Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce parere aveti despre "mama purtatoare"?


lili

Recommended Posts

Lili, iti doresc din toata inima sa ti se indeplineasca visul de a avea un bebe! Prin orice mijloc vrei tu! Referitor la mama purtatoare, cred ca e greu de gasit si mai ales cred ca greu ca o femeie care poarta in pantece un bebe, timp de 9 luni de zile, sa mai poata sa il de-a apoi... asta e numai parerea mea, bineinteles! Doamne ajuta sa ai parte cat de curand de bebe!!! [*] Dana si Diana-Maria [*] http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072 paginuta personala: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu vreau sa fiu inteleasa gresit! Nu vreau sa fac pe nimeni sa sufere dar chestia asta pur si simplu nu mi se pare normala... Inteleg durerea unei femei care nu poate avea copii, poate si eu, intr-o astfel de situatie as fi fost plina de idei nebunesti dar, de aici si pana la a te juca de-a Dumnezeu e un drum destul de lung... Chestia cu "imprumutatul" uterului imi suna asa de... nu stiu! Nu vorbim despre imprumutul unei perechi de pantofi sau a unei rochii ci de corpul cuiva, de capacitatea unei femei de a fi mama, de a purta in ea 9 luni o fiita care se hraneste prin ea, se dezvolta prin ea, pe care teoretic ar putea (si ar trebui) sa o alapteze... Nu putem privi problema asa de cinic... ca pe un simplu targ: eu iti dau banii, tu imi faci copilul! Ganditiva ca voi ati fi in situatia de a fi mama purtatoare: sunteti insarcinate cu un copil pe care il nasteti si pe care probabil ca nu il veti vedea niciodata... Nu ati trai toata viata cu gandul la acel copil? Ce s-a ales de el? Unde este? Inevitabil prin nastere mama purtatoare si acel copil sunt legati... Iertati-ma, toate cele care va ganditi sa adoptati aceasta solutie dar mie una in afara de suferinta pe care o implica, mi se pare imorala! Nu cred ca as putea sa cer cuiva un astfel de sacrificiu cand pe lumea asta sunt atat de multi copii nefericiti care au nevoie de o mama... Cu drag, Dana si bb Matei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca cele care au reusit sa aiba copiii lor nu pot sa-si dea seama ce e in sufletul lui Lili acum...e usor sa dai la fundul altuia... eu as considera gestul un dar mare de suflet si de omenie...si l-as face daca as putea pentru o sora sau prietena foarte foarte buna.....stiind ca poate i-as face cel mai mare bine din lume...Ganditi-va ca embrionii lui Lili au murit pentru ca nu s-au putut dezvolta...daca ar putea fi ajutat unul sa traiasca, nu ar fi o minune???? sa ajuti sa dai viatza???? Lili, eu am auzit de astfel de cazuri in Romania, dar intre rude (surori, cumnate, mama-fiica) unde copilul era oricum in familie.... Si tot pentru "lupul moralist": daca viatza copilului tau ar fi in cumpana, ai da bani pentru un rinichi, sa zicem? de la un donator care il da de bunavoie? Eu zic sa nu aruncam usor cu piatra pana nu am fost in "pantofii" celuilalt.... Lili, iti tin pumnii... V. veni, vidi, Victorie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi este greu sa-mi imaginez frustrarea si durerea unei femei care nu reuseste sa aibe copii, dar ideea asta imi ridica parul in cap. Eu nu as putea sa fac asta pentru NIMENI, nici pentru cea mai buna prietena, nici pentru fratele meu...parca are vreo importanta a cui este embrionul acela, eu simt greturile, mie mi se schimba corpul, eu il simt cum misca, eu il mangai si ii cant...este copilul meu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur sa vad ca cineva este de acord cu mine! E usor sa vorbesti fara sa te imaginezi in postura mamei purtatoare... Stiu ca m-am ales cu titulatura de "lup moralist" dar, repet: nimeni nu are dreptul sa se joace de-a Dumnezeu. Mi se pare ceva extrem de nefiresc si de impotriva naturii, ca sa nu mai vorbim de suferinta... Sa ma ierte Dumnezeu daca gresesc si sa ma iertati si voi, cele care aveti suflet mai generos decat mine, dar eu raman la parerea ca tot adoptia e cel mai bun mod de a avea un copil in cazul acesta. Eu aici ma opresc pentru ca risc sa-mi atrag mania voastra si nu vreau asta! Vad ca sunt in minoritate oricum... Cu drag Dana si bb Matei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu Lili. Nu poti sti ce este in sufletul ei, dupa ce a suferit atatea pierderi, calea pe care ea a hotarat sa o adopte este buna, pentru ca este a ei. Draga Lili, eu iti doresc din suflet, sa ai cat mai curand un bebelus, indiferent ce cale vei alege! [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 5 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lili, stiu multe despre acest subiect. Iti recomand sa te adresezi doamnei dr. Laura Dracea (Maternitatea Giulesti). Este sefa sectiei fertilizare in vitro. Este o femeie super! Cit despre alegerea unei mame purtatoare: te sfatuiesc sa nu aplelezi la straine pina nu epuizezi toate metodele de convingere asupra femeilor din jurul tau: rude, prietene. Te fereste de surprize... Eu una, daca vrei parerea mea, nu as putea accepta sa cresc in burta copilul altcuiva. Sunt un monstru de egoism, din punctul asta de vedere. Dar, daca nu as avea copii si as dispune de bani, as apela, in extremis, la metoda mama purtatoare... Vezi ce monstru sunt?![8D] PS. Mama purtatoare prezentata la Antena 1 a nascut. Mama biologica este atit de fericita, ca nu pot vorbi cu ea fara sa plinga de bucurie la telefon. Are doi copii: un baiat si o fata! O viata grea, dar plina... Nu te lasa influentata de cei din jurul tau, care privesc critic acest procedeu..., fa ce-ti dicteaza inima. Si mergi la dr.Dracea, este o super-profesionista si ti-ar putea spune si daca, Doamne ajuta!, poti face ceva ptr. a avea TU - COPIII TAI! Mult succes! "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa ai surpriza ca mama purtatoare sa nu iti mai de-a copilul, ce ai face atunci ? Crezi ca mai tirziu copilul ar fi bucuros ca l-ai nascut oricum sau s-ar simti cumva "altfel" decit ceilalti copii? Multa sanatate ! "Daca dragoste nu e, nimic nu e" Lili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...