Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

(fost) cum am ajuns sa cred in deochi


Kehleyr

Recommended Posts

quote:
Originally posted by marius
Oz... de ce crezi in Dumnezeu? Ce te indeamna? E doar consecinta educatiei? E si altceva? Esti sigura pe credinta ta? Crezi ca altcineva ar putea sa iti conteste credinta? Te-ar deranja acest lucru? L-ai considera normal? Ai incerca sa iti explici tie sau acelei persoane toate aceste lucruri ce imbraca "credinta in Dumnezeu"? Cum ai face-o si de ce? Consideri ca cei ce nu iti impartasesc credinta gresesc? Dupa ce ai raspuns la toate acestea, fa un exercitiu usor de realizat...schimba cuvantul Dumnezeu cu doua cuvinte banale - "siret rosu" si fa abstractie de persoana ta ca si mentalitate pe acest interval de timp. E foarte posibil sa vezi un om linistit cu privirea senina Si pentru ca tot iti plac lucrurile exacte cele palpabile hai sa te mai provoc la un joc...de cuvinte si geometric oarecum: Spui ca lucrurile sunt intotdeauna clare sau ma rog aproape... hai sa ne inchipuim sa suntem intr-o lume bidimensionala, eu sunt un patrat, tu un triunghi sau un cerc si asa mai departe si ne miscam pe o plansa cu doua coordonate.... deci toti suntem o multime de patrate, cercuri, triunghiuri si toata lumea noastra este formata doar din noi.... La un moment dat vine un morcov...sa nu razi.... de sus in jos si trece prin lumea noastra traversand-o. Ce vei vedea tu oare? Un punct apoi un cerculet mai mult sau mai putin....si pana la urma doar un punct care brusc va dispare. Din pacate pentru tine fiind un cerc sau un patrat nu vei putea niciodata sa vezi un morcov... dar asta sa insemne ca nu exista? E doar un joc.... la care raspunsul il vei afla candva. Nu te grabi pentru ca raspunsul e si afara si inauntru. In final ai citit Vrajitorul din Oz? Marius (www.desprecopii.com)
[cool]... o singura lacuna are acest exercitiu: chiar daca tu esti un patrat si eu un cerc ([gravi]) eu te vad pe tine o linie si tu ma vezi pe mine tot o linie.... doar suntem bidiemsionali.... Am I right? In alta ordine de idei, acest lucru cu deochiul nu este specific numai poporului roman si ca sa fim si mai specifici, regatenilor , care fie vorba intre noi sunt ceva mai prosti[}:)][;)] decat banatenii sau ardelenii sau.... (PS: eu sunt regateanca get-beget, nascuta la Giurgiu).... Aceasta "superstitie" cu deochiul se intalneste is la alte culturi si civilizatii: chinezi, indieni, triburi amerindiene sau africane. Cei care cred (nu in sensul de credinta [:D]).... in bioenergie si aura si camp si chakre... cei care fac yoga stiu de existenta celui de-al treilea ochi.... sunt atat de multe de spus in ceea ce priveste acest subiect.... si mai ales atatea lucruri "inexplicabile" care se intampla in lumea aceasta, pe care ne place sa o numim "a noastra"..... dar nu acum... lipsa acuta de timp.... numai bine! Sa incerci sa-i multumesti pe toti... o tentativa ce se va dovedi imposibil de finalizat. Lidia mama de Dan Andrei (7 ani) si mitzi mic pe drum - 29 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by marius
Oz... de ce crezi in Dumnezeu? Ce te indeamna? E doar consecinta educatiei? E si altceva? Esti sigura pe credinta ta? Crezi ca altcineva ar putea sa iti conteste credinta? Te-ar deranja acest lucru? L-ai considera normal? Ai incerca sa iti explici tie sau acelei persoane toate aceste lucruri ce imbraca "credinta in Dumnezeu"? Cum ai face-o si de ce? Consideri ca cei ce nu iti impartasesc credinta gresesc?
credinta mea nu este...cum sa-i spun, clasica. Felul in care cred este ceva personal, cred ca exista acolo...ceva. Nu ma duc la biserica si cred sincer ca Biblia a fost scrisa de oameni si nu reprezinta 'cuvantul lui Dumnezeu'. Educatia mea ma face sa cred ca teoria evolutionista cu toate ca are unele lacune este valabila. Sa-ti raspund la celelalte intrebari: nu ma deranjeaza daca cineva crede altceva sau imi contesta credinta, am o buna prietena musulmana (e drept foarte moderata) si nu cred ca cei care au alte vederi gresesc. Ce ma deranjeaza pe mine insa este lipsa de moderatie pe care am intalnit-o la unele persoane. Daca cineva doreste sa creada ca copilul a fost deochiat si ca daca zice de 3 ori Tatal Nostru si ii leaga o ata rosie il scapa, nu ma deranjeaza! Ma deranjeaza cand toate problemele cotidiene isi gasesc explicatia in acest deochi, adulti ajunsi in spital, copii morti, etc. Cand se ajunge aici cred ca devine periculos pentru ratiune si putem face greseli punand niste probleme 100% explicabile pe seama acestiu deochi, de fapt de ce sa cauti alta explicatie cand ai una deja la indemana? Periculos zic pentru ca nu incerci sa cauti adevarata cauza si sa o inlaturi si mai ales atunci cand gasesti alte persoane responsabile de problemele tale. Cel mai tare ma deranjeaza faptul ca biserica romana incurajeaza astfel de practici, preotii fac farmece si descantece pentru bunastare, iubire si mai ales...sa moara capra vecinului.
quote:
Dupa ce ai raspuns la toate acestea, fa un exercitiu usor de realizat...schimba cuvantul Dumnezeu cu doua cuvinte banale - "siret rosu" si fa abstractie de persoana ta ca si mentalitate pe acest interval de timp. E foarte posibil sa vezi un om linistit cu privirea senina
sau una convinsa ca vecina cea rea si ciudoasa provoaca colicile copilului, o persoana vigilenta care sta la panda pentru a depista rauvoitorii.
quote:
Din pacate pentru tine fiind un cerc sau un patrat nu vei putea niciodata sa vezi un morcov... dar asta sa insemne ca nu exista?
nu neg faptul ca exista chestii pe care mintea mea nu le poate cuprinde. Ce iti zice logica cand un astfel de fenomen se intampla aproape fiecarei persoane care provine (nu neaparat mai locuieste) intr-o anumita zona geografica? mie imi spune ca este educatia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by oz nu neg faptul ca exista chestii pe care mintea mea nu le poate cuprinde. Ce iti zice logica cand un astfel de fenomen se intampla aproape fiecarei persoane care provine (nu neaparat mai locuieste) intr-o anumita zona geografica? mie imi spune ca este educatia.
q.e.d..... tot Banatu-i fruntea! [cheers] Sa incerci sa-i multumesti pe toti... o tentativa ce se va dovedi imposibil de finalizat. Lidia mama de Dan Andrei (7 ani) si mitzi mic pe drum - 29 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Lidia
In alta ordine de idei, acest lucru cu deochiul nu este specific numai poporului roman si ca sa fim si mai specifici, regatenilor , care fie vorba intre noi sunt ceva mai prosti[}:)][;)] decat banatenii sau ardelenii sau....
am incercat sa fac o asezare in spatiu a acestei superstitii, atata tot. Este curios cum toata lumea din aceste zone a avut de-a face cu deochiul in timp ce semnificativ mai putin oameni au avut experiente asemanatoare in alta zona a tarii.
quote:
Aceasta "superstitie" cu deochiul se intalneste is la alte culturi si civilizatii: chinezi, indieni, triburi amerindiene sau africane.
evident ca exista si alte popoare care prefera sa dea vina pe altul, sa nu ne mandrim doar noi cu acest specific.
quote:
Cei care cred (nu in sensul de credinta [:D]).... in bioenergie si aura si camp si chakre...
am vazut aura bioenergetica pozata, deci din punctul meu de vedere nu este nici un mister la mijloc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OZ, DA dupa cum raspunzi la postari se vede ce persoana esti, si ma abtin sa mai comentez, insa la un raspuns al tau nu pot sa ma abstin ! Spuneai ca ".... biserica romana incureajeaza atfel de practici preotii fac farmece si descantece pentru bunastare, iubire si mai ales... sa moara capra vecinului!" O intrebare :Care biserici romanesti fac asemenea chestii??? Cele catolice cumva?? CA in cele ortodoxe stiu ca citesc slujbe si se roaga pentru ceva anume, si in nici un caz un preot ortodox, nu se va ruga pentru ca sa"moara si capra vecinului"! Deja din raspunsurile tale reise clar contractictia dintre religia catolica si cea ortodoxa, si gandesti dupa bine cunoscuta zicala : Tot Banatu-i fruntea!!!! si nu din spiritul competitiei ci din spiritul de a privi pe restul lumii peste umar!!! Poata parerea mea te v-a deranja , adica nu poate ci sigur, dar este parerea mea personala la care tin! si nu trebuie sa te superi pe mine! La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by petra
DA dupa cum raspunzi la postari se vede ce persoana esti...
lumineaza-ma si pe mine te rog
quote:
si ma abtin sa mai comentez, insa la un raspuns al tau nu pot sa ma abstin ! Spuneai ca ".... biserica romana incureajeaza atfel de practici preotii fac farmece si descantece pentru bunastare, iubire si mai ales... sa moara capra vecinului!" O intrebare :Care biserici romanesti fac asemenea chestii??? Cele catolice cumva?? CA in cele ortodoxe stiu ca citesc slujbe si se roaga pentru ceva anume, si in nici un caz un preot ortodox, nu se va ruga pentru ca sa"moara si capra vecinului"!
nu te abtine ca sunt tare si nu ma sifonez la critici. Care biserica? pai aia care a pus coroana pe capul nu-stiu-carui rege tigan (imi pare rau ca imi scapa numele acum), care a casatorit pe fiica altui rege (sau tot ala?) in varsta de 14 ani desi nu era casatorita civil asa cum cere legea, care sfinteste bordeluri, etc. Vrei sa spui ca nu sti nimic despre descantece si vraji? un cunoscut de-al meu s-a intors in sat (undeva in Oltenia) si i s-a furat masina, omul suparat se intalneste cu preotul care ii spune ca poate sa faca vraji si sa-l vada pe hot, putea sa si aleaga daca vrea sa-l vada viu sau mort!!!! totul contra unei sume frumusele binenteles. Sa-ti spun pe treptele carei biserici in centrul Timisorii au fost impuscati tineri la revolutie pentru ca preotul a refuzat sa deschida usa si sa-i ascunda?
quote:
Deja din raspunsurile tale reise clar contractictia dintre religia catolica si cea ortodoxa, si gandesti dupa bine cunoscuta zicala : Tot Banatu-i fruntea!!!! si nu din spiritul competitiei ci din spiritul de a privi pe restul lumii peste umar!!!
nu exista nici o contradictie pentru ca religia catolica si ortodoxa sunt aproape identice, diferentele dintre ele sunt dintr-o sfera care pe mine nu ma intereseaza. Cat despre biserici, si cea catolica are foarte multe bube in cap, oricum eu nu frecventez nici pe cea ortodoxa, nici pe cea catolica. Zicala este de fapt: Tot Banatu-i fruncea!! si nu vad ce legatura are cu ceea ce discutam...sau poate si tu consideri ca superstitiile astea cu deochiul sunt asociate cu un grad de civilizatie mai scazut, ca eu nu am zis asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ADINUTZA
Cunosc o persoana careia daca in fiecare seara nu i se spune de deochi, prin telefon (din cauza distantei) nu poate dormi. Mi se pare exagerat! Ce ar face daca n-ar exista tel? N-ar mai dormi?
ce ar face? o criza de anxietate, panica...ar plange si s-ar isteriza cateva ore dupa care epuizata ar adormi pana a 2-a zi la pranz. Explicatia? un deochi atat de puternic ca abia dupa ore intregi de lupta si rugaciuni a fost invins.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D]ma bag si eu ca musca in ...stiti voi unde[:D] Eu stiam ca numai cei cu ochi verzi sau albastri deoache,,,hahaha,,mi-am adus aminte cind eram mai mititca si ma pus bunica la tara sa scuip fecioara vecinului ca ma miram de frumusetea de par ce o avea ,si cind mi-a spus bunicuta- Ooooo Elenus maica ...Scuipa maica fata omului sa nu o deochi,,,fleosc si eu cu o mare scuipatura pe fecioara vicinului.....hahahaha[:D]...eu zic ca sunt doar superstiti...dar pot fi si adevaruri..nu contrazic pe nimeni ,,,dar imi place sa mai merg la taranoaia si sa ma puna bunica acum sa scuip toate vecinele de prin sat ca sa nu le deochi[bruta]... O zi placuta [flo] Elena cu burtica [gravi]37 saptamini http://community.webshots.com/user/elenalove27
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oz, ai observat ca doar tu depici firul in sapte si comentezi fiecare fraza din postari?? Uite de aici ti-am citit firea. Si cum cei destepti cedeaza, o fac si eu acum, lasandu-ti tie placerea de a fii "fruncea". Si de fapt nu polemica la care s-a ajuns era subiectul! La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...