Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de mai-iunie 2004(6)


Reliana

Recommended Posts

buna fetelor[:D] am revenit si eu la servici dupa o pauza de o saptamana si vad ca ati scris nu gluma, imi ia ceva timp sa citesc tot eu sunt mai lenesa la scris.vroiam sa va spun ca am fost la control saptamana trecuta cu sotul si ne-am vazut [copil].la inceput dormea pt. ca nu se misca deloc iar dupa ce m-a gadilat putin pe burta s-a trezit a inceput sa se miste si-a dus manuta la gura si la picioare si se misca non stop.a fost super sotul meu a fost f.impresionat. oricum abia astept sa miste,mi-a spus sa ma astept peste 3 sapt. poate in ian.imi va spune ce este. apropo,mie la fiecare consultatie imi face si eco adica asta la 6 sapt. va pup[flo] tantica si [copil]15 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna frumoase [gravi] ! Mai fetelor, vad ca este problema generala cu mancarea... credeam ca decat eu sunt asa...Inseamna ca este ceva normal si n-ar trebui sa ma mai sperii. Tantica, si mie imi face dr. ginecolog echo la fiecare control lunar, si asta inca de cand aveam 5 sapt. La inceput, toata lumea (femeile in varsta) ma tot certau sa nu mai fac echo ca-i dauneaza copilului, dar nu este asa. Am citit aici pe site ca echografia este pe baza de ultrasunete pe care noi, adulti, nu le percepem, dar copilasul simte. Adica mai mult il deranjeaza zgomotul provocat, atata tot. Nicidecum nu-i vorba de iradiatii, cum zic unii. Si apoi dr. stiu ei ce sa faca, nu? Si sincera sa fiu, decat un control vaginal (pe care il detest si ma simt penibil), mai bine prefer echo ! Mai si eu o sapt. pana merg la nenea dr. sa-mi vad puiutzul, din nou. De abia astept sa vad ce o sa zica cand ii voi spune ca mi-a miscat bebe asa devreme.... Sa vedem ce mai scrie in carnetel... Ha, va pupic pe toate si mai vorbim. Cris- 19 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, Multumesc mult de mesajele de linistire. Am fost si la ginecolog ieri seara. E un doctor foarte calm, si are darul de a linisti. I-am spus de isprava cu vopsitul, a zis ca desigur nu-i recomandat, dar nu e o tragedie , ca daca ar fi sa ne luam dupa panicarzi nici sa tai ceapa nu e voie pt ca inhalezii... . Mi-a facut eco, bebe e bine, ne-a aratat capsorul, ochisorii, gurita, manutele, unde deja se vad cele 2 oase, radius si cubitus, coloana vertebrala, piciorusele, desigur si inimioara care pulseaza. La un moment dat a zis ca bebe a deschis gurita, apoi ca si-a bagat degetelul in gura. Noi nu am inteles prea bine ceea ce vedea el pe ecran, mai mult incercam sa vedem dupa ce ne explica el. Sotul meu a fost putin dezamagit, cred ca se astepta la o imagine mult mai clara. Bebe statea jos de tot,langa pubis in partea stanga si am intrebat daca nu e o problema, a zis ca nu, mi se parea ca nu e lichid, a ras si mi-a aratat din alta pozitie unde se vedea foarte mult lichid. Am intrebat de 2 ori de analize si a zis ca nu e cazul, pt ca dupa ecografie totul e bine chiar a zis ca si daca as fi cea mai pretentioasa viitoare mamica tot ar trebui sa fiu multumita de bebe meu. Tati l-a si filmat un clip micut. Atat cat ne permit performantele camerei foto, pt ca poza e cam imposibil de facut la ecran, iar ecograful nu da poza. Doctorita de familie mi-a spus ca in sapt 16 se face testul alfa-feto-proteinei, ginecologul a zis ca nu ma incadrez in grupele de risc. M-a cantarit, 2-3 kg in plus, tensiunea, ok. Nu mi-a facut tuseu vaginal de data asta. Data trecuta mi-a facut pt . ca am insistat eu, ca ma ingrijora scurgerea, care s-a dovedit normala. Urmatoarea verificare, inainte sau dupa sarbatori. Asa ca acum sunt fericita. Va pup, Andra--->16 sapt. DPN 15 MAI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irinusha eu zic sa nu stai ingrijorata din cauza ca bebele inca nu a miscat,eu cred ca este inca timp ,probabil cat de curand vei simti si tu minunea.
Fetelor in legatura cu mancare ,eu mananc ce simt ca as putea baga pe gat ,nu prea ma intereseaza ce e bine sau nu de mancat ,atata timp cat poftesc la numite kestii si simt ca le pot inghitzii de ce nu??
Mai am si eu o saptamana si un pic pana la un nou control ,ar fi al 5-lea eco .Si mie mi-au facut la fiecare control si eco ,insa pana acum toate au fost vaginale ,sper ca de acum nu mi le vor mai face asa,ca m-am saturat sa stau cu cracii in sus (cum s-ar spune)[;)].SE face luna de cand nu mi-am vazut bebelutzul cred ca a crescut mai maricel [bis]intr-o luna,nu?De abia astept sa il vad Eryka [gravi]& sufletzelul din burtica---> (14 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Manu, cum ziceam, nici aici in DK nu-ti fac tot felul de analize,decat f putine. Nici macar ecograf, ai dreptul doar la unul.Si nu fac analize pt toxoplasma,listerie,etc., eu le facusem in tara si doctorita nici nu le-a bagat in seama prea bine,mi s-a parut nitel mirata cam ma intereseaza, poate a fost doar o parere, oricum aici nu fac analizele astea . Si eu mananc salam,culmea, alta fel de carne nu suport,dar macar incerc sa mananc salam ecologic, desi uneori am chef si de salam din celalalt, sau sunca,sau alte de-astea.Da' macar le mai alternez cu branza,peste, depinde cum simt,ca nu simt la fel in fiecare zi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor nu va mai stresati cu analizele. Manuela, asa e in Ro nu e strict reglementata chestia cu ce analize sunt obligatorii, dar doctorul de obicei trimite pacienta la analizele pe care le considera necesare in functie de diferiti factori printre care si ceea ce vede el la ecograf, varsta, antecedentele, obiceiurile parintilor. E adevarat ca unii medici nu spun prea multe, dar intreaba-i. Si daca nu raspund multumitor exista si altii. Medicul meu e foarte rabdator desi ajung la consultatie la 9 seara si mai sunt in medie 6 paciente care asteapta. O prietena, insarcinata la 34 de ani, a nimerit la un ginecolog care a stigat la ea ca e inconstienta ca nu s-a dus sa-si faca nu stiu care test si a trecut perioada si a trimis-o direct la amniocenteza cau cam asa ceva, care in apropierea Timisorii se face doar la Szeged ( Ungaria ) si fata a facut o depresie groaznica, a mai facut niste teste la Tm si dupa 3 saptamani a reusit sa ajunga la Szeged la consultatie iar medicul ungur uitandu-se pe analizele anterioare a zis ca nu-i face analiza asta pt ca nici poveste sa fie vre-o problema si ca exista riscul de avort sau pierderea lichidului amniotic dupa analiza si nu merita riscul ca sa-i spuna ceea ce stie de acum. Andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor-burticilor! Irinusha ma bucur ca e mai binisor. Sper sa vina vreo 6 hornari sa ai noroc maxim. In legatura cu miscarile bebeului eu zic sa nu te ingrijorezi deloc. Sunt sigura ca deja le simti doar ca le confunzi cu miscari de intestin, mai ales cum ai problemute. EU am avut ultima menstruatie pe 1 Aug. si DPN 7 Mai. Inca ceva: am citit in mii de locuri ca fetele slabute simt primele. Acum nu ca as fi eu o slaba-indoita dar abdomenul mi-a fost plat-plat pana acum cateva saptamani. Asa e conformatia mea cu abdomen lipit de spate si fund mare [bang] . Poate ca si de aia am simtit... Hai nu fi necajita ca e totul bine. Mie control vaginal nu mi-a facut deloc, niciodata. Azi merg din nou la control, sper sa vin cu vesti bune. In casa e cam tensionat, ne-am cam certat (mai ales ieri) nu pot sa dorm si sunt suparata. Stiu ca nu face bine la bb dar ce sa fac daca vine cearta??? Va las cu bine, merg sa ma pregatesc de control! [bicla] Laura [img]http://www.desprecopii.com/forum/gravida.gif [/img] (16 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciao din nou, Pentru "Piatra lunii", nu stiu daca-i tinctura de propolis. E un extract lichid din propolis, nu stiu daca e cu alcool, nu se simte gustul. Eu pun 10 picaturi pe o lingurita cu miere si asa-l manac , in apa nu l-am putut lua! Eryka, pai e extraordinar daca ai vazut cum isi duce bb manutele la guritza si la picioruse. Al meu ultima oara statea ca intr-un leagan .. si m-a uimit ce mare ii e capusorul in comparatie cu restul trunchiului. E normal! si din cand in cand tresalta ca si cum l-ar fi aruncat cineva in sus , dar fara sa-si schimbe pozitia! Ultia oara mi-a facut destul de scurt eco, ma dusesem la control pentru herpes si sa-l intreb mai multe! io il intreb o gramada, il asaltez cu intrebari si nu ma intereseaza ca nu-i place. Treaba lui! Io il intreb tot ce am pe suflet! L-am intrebat si care e pericolul de a naste normal la dioptri mari. Eu port ochelari si am 8 dioptri(6 sferic combinat cu 2 pe cilindric). Se zice ca la dioptri mari e pericol de dezlipire de retina. Stiti careva ceva in acest sens? Waww si de papica: pai spanac am facut aseara cu ochiuri... waww ce mi-au placut! Mie cand mi-e foame si n-am chef de ceva anume, manac branza topita cu muratura de castraveti! si manc un fruct si gata! Sa mancati struguri sa faca bebele piele frumoasa:) Va pup! Eugenia D
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,fetelor. Sunt nou venita pe acest site.Trebuia sa ma incadrez in mamici de mai-iunie 2004, dar din pacate am avortat spontan saptamana trecuta,cand eram in 10 saptamani.Nu vreau sa va intristez, vreau doar sa va urez nastere usoara,sa avetzi grija de bblushi[copil] si sunt alaturi de voi. Va pup[pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...