Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

(fost) cum am ajuns sa cred in deochi


Kehleyr

Recommended Posts

quote:
Originally posted by iuliana
Oz, sa stii ca si in partea de vest a tarii se crede in deochi. Chiar am intilnit o persoana din Oradea (culmea, era barbat) care purta chilotii pe dos de frica de deochi. ....... http://community.webshots.com/user/emma_ana
Nu eram eu....sper....[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Marius si Iuliana,[:D][:D][:D] Hai sa va mai zic una:eu am auzit ca nu numai persoanele care au ochii verzi si albastri deoache,ci si persoanele care au sprancenele impreunate.Personal cred in deochi,chiar daca nu sunt foarte superstitioasa.Am vazut unele persoane care se uita "ca bou' ala" si-atunci parca simti cum te lasa fara vlaga.Mie chiar mi se pare nepoliticos sa te holbezi la cineva si sa te mai si miri ca "vai, cat e de dragut...etc.etc." Un weekend linistit!!! Mami si Emma gangurica http://community.webshots.com/user/claudik100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata, m-am hotarat sa va spun si eu o poveste, acum cativa ani, ma scol intr-o dimineata si ma indrept spre baie, nu ma simteam prea bine desi nu ma durea nimic. Incerc sa imi pun pasta de dinti pe periuta si mainile incep sa-mi tremure foarte tare, imi dau seama ca si picioarele fac acelasi lucru. Ma uit in oglinga si observ ca vad dublu, incet ma scurg pe langa chiuveta pentru ca picioarele nu ma mai tineau. La un moment dat ceva incepe sa bubuie in capul meu, imi auzeam inima. Brusc sunt acoperita cu o transpiratie rece pe tot corpul. Nu pot sa ma ridic, tremur, capul imi bubuie dar sunt foarte lucida. Il strig pe sotul meu si ii cer sa imi aduca CEVA. Imi aduce...cateva minute mai tarziu nu mai tremur, capul nu imi mai bubuie asa tare. La jumatate de ora dupa incident ma simt perfect. Acum, asta este o poveste reala si este o candidata perfecta pentru faza cu deochiul, apare brusc, simptome dramatice, rezolvare rapida. Dar...nu pot sa o postez ca dovada indiscutabila a existentei acestui fenomen pentru ca eu mi-am dat seama imediat care era problema. Faceam o cura de slabire mai drastica (ce proasta eram!) si am facut o hipoglicemie avand in vedere ca nu mancasem de multa vreme altceva decat varza. Sotul meu mi-a dat niste zahar si problema a disparut. In mod normal se incerca cu diverse remedii, probabil laptele si painea, evident ca in acest caz dureaza ceva mai mult pana simptomele dispar....suficient cat oamenii sa intre in panica si sa spuna de 3 ori Tatal Nostru, dupa care glucoza in sfarsit eliberata isi face efectul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by furni
Apropo de explicatia pe care, la modul superficial, am incercat sa o dau acestor stari de rau pe care unii oameni o pot genera, fara voia lor, celor din jur, respectiv "vampirii de energie", pentru cultura ta sa stii ca nu este inventata de mine ci aceasta definitie se regaseste in multe carti de specialitate (psihologie, parapsihologie, paranormal etc). Cu stima.
Este oarecum acceptat ca anumite persoane pot sa consume energia celor din jur. Cei care lucreaza in camine de batrani (o prietena de-a mea a facut asta intr-o vreme) spun ca te simti terminat dupa o zi la lucru desi efortul fizic nu este atat de mare si nici intelectul nu este nevoie sa ti-l fortezi. Multi doctori care au avut de-a face cu caminele astea sunt de parere ca batranii 'te sug' de puteri, asta poate fi si explicatia pentru afinitatea copii (care au prea multa energie) si bunici. Dar...de la acceptarea faptului ca acest transfer de energie poate fi real si pana la invinovatirea persoanelor straine de pe strada de toate problemele fara explicatie imediata, este un drum foarte lung (zic eu!). Ceea ce s-a observat in relatiile bunici - copii este ca perioadele petrecute impreuna sunt benefice pentru ambele parti. Pot sa-ti spun din experienta mea, fiica mea este hiperkinetica si nu am vazut-o sa stea cuminte si sa asculte o poveste decat atunci cand i-o spune bunica mea (adica strabunica ei). Ma repet: problema cu deochiul asta nu este faptul ca omul crede ca daca zice Tatal Nostru sau daca aprinde chibrite, trece, ci neglijarea unor probleme la care nu li se cauta explicatia si implicarea altor personaje 'vinovate' de toata tarasenia. Aici imi vine in minte exemplul cu femeia care nu putea dormi daca nu-i spunea cineva descantec la telefon, sunt convinsa ca asta nu era singura 'ciudatenie' a ei si mai dadea rateuri si in alte parti. Probabil ca problema ei are un nume intr-o carte de specialitate. Cat despre invinovatirea altora, asta este o problema....balcanica.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by oz Cel mai tare ma deranjeaza faptul ca biserica romana incurajeaza astfel de practici, preotii fac farmece si descantece pentru bunastare, iubire si mai ales...sa moara capra vecinului.
Oz, nu e corect sa acuzi biserica romana ca incurajeaza astfel de practici! In credinta ortodoxa vrajile de orice natura, chiar si "ghicitul" sunt considerate pacate. Faptul ca unii preoti au facut ceea ce ai amintit tu, nu este definitoriu pt biserica noastra.Acelea sunt exceptiile si nu regula! In alta ordine de idei , vreau sa-ti spun ca si la noi, in inima Transilvaniei se crede in deochi.Si traiesc acolo si catolici, unitarieni, reformati.... Nu numai ortodocsi. Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred in deochi...dar de fiecare data cand simt ca as fi deochiata sau chiar sunt fac un lucru care l-am invatat de la bunica mea, si vreau sa va spun ca merge...sa nu radeti ca ii pe bune: ma scuip de trei ori in san si spun "SA ma pupe in cur ala care n-o avut loc de mine" , apoi spun " tatal nostru", in gand.... Incercati...garantat da rezultate CFloarea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exista o lume nevazuta care o influenteaza daca nu chiar o conduce pe cea vazuta. exista o multime de energii pe care nu le putem controla sau vizualiza. Ele actioneaza in feluri pe care nu le intelegem ( citeodata un gind, sau o privire) dar hotarit lucru actioneaza! Cine n-a auzit de cimpuri biomagnetice sau bioenergetice si cine stie ce altele or mai fi ! Totul trebuie sa fie in echilibru... Când apa-þi ajunge la gurã.....CAPUL SUS! Matia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Camelia
Oz, nu e corect sa acuzi biserica romana ca incurajeaza astfel de practici! In credinta ortodoxa vrajile de orice natura, chiar si "ghicitul" sunt considerate pacate. Faptul ca unii preoti au facut ceea ce ai amintit tu, nu este definitoriu pt biserica noastra.Acelea sunt exceptiile si nu regula!
Nu e corect fata de cine???? daca vrajile sunt un pacat atunci de ce le fac? si daca le fac de ce ceilalti ii tolereaza? daca nu le invata la scoala de unde le stiu?? de ce scoala nu este suficient de ferma si convingatoare in a arata ca acest lucru este un pacat? de ce nu sunt concediati acesti preoti 'pacatosi'?? Preotia nu este o meserie ca oricare alta si tolerarea unor persoane nedemne se rasfrange asupra celorlalti. Pana unde ii lasa? poate in curand o sa faca unul Dansul Ploii inainte de slujba...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...