Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce parere aveti despre "mama purtatoare"?


lili

Recommended Posts

Imi pare rau ca nu am vazut reportajul de la Antena 1 despre acest subiect... Aceasta ar fi solutia ideala pentru mine si sotul meu.. datorita faptului ca putem teoretic avea copii dar uterul meu nu creste decat pana la 23 saptamani, dup care pierd sarcina.. Voi ce parere aveti? Printre apropiati nu am pe nimeni care m-ar putea ajuta in acest sens... Credeti ca as putea o asemea persoana... care sa-mi poarte copilul stiind ca dupa nastere nu-l va mai vedea? Ce fel de persoana ar putea fi? Lili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna! Iti raspund pentru ca cunosc un cuplu care a apelat la o astfel de solutie, precizez ca iti relatez cazul nu incerc sa-ti sugerez nimic, doar ca sincer, as vrea sa ai o rezolvare la situatia ta. Pe scurt, o familie cu posibilitati materiale ff bune au ajuns la Spit Giulesti pentru acest gen de interventie. S-a ales o mama purtatoare de la tara, care mai avusese 3 copii, dupa ce s-au facut testele corespunzatoare..., despre sarcina nu au stiut decat 4-5 persoane: ideea e ca totul a fost OK, pentru toti, copilul la fel l-au luat la putin timp dupa nastere. Probleme e cu partea materiala: am inteles ca mamica purtatoare a fost ajutata "serios" de familia innoita, cu aparatura electrocanica pentru toata casa, asistenta medicala inainte si dupa...., deci e greu... Eu va doresc succes si luati in considerare si aceste randuri caci sunt reale. Iuliana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ileana, Imi doresc foarte mult un copil.. Te rog, crezi ca ai putea sa vorbesti cu persoanele respective.. poate le dai adresa mea de e-mail... As vrea sa gasesc o mama purtatoare... Cred ca sunt eu prea nebuna la momentul asta .. dar poate ma ajuti.. Sunt cat se poate de serioasa in aceasta privinta... asta... Am discutat cu prof Ancar... in general.. dar mi-a spus ca marea problema crede ca este gasirea unei mame purtatoare.. Mersi. Lili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Greu de spus cum ar fi o astfel de persoana; poate ar trebui sa fie foarte materialista sau sa tina la voi foarte mult. Sau pur si simplu detasata.. greu de spus. Hmm.. pe tipa din reportaj ( mamica purtatoare ) o admir sincer. Oricum o sa-i sara inima cand o fi sa dea copilul! Si cred ca se va amesteca in viatza copilului.. in sens bun, evident! Roxana&Ruxandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gandeste-te si la o ruda. Daca cumva e cineva in familie care te poate ajuta , sora, mama, matusa, etc. In primul rand trebuie sa fie cineva care sa tina mult la tine, si sa vrea sa te ajute. Varsta persoanei nu conteaza prea mult, poate sa fie deja la menopauza, pt ca ovulul il vei da tu si sarcina se poate sustine cu hormoni. Si se rezolva astfel si problema banilor. Ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lili draga, eu zic ca e o solutie buna pt tine , dar de fapt tu esti cea care stii ce vei face pana la urma. Vorba cuiva deja, trebuie sa gasesti o peroana in familie..ar fi cel mai bine. Eu ma gandeam , la partea daca sunt si cazuri in care mama purtatoare se razgandeste sa mai dea copilul dupa nastere! Sunt si cazuri de genul asta sau se poate face ceva si legal pe partea asta? [pup] AniS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai, tocmai aici vad si eu problema, ca la noi in tara chestiunea nu e reglementata in nici un fel, si perioada perinatala este o perioada delicata din punct de vedere psihologic in care nu prea poti sa stii ce se poate intimpla cu psihicul purtatoarei, pentru ca imi imaginez ca vrind-nevrind intre ea si copilul pe care-l poarta 9 luni se tes niste legaturi afective. Neexistind nici o lege pe partea asta, nu stiu cum se rezolva daca mama purtatoare pur si simplu nu mai vrea sa dea copilul, pentru ca in maternitate eu cred ca copilul se trece pe numele celei care il naste... sincer nu stiu, dar trebuie sa te gindesti bine la asta, Lili! Poate ca se pot face totusi niste forme legale inainte de implantare, ca un fel de contract - despre asta trebuie sa vorbesti cu prof. Ancar sau cu cine a mai apelat la modalitatea asta si stie. Numai bine si ai mare grija! Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi nu exista inca legislatie in acest sens, este chiar ceea ce s-a spus si in reportaj. Totul este o intelegere verbala intre parti, nu-ti ramane decat sa te rogi bunului Dumnezeu ca totul sa fie bine, iar dupa nastera copilului se urmeaza procedura adoptiei.Neexistand legislatie, nu conteaza ca genetic copilul este al vostru, legal este al mamei purtatoare, va purta numele acesteia prima data si abia dupa adoptie numele vostru. E paradoxal si poate ciudat sa-ti adopti propriul copil dar deocamdata asta e solutia.Cu privire la cealalta intrebare, ce fel de femeie, subscriu celor spuse de fete, trebuie sa fie o femeie care sa fie foarte interesata de banii pe care-i primeste sau dimpotriva cineva f. apropiata voua dispusa la un astfel de "sacrificiu". Si din pacate, la fel ca si in cazul adoptiei, cred ca la noi exista inca multe prejudecati drept pentru care nu cred sa fie foarte simplu sa gasesti o astfel de persoana. Oricum daca o privesti ca pe o solutie si-ti doresti foarte mult trebuie ca pana la urma sa gasesti calea sa faci asta. Iti tin pumnii iar tu tine-ne la curent cu noutatile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hm... delicata chestie. Cum au mai spus fetele, cred ca cel mai bine e sa gasesti pe cineva din familie, cineva f apropiat care sa faca acest lucru. Chiar daca copilul va avea genele voastre, cum spunea si Catalina, se va forma o legatura si intre copil si mama purtatoare. Deci 9 luni de zile trebuie sa fie f atenta mama ce mananca, cum, cat, cum se comporta, cum traieste , ... Nu cred ca e bine sa-ti gasesti o mama purtatoare materialista. Bebeul are nevoie de dragoste, are nevoie sa fie mangaiat si sa-i cante cineva, sau oare dragostea de bani te face sa fii lapte si miere chiar si cand o sa apara tot felul de neplaceri din cauza sarcinii? Nu stiu ce sa spun. Eu as putea sa fac acest gest doar pt cineva fffffff apropiat si asta din cauza ca m-as atasa f mult de bebe, as simti ca e o parte din mine si tot timpul cred ca m-as simti oarecum mama lui. E o chestie delicata si mai ales daca nu exista legislatie in acest sens. Ma gandesc ca nu mai este nici o alta sansa de a putea duce la bun sfarsit o sarcina si din cauza asta ati ales acesta metoda. Va doresc sa va ajute Dumnezeu sa gasiti pe cineva cu suflet sa va aduca bebeul pe lume.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...