Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

(fost) cum am ajuns sa cred in deochi


Kehleyr

Recommended Posts

Oz, draga, poate imi satisfaci si mie o curiozitate! Din ce confesiune relicigosa faci tu acum parte, ca spuneai ca nu frecventezi nici biserica ortodoxa, nici cea catolica! Cu toate ca vii dintr-o familie catolica. Am pus si eu intrebarea asta, daca tot subiectul a devenit fost! La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by oz
[quote]Originally posted by Camelia Nu e corect fata de cine???? daca vrajile sunt un pacat atunci de ce le fac? si daca le fac de ce ceilalti ii tolereaza? daca nu le invata la scoala de unde le stiu?? de ce scoala nu este suficient de ferma si convingatoare in a arata ca acest lucru este un pacat? de ce nu sunt concediati acesti preoti 'pacatosi'?? Preotia nu este o meserie ca oricare alta si tolerarea unor persoane nedemne se rasfrange asupra celorlalti. Pana unde ii lasa? poate in curand o sa faca unul Dansul Ploii inainte de slujba...
De exemplu fata de mine, crestin ortodox praticant! Preotii sunt si ei oameni, deci supusi greselii.Si fii convinsa ca pe cei care gresesc ii pedepseste si biserica si Dumnezeu. Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeule, oz, ai ajuns sa crezi ca ii invata in scoala sa fac vraji? Ai tot amintit de pacatele preotilor ortodoxi, si nu ai spus nimic de cei catolici homosexuali. Sint multi preoti care poate nu au har preotesc si se comporta ca si cind ar avea o meserie ca oricare alta dar sint si altii care simt, care intra intr-o rezonanta divina si reusesc sa iti transmita emotie si tie ca participant ocazional la o slujba. Ai remarcat ca am zis ocazional... Ca sa vezi ca sint si pedepsiti preotii si ca au si ei regulile lor, eu cunosc un tip, care a urmat teologia, ~30 de ani care s-a casatorit si, apoi, din nefericire, a divortat! Acum nu mai are voie sa fie preot ci doar sa predea la scoala religia.... Si, mai stiu ca in comuna parintilor mei erau 2 biserici, la una un preot "cu har" la alta un preot care "mergea la serviciu". Mai e nevoie sa spun la ce biserica mergea majoritatea oamenilor?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa mai adaug si eu un lucru ca vad ca nimeni din Moldova nu a dat replica, si la noi se crede in deochi, deci nu e specific unei regiuni ci chiar intregii tari si cum au mentionat alte femei, intregii lumi. E un lucru care tine de cultura populara(fie ea romana, americana, italiana, germana etc) si in care tinerii moderni au incetat de mult sa mai creada. Asta nu inseamna ca fenomenul nu exista si ca descantecele nu sunt practicate(chiar eu am vazut la bunica mea un ulcior cu apa si carbuni, dupa ce il descantase pa nepotul meu), asemenea practici (de unii considerate profane iar de altii religioase) nu pot fi, totusi, luate in deradere. E dreptul fiecaruia sa creada ce vrea. bafta la toate cu copiii vostri siptiu, sa nu-i fie de deochi[il]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

petra - am explicat pe la inceputul subiectului problema asta. Eu sunt botezata catolic si am crescut intr-o familie catolica. Nu merg la biserica si nu cred in Dumnezeu in sensul clasic. Asa cum a spus Papa Ioan Paul II cel mai important lucru in viata crestinului este legatura directa si personala cu Dumnezeu. Cred ca Biblia a fost scrisa de oameni si nu reprezinta cuvantul lui Dumnezeu, cred ca Darwin a avut dreptate cu teoria lui, etc. camelia - eu chiar nu te inteleg! Realitatea este ca unii preoti (si nu atat de putini) fac vraji. Daca comunitatea pe care o pastoreste cunoaste acest lucru si apeleaza la el inseamna ca si alte fete bisericesti cunosc acest lucru. Nesanctionarea preotilor si faptul ca aceste 'greseli' sunt trecute cu vederea, ma face sa spun ca biserica incurajeaza aceste practici. Daca tu nu doresti sa vezi acest lucru e treaba ta. Chiar daca inchizi ochii problema nu va dispare. Madalina - nu am zis ca ii invata la scoala sa faca vraji. Dar daca nu le invata acolo de ce le fac? de ce nu este scoala suficient de ferma si convingatoare in a arata viitorilor preoti ca aceste practici sunt inacceptabile? Cat despre preotii cu har si fara, nu au legatura cu subiectul. Un preot fara har este una si un preot care face vraji pentru bani este cu totul si cu totul altceva. Preotii fara har nu ma intereseaza...cei care fac vraji ma irita pe mine. Cat despre preotii catolici am zis deja ca au multe bube-n cap, personal nu simpatizez nici cu ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate ca este adevarat ca fiecare este liber sa creada ceea ce doreste , raman surprinsa de unii oameni.De ce ? Ei cred cu tarie in vraji , descantece si alte practici oculte prin care SIGUR isi rezolva diverse probleme de la cele materiale pana la cele spirituale. Insa acei oameni nu cred in Dumnezeu. CU alte cuvinte "Dracul e mai destept decat Dumnezeu".Si "mai bun?" Dragii mei , cine vrea sa-si rezolve problemele induse de intuneric si duhurile rele (deochi) sa vina la Domnul , sa se roage lui cu o inima smerita , cu putere , cu lacrimi , si in Numele Domnului Isus , care este Lumina lumii , si Cel Rau va fugi. Da , exista acest deochi , adica o stare generata de un duh rau.Numai ca duhul rau este alungat NUMAI DE DOMNUL. Domnul Isus le-a zis ucenicilor Lui la un moment dat: "Bucurati-va ca numele voastre sunt scrise in ceruri , si nu ca duhurile va sunt supuse ".Deci sa nu ne limitam la alungarea duhurilor rele ci , cum zice si la biserica , la Shanta Liturghie , "Si viata noastra Lui Hristos sa i-o dam" Si noi sa raspundem cu cugetul nostru: "Tie Doamne".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu exista nici atei pentru ca ei insisi cred ca nu exista Dumnezeu...Deci "cred ca.." Oz am citit toate mesajele tale si am obs ca ai "agitat" apele, dar probabil ca exista o problema interioara la care tu nu-i gasesti raspuns. Nu exista un mod de a crede in Dumnezeu in mod clasic sau ne-clasic. Cu siguranta legatura cu Divinul se simte, si in modul cel mai frumos chiar atunci cand nu crezi... Rugaciunea Tatal Nostru spune multe daca vrei s- o intelegi si atunci nu ai mai lua totul atat de comic sau... In toate acestea e vorba de o anume energie benefica care te poate ajuta in orice imprejurare chiar si atunci cand ai luat o pastila pt nu stiu ce durere si-ti trece. Evident ca cei ce nu au fost deocheati nu cred iar ceilalti cred.Parca ai vrea sa spui ca ceilalti sunt "naivi" si se amagesc... E bine sa nu crezi ... si probabil daca ti s-ar petrece nu ai crede. De obicei in viata pe ce mizezi ca stii (la modul egotic)vei da teste de viata. Succes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oz, iti multumesc pentru raspuns, dar ai reusit si de data asta sa treci pe langa un raspuns concret. Eu una am inteles ca mergi pe latura lui Darwin, adica inclini spre ateism??? Am sentimentul ca in tine se da o lupta intre niste ramasite de credinta sadite de parintii si bunicii tai si noile influiente pe care t-i se insusesti. Nimic rau in asta, dar la sfanta dreptate ai degajat din mesajele tale un protest vehement fata de biserica ortodoxa doar(de cea catolica te-ai limitat sa zici ca aare doar bube-n cap), fata de preotii care sustii sus si tare ca toti la rand fac vraji,ai bagat si scoala la mijoc ca nu este destul de tare incat sa scoata asta oamneilor din cap si ai luat mai peste picior pe cei care VOR sa creada(si este treaba lor) in deochiuri si alte de astea. Si ai mai si dezvoltat un soi de rasism hai sa-i zic, intre cei ce traiesc in partea de vest si celelalte zone. Toate astea in timp ce tu ti-ai pastrat anonimatul in ceea ce priveste orientarile tale religioase, sub fraza: sunt botezata catolic , dar nu frecventez aceasta biserica! MAi am o intrebare la tine: Copiilor tai ce credinta le-ai dat?? Sau le-o vei da??????Te rog sa excluzi raspunsul: Copii isi aleg/isi vor alege singuri credinta in viata! Ma refer doar in ce directie le dai tu educatie religioasa in casa. Cat de putin acolo. Ceea ce am scris aici sa stii ca nu am facut-o cu gandul de a te ofensa, si de a da drumul iar la tirul de mesaje cu incarcatuira ironica. La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...