Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de mai-iunie 2004(6)


Reliana

Recommended Posts

Flora, [hia], bine ai venit, multa sanatate si tie si lui bebe. Si sa stii ca poti sa scrii si cand esti bine, nu numai cand ai o problema ca ne mai ridici moralul daca al nostru e mai jos in ziua aia. Si cand esti tu "jos" , te ajutam noi sa te "ridici". Ce zici? [;)] Andra, m-ai facut sa rad cu pofta cand am citit despre mama prietenei tale. Ce grijulii mai sunt unii oameni de ceea ce nu e treaba lor nici pe departe... Flaviutza, imi cam imaginez cum a fost, stiind cam cat de uracioase pot fi cadrele medicale pe acolo. Mie mi se pare nesimtire, sa scuzati expresia, dar chiar daca aveau chef de barfa ca n-or avea suficienta ocupatie la serviciu, puteau sa o faca dupa ce plecai tu, nu sa te ignore efectiv. Ar fi trebuit sa le zici vreo doua de dulce... Fetelor, nu va mai faceti asa probleme cu miscatul (mie imi vine sa vorbesc acum, da cine stie peste 3-4 saptamani :0)). Serios, bebe oricum misca, deci nu e nici o problema, el misca de mic de tot, da noi nu il simtim decat mai tarziu. Eu prin articole vazusem ceva ca pe la 18-20 de saptamani si chiar mai tarziu misca, si plus ca sarcinile difera asa mult de la o femeie la alta, si chiar si la aceeasi, asa ca nu va mai faceti probleme degeaba: bebeii vostri sunt bine. Mie tot nu-mi trec greturile astea urate :0(( Va pupicesc pe toate, Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 13 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cris , te inteleg ca esti stresata ca si eu am lucrat in contabilitate iar sfarsitul de luna e groaznic cu declaratiile la sanatate, somaj, CAS, apoi a fost perioada cu dischete. Era intradevar o problema pentru ca aveam 1400 angajati. Acum nu mai am stresul acesta, si aici se fac declaratii lunare dar parca nu e tot balamucul de acasa (cu stat la coada sa depui declaratia in ultima zi) Dar avand in vedere ca esti insarcinata ar trebui sa nu pui la suflet si sa o lasi mai incet. Sanatatea si copilul inainte de toate. Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burtici [gravi] si BB-ici, L-am vazut pe BB!!!! De fapt eu l-am vazut mai putin, insa taticul lui s-a uitat 15minute, cat a fost pe ecran. Era saracul tatic atat de impresionat incat se facuse rosu si mai avea un pic si ii dadeau lacrimile. BB-le nostru statea ca intr-un ¡§hamac¡¨, cu un piciorus indoit si cu o manuta la gurita. Dupa aia a inceput sa se agite si sa dea din manutele alea micute si din picioruse. I-am vazut si figura extraterestru. Era foarte haios si d-na doctor a spus ca este atat de relaxat de zici ca sta la plaja [ƒº]. M-am linistit in sfarsit in privinta asta. Mi-a mai spus ca are 14 saptamani implinite, asta inseamna ca am intrat deja in luna a 4-a. Se pare ca nu ma duc toata saptamana asta la serviciu. Colegii mei mi-au spus ca sunt toti gripati in birou si chiar si sefa le-a spus ca ar fi mai bine sa mai stau acasa. Oricum azi am iesit un pic din casa pt. Eco si iar m-a apucat capul. Cred ca tre sa-l schimb!!! Bun venit Flora, sa iti dea Dumnezeu un BB sanatos si sa te bucuri de el. O sa vezi ca totul va fi bine. Am mai citit si eu pe foum ca poate fi placenta praevia la inceput si apoi sa isi modifice pozitia. Ai grija de tine si de BB! Eugenia, bineinteles ca nu aveam motive de ingrijorare, doar piticii mei. Si eu sunt foarte nervoasa si plangacioasa in ultimul timp, mi se ¡§pune pata¡¨ pe cate o chestie si ma tine toata ziua. Partea proasta este ca BB simte cand esti suparata si sufera si el. Cris si Manu hai sa incercam sa il punem pe BB pe primul plan si cand ne enervam sa ne gandim mai intai ca ii facem lui rau si sa ne gandim la ceva frumos (cum a spus si Eugenia). Sper sa si reusim¡KCris, poate cand esti acasa te ajuta sa ii tragi un plans zdravan. Eu am plans toata vinerea trecuta si m-am mai calmat, dar se pare ca starea proasta revine in fortza. Referitor la eco, aia de 600.000lei cica era de morfologie fetala, insa si d-na doctor mi-a spus ca sa ma duc tot la dr. Pop ca are aparatura performanta. Manu, toti dr. pana acum mi-au recomandat pe dr. Pop. Nr telefon la CMU sunt: 3271188, 3271189, 3271190; adresa Bd. Unirii, nr. 57, Bl. E4. Suna cat mai repede. Eu am sunat acum 2 saptamani sa ma programez si deja era ocupat pana la 5 ianuarie. Daca te duci acolo sa iti iei caseta video ca iti inregistreaza pe BB si iti dau si poza cu el. Daca totusi nu reusesti aici, mai sunt alte centre unde au 3D. Da Eugenia si Flaviutza, am facut ditai confuzia. Poate din cauza ca ati aparut cam in acelasi timp. Imi cer iar mii de scuze!!! Flavitza, nu pot sa cred cum s-au purtat nesintilete alea cu tine. Nu trebuie sa plangi pentru niste oameni de genul asta. Tu esti fericita si atat timp cat va aveti unul pe celalat sunt sigura ca veti trece peste toate rautatile, important este sa fiti sanatosi si sa va iubiti. A propos, multumim pentru invitatie. Andra, si io ca tine, nici nu ma atingeam de apa. Acum insa¡K.ma adap cat pot de des. Azi am intrebat-o si eu pe nasica mea cand I-a miscat si tot pe la 16 sapatamani si are baietel. Asta inseamna ca mai am si eu 2-3 saptamani? Dar eu sunt mai grasuta de fel si este posibil sa simt mai tarziu [ƒ¼]. Laura se pare ca si BB-le tau e pus pe acrobatii. De fapt sunt sigura ca toti BB-ici sunt. Gata, se pare ca am terminat. Stiu ca nu va vine sa credeti¡Kdar asa este. AAAA, mi-am mai adus aminte ceva. Unde e Irinusha? Parca nu a aparut azi¡KPoate se simte rau iar, saracutza. Irinusha, ne gandim la tine!!! Hai ca va pupesc [pup]! Madutza [gravi] & ingerasul din burtica de 13 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragelor floricele cu burtici, citesc de citeva zile mesajele gramada de pe site - intimplator l-am gasit, orbecaind si eu pe internetu' asta de ne ia mintile[:o)]. e aproape miezul noptii si ascult andries si-s un pic picata in melancolie. as vrea sa scriu ceva vesel si dragut, da' nu-mi prea iese nimic, dupa cum vedeti[:(!] bebita mica si scumpa dinauntru, [gravi], de la mine are 17 saptamini si 4 zile si pina acum, sa fiu sincera, nu pot spune cu certitudine ca stiu cind se misca - ca stiu eu ca se misca, doar eu sint nesimtitoare, ce sa fac.... sint la prima mea sarcina, in ciuda celor 35 de ani care au trecut peste mine (povestea e lunga si-o sa vi-o spun poate [:D])! va doresc din suflet, tuturor mamicilor in devenire, zile usoare, una dupa alta si surprize numai placute in toate directiile... multi, multi [pup] mona.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor ... ma duc la aspirante.... am pierdut sarcina! Sunt foarte suparata! Mi-a ramas pe uter o chestie de vreo 2 cm... am uitat cum i-a spus doctorul! Nu trebuie sa fac chuiretaj... s-a eliminat si gata!Trebuie sa stau la serviciu, nu-mi pot lua liber si sunt intorsa pe dos! [zid] Acum as vrea sa trec la treaba iar... dar cred ca o sa mai astept un pic...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor [hia], Suntem care de care mai agitate chiar daca unele nu o arata. E firesc, in unele dimineti is f calma, dar foarte usor ma pot ingrijora din te miri ce! Flaviutzo, fi fata isteata si nu lasa gura lumii sa te necajeasca. Eu am o finutza, care ca si tine a ramas insarcinata inainte de nunta! Am botezat bebe-ul (o minune de copil) inainte de ai cununa pe ei! Si sunt o familie superba! Copil asa reusit n-am vazut in viata mea. Poate ca si legatura care s-a creat intre mine si el la botez e cauza (ca-l vad asa :), in orice caz il iubesc ca si cum ar fi copilul meu. Copilul asta m-a determinat sa fac si eu un copil, pentru ca serviciul (unde am doar un an vechime) nu prea mi-ar fi permis :) Si eu sunt putin ingrijorata ca bebeul e putin mai mare decat a estimat doctorul dupa data avortului, considerand-o aia mentruatie! Ma linistesc gandindu-ma ca ovulatia a fost mai repede decat crede medicul si de aceea e bebeul mai mare, un pic. Soacra mea are diabet si de aia am avut ganduri negre referitoare la bebe. Daca glicemia mea e f buna poate a fi a bebului altfel? Oricum n-am chef sa fac nu stiu ce analize, mai vedem cum evoluam. Draga Onlyme, si mie mi-au spus unii (o mosa, si o alta cunostinta) ca ar fi trebuit sa astepr un timp mai indelunga pana sa raman din nou. Mama a avut si ea la viata ei avorturi spontane si zicea ca cam dupa 6 sapt isi revine organismul. Insa medici n-au confirmat asta! Medici au spus doar ca pericolul pierderii e cam la aceasi varsta la care l-ai pierdut pe primul. (asta daca ramai imediat insarcinata)Daca faci o pauza de 6 sapt parca, pericolul scade. Asa ca eu la 5 sapt, (cam asa am pierdut prima sarcina) am luat niste duphaston, la recomandarea medicului, ceva cu un hormon care ajuta la pastrarea sarcinii.. si plus de asta, ca la prima sarcina aveam dureri de ovare. Am baut ceai de frunze de zmeur si musetel in parti egale in infuzie scurta de 2 min (in vre-o 2-3 seri). Asta e bun pentru calmarea durerilor de ovare si pentru prevenirea unui avort spontan. Analizele care le-am facut sunt cele normale, glicemie, anemie, calciu, magneziu, si urina, parca ceva VDRL si RH e cel de care trebuie sa ai grija, daca ai tu negativ si sotul pozitiv tre' sa ai grija cu nu stiu ce dozare de hormoni (din luna a 4-a). In rest fi optimista ca asta ajuta mult! Iti doresc si tie multa sanatate si cat de curand un BB in burtica. Mai fetelor, mai lasati bebeii aia sa doarma, voi vreti deja sa se zbenguie! Unii-s mai somnorosi alti-s mai neastamparati! e firesc! Au vreme sa dea si din picioruse :) Io stiam ca la 20 sapt tre sa astept sa miste. Cica la femeile mignone misca mai repede. Io am doar 155 cm dar is burtoasa si cred ca nu-l voi simti asa usor! Ca am strat protector pe pantec [;)][:)] va pup scumpelor! fiti iubitoare si vesele. [gravi]Eugenia cu BB de 14 sapt in burtica.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor, In sfarsit am reusit sa vad si eu ce mai faceti! Bun venit fetelor noi si sa avem cu toate bb sanatosi. Imi pare rau ca treceti prin starile astea depresive sau ca aveti probleme de sanatate. Incep sa ma intreb daca ceea ce mi se intampla mie e normal: oare chiar e bine sa nu am nici o manifestare specifica sarcinii? Nu tu greturi, stari de voma, stari depresive, dureri de cap!? Chiar nimic, nimic? Colegele de serviciu se mira nonstop si au spus ca asa ceva nu au mai intalnit. Unde mai pui ca de cateva zile am un acces de energie de parca am luat cine stie ce!Nici macar nu mai dorm asa de mult! Singurul lucru care imi mai aduce aminte ca sunt insarcinata e cantarul, care a mai sarit 1 kg.(deci 14 saptamani=6kg). A, chiar si cu sotul meu ma impac super (nu ne-am ciondanit deloc decand am aflat vestea cea mare). Hai ca m-am laudat destul, sper sa nu imi treaca! Sa aveti grija de voi si multa sanatate! oana, 14 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit! Pe mine ma sperie teribil cand aud de inca o sarcina pierduta! Imi pare teribil de rau pentru tine, BurlacuP! Poti sa ne spui si noua ce s-a intamplat?(daca nu e prea dureros?) Sa ai forta sa treci peste asta si sa o poti lua de la capat cat mai curand! CURAJ!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burtici si BB-ici, Draga Paula, imi pare foarte rau pentru tine. Ai grija de tine in continuare si sa speram ca in viitorul apropiat o sa revii printe viitoare mamici. Ai vazut ce s-a intamplat si cu Eugenia si acum este totul in regula! Curaj! Bun venit monet! Iti doresc sa fii sanatoasa si tu si BB si sa ai o sarcina usoara! Oana, eu zic ca e bine sa te bucuri ca nu ai greturi si alte probleme. Mama n-a avut nici un simptom, ca si tine si a nascut 2 copii de cate 4 si 4.3 kg. Fiecare organism reactioneaza diferit. Si eu am avut greturi foarte putin timp. Eugenia, daca in familie sunt probleme cu diabet BB poate avea probleme? Mama are diabet, bunica si strabunica mea au avut diabet, dar am inteles ca nu trebuie sa imi fac probleme din cauza asta. O zi buna va doresc Madutza [gravi] & ingerasul din burtica de 13 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Madutza daca ti-ai facut toate analizele si au iesit OK nu ai de ce sa iti faci griji! Si bunica mea are diabet inca de pe vremea cand eu nu eram, dar nimeni altcineva in familie nu a mostenit-o!(cel putin pana acum). Asa ca stai linistita!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...