Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de mai-iunie 2004(6)


Reliana

Recommended Posts

HAi iar 'neatza fetelor[:D]se pare ca iar dau startul,iar voi la ora asta dormitzi [nani]de rupetzi.
Flaviutza si eu beau la apa de ma umflu,ba mai mult de cand sunt gravi nu pot sa dorm fara sticla de apa la cap,ca mi se usuca gatul noaptea si ma scol si mai iau o inghitzitura,insa sa stii ca e bine sa bei apa, se zice ca tre' sa bem cam 1 litru 2 de apa pe zi,asta ptr. riniki asa ca stai linistita.
Cine zicea de plans ??ca nu mai stiu cine ,si eu la fel imi dau lacrimile cand vad un bebe mic kiar si la televizor cand ma uit si vad un bebe mic imi dau lacrimile de emotzie sigur ,sau mi-au dat astia de la spital o caseta video in care arata cum naste o femeie ,apoi sa vezi ce lacrimi mi-au dat cand am vazut cum a iesit bebitzu asa mic eraaaa.[bis]VREAU SI EUUUU mai repede.Se para ca as mai avea si eu cam 3 saptamani pana sa-l simt pe bebe in burtica miscand.Apropo de asta Irinusha am citit ca, cam pe la 18 saptamani ar incepe sa miste ,asa ca stai fata linistita ca il simti cat de curand [;)]acusica te vad tipand de fericire pe aici [bis].
HAi ca va las sa mai dormitzi si mai vb. dupa aia. Eryka [gravi]& sufletzelul din burtica---> (15 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna dimineata Eryka si fetelor! Se pare ca-s a doua harnicutza :) Ce sa fac n-am acces la net decat cu program, pana la 8 si dupa 2. Mai fentez cate-odata, dar nu trebe sa stie sefu'[;)] Onlyme, imi pare foarte rau pentru tine, stiu prin ce treci ca am patit-o.Io mi-am revenit f greu si marele meu noroc a fost ca dupa 2 sapt am ramas din nou insarcinata si speram acum sa fie bine. Sunt deja in sapt 14 si ma simt bine. De fapt chiar acu 5 min m-am speria ca m-a durut ovarul drept, poate n-a fost ovarul ci intestinele. Asa ca iti doresc si tie refacere rapida si mult succes la o noua sarcinutza. Sa ai grija de Rh-uri. Daca ai Rh- si sotul tau + trebuie sa faci nu stiu ce vaccin.. de fapt trebuia facut in 72 ore. Flaviutza, nu te mai stresa si noi suntem setoase si eu sunt cu apa langa pat noaptea si ma scol si trag cate-o dusca :) Se distreaza si de mine sotul meu cand ma vede cata apa beau, zice ca parca as fi chefuit toata noaptea asa cu pofta beau apa si dimineata! Si soacra-mea m-a stresat ca as putea avea diabet, dar io nu ma gandesc la din astea! Is optimista si daca mi-e sete beau apa! :) Si bebeul meu pare mai mare decat l-a estimat medicul ca varsta! Dar medicul a zis ca oricum nu poate pune clicul ala de masurat la milimetru ca bebele se mai misca.:) Va pup pe toate si va doresc o zi buna! Eugenia (cu BB-u de 14 sapt)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Eugenia se pare ca te-am confundat cu Flaviutza, ca nici eu nu mai stiu pe ce lume sunt. Azi m-am sculat cu ingrijorare mare, aproape ca imi vine sa plang. Stiu sunt toanta. Imi fac ganduri negre degeaba. Ma tot gandesc daca BB e bine, daca a evoluat sarcina si tot asa. M-am sculat din pat si am luat Pagini Aurii si am cautat ecografe, ma duc azi sa il vad pe BB, ca nu mai pot. Am gasit cu 300.000lei daca esti in 13 saptamani, de la 14 saptamani este 600.000lei. Eu maine intru in 14. Sper sa nu il vada mai mare sa platesc dublu. Intru sa va spun ce am facut. Pupici [pup] Madutza [gravi] & ingerasul din burtica de 13 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madutza, fii optimista! nu ne-ai spus de ce te-ai trezit ingrijorata! Dar nu te gandi la rau. Si dorinta de plans de ce ai avut-o asa din senin sau ceva nu-i bine? Bine ca te-ai dus la eco sa te linistesti. Si mie mi-e f dor de BB. Cum poate fi asa scump un Eco? E ceva mai deosebit. Aici costa 200 000 consultatia la ginecolog cu eco inclus. Si nu cred ca are importanta ce varsta are bebele. Dar io nu platesc nimic ca ginecologul meu lucreaza prin casa de asigurari si ii duc doar bilet de trimitere de la doctorita de familie si adeverinta de salarizare de la lucru. Confuzia ai facut-o cand i-ai spus Flaviutei ca data nasterii ii e 25 Mai. A mea e asta si a ei e 1 Mai parca. Poate ma insel si io. Oricum nu conteaza, sanatoase sa fim! Astept vesti de la Eco, Madutzo! Pe curand, Eugenia [gravi] (cu Bb de 14 sapt)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Ca tot atata v-ati laudat ca beti apa m-am dus si eu si mi-am pus un ceai. Eu in viata mea n-am fost setoasa si nici acum nu sunt. Stiu ca nu e bine, dar eu nu beau apa. Mie o cana de lapte dimineata si o ciorba la pranz imi sunt suficiente ca lichide intr-o zi. Vara mai beau un pahar, doua, de apa. Va pup, Andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Nu stiu ce am fetelor de sunt asa nervoasa de o saptamana... Mi-am "pierdut" optimismul care l-am avut pana acum... Probabil ca s-a marit nivelul lucrarilor la serviciu si faptul ca este sfarsit de luna, m-au obosit si stresat, ca altfel nu-mi explic. Sunt asa de nervoasa (dar numai la servici)...Am numai ganduri negre...de abia astept sa-mi vad copilasul la echo, sapt. viitoare ! Voua vi se mai intampla sa aveti astfel de stari ? Ma doare si burtica sau probabil se agita bebe ca e mami nervoasa. Nu stiu ce sa mai fac sa ies din starea asta, ca nimic nu ma calmeaza. Va pupic dulce pe toate si poate ma ajutati si pe mine cu un sfat sau un remediu. Cris - 19 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acris draga, trebuie sa te calmezi ca bebele sigur simte si de aia se agita si micutzul. Crezi ca merita bebelusu' sa-l incarci pe el cu problemele tale de serviciu. Eventual ia-ti 2-3 zile libere! Incearca sa gasesti ceva sa te deconecteze, o melodie, o floare, o imagine , o ciocolata. Esti cumva economista de te streseaza sf lunii? Ca la noi economistii sunt plini de probleme pe sf de luna. Irinel merci de reteta de broccoli, o sa incerc curand. Va doresc o zii buna in continuare. [gravi]Eugenia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madutza, multumesc mult pentru informatie. AM sa sun la CMU sa vad daca pot sa-mi fac totusi programare, ca ar fi cam de-acum intr-o luna. Ce ziceti voi de plans? Pe mine ma apuca plansul si cand citesc subiectele postate pe-aici, si sunt la servici si daca ma vede cineva o sa zica ca sunt sarita!! Si cu sotul incep sa am probleme: sunt tot timpul cu josu'n'sus si imi sare tandara din orice. Iar el a inceput sa bata in retragere, nu comenteaza la ce-i zic si iese din camera. Si in felul asta m-a cuprins si o tristete...ca il vad cum se departeaza de mine, cred ca ii e teama sa nu ma supere sau ceva, dar nu isi gaseste curajul sa abordeze problema direct, ci prefera sa stea cuminte intr-un coltisor. Doar noaptea cand dormim, il simt cum ma ia in brate si isi pune mana pe burtica mea si atunci ofteaza linistit. Na, ca iar ma apuca plansul cand scriu toate astea. Manu & burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Burticilor! tocmai am venit de la spitalul municipal, am fost de capul meu sa imi fac testul ala glicemic,mi-au dat sa inghit la glucoza si la o ora mi-au luat glicemia. mai bine nu ma duceam...s-au purtat alea cu mine in ultimul hal, dar macar sunt impacata ca n-am belele cu glicemia, e normala.e ultima oara cand ma duc la spital fara tatic! imaginati-va ca nici macar nu ma intrebau daca taticul e langa mine,ma rog daca urmeaza sa ne casatorim, au dat-o pe "copil din flori" din prima cand m-au vazut ,ce comentarii gen " vai de capul lor ca fac copii pe banda " si " uitati-va la ea, nu are mai mult de 19 ani' etc..m-a pufnit plansul , dar nu am mai zis nimic...am plecat asa cu un gust amar...si urmeaza sa nasc tocmai cu directorul spitalului..imi venea sa le zic vreo doua..daca eram mamica singura ce? era vreo tragedie?probabil ca era prin prisma faptului ca par a fi inca un copil eu insami..asa li s-a parut dumnealor si uite asa mi-am tras portia de plans pe ziua de azi.. am fost si la doctorul resp, am mai stat de vb... m-a lamurit cum e cu saptamanile astea, cum se calculeaza...so, el e conceput in jurul a 29 iulie-1august, deci urmeaza sa vina ori la sf lui aprilie, ori in mai..mie mi-ar place 1 mai , ca sa fie in aceeasi zi cu taticul..deci are acum cam 116 zile/7 = 17 saptamani, si intra in sapt a 18-a...deci e normal ca a miscat pe la 16 saptamani.. ce il cam ingrijoreaza e ca, desi lichidul amniotic ce era putin in exces s-a mai retras, copilul e tot marisor pt varsta lui, nu cu mult, dar avand in vedere faptul ca eu am un sistem osos slab dezv , bazinul foarte mic s-ar putea sa am dificultati la nastere si o posibila cezariana se prefigureaza de pe acum.. in rest toate bune.. nu-i nik daca m-ati confundat, dar nu pricipeam cand am zis io ceva de vreun avort spontan :) am rezolvat-o si cu migrenele..cica din cauza ca am renuntat brusc la cafea si mai ales la tigari... mai fetele, m-a intrebat daca vreau s astiu ce este si am zis nuuuuuuuu...sa taca din gura..parca imi era frica...o fi vazut la 17 sapt ce este??? cred ca in sfarsit m-am obisnuit cu ideea ca vom fi o familie...nu pot sa va spun, can am fost ieri la serviciu la viitorul sotior, cum m-am simtit de mandra cand m-a prezentat la toata intreprinderea ca pe sotioara si viitoare mamica..si cum se uitau donsoarele cu invidie ca doar vreo 5 care atentau la el le stiu si eu... sau cand mergem prin magazine si ne uitam la mobile pt camera bebe si hainutze copil si cand ma intreaba din 5 in 5 minute" mai vrei ceva? ce sa-ti mai cumpar, bluzica aia, o babanutza etc..sau cand imi baga noaptea bluza in pantaloni sa nu racim eu si bebe...sau cand vorbim despre cel mic.. nu stiu crizele de nervi si de lipsa de nicotina :) cum le suporta, ieri i-am sarit in cap ca a dat banii pe un parfum oriflame(pt mine evident)..ca o sa ne trebuiasca banii aia etc...si el saracu statea asa cu o fata de nevinovat cu parfumu' in mana..de am trecut de la ras la plans... am vazut un dormitor fetelor superb pt cel mic...si nici scump, vreo 10 milioane, posibil in rate...bineinteles " il luam , il luam, dar luam si un DVD pt mine"...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare mamicilor am si eu 17 saptamani implinite si inca nu a miscat[q]Nu stiu ce sa cred. Ma gandesc numai la lucruri rele legate de bebita al meu.Probabil si din cauza asta sunt foarte nervoasa si nelinistita .Barbatu-meu zice ca-s fitoasa.Ma face sa rad dar nu pentru mult timp.El pare asa de linistit. Am fost la ecograf in 8 noiembrie (saptamana 15)si mi-a zis ca placenta este jos ( nu la locul ei normal ) si ca daca nu urca o sa am sangerari[bang].Nu am avut !Si asta inseamna ca e bine? Pana pe 20 .12 cand ma duc iara la ecograf o sa ma ia [}:)]. Poate doar daca va misca o sa-mi dau sema ca el e bine. Am citit de mult ingrijorarie voastre de pana acum dar nu am indraznit sa ma bag. Ca nu aveam probleme (si sa ma laud nu puteam) dar acum zic si eu oful meu , poate mai stie careva ceva. Va pupez pe toate si va doresc sarcini usoare si [copil] sanatosi. Flora flora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...