Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

(fost) cum am ajuns sa cred in deochi


Kehleyr

Recommended Posts

Oz, sa stii ca si in partea de vest a tarii se crede in deochi. Chiar am intilnit o persoana din Oradea (culmea, era barbat) care purta chilotii pe dos de frica de deochi. Ne-a zis ca statea la coada la magazin si deodata s-a simtit rau fara sa aiba nimic altceva. A fost deochi (deh, era frumusel)[:D] si de atunci purta chiloteii pe dos. Noi ne-am distrat copios, dar te pui cu deochiu'? http://community.webshots.com/user/emma_ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns
draga Petra, este un schimb de idei nu o polemica. Si dintr-un schimb de idei poti afla informatii utile, uite eu de exemplu tocmai am aflat ca doar cei cu ochi albastrii sau verzi pot deochia (nu va spun ce culoare au ochii mei sa nu dati vina pe mine). Nu inteleg ce anume te-a iritat asa, faptul ca nu iau in serios deochiul, ca am zis ca preotii fac vraji sau ca am localizat aceasta superstitie in sud-estul tarii? am explicat deja de 2 ori ca nu am facut legatura intre deochi si gradul de civilizatie al zonei respective, am incercat sa arat ca superstitia respectiva (si nu numai ea) poate fi localizata ca fiind mult mai frecventa intr-o anumita zona geografica. Pentru mine asta este foarte important pentru ca arata ca doar cei care cred sau au crescut intr-un mediu unde se ia in serios deochiul sunt 'deochiati', ceilalti gasesc alte explicatii pentru ceea ce li se intampla. Oricum dragut din partea ta ca ai sugerat lucruri negative la adresa caracterului meu dupa care ai parasit disputa pentru ca doar prostii nu renunta. Mi-ai lasat de ales intre a accepta caracterizarea ta voalata sau a fi proasta pentru ca insist. Ce spune asta despre tine?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by iuliana
Oz, sa stii ca si in partea de vest a tarii se crede in deochi. Chiar am intilnit o persoana din Oradea (culmea, era barbat) care purta chilotii pe dos de frica de deochi.
era vorba de frecventa cu care apare deochiul, evident ca a migrat peste tot, chiar si peste hotare. eu am cunoscut un tip care purta chilotii pe dos pentru ca l-au deranjat niste fantome noaptea [alcool] si asa l-a sfatuit o baba. Cica functiona!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O sa radeti de mine,dar mie mi s-a intamplat cu hamsterul,venise un nene sa i-a o canapea,ca nu mai aveam nevoie,ne luase alta,si se tot minuna de hamster.Dupa vreo ora,hamsterul meu,care inainte alerga de nebun in roata,zacea,mort,abia mai misca putin mustatile.Fuga cu el la veterinar,ala dadea din umeri,nu stiu ce are,lasati-l sa moara. O sun pe maica-mea in tara,ii zic:bai imi moare hamsterul,suna-l pe veterinarul din Tulcea,vezi poate stie asta ce sa-i dau. Pana una alta,ii zic mamei ce si cum s-a intamplat,pleaca nenea ala cu canapeaua,sobolanul da semne sa moara,maica-mea de acolo,vezi ca-i deocheat,am facut ochii cat cepele,pai si eu ce sa-i fac,ca nu stiu ce trebuie facut la un descantec,maica-mea zice:zii tatal nostru,...mai femeie,cum sa-i zic eu la un sobolan tatal nostru. Si i-am zis tatal nostru de trei ori,si la un sfert de ora,incepuse hamsterul sa se miste,ca apoi sa manance,era bine sanatos dupa descantec. Eu aveam cunostinte ca numai la oameni se leaga deochiul,nu si la animale.Bine cel putin ca este sanatos,vrei nu vrei pui si posibilitatea unui deochi,in cazuri extreme faci orice,numai sa fie bine. V-am pupat! Sa auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elenalove27
[:D]ma bag si eu ca musca in ...stiti voi unde[:D] Eu stiam ca numai cei cu ochi verzi sau albastri deoache,,,hahaha,,mi-am adus aminte cind eram mai mititca si ma pus bunica la tara sa scuip fecioara vecinului ca ma miram de frumusetea de par ce o avea ,si cind mi-a spus bunicuta- Ooooo Elenus maica ...Scuipa maica fata omului sa nu o deochi,,,fleosc si eu cu o mare scuipatura pe fecioara vicinului.....hahahaha[:D]...eu zic ca sunt doar superstiti...dar pot fi si adevaruri..nu contrazic pe nimeni ,,,dar imi place sa mai merg la taranoaia si sa ma puna bunica acum sa scuip toate vecinele de prin sat ca sa nu le deochi[bruta]... O zi placuta [flo] Elena cu burtica [gravi]37 saptamini http://community.webshots.com/user/elenalove27
[:-)))][:-)))] [cool] Elena, misto faza cu scuipatul!!! Da' teoria cu ochii albastri si verzi care deoache la mine nu se potriveste, eu am ochii deschisi la culoare si nu deochi in schimb altii am deoache pe mine, ca de rau ca de bine, habar n-am dar mi s-a intamplat[:D] Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred in deochi si pot spune ca am patit-o foarte rau pe pielea mea. Cand aveam vreo 10-11 ani ma aflam in fata blocului, in pantaloni scurti si tricou. Eram foarte grasuta. O batranica ce statea cu mine pe scara a venit la mine si ciupindu-ma de copase imi tot spunea ce carne alba si tare am. Dupa ceva timp mi s-a facut foarte rau. M-am inmuiat ca o carpa si aproape ca am lesinat. Mama disperata m-a intrebat ce s-a intamplat. I-am povestit totul iar la ceva timp dupa ce mi-a spus Tatal Nostru mi-am revenit. Tin sa va spun ca si aici in Italia, la tara se crede in asa ceva si cuvantul "malocchio - deochi" exista chiar in dictionarul explicativ al limbii italiene.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E incredibil cum o tema stupida poate crea asemenea animozitati. Sunt de parerea lui Oz, asta nu inseamna ca cineva nu are dreptul sa creada ce doreste. Sfatuiesc persoanele care cred in deochi sa se fereasca de el, pentru ca, culmea, numai la ele functioneaza. De ce ti-e frica, nu scapi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de explicatia pe care, la modul superficial, am incercat sa o dau acestor stari de rau pe care unii oameni o pot genera, fara voia lor, celor din jur, respectiv "vampirii de energie", pentru cultura ta sa stii ca nu este inventata de mine ci aceasta definitie se regaseste in multe carti de specialitate (psihologie, parapsihologie, paranormal etc). Cu stima.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...