Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Maternitate la Paris?


Recommended Posts

Buna fetelor, Eu sunt de citiva ani pe aici, dar acum ca bebita e pe drum ma simt tare singura... Nu stiu deloc ce e de facut, ca lucrurile sunt diferite de "la noi". Puteti sa-mi recimandati o maternitate in Paris sau est parizian, si daca aveti mai mult timp, puteti sa-mi explicati ce e de stiut ce nu e in carti? Va multumesc din suflet.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Ana Maria,in primul rind bine ai venit!!Ma bucur sa gasesc inca o romanca pe aici prin Franta. Eu locuiesc la 70km nord de Paris,la Beauvais si tot aici am nascut la maternitatea din oras. Inteleg ca esti insarcinata,problema este ca in regiunea pariziana maternitatile sint foarte aglomerate,de aceea trebuie sa te inscrii intr-o maternitate ca sa poti naste.Ei vor avea dosarul tau si toate datele despre tine. Eu zic ca cel mai bine este sa alegi o maternitate cit mai aproape de casa,si daca ai prin apropiere o maternitate mica,cu atit mai bine. Oricum ,conditiile si personalul din maternitati sint super,toata lumea se ocupa de tine,indiferent unde nasti. In speranta ca ne vom mai vedea pe aici,te pupam Corina si Anna nazdravana Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve. ( Paolo Coelho)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit, Ana Maria! [flo][flo][flo] Eu nu sunt in Franta (deocamdata - sper!!) dar am niste adrese web care s-ar putea sa te ajute. Pentru a gasi medici sau o clinica aproape de tine: http://www.cngof.asso.fr/D_PAGES/AN_FRST.HTM http://pagesmedicales.fr La acesta mergi pe Recherche d'un etablissement de sante si cauti pe harta zona pe care o doresti. Dupa ce ai gasit-o, selectezi la Activite: clinique d'accouchement. Daca mai vrei sa te informezi in general despre sarcina, poti s-o faci la: http://www.femiweb.com http://www.gyneweb.fr ...si pe acest forum, mesajul pe care mi l-a scris Marox, e drept ca in alt context, asa ca trebuie sa cauti putin in text: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=16058&whichpage=3 Pupici si multa sanatate, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand cu multa caldura Maternité des Lilas, 14 rue du Coq Français, Les Lilas. Metro Mairie des Lilas, linia 11. E Super! Acolo am nascut-o pe Emma si acolo trebuia sa se nasca si Anaïs. dar n-am mai avut timp sa ajungem. Problema e ca trebuie sa te inscrii din timp, ca au locuri putine. Ca sa-ti faci o idee despre alte maternitati, iti recomand situl: www.topdesmaternites.com Daca ai intrebari, iti raspund cu placere. Te-am pupic, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Va multumesc dragele mele pentru raspunsurile voastre atit de prompte. E atit de important cind familia si prietenii de-o viata ne sunt departe! M-am inscris la Maternité des Lilas, dar am o mare stringere de inima: e la jumatate de ora cu masina daca nu sunt ambuteiaje! Daca sunt ambuteiaje te vad sfintii cum se spune... Si am aflat ca in caz de urgenta salvarea nu ma duce acolo, ci la maternitatea cea mai apropiata! Nici maternitatea asta aproape nu e rea, dar nici extra, si camerele sunt de 2 paturi si nu stii peste cine dai, nu? Ce sanse sunt pentru o prima nastere ca sa am nevoie sa ajung la maternitate in mai putin de 1 ora? Iertati-ma daca intrebarea dezvaluie doar ignoratnta mea... Va pup. Ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ana,din cite stiu probabilitatea ca la prima nastere travaliul si nasterea sa dureze mai putin de o ora ,este foarte mica. In general la prima nastere travaliul dureaza cam 10 ore( dilatatia se face in ritmul de 1 cm pe ora),cel putin asta sustin doctorii. Problema este ca nu sintem toate la fel,dar in general la prima nastere nu se intimpla foarte repede. Eu una am avut nevoie sa imi fie indusa nasterea,dar poate celelalte fete care au nascut normal iti pot povesti mai multe din experienta lor( eu am nascut prin cezariana). Daca ai mutuelle poti sa ai camera singura, nu e nevoie sa stai cu cineva in camera. In orice caz,nu iti fa probleme,conditiile sint bune,iar daca nasterea decurge normal si bb e bine,nu te vor tine mai mult de 3 zile. Cam atit si astept vesti Corina si Anna nazdravana Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve. ( Paolo Coelho)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anas, Bravo pentru alegere! Si la maternitatea din Lilas sunt camere cu 2 paturi (pentru care nu platest nimic daca ai securitate sociala) sau camere individuale, care dosta 46€/zi (parca) sau 69€/zi, daca sunt fara sau cu ds in camera. Eu, de fiecare data am stat acolo in camera dubla, si a fost ok. Camera simpla este rambursata de regula de mutuala. De regula se sta 5 zile (la nastere normala) si 7 la cezariana. Daca vrei musai, potzi pleca si mai devreme. Sau daca vrei, poti sa stai si mai mult. Eu am fost la doctorul Jaques BOUVET si la Sage-Femme Jaqueline PADOVAN. Amandoi au fost super. Sa stii ca nu nasti neaparat cu doctorul. Este prezenta numai o Sage-Femme (cea care e de garda). In cazuri exceptionale vine si doctorul. Toata lumea de acolo mi s-a parut super draguta, Sage Femme ma tutuia in sala de nasteri, ceea ce a creat o atmosfera mai degajata. Ai voie cu sotul la nastere. Nu rata sedintele de pregatire. Sunt gratuite si foarte interesante. Cat despre timpul parcurs: am vazut ca o sa nasti in iulie-august: atunci e lumea in vacanta si-s drumurile mai degajate. Poti sa chemi o ambulanta (daca vrei) care sigur ca sparge buchoanele (daca sunt). Ambulanta este rambursata integral de catre Secu, daca se adevereste ca era cazul sa te duca la spital (adica daca ai nascut pe urma) Daca era alarma falsa, platesti tu. Pompierii, de regula te duc la spitalul cel mai apropiat. Dar daca le zici tu la ce spital sa te duca, te duc acolo (evident, sa fie la o distantza rezonabila). Si stai mai linistita: la prima sarcina dureaza de regula mai mult. Eu tot la juma de ora stau de maternitate (dar pe jos nu cu masina). Si la prima nastere am plecat pe jos la maternitate... La a doua n-am mai apucat sa plec de acasa :D Pupici, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut o prietena a nascut la maternitatea Sainte-Félicité (15ème) acum un an.A fost tratata super de medici si de personalul spitalului (maicute) iar curatenia interioara si felul in care arata camera-jos palaria.Urmarirea medicala la randul ei a fost super. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...