Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce parere aveti despre "mama purtatoare"?


lili

Recommended Posts

quote:
Originally posted by gabid Eu zic sa apeezi la o fata tanara...16-17 ani...ele nu stiu prea multe in legatura cu ce fac si ce ar trebui sa faca.
la o minora????? adica sa profite de nestiinta ei? chiar daca e fecioara eventual? sfinte sisoe... daca tot ne spunem parerea, eu nu as apela la asa ceva, la metoda asta. mi s-ar parea infiorator sa ii iau copilul cuiva care l-a purtat in pantece 9 luni, indiferent daca nefericitele alea de celule au fost ale mele. adoptia este cea mai curata, cinstita, crestina, caritabila solutie cand iti doresti un copil fara sa-l poti avea natural. parerea mea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Lili draga, eu zis sa faci asa cum iti dicteaza inima indiferent de parerile noastre...tu esti una din categoria celor care nu pot face un bebe al lor (cum sunt si eu de altfel de 4 ani aproape)...tu stii cel mai bine ce simti ca nu-ti poti indeplini visul de mama a propriului copil!!! Am observat ca cele care judeca putin altfel sunt exact cele care au alaturi de numa scris bebe X!! Sa nu se supere daca am zis asta, insa niciodata nu veti intelege un om care se lupta pentru ceva ce voi aveti!!! Durerea este imensa...eu una as fi mai retinuta!! Desigur ca adoptia este una dintre solutii si daca Dumnezeu ne va indrepta pasii spre acel bebe din orfelinat cu siguranta ca el va fi mult mai iubit si apreciat decat cineva care doar stie sa dea sfaturi!! Nu va suparati si nu aruncati cu pietre...fiecare are dreptul la opinie, insa cel in cauza cunoaste mai bine prin ce trece si ce inseamna o lupta de ani intregi pentru un COPIL al nostru!!! Da ...sunt PRO mama surogat....daca Dumnezeu ne-a deschis mintea sa cunoastem posibilitatea asta, eu cred ca am zis tot!!! Multumesc ca ati citit si mesajul meu! Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt convinsa ca este f. dureros sa nu poti avea copilul tau, sange din sangele tau, dar... eu cred ca nimic nu este intamplator. Daca soarta a vrut sa fie asa, oare nu sunteti voi cele alese de Dumnezeu sa salvati sufletul si viata unui mic copilas abandonat? Nu sunteti voi cele care aveti marea capacitate de a schimba soarta unui pui de om? Ganditi-va (cu tot sufletul) si la varianta aceasta si mai vedeti ce hotarare ve-ti lua. Eu va doresc sa va ajute Dumnezeu sa luati cea mai buna decizie pt. voi. P.S.: "Ideea" lui gabid este atat de mizerabila incat nici nu este cazul sa fie comentata ci pur si simplu ignorata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, Va multumesc pentru sfaturi ( si pentru cele pro si pentru cele contra).Mama surogat este o solutie....nu stiu daca cea mai buna...Parerile sunt impartite, biserica este impotriva , stiinta spune ca se poate...Desigur, eu imi doresc din tot sufletul... si mi-am pus problema serios dupa ce am pierdut ultima sarcina, in octombrie..si am aflat ca se fac astfel de lucruri de ceva timp si la noi in Romania..desigur avem si avizul pentru adoptie...deci si aceasta solutie... Este foarte greu sa te hotarasti ce sa faci... ce este mai bine...si doar fetele care au trecut prin asa ceva pot da unele sfaturi...dar greul hotararii este tot al nostru...Numai Dumnezeu stie durerea din sufletul meu... mai ales ca nu pot concepe familia fara copii... Incerc sa ma incurajez spunandu-mi ca solutii sunt, si va fi bine. Va multumesc inca o data pentru raspunsuri! Lili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by gabid
Dana,cate femei isi abandoneaza copii in maternitati in Romania?Ce ilegalitate ar fi sa poarte copilul altei femei 9 luni?Nu e al ei!Nu este mama surogat!Eu cred ca la saracia din Romania sunt destule femei care ar putea sa o ajute! Gabi.
E grav de tot ca am ajuns sa punem problema asa!!! Daca tu nu vezi nimic ilegal in folosirea ca mama purtatoare (concept care dealtfel nici nu exista in legislatia romaneasca) a unei MINORE, atunci nu stiu de ce mai comentam pe aceasta tema!!! Atunci hai sa incurajam si pedofilia, ca la saracia din Romania... Ma opresc aici ca risc sa spun lucruri dure! Lili, draga, ai dreptate! Tu poate nici nu erai hotrata sa faci pasul asta cu mama surogat si noi am sarit pe tine sa te condamnam! Ai dreptate, e greu sa ma pun in pielea ta, desi am incercat cat de mult am putut sa-mi imaginez viata fara un copil! Iti doresc doar sa faci alegerea cea mai buna, sa-ti lumineze Dumezeu mintea si sa iei decizia care te va face fericita! Doar sa nu uiti sa ne anunti si pe noi cand va veni fericitul moment cand vei avea micutul tau in brate! Dana si bb Matei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanatoasa mentalitate ai draga gabid!!!!! Cu cata usurinta te poti gandi sa se foloseasca de o fata de 16-17 ani... oare asa suflet mare ai? Daca tot esti atat de draguta, de ce nu te oferi tu ca mama surogat, de cateva ori si uite cum te-ai imbogati si te-ai alege si cu un trai mai bun in saracia romaneasca? ca o biata fata de 16-17 ani abia deschide ochii in viata!! SA-TI FIE RUSINE pt seninatatea si murdaria gandurilor tale! "Cand iti ploua in suflet, fa-ti umbrela dintr-o bucurie". Ana Burtch
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[ups]ca s-au incins spiritele.... Fetelor, nu uitati un lucru: libertatea este darul cel mai de pret al omului! E dreptul tau sa te bucuri de libertate (fara sa-i deranjezi pe altii) si e dreptul tau sa alegi cum iti duci viata... E dreptul tau sa ai un bebel si e dreptul tau sa alegi cand, unde si cum il vei avea. Serios, fiti si voi un pic mai deschise... Anca si bebelina Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sint deacord ca fiecare este liber sa isi aleaga felul de a avea un copil,fie prin adoptie,mama surogat sau alte cai dar de aici pina in a-ti bate joc de nevinovatia unei fete de 16-17 ani e chiar prea de tot.Acum draga "Gabid" te intreb pe tine care esti mama sau vei fii[gravi]
Daca fata de 16 -17 ani ar fii propria fiica si o familie care isi doreste cu orice pret un copil si-ar bate joc de nestiinta ei tu cum ai reactiona?
Lili iti doresc din suflet sa ti se indeplineasca dorinta de a avea un bb[copil] si sa iei decizia cea mai buna pentru tine[pup] cami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, eu cred ca cel mai important pentru Lili si nu numai e sa aiba un copil pe care ea sa-l considere ca fiind copilul ei. Si numai ea stie ce-i in sufletul ei. Eu sa fiu sincera as fi incercat intai varianta cu mama purtatoare si apoi adoptia. E egoist, stiu. Dar imi place sa regasesc gesturile persoanei iubite in copilul meu... fie ele bune sau rele. E poate doar un sentiment primar peste care o inima mare poate trece usor. Lili insa, sa nu uiti ca orice copil va vrea sa stie cum a venit pe lume. Si cum prin adoptie sau mama purtatoare in .ro oricum nu vei fi tu pe certificatul de nastere... va trebui sa-i poti spune adevarul fara ca minunea aceea de suflet de copil sa se sfarame sub mizeria umana. Nu cred ca ilegalitati sau abuzuri...ar trebui macar considerate cand vrei asa un lucru pur: un copil. Daca nu din considerente morale, pentru simplul motiv ca minciuna poate fi descoperita oricand si la cat te-ai chinuit sa ai un copil... nu ar fi pacat sa-l pierzi exact cand s-a deschis spre lume si incepe sa-si caute un drum in viata? Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce frumos este sa ridici un deget si imediat sa ramai insarcinata!sa nu-ti pese ca alte femei se chinuie 10 ani sau mai mult sa aiba unul.Si eu as face tot ce se poate pe lumea aceasta sa am un bebelus.As apela si la o mama purtatoare de ar fi nevoie.La sfarsit as avea copilul meu in brate. Nu este acelasi lucru cu a infia un copil! Ma ieratti ca am spus ce am vazut la o clinica de fertilizare in vitro in Romania.Va asigur ca nu este singurul caz de acest fel.Poate ca am gresit recomandandu-i eu o fata de 17 ani.Va spun eu ca disperarea te impinge la orice! Gabi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...