Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de mai-iunie 2004(6)


Reliana

Recommended Posts

Dragi mamici fericite si stresate ca si mine, Va imbratisez pe toate si va doresc o sarcina usoara si fara probleme asa cum imi doresc mie. Am mai intrat pe forum de multe ori, si cum mesajele sunt multe n-am avut pana acum timp sa si scriu ceva. Am mai scris acu 3 luni, prin august, cand eram insarcinata, din nefericire la 5 sapt am pierdut sarcina. Era 15 august, zi de sarbatoare de altfel. Am fost trecuta atunci pe o lista a mamicilor din aprilie-mai. Si dupa ce mi s-a intamplat necazul v-am anuntat sa ma stergeti din lista. Uite insa ca tristetea si suferinta n-a durat mult si in septembrie am aflat din nou ca sunt insarcinata. Sunt deja in 14 sapt si ma simt f bine. Am fost o norocoasa. N-am scris pana acum pentru ca primele luni le-am suportat destul de greu. Stateam cu teama in suflet ca iar voi pierde bebeul. Dar se pare ca de asta data e bine. Copilasul creste si scumpul de el tresalta acolo in burtica. Asa l-am vazut la eco. de simtit inca nu il simt, suntem inca micuti (10 cm). As vrea sa-mi spuneti cum calculez DPN -ul ala (asta fiind data nasterii, nu?) La mine problema e ca in 15 august am avut avortul spontan, fara chiuretaj. Am luat atunci doar niste medicamente de contractie care m-au ajutat sa elimin complet saculetul, care banuiesc ca atunci era gol:( Ei bine ginecologul la care mergeam atunci n-a investigat deloc morivul avortului si l-am si schimbat, nici nu vreau sa-l mai vad. Mai ales ca acum la a 2-a sarcina am descoperit ca am Rh diferit de sotul meu, si medicul nu m-a prevenit dupa avort in acest sens. Eu am RH+ si el RH-, ceea ce am inteles ca nu mai conteaza si nu duce la complicatii. Daca era invers era o problema fiind la a 2-a sarcina. Apoi m-am stresat ca pe la 11 sau 12 sapt am facut un herpes jos, alte emotii si alte lacrimi. M-am tratat atunci cu un pic de crema Euvirox si m-a cam certat medicul. A zis sa nu pun nimic pe el ca e in retragere si nu va fi nici o problema, Acum insa sunt f optimista ca va fi bine. Ma simt si bine suntem mancaciosi :) abia ajungem la lucru, (lucrez de la 7) si ma apuca foamea... he he, da-i bine. Nici cu greturi nu ne putem "lauda", numa cu toate alealalte: constipatii, oboseala si stari emotionale nejustificate. Incep sa plang cand ascult colinde. Uite ca deja m-am prea lungit cu vorba. Va pup si va urmaresc cu multa placere. Aveti grija de voi!! Eugenia [gravi]- 14 sapt + 2kg :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eugenia bine ai venit printre noi ,imi pare rau ptr. sarcina trecuta ,dar e bine ca ai reusit sa ramai iar gravidutza si poate poti trece mai usor peste ce sa intamplat inainte. Iti doresc multa sanatate si bebelusul sa-tzi aduca numai fericire si implinire. O sarcina usoara in continuare si fara probleme. Eryka [gravi]& sufletzelul din burtica---> (14 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, eu sunt intr-a 10a saptamana dar nu am oscilatii ale starii afective. In afara unei pofte de mancare MULT PREA MARI altceva nu ma supara! Nici dureri de spate, nici greturi, nimic! [gravi]Am inceput deja "sa-mi mangai" puiul, sa-l alint, sa-i vorbesc.... Voi vorbiti cu puii vostri ( cele din al doilea, al treilea trimestri de sarcina)? Reactioneaza la vocea voatra sau al tatalui lor?[mamica] In afara faptului ma simt cam obosita din cauza ca imi zugravesc casa si am muncitori in casa..... stiti cum e! Nu car greutati, dar de folos trebuie sa fiu si eu... Ce analize ati mai facut voi de-a lungul sarcinii si la cate luni?Mai intai analizele generale: sange, urina... etc, apoi....?[medic] Va pup! Sarcina usoara!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit Eugenia, multa sanatate tie si lui BB, Banuiesc ca ai avut menstruatie odata cu avortul, adica UM ar fi in 15.08.2003. Poti sa iti afli DPN pe pagina principala, este un test numit "Cand vine barza?". Success! Paula, in primele 2 luni am facut cele generale. Acum tocmai am facut listeria, toxoplasmoza si CMV. Cand o sa intru in luna a 4-a a spus dr. ca imi face o analiza penttu sindromul Down si nu mai stiu exact ce. La 20 de saptamani m-am programat la 3D. Cam asta pana cum. Madutza [gravi] & ingerasul din burtica de 13 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eugenia,m-a impresionat povestea ta;iti doresc sarcina usoara si un bb sanatos! Madutza,si eu am luat paracetamol si mi-am facut multe probleme pana cand a scris Heron ca a luat in primele 3 luni de sarcina in mod constant si bb e sanatos si asa m-am mai linistit si eu.Cam peste tot scrie ca se poate administra in sarcina si ca nu trece prin placenta,nu-ti fa probleme. Multa sanatate tuturor! Dora si Paul de 17 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna frumoase [gravi], Madutza, am auzit si eu ca paracetamolul este indicat in sarcina, ca nu afecteaza bebelul. Eu, pana acum, nu am luat nici un medicament, decat vit. prenatale Materna, dar nici nu am avut nevoie, multumesc lui Dumnezeu. Mai grav este ca nu mai am pofta de mancare. Nu-mi mai place nimic, mananc de nevoie. Voi aveti astfel de probleme? Si usor-usor, constat ca lui bebe al meu nu-i place orice fel de mancare. Adica, carnea de pasare care era favorita mea culinara, nu mai pot sa o vad macar in fata ochilor. In vine sa vomit cand o vad...Usturoiul la fel..Ieri, am facut peste (fiind dezlegare la peste) si am zis sa fac si putin mujdei de usturoi, ca aveam o poftaaaaa. In momentul cand am inceput sa mananc, a inceput bebe sa se miste si m-au apucat niste crampe de numai puteam... Deci tot ce-mi place mie nu-i mai place lui si invers..... Nu-mi vine sa cred !!! A...si ii cam place berea [berica]..Mie care nu-mi placea berea, sa ma vedeti ce mai dau cate o dusca pe gat [berica]... In speranta ca nu v-am facut pofta de ceva, va las sanatoase si va pupic ! A....uitam... Mai am o problema delicata....Nu mai am chef deloc sa fac [xinpat]. Mi-e o mila de sotiorul meu...ca il tot refuz..ma intelege, dar ce-o fi in sufletul lui... Hai gata..V-am pupat ! Cris-19 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor si bun venit Eugenia! Eu ma simt mai bine si cu mult mai multa energie. La weekend, am asamblat impreuna cu baietelul meu o piesa de mobila cu sertare si zona speciala pentru schimbat pentru bebe. Aici mobila ti-o asamblezi singur. Si inainte sa va repeziti ca este poate prea devreme, pot sa va spun ca pot sa o folosesc si pentru alte scopuri. In acelasi timp, am inceput sa inventariez ce mi-a ramas de la baietelul meu de cind era bebe. Deci am muncit o gramada. Si acum, zau asa, nu mai ziceti ca numai in Romania un anume medic a refuzat sa-i faca cezariana la o femeie fiindca eu sint caz viu a unei mame cu bebe "in distress" cum se zice fiindca baietelul meu a avut cordonul ombilical de 3 ori in jurul gitului cind l-au scos si desi impingeam de 2 ore dupa 15 ore de labour, tot nu mi-au facut cezariana. M-au taiat foarte larg caci si acuma sint deschisa mai tare acolo jos fiindca cusaturile n-au rezistat si mi-au scos bebelusul cu forcepsul. Am supravietuit cu bine fiindca amindoi am avut zile, desi nu m-am ridicat din pat ca alte femei, 2 zile din cauza hemoragiei. Asta in UK si nu in Romania! Oanna, parca ma intrebai de hormonii lunilor finale. Desi, eu nu am fost atit de impresionabila in lunile de inceput ale sarcinii precedente, eu am avut scandaluri monstru cu sotul meu in lunile finale. Parca nimic nu-ti mai intra in voie si aproape, de fapt m-am si dus la spital sa-i cer doctorului sa-mi scoata bebelusul afara ca nu mai pot sta gravida. Mi-au venit mintile in cap la timp. Este posibil ca eram si foarte stressata din cauza altor factori (printre altele abia imi sustinusem teza de doctorat in luna a 8-a, desi asta-i motiv de bucurie) dar totusi toata lumea zicea ca sint hormonii de vina. Crengutalil, nu stiu unde se face testul Down in Romania, dar sint convinsa ca daca iti intrebi doctorul, iti va recomanda unde. Trebuie insa facut in saptamina 16 (si citeva zile, poate). De Craciun, se pare ca nu voi merge in Romania, fiindca tot la weekend s-a petrecut un deces in familia sotului si parca nu se cade sa mai mergem, mai ales ca inca nu avem bilete si nici n-as stii pe cind se le iau. Asa ca sint necajita[q]. Numai bine va doresc si pe curind, Liliana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciao din nou, Ma asteptam sa ma primiti calduros, dar nici chiar asa! sunteti niste scumpe toate! Pt Liliana: Imi pare rau pentru experienta neplacuta a primei nasteri! ma si cutremur numai cand ma gandesc cum poate fi, macar ca habar n-am cum arata forcepsul ala! Nu putem decat sa speram cu toate ca nu se vor mai intampla din astea nici in Romania si nici in afara! Pt Acris: si eu patesc la fel cu mancatul. Mi se face foame dar parac n-as manca nimic anume! Asa-mi pregatesc mancarea incat sa o mai variez, dar nu ma atrage aproape nimic in mod deosebit! Apropos, o reteta pentru gatit broccoli aveti? Io n-am gatit niciodata asa ceva, dar am auzit ca are o gramada de fier. He he he si la fel patesc cu sexul... da' va trece si asta :) am un sotior iubitor si intelegator.:) Si pt. Teodora :) Paul e numele BB-ului din burtica ta? Ce dragutz! Eu nu m-am gandit inca prea serios la un nume. De fapt inca nu stiu daca e fata sau baiat. Oricum mai am timp :) DNP-ul meu, (aprioximativ) 25 mai 2004.:) Va imbratisez pe toate Eugenia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...