Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de mai-iunie 2004(6)


Reliana

Recommended Posts

Imi pare rau pentru BurlacuP (Paula?) Suntem alaturi de tine si daca ai nevoie de ceva te rog indrazneste! La cate sapt ai pierdut? Eu am pierdut la 5 si dupa 2 sapt am avut iar bebe in burtica.Asta mi-a imprastiat toata supararea. Aseara am simtit o durere surda in partea de jos a abdomenului cu o usoara fierbinteala. Ca si la avort si m-am speriat! apoi mi-am impus sa fiu calma si m-am culcat! Dimineata m-am simtit bine! Ma dor insa destul de des oasele bazinului. Bun venit noilor prietene ! Monet, Flora, .. imi cer scuze nu le mai tin minte pe toate :) [flo] Numai bine ! Eugenia (cu beeb de 14 sapt)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Oana stai mama calma ca nici eu nu am avut al naibii simptom de sarcina..nu tu greturi, pofte, ameteli alea alea...nimik nimik...de ceva vreme insa ma doare capul..va rog mumos, mai e vreuna pe care sa o doara capul de la sarcina? in rest nici nu simt ca as fi insarcinata, am o energie fantastica, daca nu ar misca bebe din cand in cand as si uita ca e pe vine :)si azi maine intra in saptamana 18.. apropo, burtika a inceput sa va creasca? la mine da, dar am vauzut alaltaieri o colega de-a sotului , in 19 saptamani avea burtika nu gluma, nu ca a mea, ca eu inca mai port pantalonii mei normali.. bre si kg astea...se aduna nu gluma...pai daca stau acasa si ma indop ca sparta cum naiba sa nu se adune?? mi-a zis si nea doctoru' sa o iau mai incet cu papa...eu am plecat de la 51 kg(1.70 m) si dupa 18 saptamani am 56...rusinica, rusinica...:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga oana, considera-te una dintre norocoase in legatura cu lipsa clasicelor greturi si stari de rau specifice pentru primul trimestru - din fericire pentru mine, nici eu n-am trecut prin nimic asemanator majoritatii mamicilor proaspete-in-devenire. dar nu m-am necajit - imi doream, pe rind, inca o zi si inca o zi, tot asa de bune ca cele precedente[:D]. multumesc de urarile de bun venit.... ginduri bune si sanatate cita incape pentru toate si toate burticile! mona (cu lia in burtica de 18 saptamini) mona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mul fetelor ca sunteti aproape de mine! Chiar am nevoie! Am avut o sangerare abundenta acum o saptamana si ceva. Sangele nu era maro! Nu am bagat in seama acest eveniment, dar se pare ca atunci s-a intamplat. Doctorul mi-a spus ca nu am nevoie de chiuretaj , dar ca mi-a ramas pe uter o escrescenta de vreo 2 cm ( i-a zis el cumva dar eram atat de trista aseara dupa ce mi-a spus ca nu am nimic, incat nu prea mai eram atenta la ce-mi spunea doctorul) Chgeni, chiar m-ai incurajat spunandu-mi ca acum e ok pentru tine! Iti doresc sarcina usoara! Sper sa revin cat mai repede printre voi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monet , tu, la 18 saptamani ai aflat ce e bebeul? ca eu incerc azi sa imi iau inima in dinti...taticul vrea baietel, si am auzit ca daca te duci prea devreme e posibil sa nu se vada ...stim noi ce si sa ti se spuna ca e fetita..so, vreau sa ma duc si sa stiu sigur fara urma de dubii..oricum o sa il iubim orice ar fi..dar parca imi e si mila de tatic cand il vad cu cata patima se roaga sa fie baietel..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BurlacuP, mie imi e o frica de nu mai pot sa nu mi se intample...asta pt ca atunci cand am aflat ca o sa avem un copil nu era in plan..si m-am gandit la avort...sper sa ma ierte acolo sus, dar eram asa speriata..oare se poate un av spontan si dupa luna 4? sper din tot sufletul sa iti revii si sa ne anunti din nou ca esti insarcinata...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burtici si BB-ici BurlacuP, imi pare rau de BB-ul tau dar te rugam frumos sa nu te descurajezi ca uite s-au mai vazut si s-au mai intamplat atatea... Bun venit noilor [gravi] sa aveti BB-i sanatosi si frumosi!!! Fetelor eu cred ca jalea asta care ne-a cuprins pe toate e din cauza vremii. Parca as mai vrea si eu un pic de soare ca sa nu imi mai fac atatea ganduri negre. Madutzo te inteleg perfect, mie mi s-a trezit ceata de piticei de pe creieras si am inceput sa bocesc de mama focului drept pentru care maine seara ma duc sa fac eco sa vad eu pe BB-ita cu manutele si piciorusele lui. Ne-am fi dus azi dimineata dar nu se intoarce tati pana diseara (ca iar e plecat) si nu vroiam sa ne ducem singuri. A, si m-am cantarit: 17 saptamani si 3 kg in plus (adica 63). cat despre analizele pentru Sindromul Down mi-am luat inima in dinti si am intrebat si mi s-a spus ca n-are sens sa o fac, da' daca tin eu mortis si nu ma linistesc altfel sa ma duc sa o fac. De centrul Sanador stie cineva ceva? Stiu ca e pe B-dul Decebal. Dar mie mi-e tare departe sa ma duc acolo. Mai aproape de Dr. Taberei sau de B-dul Ion Mihalache (fost 1 Mai) nu stie nimeni ceva? Mi-ati zis si de Cantacuzino... asta e acolo aproape de Opera, peste Dambovita? Gata ma apuc si eu de munca ca acusi vine seful si ma ia de urechi ca n-am produs nimic saptamana asta... Va [pup][pup][pup] pe toate si sa fiti cat mai sanatoasi!!! A, uitasem, eu cand sunt asa suparata si nervoasa incep sa vorbesc cu BB-ita sa-i spun sa nu ma bage prea tare in seama ca nu sunt suparata pe el si sa-l rog sa nu se supere ca il stresez... si ma mai luminez putin Va [pup][pup][pup][pup][pup][pup] din nou MariaI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Burticilor ce pline de verva sunteti! Abia ma venit la servici si deja am sarit pe forum sa vad ce fac prietenele mele.[:D]Multumesc pentru primire si pentru sfaturi.E bine de stiut ca mai sunt si alte "disperate". Ieri seara am tras pentru prima oara un plans de gzuduiam patul.Am incercat sa ma feresc de manifestari de astea ca stiu ca-i fac rau lui bebitza dar nu am mai putut.Barbat-meu a incercat sa ma calmeze dar mai mult ma provoca cand imi zicea :" o sa fie bine!"De unde stie el? Acum inteleg si eu ce inseamna sa ai toane sau "fitze".[ups]. Cred totusi ca a fost mai bine ca m-am descarcat, acum ma simt mult mai bine, si dupa ce am citit tot ce ati scris m-am mai linistit. O sa stau cuminte sa astept sa miste bebitza si sa incerc sa uit de placenta aia aiurita. Am citit si eu pe net de placenta previa si scria ca doar dupa saptamana 28 se poate pune acest diacnostic.Pana atunci se mai poate ridica. Imi pare rau de fetele care au pierdut sarcina . Fiti tari fetelor si nu va dati batute.Veti avea bebitza ! Va pup si mai raman prin preajma. flora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi mamici in devenire,vad ca in cele 4-5 zile cat nu am putut intra pe site ati scris,nu gluma,ma regasesc in multe din relatarile voastre,va cunosc tuturor bucuriile si necazurile,din pacate ajung la internet doar o data pe saptamana,sper ca atunci cand se va naste bb (Paul)sa am internet acasa. Ma afecteaza f.tare cand citesc ca a pierdut cineva sarcina,Paula nu dispera,vei avea si tu un bb,sper sa treci cat mai repede de aceasta perioada grea. Oana,pana ai scris tu ca ai luat 6 kg ma simteam cam deprimata cand citeam despre acest subiect,fetele au luat max.3 kg,dar acum suntem doua care am pus mai mult decat trebuia,eu nu am vomat,dar nici nu am pofte si nu mananc deloc mult,nu retin nici cei 2l de apa pe care ii beau intr-o zi,nu stiu de unde ma tot ingras.Ma gandesc cu jale ca daca voi continua tot asa... Mie mi s-a recomandat sa fac vaccinul antigripal pt. ca in meseria mea vin in contact cu multi oameni si sunt considerata "cu risc".Daca nu vreti sa faceti,exista vaccin antigripal homeopat, pe acest site am citit despre el si l-am cumparat,sunt niste pastilute care se tin sub limba si nu au efecte nocive asupra lui bb.Eu am devenit fan homeopatie de cand mi-am tratat migrenele de sarcina cu un astfel de tratament(daca nu am [vom] trebuia sa am alte necazuri![V]) Aveti grija de voi,pt. ca desi se spune ca la aceasta varsta bb nu mai e prea afectat, totusi un virus in organism nu e de dorit:eu am trecut printr-un moment de groaza acum 2 sapt. cand am aflat ca am venit in contact cu un bolnav de varicele,nu stiam daca am facut sau nu boala. Nu va suparati pe mine ca nu raspund prea repede daca ma intrebati ceva,ajung mai rar sa va citesc,dar savurez tot![pup] Dora si bb Paul din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bun gasit! de cand nu am mai intrat, ati scris muuult si am pierdut sirul evenimentelor. am o gramada de treburi in perioada asta si nu mai am timp de scris... dar am intrat sa ma alatur si eu celor care se plang de indispozitie, insomnii, dureri de cap si nervi... asa, fara motiv, ma apuca niste crize de nervi sau de depresie, stiu ca e de la hormoni si incerc sa nu-i innebunesc pe toti din jur. dar nici nu dorm bine, ma culc devreme si ma scol pe la 4 si ma forfotesc vreo ora-doua. e, bine ca nu-s altele mai grave. bun venit noilor mamici, sarcini usoare si sanatate! paula, imi pare foarte rau si iti doresc multa sanatate, sa treci cu bine peste asta si sa mergi mai departe! ai vazut ca e posibil. sper sa scapam de vremea asta urata, cred ca si asta ne da putin peste cap, plus aglomeratia din preajma sarbatorilor. sanatate multa! cindy (11 sapt)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...