Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de mai-iunie 2004(6)


Reliana

Recommended Posts

Bun venit Eugenia si multumesc pt. raspuns. M-a cam pus pe ganduri aceasta lipsa a poftei de mancare pt. ca la inceputul sarcinii nu am avut astfel de probleme, cand poate erau normale, ci acum, cand am inceput sa crestem, la 19 sapt. Oare sa fie o noua etapa a sarcinii? Tu cate sapt. ai? Stati putin ca misca frumusetea mea de bebe..am senzatia ca trage de cordonul ombilical ca ma doare pana la buric. Doamne, de abia astept sa-l vad iar la echo, dar asta la inceputul lunii decembrie...[q][q][q]. Am dat peste un site cu felicitari virtuale si am gasit un bebe asa frumos, cu caciulita de mos...la www.resursadefun.ro. Nu pot sa va dau link-ul exact pt. ca nu-mi incarca pag. Este in categ.felicitarilor de Craciun, daca va intereseaza. Eu deja am printat-o si mi-am lipit-o de monitor. Va pup dulce ! Cris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor, Sunt tare nacajita, ieri am vopsit cam 1 ora si de azi noapte cand am vomitat tot ce am mancat dupa ce am vopsit ma simt rau. Ah sunt asa de proasta, stiam ca sunt daunatori vaporii de la diluant si vopsea, dar a zis soacra-mea ca fiind in curte si nu in spatiu inchis nu e nici o problema. Asa ca am facut pe nora asculattoare si acum [bang][bang][bang]. Oare i-am facut rau la bebe?[q][q][q] Andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor si bine ai venit Eugenia. Christina, tu ai fost la eco inainte de a vedea ginecologul? De unde ai avut trimitere, de la medicul de familie? Nici eu nu am fost inca la ginecolog. Am rendez-vous pe 8 decembrie, asa ca va trebui sa mai astept. Eugenia, ma bucur ca ai reusit asa de repede sa ramai din nou insarcinata dupa experienta nefericita pe care ai avut-o, si iti doresc sa duci cu bine sarcina pana la sfarsit. Prima perioada este mai dificila si cu mai mult risc din cate am inteles.Tu ai trecut deja de ea. Cris , am vrut sa vad bebele cu caciulita de mos dar site-ul este in lucru, poate mai tarziu[bibe]. Bebele tau misca asa de puternic ca te doare? Inseamna ca este plin de energie[copil] Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Claudia (clau07), nu pot sa zic ca atunci cand bebe misca provoaca o durere puternica..este ceva suportabil si placut totodata. O sa vezi care este senzatia.... Cred ca este si f. energic sau nervos, probabil, din cauza nervilor mei care ii mai am pe la servici. Curios lucru cu acel site, ca mie mi-a incarcat...incearca sa cauti cu google si dai " felicitari virtuale de Craciun" si prin multimea de site-uri o sa-l descoperi si pe acesta. Va pupic pe toate si sa aveti o seara placuta ! Cris- 19 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burtici.... Sa va povestesc ce cascati suntem noi?? Imi vine sa [bang][bang][bang].... Imi vine sa [q] de suparata ce sunt pe mine.... Am fost azi dimineata la control.... Si dupa ce am stat 3 ore sa-l asteptam pe nenea doctoru' care intrase la 9 in operatie si a venit saracu' la 11:30 direct din sala de operatie..... Suntem bine, sanatosi (ma rog, mai putin durerea noastra de spate pentru care ne-a dat sa luam niste no-spa in caz de nevoie pentru ca i-am spus ca mi se incordeaza involuntar muschii de la burta cand ma doare spatele si ma doare si burticul) DAR [bang][bang][bang] am uitat sa-l intrebam cand si unde facem si noi analize [q][q][q] Si nu imi vine sa ma duc din nou pe capul lui si nici sa-l sun si nici nu stiu ce sa fac...sunt asa de suparata pe mine... Vorbesc de analizele care depisteaza eventualul sindrom Down Voi v-ati facut testul asta? Parca citisem odata ca cineva l-a facut, dar sunt asa de nervoasa ca nu mai am rabdare sa mai citesc din nou.... Unde l-ati facut si ati avut nevoie de ceva de la medic???? [bang][bang][bang] Cat despre greutate, draga mea, tot zic de o saptamana sa ma urc si eu pe un cantar sa vad cat m-am ingrasat... dar vad ca sunt cam lenesa... cred ca cu vreo 4 si sunt in sapt a 16-a Va [pup] Sper sa aveti o zi mai buna decat a mea MariaI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, iata ca m-am intors de la spital si nu stiu de ce dar sunt cam dezamagita. Doctorul meu e ok, mi-a facut un test papanicolau si-a luat o mostra de secretie, mi-au luat tensiunea care e perfecta si-am auzit pentru prima oara inimioara bebelului. Se pare ca m-au incadrat in categoria "low risk pregnancy" (suntem sanatosi si eu si sotul, nu bem, nu fumam) motiv pentru care nu prea s-au stresat sa ma invete nimic in mod deosebit. Ne vedem din nou in 4 saptamani si-asta basta. M-am plans de-o durere de fund si mi-au spus c-o sa-mi faca programare la fizioterapie ca se pare ca durerea respectiva e legata de sarcina. Mi-au spus ca pot sa continui cu gimnastica atata timp cat nu obosesc prea tare si nu ma incing prea tare. In rest am primit o gramada de pliante cu informatii despre clasele prenatale, despre ce si cum sa mancam, despre de ce si cand se face eco, despe cum ne pastram active etc. Claudia, doctorul de familie mi-a dat trimitere pentru Integrated Prenatal Scrrening (testul facut pentru detectarea sindromului Down) care include si eco, pentru ca se face intr-o anumita perioada a sarcinii si nu se poate face cu intarziere. Pe curand, Christina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eugenia, bun venit[bis], ai grija de tine, sanatate multa, sarcina usoara si un bebe sanatos! Christina, nu trebuie sa fii dezamagita, mai bine ca e totul bine si nu aveti nevoie de nici un test special. Cand ti-a spus ca vei face ecograf? Ca medicul meu mi-a spus ca o sa fac doar unul in saptamana 18 si cu asta basta...:0( Eu nici nu am auzit inca inimioara lui bebe [q]. In rest, tot cam asa s-a desfasurat si primul meu control, in plus m-a cantarit si mi-a luat tensiunea. Plus tuseu vaginal. De atunci am mai fost o data, a doua oara a fost doar urina, tensiunea, cantarit si gata... Si eu am crezut ca trebuie sa te examineze mai in amanunt. Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 12 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, Am intrat si io sa ma vait. Am plecat azi de la serviciu ca nu mai suportam durerea de cap si m-am dus la dr. de familie care mi-a spus sa nu mai iau paracetamol. Se pare ca nu am sinuzita, ci in inceput de viroza si o sa stau acasa 3 zile (asta inseamna ca o sa intru pe forum doar seara). Ma doare capul in continuu, simt ca innebunesc. Nu mai pot [bang]! Mi-am pus spirt in cap si stau infofolita si imi mai dau cu crema d-aia chinezeasca. Sper sa imi treaca in 2 zile, pana trebuie sa ma duc iar la serviciu. Cateodata imi venea sa plang de durere [q]. Multumesc pentru raspunsurile referitoare la paracetamol. O sa incerc sa nu iau, dar daca nu se mai poate poate o sa iau iara. Pana atunci bag ceaiuri cu lamaie multa.Gata, nu ma mai vait! Scuze daca va bat la cap. Maria, parerea mea este ca il poti suna pe doctor sa il intrebi de analize, desi ar fi trebuit sa iti spuna el. Oricum si dr. meu cand m-am dus la control, eram in saptamana 12, a spus ca mi le da sa le fac mai tarziu, dar am insistat sa mi le dea acum, ca am emotii cu pisica. Mie imi face la Giulesti pentru sindromul Down, cand o sa ma duc la urmatorul control, in jur de 16 saptamani. La Cantacuzino poti sa te duci sa le faci fara trimitere, pentru ca oricum se platesc, dar probabil dr. recomanda diverse analize in functie de graviduta. Andra, nu iti mai face griji. Daca iti faci probleme, mai rau ii faci lui BB, gandeste pozitiv, si o sa vezi ca nu s-a intamplat nimic.[flo] Nici eu nu prea am chef de [xinpat], dar saracutul meu rabda. Madutza [gravi] & ingerasul din burtica de 13 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eugenia, bine ai venit! [flo] Iti doresc sa ai un bb sanatos si tu o sarcina usoara! Imi pare rau de ce s-a intamplat cu ultima sarcina! De data o sa fie totul bine, ai sa vezi! Toate cele bune in continuare!!! Pupici la toate mamicile pe burtici!!!! Irinusha - cu minunea de 17 saptamani din burtica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia] fetelor cucuietelor! Bine ai venit burtica noua! Maria, nu fii necajita, da si tu un telefon si intreaba. Si eu am primit reteta de Magenziu si Dr. nu a spus cate sa iau si am ajuns acasa si am sunat la cabinet. Asta e, ne permitem sa uitam. Dar el nu trebuia sa uite, nu? Irinel, mi se pare strigator la cer sa nu ai parte de echo pana acum si sa nu stii pur si simplu daca ai gemeni sau nu... E asa aiurea zau. Mie mi-au facut deja la echografe de ametesc. cred ca vreo 6-7 pana acum. Maine merg din nou la ctrl si il vad pe bebe. Ce nu imi face mie si nu stiu daca e normal sunt tuseuri vaginale, test Pap, nimc in zona aia. Doar cu echo ma controleaza, in rest nu pune nimeni mana pe mine. E normal? EU ma simt foarte bine, ati iar mi.a urcat temperatura peste 37 grade, dar nu ma mai agit. Ieri am fost la piscina si am inotat mult, mi-a placut. Mi-am propus sa merg mai des. Miercurea e gimnastica acvatica, poate ma duc sa vad cum e. Bebele meu misca, il simt in fiecare zi de cateva ori, inca e o miscare finuta de tot dar asa imi place... Ii vorbesc si ii cant, sper ca ma baga in seama [:D] . Burta se vede tot mai bine mai ales seara, am mai pus 200g ... Azi am facut cica un pic de gimnastica, vreo 5 minute, mai nimic. Ma uit tot timpul in cataloage cu lucrusoare si abia astept sa vina primavara sa ma apuc de cumparat. Vreau sa pipai si sa vad fiecare cacarez pe care il cumparam. Nu mai stiu ce sa va zic, sper ca sunteti bine. Irinusha, cum esti ? Laura [img]http://www.desprecopii.com/forum/gravida.gif [/img] (16 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...