Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Burtiera dupa nastere ?


Larular

Recommended Posts

Eu am nascut prin cezariana. Deci nu am purtat nimic. Organismul trebuie sa-si revina NATURAL. Aceasta este parerea mea. Acum a trecut un an de la operatie si uite ca a fost bine ca am procedat asa. Cineva, din pacate nu mai stiu cine, mi-a spus odata urmatoarele: pe perioada sarcinii organismul sufera niste modificarii importante, dupa sarcina de 9 luni si respectiv dupa nastere urmeaza o perioada lenta de refacere a organismului (de aceea ne simtim obosite). Dupa un an - un an si jumatate, in functie de puterea de refacerea a fiecarui organism putem spune ca am intrat in normal. Nu-ti mai face griji, lasa viata sa-si urmeze cursul cat mai natural, lasa totul sa se intample cat mai natural posibil. Lucrurile care se produc natural vor fi trainice si cat mai stabile. Succes !!!!!!!!! Ioana si [copil] Stefan Dimitri http://babycenter.shutterfly.com/osi.jsp?i=67b0de21b32aaebf6598
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salut, Adevarul e undeva pe la mijloc. Intr-adevar, burtiera relaxeaza muschii si nu ii pune la treaba, ceea ce poate fi fatal. Pe de alta parte, a doua zi dupa nastere nu prea poti sa pui muschii la treaba de dureri ... si prinde bine o burtiera care sa "stranga" timp de 2-3 zile, maxim o saptamana, ceea ce urmeaza sa stranga muschii abdominali mai tarziu. Poate fi folosita dar numai la inceput (imediat dupa nastere) si o perioada scurta de timp. o zi buna, e-Marius
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut cu cezariana iar dupa 12 ore de la nastere a venit doctorul cu o burtiera (nu stiu daca sunt ca cele din Ro pentru ca acolo nu am vazut nici o data, aceasta incepea de sub operatie cu 2 cm si se termina sub piept). A zis sa o port timp de 2- 3 saptamani, in special daca trebuie sa stau cu bebitza in brate. Am dat-o jos dupa 3 saptamani, nu o purtam in timpul nopti, dar in rest era tot cu mine :). Nu am incercat sa slabesc pana nu am terminat cu alaptatul. La 9 luni am inceput sa fac abdomene, si mai multe exercitii care sa imi refaca muschi la burta. Nu am fost la nici o sala, iar la inceput nu putema sa fac mai mult de 2 seri de cate 15 abdomene. Acuma dupa 4 luni de exerciti fac 2 seri de 300 abdomene, plus alte exerciti. Burta mea este cum era inainte de a fi gravida, si am si slabit de la 61 Kg la 50 kg, inaltimea este de 1 m si 62 cm. Nu vreau sa par laudaroasa dar va spun sincer ca imi iubesc corpul mai mult acuma decat inainte de a avea bebe. Inainte cantaream 44 kg, doctorul imi zicea ca o sa mor de slaba ce sunt, dar nu puteam sa ma ingras. A fost un pic incomoda in primele 3 zile burtiera dupaia parca era rau fara ea :). Bafta la toata lumea si la toti bebei. Gabbriela & Julian [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prietena mea care a nascut cu cezariana mi-a spus ca fara burtiera n-ar fi reusit sa se ridice a doua zi din pat. Cica in momentul ala simti ca toate maruntaiele se varsa afara, doar burtiera le mai tine la locul lor. O sa nasc si eu luna viitoare si voi vedea cum e mai bine. Dar halterofilii de ce poarta centura cind ridica greutati ? Nu pentru ca le e mai usor asa si previne rupturile de muschi ? Eu zic ca burtiera nu strica, mai ales imediat dupa nastere, pina cind muschii isi revin putin si pot fi pusi la treaba. Simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar si eu cred ca adevarul este pe undeva la mijloc, fiindca doctorul meu mi-a spus ca daca nasc natural in nici un caz sa nu port burtiera fiindca nu o sa pun in miscare muschii si o sa raman cu burtica, ca hormonii actioneaza de asa natura incat uterul isi revine singur la forma initiala si deci si abdomenul. La cezariana se poarta doar la inceput pana se reface taietura, si mi se pare destul de logic. Numai bine, Lena
quote:
Originally posted by e-Marius
Salut, Adevarul e undeva pe la mijloc. Intr-adevar, burtiera relaxeaza muschii si nu ii pune la treaba, ceea ce poate fi fatal. Pe de alta parte, a doua zi dupa nastere nu prea poti sa pui muschii la treaba de dureri ... si prinde bine o burtiera care sa "stranga" timp de 2-3 zile, maxim o saptamana, ceea ce urmeaza sa stranga muschii abdominali mai tarziu. Poate fi folosita dar numai la inceput (imediat dupa nastere) si o perioada scurta de timp. o zi buna, e-Marius
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...