Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de mai-iunie 2004(6)


Reliana

Recommended Posts

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dragi viitoare mamici,am reusit sa ajung la internet si sa va citesc,si eu imi doresc f. mult sa-l simt pe bb miscand,din ceea ce s-a scris inainte ar trebui sa miste doar pe 5 decembrie,eu urmand sa nasc pe 5 mai,nu cred ca mai rezist 2 sapt. fara sa simt nimic. Cateodata simt ceva ca o falfaire sau,cum a scris cineva, ca un fluture,dar vreau ceva mai concret! M-ati intrebat cum de stiu ca e baietel-la control am avut15 sapt. si 3 zile;eu l-am rugat pe doctor sa-mi spuna ce sex e daca are o banuiala si el mi-a zis;doctorul meu e f.priceput la ecografie(si nu numai), e o adevarata legenda in legatura cu faptul ca nu a gresit niciodata sexul copilului.Oricum,eu sunt o norocoasa ca am o incredere atat de mare in calitatile profesionale ale medicului meu.Irinusha,mi-a spus si mie ca bb e prea mare pt.a mai folosi sonda intravaginala,mi-a facut eco abdominala care,intr-adevar, nu e atat de spectaculos de clara pt mamici.Acum cateva luni ziceam si eu ca nu vreau sa stiu ce e copilul pana la nastere,dar pur si simplu nu am mai rezistat! Am mai vazut ca sotii vostri vorbesc cu bb,il mangaie prin burtica,al meu nu realizeaza prea bine ce se intampla,e genul de barbat care pana ce nu vede nu crede, ar trebui sa-l iau la o ecografie ca sa realizeze ca va fi tata.Oricum,in perioada greturilor mi-a adus micul dejun la pat in fiecare dimineata si nu am vomat niciodata. In legatura cu gripa,acest doctor de care scriam mi-a spus ca-mi recomanda sa fac vaccinul antigripal si l-am facut;preparatul se numeste Influvac si pe prospect scrie ca e voie in sarcina. Dora[gravi]si Paul din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

intrasem azi dimineata sa ma plang si eu de viata si ...surpriza ... nu mai erati aici..... Am inceput sa plang. Eram asa de amarata ca m-am certat si cu bietul administrator al firmei la care lucrez care se blocase ca nu stia ce m-a apucat. Iar bietul meu barbat care nu e acasa de 2 zile a intrat in panica ca nu stia ce am. Eu n-aveam nimic decat ca ma simteam inutila (ca mai tot timpul [|)]sau [nani]) si la serviciu nu fac mai nimic ca suntem in pauza de gandire. Si uite asa m-a pocnit starea albastra. nu mai spunem ca azi e abia joi si trebuie sa mai vin si maine la munca. DA' ne facem noi mari si ne trece.... pana una alta mai facem putin [nani]. Va [pup] pe toate ca sunteti aici si ma ascultati si pe mine. Si pentru BB-ii vostri: [pup][pup][pup] [nani] MariaI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Paula, pai ai mai scris la noi, dar deja era prea multe pagini si moderatorul a mai creat o data subiectul :-)) Si eu la fel m-am simtit azi dimineata Maria, dar a fost o problema cu pagina desprecopii, se pare ca saracul administrator nu are nici o vina. Si eu suntun pic mai nervoasa de cateva zile, dar sper sa imi revin in curand. Madutza [gravi] & ingerasul din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, In sfarsit, reusesc si eu sa intru sa vorbesc cu voi. Am avut o zi crunta la servici...... Sunt epuizata...Cred ca deja volumul de munca este prea mare pt. situatia mea de acum..... In fine, am citit tot ce ati scris. Irinusha, sti ca si eu spuneam ca a fost prea devreme cand a miscat bebe al meu, dar a fost. Parca m-a ingrijorat ce a zis doctorita ta ca sunt o " exceptie". oare nu este normal??? Oare o sa nasc pe 9 aprilie 2004? Nu are cum..DPN-ul este 25.04.2004 Nici nu am apucat sa-i spun dr. meu, ca si eu ma gandeam ca nu o sa ma creada...Dar a fost atat de vizibil cand a miscat. A vazut si sotul meu. ce ziceti? Acum sunt cam speriata... Deja bebe se plimba prin burtica, numai misca doar intr-o parte. Astept un raspuns de la toate. Help! Cris - 18 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e madutza,nu sunt chiar noua, dar n-am stiut ce s-a intamplat cu subiectul? Tu cate saptamani ai? Acris eu n-am decat 9 saptamani... nu stiu ce sa-ti spun despre "exceptia ta", dar mai bine ar fi sa-ti suni medicul ca sa te lamureasca! Eu cred ca in primul rand ar trebui sa savurezi acest moment deosebit "prima miscare". [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irinusha si Madutza multumes pentru sfaturi. Deja azi mi-e ceva mai bine. Am avut probleme si cu urechile, da azi doar ma mai doare putin gatul si curge nasul zdrava, da asta nu e chiar asa de rau... Irinusha nici eu n-as putea sa ma tin de regimul ala, mi se pare tare sever. Nu se poate rezolva in nici un alt fel? Saracuta de tine, e asa rau, mai ales in perioada asta sa nu poti sa mananci ce vrei... Cris, tu esti o exceptie fericita, nu te speria ca n-ai de ce. Nu vad de ce ar fi rau ca l-ai simtit pe bebe mai devreme. Sincer! Da stii ce ma gandesc? Daca ai fost graviduta cu o luna inainte de a sti (daca ti-a venit ciclul peste sarcina?). Da banuiesc ca ar fi vazut doctorul la ecograf nu? Oricum stai linistita, eu nu m-as stresa nici daca l-as simti de acum :0)) Pupicei, Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 12 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Paula, numele tau nu-l mai stiam ... dar chiar daca ti-am mai spus o data ma repet cu placere: Bine ai venit in grupa noastra! [flo] "Burtica" sanatoasa si o mamica fericita! Acris, nu-ti face griji, sa fii o "exceptie" nu inseamna ca este ceva rau ... numai ca se intampla la f. putine femei sa simta bb asa de repede, mai ales fiind la prima sarcina. Daca doctorul nu ti-a spus nimic, inseamna ca nu esti mai "maricica". Nu-ti face griji! Lasa sa fii la fel de sanatoasa si bb la fel! Irinel, cam asa e si nu am ce face. Insa ma bucur ca te simti tu mai bine ... o sa vezi ca-ti trece si nasucul. Azi am vorbit cu o prietena cateva ore si cand m-a auzit asa de posomorata a trebuit sa-i povestesc tot. Mor de ciuda ca nu ma simt si eu bine ... nu ca mi-ar face sarcina probleme - Doamne ajuta, a mers chiar f. bine pana acum - dar toate "bubele" astea imi fac viata grea ... observ cu spaima ce dependenta sunt de medicamente ca inainte trebuia sa iau doar cateva medicamente si 1-2 eram iar pusa pe picioare, iar acum cand nu mai pot ma doboara toate asa de rau. Inainte de a incerca sa raman insarcinata am mers la toti doctorii mei (cea de casa si cardiologul) sa-mi spuna daca pot suporta o sarcina si toti mi-au confirmat ca nu ar fi nici o problema ... si acum se dau toti inapoi. Asta e ... stiam ca nu o sa-mi fie usor, dar barem stiu ca merita! Mai astept pana vineri sa vad daca se simte vreo schimbare si daca nu, incep cu clismele ca nu mai suport mult ... azi noapte am stat pe WC-u de la 1 noaptea, sunt franta si doborata de dureri. E totusi bine ca saptamana asta nu am muncit si nu a trebuit sa ies din casa, dar saptamana viitoare nu mai tine, ca se pare ca muncesc, asa ca trebuie sa ma simt mai bine! Gata, ca m-am plans destul! Fetelor, nu va faceti griji daca sunteti mai triste. In primul rand ii lipseste organismului soarele, cica putin timp in solarium (sa se zice?) ne-ar face bine ... plus ca am arata si noi mai fresh! Iar in al doilea rand isi "bat joc" hormonii de noi ... eu v-am mai intrebat o data daca nu sunteti si voi sensibile, dar atunci nu mi-ati raspuns. Eu una as boci la toate chestiile... nici nu ma mai uit la stiri ca as fi tot timpul trista (mai ales in ultima vreme ... OK, recunosc ca nu am rezistat mereu) ... oricum imi ajung problemele mele! Capul sus, acum vine Craciunul si ne inveselim si noi! Va pupic dulce pe burtici! O seara minunata! Irinusha - cu minunea de 16 saptamani din burtica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...