Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

iesire la pensie anticipat!


anisia

Recommended Posts

Stand de vorba cu o doamna drraguta si povestind una alta,am ajuns in domeniul legislativ.Asa m-a rugat dumneaiei daca pot sa-i spun ceva in legatura cu iesirea la pensie anticipat.Ea are 24 de ani vechime si anul viitot cand va implini 51 de ani ar dori sa iasa la pensie.Stiti cumva care ar fi procedurile ce acte i-ar trebui si cat ar lua pensie? Va multumesc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1
  • Creat
  • Ultimul răspuns
E importanta si luna si anul nasterii respectiv stagiul de cotizare. Virsta standard de pensionare pe parcursul anului 2004 este 57 ani si 5 luni cu un stagiu necesar de 25 ani si 5 luni. Aceste valori cresc an de an. Daca face anul viitor 51 de ani nu se poate pensiona deoarece virsta standard de pensionare se poate reduce cu 5 ani (deci ar avea nevoie de 52 ani si 5 luni) si doar in cazul depasirii stagiului de cotizare cu cel putin 10 ani. Ar avea dreptul doar la pensie anticipata partiala dar aceasta varianta reduce foarte mult cuantumul pensiei si din cite am studiat tabelul cu virstele de pensionare (dar depinde cum am spus si de data nasterii) ar avea acest drept doar prin anul 2006. Pentru mai multa siguranta uite-te pe pagina legislativa a lui Marius. O sa gasesti acolo Legea 19/2000 cu toate anexele. Una din aceste anexe contine virstele standard de pensionare pina prin 2014 luna de luna. Acolo o sa gasesti si virsta standard de pensionare precum si stagiul minim necesar. Important sa retii ca aceasta virsta se poate reduce cu maxim 5 ani si doar la depasirea stagiului cu 10 ani. In caz contrar se poate reduce virsta standard tot cu 5 ani dar doar pentru pensie anticpata partiala care asa cum am spus reduce foarte mult cuantumul pensiei pina la implinirea virstei standard. S-auzim de bine! Nela[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...