Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de mai-iunie 2004(6)


Reliana

Recommended Posts

Cris, banuiesc ca e vorba de stirile din Romania, a murit si mamica si bebele? Mai bine ca n-am vazut... Eu am o prietena careia i-a murit fetita la nastere (fetita perfect formata si sanatoasa) din exact acelasi motiv, ca nu au vrut sa ii faca operatie, ca doctorita ei s-a incapatanat sa o forteze sa nasca normal desi se vedea clar ca nu se putea si orice insisistente au fost zadarnice. In ce priveste cazul despre care spuneai tu, femeia nu a avut bani sau care a fost problema. Stiu ca sunt medici atat de "omenosi" incat daca nu ai bani nu se ating de tine. :0( Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 12 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Tot eu... Uitai sa va spun ca si mie mi se vede burtica tot mai bine. E drept ca eu am cmam toate bluzitele mulate ca daca ar fi mai largi poate s-ar mai masca. Si, cineva parca Laura sau cine? zicea ca i se vede si mai bine dupa-amiaza si seara. Ei bine, asa e si la mine, da am zis ca am eu pareri. DImineata se vede mai putin da pe urma sin ce in ce mai zdravan, eu am zis ca de constipatie sau pentru ca nu ajung tot timpul repede la baie cand am nevoie, ca mai am treaba si acvum trebuie sa ma duc tot mai des, si ma cam balonez...Da nu sunt tot timpul balonata, asa ca eu zic ca incepe sa se vada. Evident ca pe strada, mai ales imbracata in haina groasa nu vede nimeni nimic si nici nu cred sa vada curand, da daca era vara, se schimba situatia... hai ca ma lungii, da mie tare mi-e drag de burtica sa se vada. Probabil prin luna 8-9 cand o sa se vada zdravan si o sa imi fie tot mai greu sa o port, abia o sa astept sa devin zilueta :0) da asa e omul, nu e niciodata multumit [;)] [pup] Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 12 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum am venit si eu de pe cantar .UraAa am pus si eu in sfarsit aproape 1 kg sunt in 14 saptamani.Sper sa nu dea inapoi kg-ul asta ,asa cum mai are obiceiul.
Fetelor voi nu ave-tzi cateodata senzatzia asta ca mine??Eu cateodata cand scriu aici ce mi se intampla sau cand va citesc parca ma simt la scoala ,nu stiu daca e kiar cuvantul potrivit insa e o senzatzie tare placuta. Eryka [gravi]& sufletzelul din burtica---> (14 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Heron, draga, zi-ne si noua cum o iau hormonii razna prin luna 8-9? Eu sunt foarte curioasa si vreau sa stiu la ce sa ma astept! Si la mine se vede burtica seara! Ne uitam amandoi la ea si radem ca prostii! Nu ne vine sa credem cum creste! In rest nu se cunoste inca si toata lumea imi spune inca "Domnisoara". E comic, nu? Sa aveti un week-end super! Oana, 13 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici cu burtici! Dupa cate stiam eu, era aici printre noi si o Ancutza ... nu a mai scris ea, dar sper sa intre din nou si pe la noi ... asa ca haideti sa o felicitam: La multi ani Anka!!!! [s][flo][s] Sa fii sanatoasa si sa ai parte numai de bucurii! Un bebe sanatos!!! Te pupicim!!! Eu zic ca parca a inceput si la mine sa se vada ceva ... mai ales cand stau lungita. Chiar daca aveam eu burticuta si inainte, cand stateam lungita nu se mai vedea ... acum se vede si e destul de tare ... deci creste si bb-le meu! Ura!!!! E el/ea mai lenesa in miscari ... sau eu mai nesimtita ;), dar creste! Doar asa, sa intru si eu putin in grupul mamicilor cu burtica [:I] In rest nimic nou ... parca ma simt mai bine ... ieri seara am avut si o discutie cu al meu sotior minunat, adica mi-a confirmat ca "purtam amandoi raspunderea" ptr. hotararea luata referitor la medicamente. Nu-i un dulcel? Mama, mama ce-l mai iubesc! Gata, ca pe urma ii cresc cornitele ... :) Va pupic dulce pe burtici! Un week-end minunat!!! Irinusha - cu minunea de 16 saptamani din burtica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, vad ca aveti un spor la scris...Imi cer scuze ca scriu mai rar dar am o gramada de probleme, copilul cel mare il am internat la Elias, am stat si eu cu el in spital ca n-are cine, si culmea, fetita de langa noi i-a iesit o eruptie pe piele la care medicii se tem sa nu fie rubeola, stiind ca eu sunt gravida.Va dati seama ca sunt disperata, am bocit ziua aia, dar acum sper sa fie bine, sa nu fi fost totusi rubeola sau chiar daca a fost eu sa nu o iau.Nu stiu daca am avut-o.Copilul e inca in spital, eu am disparut de atunci imediat de acolo dar deja era prea tarziu, si uite asa.Stie cineva, a facut la cantacuzino analize pt. asta, hcg sau cam asa ceva?Am inteles ca trebuie sa mai astept 2 saptamani si dupa aia sa ma duc sâo fac.Turbez pana atunci.Si Heron, in Romania unde se face testul pt. sindromul down si alte alea?Si eu as vrea sa le fac, dar nu stiu unde si cat costa, poate stie cineva.Si inca ceva, eco 3d unde se face, cum si mai ales din ce saptamana?Hai ca v-am pus o gramada de intrebari.In rest, tot cu greturi,insomnii noaptea si ziua as dormi...Abia astept si eu sa miste, dar mai am destul...Eu deja mi-am luat pantaloni de gravida de la materna de la sf. gheorghe desi n-am decat 9 saptamni, dar nu mai suport altceva pe burta.Va pup, sper sa fiti bine cu toate si aveti grija de voi si de bebici.Si inca ceva:aveti ceva presimtiri cu ce va fi bebe?Eu simt ca va fi fata, ceea ce imi si doresc ca am un baiat,dar nu stiu de ce nici prin cap nu-mi trece ca e baiat, simt eu asa ca va fi fata.Voi simtiti ceva in legatura cu asta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Sorry ca nu v-am scris mai curand despre prima mea intalnire de la ecograf dar vineri am avut o zi extrem de proasta si n-am mai avut dispozitia necesara. Programarea mea pentru eco a fost pentru ora 11:15. La ora 11 ajungem la spitalul la care credeam ca suntem programati si spre mirarea mea mi se spune nu suntem unde trebuie. Asa ca dupa niste explicatii amanuntite cum sa ajungem la spitalul unde avem programarea plecam si bineinteles ca ajungem la destinatia corespunzatoare cam cu 15 minute intarziere. Datorita intarzierii si faptului ca nu aveam card de spital mi se spune sa revenim la 2 pm. Cum sotul meu lucreaza de noapte si nu apucase sa doarma deloc in dimineata cu pricina am hotarat sa stam sa asteptam sa ne vina randul in spital. E de prisos sa mentionez ca m-am enervat cumplit c-a trebuit sa-mi pierd toata ziua in spital dar dupa vreun sfert de ora de asteptare mi-am mai revenit si asteptarea n-a fost asa de lunga, in the end. Ce sa va spun? Mi s-a confirmat ca sunt gravidutza in 14 saptamani si inafara de faptul c-am vazut BB-ul nu s-a intamplat nimic deosebit. Mi s-a spus ca e prea devreme sa mi se poata spuna sexul copilului. Oricum sunt foarte fericita ca l-am vazut pe bebe si ca stiu ca e acolo, la mine in burtica, cuminte. Toata lumea care mi-a vazut pozulicea data de spital s-a mirat ce clara e imaginea (am sa incerc s-o postez cand ma voi duminiri cum se face chestia asta). Dupa o zi asa de lunga, nemancata am venit acasa am mancat si la cinci minute l-am strigat pe iorgu... de-altfel am avut si-o durere de cap infioratoare. Maine dimineata ma vad cu nenea gnecologul pentru prima oara. Sunt chiar curioasa ce impresie o sa-mi faca si ce-o sa vorbim. Mi s-a spus c-o sa dureze cam o oara toata afacerea. Si de-altfel abia astept aceasta intalnire pentru ca am o durere ingrozitoare intr-o fesa, cam de-o luna si vreau sa stiu daca are vro legatura cu sarcina ca am momente cand abia ma pot misca. Haideti ca va las si fug si eu la culcare. Pe curand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burtici [gravi] si BB-ici, Ma bucur ca sunteti bine. Eu am racit iar la cap si m-a durut de 4 zile in continuu, nu stiu ce sa ma mai fac. Am luat si paracetamol, am inteles ca nu dauneaza lui BB, voi ce stiti? Sunt foarte ingrijorata cu paracetamolul asta. Doctorul ginecolog mi-a spus sa mai iau cate un algocalmin, dar pe prospect scria ca are efect teratogen, asa ca nu am mai luat. Nu prea ma simt in stare sa scriu, poate mai tarziu o sa ma simt mai bine si o sa va scriu mai mult. O saptamana usoara, Madutza [gravi] & ingerasul din burtica de 13 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fete frumoase !!! Iata ca dupa un week-end obositor, a venit si ziua de luni, care in general, o urasc, dar acum imi place ca vin cu gandul la voi, sa vad ce ati mai scris. Ca de obicei, ati scris mama nu gluma! ce ati mai facut? Cum va simtiti? ca eu am avut o durere de mijloc de nu mai puteam sa ma ridic din pat. Chiar ma dor oasele, probabil ca se latzeste bazinul, ca altfel nu-mi explic. Am inceput iar sa nu dorm din cauza burticii, visez numai porcarii...Am o stare proasta, in general. Eu, care eram asa de optimista.... Irinel, nu stiu daca femeia aceea avea bani sau nu...pur si simplu dr. nu a vrut sa-i faca cezariana, considerind ca nu este necesara. Astfel, s-a declansat hemoragia interna, copilul a fost scos cu forcepsul si ziceau ca nu are sanse sa traiasca . Groaznic !!! Asta se intampla in Romania ! va pup dulce si poate ma mai inveselesc si eu ! Cris - 19 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...