Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ceaiuri si plante medicinale


Recommended Posts

Va multumesc la toate pentru sfaturi, m-am adresat voua pentru ca nu prea stiu care sunt plantele - si nici cum se numesc in engleza, eu locuind in Canada. De-asta se cam exclude posibilitatea de a cauta la Plafar (ce simplu era !!). Nu am o afectiune propriu-zisa a ficatului, doar simt dureri uneori, mai ales in zilele stresante si obositoare, sau poate cand mananc prea greu. Ma refeream la un ceai care sa "curete" ficatul, probabil asta e problema la mine. Stiti cumva cum s-ar numi galbenelele in engleza ? Multumesc, va pup pe toate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu dupa operatia de apendicita am avut dureri de ficat, mi s-a spus ca anestezicul mi l-a puturosit si mi s-a spus sa mananc de regim ca la hepatici. Am facut ceva teste pe mine, am mancat niste mancare de vinete pe la 3 dimineata si m-am trezit a doua zi incovoiata spre dreapta de dureri. Am baut ceai de sunatoare neindulcit si de cate ori aveam dureri beam ceai. Alina, galbenelele se cheama Calendula in engleza, denumirea latina este Calendula Officinalis. Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am vazut ca s-a mai discutat aici o data de revista "Formula AS", eu ti-as recomanda cu caldura sa mergi pe pagina lor si sa cauti in arhiva ceea ce te intereseaza. Eu o citesc saptamanal pe net. si chiar ma gandesc sa imi fac abonament, caci se livreaza si pt. strainatate. personal merg pe ideea :" Medicul ingrijeste, natura vindeca!" ( Hipocrate).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina_s, In primul rand ar trebui sate vada un medic. Ficatul nu doare. Afectiunile legate de bila dau dureri. Drenarea bilei poate fi deficitara dar dureri apar si la depuneri de tip nisip, pietre etc. Dupa ce pune un medic diagnosticul, poti sa cauti remedii naturiste. Documentandu-te despre fiecare sau vorbind cu un medic specializat in tratament naturist. Din cate stiu, Livia are un numar de telefon al unui medic roman cunoscator in ale plantelor. Daca ai diagnosticul poti sa-l suni si-ti recomanda ceea ce trebuie. O serie de plante au efecte si la nivelul tensiunii arteriale ( ca exemplu de efecte colaterale, nu in sensul de efecte negative )si, daca esti hipotensiva si mai iei si un ceai care duce si la scaderea tensiunii.. te trezesti ca mine, pe jos[bang][bang] de-am speriat tot familionul! Parerea mea: intai diagnostic la medic alopat si apoi investigatii referitoare la tratament. Sanatate. Roxana&Ruxandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...