Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Super-Lia revine!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 108
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Vai Lia, ce frumos scrii!!!!!! Acum am citit pt. prima data povestile tale prin linkul dat de fete mai sus.[flo] Ai un stil atat de simplu , dar care merge imediat la sufletul omului. Stau si ma intreb: care e formula magica? Cum reusesti sa mergi atat de adanc in sufletul cititorului? Cuvintele sunt atat de banale, nu folosesti metafore, fraza e scurta, si formularea deloc complicata, dar transmiti atat de multe.Cred ca trairea din spatele cuvintelor e cea care ne absoarbe. ( Am terminat filologia, poate de aceea imi vine sa fac analiza literara[:I]) Oricum e ora 1 jumatate noaptea,iar mie nu mi s-a mai intamplat sa stau atata pe net ca sa citesc povestea unei vieti.Scriu si eu acest mesaj ca sa te incurajez sa ne mai povestesti franturi din viata ta, franturi pe care le-am trait multe dintre noi dar nu am stiut poate sa le privim cu deschiderea,increderea si optimismul de care tu dai dovada. Eu cred ca daca nu reusesti sa publici o carticica, poti sa iti deschizi o pagina de internet. Oricum lumea in ziua de azi prefera mai degraba sa deschida internetul decat cartea. Si de ce nu, cand sunt atat de multe lucruri interesante si frumoase de citit! De fapt la urma urmei satisfactia si menirea scriitorului e aceea de a fi citit si de a inspira pe ceilalti oameni mai mult decat a avea propria carte pe un raft din biblioteca. Ma alatur celorlalte fete in asteptarea unor noi episoade din viata ta.[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai revenit, Lia[flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo] Acum,am recitit pentru a nu stiu cata oara minunata ta poveste, care se aseamana foarte mult cu ceea ce traiesc si eu, acum, o iubire foarte frumoasa care se va termina cu o casatorie si cu o emigrare in Italia. Sper ca o sa ne mai scrii despre tine.Ce face micutul tau???????Este bine, sanatos?????? [pup][pup][pup][pup][pup]si te astept, Amorena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai revenit,Lia!La fel ca toata lumea care ti-a citit ,,povestioarele,,am ramas foarte incantata si trebuie sa recunosc ca am ,,trait,,fiecare cuvant din ele incat pe alocuri am chiar lacrimat mai ceva decat la un film de dragoste! Scrii asa de frumos ......astept ,,povestioarele ,,tale cu nerabdare![flo][flo][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru urarile si cuvintele frumoase . Sa stiti ca eu v-am luat in serios cu invitatia de a va mai scrie [:D] ... Eu sunt bine si ma bucur de fiecare clipa petrecuta alaturi de sotul si baietelul meu. Viata e minunata... sper ca toate sa fi-ti la fel de fericite cum sunt si eu!Pupici! LICEUL! Cu pasi stangaci am pasit pe poarta liceului. Eu fata simpla de la tara ce pana atunci batusem coclaurile de la marginea satului paseam pe aleile pavate ale acestui mare si impresionant oras. Acum am stiut cum sa ajung la liceu . Cand m-am inscris pentru examen am fost insotita de tatal meu. Eram asa de impresionata de marimea si multimea de oameni din jurul meu incat din toate indicatii si informatiile pe care m-i le-a dat nu am retinut decat cum sa compostez biletul in tramvai. Si uite-asa am venit in ziua examenului de una singura si a trebuit sa ma descurc sa ajung la liceu . Multe sudori m-au trecut atunci cand vedeam ca timpul se duce si eu nu mai gaseam liceul. Cu cinci minute inainte de inchiderea salilor am ajuns si eu. Am avut impresia ca toti ma priveau ca pe un extraterestru dar mi-am vazut de treaba mea si linistita am asteptat subiectele. Ce curios nu imi mai aduc aminte daca primul examen a fost la romana sau matematica... oricum la amandoua ma luat prin surprindere multimea parintilor care isi asteptau copii. Eu singurica , fara sa cunosc pe nimeni m-am strecurat printre ei si am reluat drumul spre gara. Nici un membru al familiei mele nu au luat in serios acest examen , si nu-i condamn deoarece notele mele din scoala generala nu erau foarte impresionante. Privind in trecut ,acum, realizez ca notele se puneau in functie de cat de buna era branza , cat de proaspata era carnea ...deci cadourile cantareau destul de mult. Ai mei parinti , oameni simpli si cinstiti nu s-au inghesuit sa se ploconeasca in fata profesorilor asa ca notele erau "pe merit". Ce bucurie am simtit cand mi-am citit numele pe lista ... la numarul zece... eu care am avut grija de bunica mea doi ani de zile -zi si noapte, eu caruia nu i se dadea prea mare sanse eram a zecea pe lista....La intoarcerea acasa m-i se parea ca trenul merge in reluare. Imi venea sa ma ridic si sa-l imping poate poate mergea un pic mai repede. Nu stiu cum am reusit sa stau locului timp de doua ore . Probabil faceam fete-fete caci gandurile m-i se invalmaseau iar bucuria era aproape insuportabila....Ei bine ... am mai avut de parcurs inca doi km de la gara pana acasa , asa ca mi-am scos pantofii si in picoarele goale am alergat si am topait pana am ajuns acasa. Era deja intuneric iar parintii si fratii mei tocmai se asezasera la masa. Cu cateva minute inainte de a ajunge acasa m-am hotarat sa o fac pe suparata si sa ii pacalesc sa le spun ca nu am luat examenul. Cand m-au vazut asa de suparata ,nimeni nu mi-a zis nimic . Am fost invitata la masa. M-am asezat si dupa un timp tata ma inteaba: -Ei care-i treaba? Eu il privesc pe sub sprancene timid si soptind spun: -Nu am reusit. Se face o pauza ... -Nu-i nimic tata lasa ca mergi la scoala din sat ca si aici poti face zece clase... Nu zic nimic dar dupa cateva secunde ma bufneste rasul si printre hohote de ras le spun : -Am reusit !!!!! A zecea pe lista!!!! Toate lingurile se opresc , toti ma privesc -probabil aratam ca acelasi extraterestru care a intarziat la examen- iar eu continui sa rad .. -Tu vorbesti serios? -intreaba tata -Daca ne pacalesti sa vezi ce linguri iti dau pe sale -spune mama -Vorbesc serios !!! Am reusit !!! Ma duc la liceu la oras!!! -Bravo tata!!!- astea au fost toate felicitarile primite de la ai mei. Dar acest BRAVO cantarea foarte mult in balanta. Nu obtineai foarte usor un bravo de la tatal meu. Mama sa intors inapoi la cratita....iar fratele meu mi-a dat un ghiont pe sub masa! Din acel moment eram o alta Lie in fata colegilor si vecinilor mai ales ca din 32 de elevi doar patru reusisem la examen. Nu stiu cum a trecut vacanta de vara. Curios nu? Probabil ca toate gandurile mele erau indreptate spre minunata viata de licean intr-un oras mare. Si uite-asa am ajuns in ziua cand stangaci paseam pe poarta liceului. Eram a 9-A cea mai buna clasa a liceului... apoi venea a-9B... .......H. Atunci nu imi dadeam seama ca aveam sa fiu vazut asa de bine de catre ceilalti elevi si profesori . Mi-am cautat clasa . - Unde este clasa a-9A? -Prima din coloana! Am gasit-o si cateva fete m-au primit foarte calduros in grupul lor... in special una cu ochii albastri nu-si mai lua ochii de la mine... Trebuie sa spun ca eram cea mai inalta dintre ele iar cea cu ochii albastri era doar cu cativa centimetri mai mica de cat mine si in primul rand nu-i venea sa creada ca altcineva este mai inalta decat ea ... Mai tarziu avea sa-mi spuna cat de impresionata a fost de mine mai ales ca purtam niste sandalute albe care aveau un pic de toc ... ia incercand sa para mai mica se incaltase cu asa zisii tenesi chinezesti.... Majoritatea erau din oras - eu la randul meu le priveam cu admiratie si curiozitate. Ne-a luat in primire dirigintele nostru Domnul Martin - de origine grec. Mic de statura cu o mustata stufoasa , doi ochi migdalati si atins putin de batranete dar inca foarte mobil si vioi. Am mers in clasa . Ni s-au dat cartile si apoi eu am ramas sa ma cazez la camin....Am avut de asteptat destul de mult -nu stiu din ce motive - si in sfarsit am fost cazate . Camerele aveau cate noua -NOUA- paturi si toate erau pline... Maine avea sa fie a doua zi de scoala si gata intram in paine in noua viata de licean si caminista ....Aventuri si peripetii??? O multime!!! mamica fericita a unui baietel!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...