Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de mai-iunie 2004(6)


Reliana

Recommended Posts

Da Cris, o sa fac obligatoriu cezariana si o sa stau la pat, probabil din luna 5-6, depinde cum o sa ma simt. Atunci o sa scriu mai rar, si noaptea mai mult. Paula, analizele generale mi-au iesit si mie bine, dar ar fi bine sa o dai pe lactate ca deja ai calciu mic si mai tarziu o sa scada si mai mult. Eu peste o saptamana iau rezultatul la listeria, toxoplazmoza si CMV. Mi-e un pic frica, dar sper sa fie totul bine. A propos de tristete, tocmai am avut o criza de [q]. Nu stiu ce se intampla cu mine ca pana saptamana asta eram foarte bine dispusa, dar acum totul imi pica aiurea. Aseara am luat un paracetamol si azi a inceput sa urle o descreierata de colega la mine ca de ce am facut asta. In primul rad ca peste tot scrie ca este inofensiv, daca il ei moderat (eu am luat unul singur) si mi-a fost prescris de medic. Eu inteleg ca lumea este intentionata, dar acum m-a facut sa ma simt si vinovata si ma si streseaza. Cred ca m-am cam dus eu cu capul.... Madutza [gravi] & ingerasul din burtica de 13 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna [gravi] Irinusha, mama, si tu Acris, voi ziceti de stiri, filme violente sau mai stiu eu ce tristeti??? Eu am plans la Bruce Almighty, care cica e comedie...... [bang] [bang] Am adormit spre dimineata din cauza durerilor de spate ..... [q] eu nu mai stiu ce sa cred... [q]. Abia luni ma duc la medic sa ma plang.... dar nu prea am sperante ca poate sa-mi faca ceva sa nu ma mai doara....ieri abia am stat pe scaun la serviciu si azi am ajuns aici la 11 => pot sa plec abia pe la 7 diseara [q].... Lasa ca vad eu cum ma strecor mai repede.... Sper sa aveti o zi mai buna decat a mea [pup] MariaI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia] fetelor! Am reusit in sfarsit sa intru pe site. De doua zile ma tot chinui. Am fost la control la doctor si se pare ca BB este bine. Nu mi-a zis inca daca-i fetita sau baietel ca este inca prea mic. Radea de mine cand am intrebat-o! Mi-a zis:"haide mei, tu nu vezi ca eu abia ii masor capul copilului...". Pe urma am asaltat-o cu tot felul de intrebari, v-am zis eu ca-mi facusem listuta [:D] Mi-a zis ca BB o sa miste si la mine cam in 2-3 sapt. Nu mai am rabdare!!![:(!][:(!] Dar se pare ca avem totusi o problema: eu si cu al meu sot avem grupele de sange incompatibile[ups]. Eu am 0I si el AII. Asa ca m-a trimis la Institutul de Hematologie, sa vedem daca-i OK sau nu. Mi-e tare frica de chestia asta, pentru ca eu am facut un chiuretaj in tineretile mele (pe la inceputul facultatii), deci BB nu e chiar primul si nu stiu cat de periculos o fi. Oare n-o sa mai pot face alt BB dupa asta?[help] Si am mai intrebat-o despre analizele de toxo, listeria, etc, si stiti ce mi-a zis? Pai degeaba le mai faci acum, ca daca iti ies prost analizele, crezi ca mai poti face ceva? Nu o sa faci decat sa stai cu griji pana la sfarsit! M-a linistit de n-a mai putut. Va las acum ca am multa treaba la birou, dar promit sa mai scriu! Manu & burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, ManuClau, referitor la grupele de sange, parinti mei au avut grupele care zici ca le ai tu si sotul tau, si nu au avut nici un fel de problema. Au 3 fete sanatoase si uite, maine-poimaine si bunici. Asta poate te linisteste...Bafta multa! Cris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici cu burtici! Madutza, Maria, voi nu puteti sa faceti masaje, bai, raze sau mai stiu eu ce ca sa va simtiti mai bine? Nu exista chiar nimic in afara de operatie? Stati drepte pe scaun, aveti o saltea buna? Intreb pentru ca si astea sunt f. importante ... ca si al meu sot se vaita de mijloc si asta ptr. ca sta toata ziua pe scaun si cred ca nu intr-o pozitie buna. Dar mai e si incapatanat sa nu mearga la doctor ... si cand ma apropi de el sa-i fac masaj urla ca din gura de sarpe. Parca nu-mi vine sa cred ca nu puteti sa faceti ceva sa treaca durerile ... nu ma gandeam sa treaca de tot, dar barem sa va simtiti mai bine. Acum nu cred ca-i de la bb ca nu aveti greutate mare, sau? Manu, cred ca te refereai la Rh negativ nu grupe sanguine diferite ... ca nu prea cred ca exista pereche cu ele la fel. Vezi ca exista dozare de anticorpi, dar am impresia ca intai trebuie facute analize sa vezi daca ai sau nu. Oricum, daca totu-i in ordine acum, dupa nastere iti trebuie vaccinul AntiD facut in primele 72 de ore dupa nastere. Dar ai grija, fa rost de el inainte ca nu prea sunt dotate maternitatile. Finul nostru (tot in aceiasi situatie) a alergat ca un nebun prin tot Bucuresti-ul sa gaseasca acest vaccin ... si cu "ceasul" in spate. Iar de listerie & Co. nu-ti face griji. Am inteles ca daca aveai ceva ai fi pierdut copilul ... sau am inteles eu prost? Paula, nu-ti face griji, cam asa ies analizele la toate gravidutzele ca ne papa copilul tot ce avem. Tu nu iei vitamine prenatale? Ca asa te-ai mai pune pe picioare si ar avea bb de unde sa pape. La mine scade fierul vazand cu ochii si toti doctorii spun ca-i normal, ce imi fac griji ... Fetelor, m-am hotarat aseara dupa ce am mai citit prospectele la ambele medicamante (adica oral sau clisma) sa iau pe cele orale. Scrie ca nu se cunosc cazuri cu malformatii si devin doar periculoase daca sunt luate pe lunga durata. Bb-lul a facut la inceputul saptamanii 3 luni de la conceptie (dupa calculele mele, ca nu poti stii niciodata cand a fost sigur), deci este format deja, acum creste doar. Oricum eu iau doza foarte mica (3 zile cu 15 mg, apoi 3 zile cu 10 mg, si daca mai trebuie 3 zile cu 5 mg) si timp de o saptamana. Sper ca fac bine, dar pur si simplu nu am mai putut ... azi noapte la 12 numarasem 11 scaune in 24 ore ... ce e foarte mult. Doctorita mi-a dat "verde" cu toate ca nu cu placere, dar ma gandesc ca daca las sa se inrautateasca (si din pacate asa este) nu cred ca-i fac nici bb-lului bine. Asa ca azi m-am sculat pe la 6.45, mi-am facut un sendvich (trebuie luat cu mancare pana in ora 8 dimineata), am luat medicamentele si m-am culcat la loc ... de mi-am scos parleala de azi-noapte. Inca nu se simte nici o schimbare, dar ar fi chiar culmea ... insa sper ca la week-end o sa-mi mearga deja mai bine. Tineti-mi pumnii va rog ca m-am saturat! Si promit sa fiu asa de nesimtita si nepasatoare sa nu se mai intample nimic ... chit ca sunt altfel de caracterul meu, asa!!! Gata, va pupicesc dulce pe burtici! Aveti grija de voi! Si ptr. toate care nu intra la week-end pe site: un week-end minunat!!!! Irinusha - cu minunea de 16 saptamani din burtica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Vad ca sunteti harnicute tare la scris. Imi pare rau ca unele aveti probleme de sanatate,sper sa se rezolve in curand sa va puteti bucura in liniste de sarcina. [flo] ULTIMA NOUTATE! Cred ca l-am simtit pe BEBE!!! Am simtit ceva neobisnuit,ca si cum s.-ar fi dat peste cap, dar inca nu sunt sigura 100%. [bis] Eu ma simt foarte bine, fizic vorbind, ca psihic... Ma apuca plansul foarte repede si asta nu ar fi rau,daca nu l-ar irita pe sot care nu ma stie asa si imediat se sesizeaza.. Azi de dimineata m-am cantarit, rezultatul e ca in 16 saptamani am pus 1,8 kg pe trupu-mi. VOI cum stati? Ma cam deranjeaza constipatia, mi-e dat peste cap tot orarul de mers "afara". Alta chestie ciudata e somnul. Ieri am adormit la ora 19 la tv. la ora 22 m-a carat omul meu in pat si am dormit pana azi la 10. Cam mult,nu? [alcool] Incepe sa se vada burtica, mai ales mai spre seara. O fi si balonarea de vina... Voi cum va mai simtiti sânii? Ai mei nu mai suntasa tensionati si durerosi si parca sunt o idee mai mici. Doctorul a spus ca e ok. Maine s-ar putea sa merg la piscina sa mai misc bulanele ca in rest staaaaau si iara staaaauuuu.... V-am pupat! Laura si iubirea mica din burtica (16 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Laura! [flo] Tine-ne la curent! Aoleu, m-ati innebunit! Acum si Laura! Eu nu mai sper si de ieri seara mi-am pus in cap sa nu mai stau asa incordata sa simt si eu ceva ... cand o vrea atunci o sa-l simt si eu! Dar vreau!!!!! Pupici din nou! ... asa de "nesimtita" nu vroiam sa ma fac ;) Irinusha - cu minunea de 16 saptamani din burtica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...