefan P.S. Multumesc, MadalinaM pentru a fi gasit util linkul respectiv.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stefan.. sigur nu ai copiat raspunsul de pe site-ul, www.... ? [:D] Nu trebuie sa dai un link de 4 ori, este de ajuns sa-l postezi o singura data. Si eu am gasit acel link foarte util pentru timpul meu liber. Cu respect, Florin p.s. Daca observi cu atentie, pe pagina 2 a acestui subiect exista inca link-urile date de tine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stefan, multumim de informatie...bineinteles cä adresa datä de tine este f. interesantä!!!...o sä mä uit si eu pe ea, dar aici imi face mai multä pläcere, cä asa mai facem si noi o glumitä!!![:D][:D][:D] Cu chestii de genul ästa, ne strici pläcerea, dacä ne scrii imediat rezolvarea!!!...mai lasä-ne si pe noi sä ne stoarcem creierii, sau sä ne desfäsuräm fantezia!!!...färä nici o supärare!!! De aia ne intilnim aici, ca sä mai träncänim si noi, sä ne däm sfaturi si sä mai facem o glumitä!![:D] Vä rog, cine are probleme diferite de cele de pe pagina respectivä, sä ni le spunä, cä asa se poate citi imediat rezolvarea si nu mai are nici un farmec!!! Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by stefanluchian
Desi presupun ca raspunsul meu va fi din nou editat de moderatori (cei care au puteri depline in a decide interesele de grup) sau chiar sters, incerc totusi in a raspunde problemei puse de adda (nu s-a precizat daca sa dam raspunsul, direct sau prin PM, asa ca ... incerc sa-l dau): Daca se presupune adevarata ipoteza ca luminarile pot arde simultan la ambele capete si ca ele se consuma la fel la oricare din capete, atunci se poate da drumul la 3 din cele 4 capete ale celor 2 luminari sa arda. Dupa 30 de minute, cea care a ars la ambele capete s-a consumat deja (pentru ca a ars cu viteza dubla) iar cealalta s-a consumat pe jumatate. Cealalta jumatate insa va arde in 15 minute daca se aprinde si celalalt capat. Stefan P.S. Multumesc, MadalinaM pentru a fi gasit util linkul respectiv.
Stefan, eu am postat problema fara sa vad mesajul tau in care ai dat link-ul. Problema o stiu de la un concurs interjudetean de matematica care a avut loc in Iasi, acum doi ani (concursul se numea "Florica T. Campan") unde am corectat o parte din lucrarile elevilor. Este o problema de clasa a saptea. Nu am copiat problema de pe situl mentionat de tine. Crezi oare ca problemele aflate pe situl respectiv se gasesc acolo si numai acolo? Am intrat si eu pe site si, intr-adevar am gasit problema cu lumanarile, dar ar fi fost chiar stupid din partea mea sa postez o problema pe care as fi citit-o pe situl mentionat de tine. Ce rost ar fi avut? Oricum, ai dat raspunsul corect (normal, din moment ce solutia se gaseste si pe situl profesorului tau de logica), insa mi-a lasat un gust amar faptul ca m-ai acuzat pe nedrept [:(]. Am citit printre randuri mesajele postate (majoritatea dadeau diverse solutii simpatice ale problemei lui joxy [:)]) si nu am vazut mesajul tau. Site-ul http://www.galaxyng.com e interesant. Imi place [;)] [8**]Dragostea e intotdeauna gata sa ierte, sa aiba incredere, sa spere si...sa indure orice urmeaza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...