Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Studentele nu au voie sa faca copii??


Recommended Posts

Salut pentru prima data membrii acestui forum. Eu am o mica mare problema care s-a ivit ...de mnult dar eu acum am aflat de ea..urmarind din intamplare o emisiune la TV in care o oarecare doamna ministru pe care nu o intereseaza decat locul ei caldut in parlament a zis exact cu aceste cuvinte: Studentele n-au decat sa nu faca copii. Era vorba despre bani, despre faptul ca daca esti student nu ai dreptul la nici un ajutor de nastere, la nici o indemnizatie, la nimic care sa te ajute sa iti cresti copilul. Si uite asa se incurajeaza natalitatea in tara noastra cea frumoasa. Eu sunt studenta in anul 5 si mi-am dorit mult un copil. Acum sunt insarcinata in luna a 7-a si am un bebe perfect sanatos. Insa sunt foarte stresata pentru ca sotul meu nu lucreaza nicaieri, bursa sociala nu iau pentru ca nu se dau multe si mi-a fost respins dosarul pentru ca au bani parintii (ce conteaza ca eu nu mai sunt in ingrijirea lor si ca nu primesc de la ei ajutor), eu nu lucrez..normal.. Singura solutie pentru mine este sa imi neglijez copilutzul si sa ma angajez uneva imediat dupa nastere ca sa castig un ban. Sotul meu se pare ca are sanse mai putine decat mine la angajare pentru ca nu avem pile nicaieri si el nu se poate angaja ca "secretara" Daca tot se vorbeste asa de mult despre egalitatea drepturilor...eu ce trebuie sa fac? Copilul meu nu e tot copil? PS: mi s-a zis de la un birou de catre o functionara foarte "amabila" ca daca nu faceam facultate aveam dreptul la ajutor... CONCLUZIA: "TARA TE VREA PROST" ?? Iustinel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga mea, Am vazut si eu emisiunea de care vorbesti tu si este intr-adevar f.f.f trist si nedrept. Simona Marinescu prezenta pur si simplu datele obiective, dar realitatea este mult mai complicata. Am inteles si eu ca daca esti studenta este mai rau decat daca ai fi somera, pt. ca somajul este considerat perioada de contributie la CAS. Nu stiu cum pot da guvernantii asa legi strambe, doar toti copii au nevoie de ingrijire, nu doar cei ai caror parinti muncesc deja. Imi pare tare rau ca nu te pot ajuta in nici un fel. Stiu doar ca se poate contribui din buzunarul personal la asigurari vreme de 10 luni, iar apoi primesti cei 6,6 milioane pana ce copilasul tau face 2 ani. Poate te pot ajuta parintii sa platesti banii astia. Du-te la Casa de asigurari Sociale si intereseaza-te, apoi fa-ti calculul si vezi ce poti face in continuare. Mult curaj si multa sanatate tie si bb-ului vostru! Adriana [gravi]in 28 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc mult pentru sfaturi adriana...sa stii ca ma ajuta foarte mult ceea ce mi-ai spus. La mine e si mai complicata treaba pentru ca eu am lucrat in timpul facultatii si am vechime de 2 ani pe carte de munca...dar nu mai lucrez din martie anul acesta. Si mi-au zis ca nu are nici o importanta daca am lucrat..ca e tot una. Insa am sa merg la casa de ajutor social sa vad ce imi zic si ei. Inca o data iti multumesc pentru sfaturi Iustinel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e socant...Dumnezeuleeeeeeeeee nu-mi vine a crede...este chiar adevarat?[bang][bang] Mult succes si nervi de otel..si suntem alaturi de tine.[flo] 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi, mamica cu burtica:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este o mare tampenie, intr-adevar. Imi pare rau, dar cred ca am o veste proasta pentru tine: si eu era sa o patesc oarecum din cauza asta, pentru ca atunci cand am aflat ca sunt insarcinata, tocmai imi dadusem demisia de vreo doua saptamani. Si am fost la Casa de Asigurari sa ma interesez cum se poate face, pentru ca auzisem de noua lege cum ca trebuie sa cotizezi cel putin 10 luni inainte de data nasterii. In primul rand vreau sa-ti spun ca tipele de acolo nici macar nu cunosteau legea, ca sa-mi poata explica in ce categorie ma incadrez si mi-au zis ca neaparat trebuie sa cotizez 10 luni consecutiv, ceea ce era total gresit, pentru ca eu lucrasem inainte cativa ani si deci, pentru cei care au lucrat deja, trebuie cotizat doar 6 luni din ultimele 12 si nu consecutiv. Deci, prima problema de care o sa te lovesti acolo este ca nimeni nu-ti poate explica clar ce trebuie sa faci. Eu am avut noroc, pentru ca am reusit sa ma angajez dupa aceea si nu am pierdut decat o luna de contributie, care nu se pune. Si mai era o chestie: inainte stiu ca puteai cotiza la asigurari si din urma, astfel recuperand o perioada anterioara. Asta ti-ar fi prins tie cel mai bine, dar din pacate se pare ca nu mai este posibil sa faci asa ceva. Oricum, parerea mea este ca legea asta este deosebit de stupida si promoveaza, dupa cum ziceai, ideea de "tara te vrea prost". Si nu ma gandesc doar la cazul studentelor care raman insarcinate, ci si la cel al femeilor care muncesc de ani de zile si raman insarcinate. Pai cele care au un salariu bun (pe cartea de munca sau nu neaparat), le convine oare sa-si lase jobul bine platit ca sa-si creasca BB-ul? De fapt m-am exprimat gresit cu "le convine", trebuia sa spun "isi pot oare permite". Eu una nu! Mai ales ca dupa nastere cheltuielile cresc, dar noi trebuie sa ne descurcam cu mai putini bani... Dupa parerea mea, legea asta va face ca toate femeile care castiga real foarte putin (de obicei cele fara nici un fel de studii si educatie) sa nasca copil dupa copil, ca doar asa e mai simplu si castiga bani mai multi fara sa faca nimic. Corect? Si imi este groaza pentru viitorul copilului meu, pentru ca generatia lui va fi predominant una de neciopliti si needucati. Ma insel eu oare sau sunt prea pesimista? Manu & burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Iusti, Imi pare rau de situatia in care te afli, oarecum si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, in sensul ca nu sunt angajata cu carte de munca, dar nu sunt nici graviduta. insa imi pun probleme pt. mai tarziu. m-am interesat sa vad daca imi pot plati singura asigurarea si urmeaza sa primesc un raspuns zilele astea. daca aflu ceva, iti spun. Pupici http://community.webshots.com/user/alina_constantin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Manu, nu esti pesimista, ai doar foarte multa dreptate. Dar se pare ca asta e mersul in tara noastra cea frumoasa. Sincer sunt total pierduta..habar nu am ce sa fac. Intr-adevar cand am fost la acele birouri, pe langa faptul ca nimeni nu cunostea cu adevarat legea si nu a fost in stare nimeni sa ma lamureasca, m-au mai si plimbat de la un ghiseu la altul si am stat la nu mai putin de 3 cozi ca sa pot intreba... Si asta pentru ca nu exista nici un ghiseu de informatii. [ups] Am sa incerc sa urmez sfaturile voastre de a pune o intrebare la "legislativ" Va multumesc tuturor ca sunteti alaturi de mine. Si BB bataus va pupa. Iustinel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...