Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

(fost) cum am ajuns sa cred in deochi


Kehleyr

Recommended Posts

fetele, io am patit-o la 10 luni, m-au dus in vizita la o ruda si apoi sa te ti..am ajuns la spital unde mai aveam putin si intram in coma..n-au avut ce sa imi faca, muream acolo la urgente sub ochii doctorului, a facut taica-miu un scandal monstru, tipete urlete " domle imi moare copilul"...pana a auzit o babuta de la un salon apropiat si mi-a descantat nu mi-am revenit...si de cate ori o pateam cand eram mica...imi aduc aminte si acum cum pregatea bunica niste chibrituri si carbuni stinsi..asa ca pana n-o simti pe propria piele nu crezi..eu am citit ca ar exista o explicatie stiintifica la chestia asta..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by petra
Eu una am inteles ca mergi pe latura lui Darwin, adica inclini spre ateism???
cum sa-ti explic? eu cred ca Dumnezeu a creat viata care apoi a evoluat incet, in timp...conform teoriei darwiniste, pana cand a aparut ceva deosebit, omul. Dumnezeu a facut ceva special pentru el si i-a dat suflet. Eu nu cred ca inclin spre ateism desi unii asa ar zice pentru ca nu cred ca Dumnezeu l-a facut pe Adam din noroi si pe Eva din coasta lui, iar acestia au populat cu succes intreaga planeta. Cred ca Biblia este o culegere de simboluri si pilde dar este scrisa de oameni si desi foarte valoroasa este depasita pe alocuri.
quote:
Am sentimentul ca in tine se da o lupta intre niste ramasite de credinta sadite de parintii si bunicii tai si noile influiente pe care t-i se insusesti.
in mine nu se da nici o lupta...poate in adolescenta cand cunostintele stiintifice se cam bateau cap in cap cu ce invatasem la religie (da, am facut ore de religie pe vremea raposatului! se tineau la biserica, cea catolica!), intre timp mi-am gasit calea si asa cum a spus Papa 'legatura mea directa si personala cu Dumnezeu'.
quote:
...un protest vehement fata de biserica ortodoxa doar(de cea catolica te-ai limitat sa zici ca aare doar bube-n cap), fata de preotii care sustii sus si tare ca toti la rand fac vraji,ai bagat si scoala la mijoc ca nu este destul de tare incat sa scoata asta oamneilor din cap si ai luat mai peste picior pe cei care VOR sa creada(si este treaba lor) in deochiuri si alte de astea. Si ai mai si dezvoltat un soi de rasism hai sa-i zic, intre cei ce traiesc in partea de vest si celelalte zone.
uite cum sta treaba cu bisericile astea: eu la momentul de fata nu frecventez nici una, despre cea catolica pot sa-ti spun lucruri rele doar din emisiunile de la tv, personal nu am avut nici o intamplare neplacuta. Din contra, cel care mi-a deschis ochii la un moment dat pe la sfarsitul adolescentei mele a fost tocmai un batran preot catolic pe care l-am intalnit intamplator. Era foarte cult, citise enorm la viata lui, vorbea vreo 5 limbi, stiu ca tinea slujbe in romana, germana, maghiara, latina si bulgara. Ce m-a uimit si atras la el era faptul ca nu pomenea de Dumnezeu la 2 cuvinte, era ca un bunic rabdator si foarte intelegator, nu condamna, incerca sa inteleaga. Deci, neavand decat experiente pozitive cu aceasta biserica nu pot sa-ti spun nimic nou fata de ce vezi la tv. Te rog sa nu ma intelegi gresit, faptul ca eu nu am avut probleme nu inseamna ca este o institutie perfecta. Nu am zis nici un moment ca preotii ortodoxi fac TOTI vraji, ci am auzit de la diverse persoane de la tara, iar experienta prietenului meu cu masina furata m-a facut sa cred ca aceasta practica nu este tocmai rara, avand o marturie la prima mana. Cand am vorbit de scoala m-am referit la scoala teologica care nu este suficient de convingatoare cu viitorii preoti, nu la scoala in general. 'Rasismul' meu este unul inchipuit, am explicat deja de 3 ori si cred ca devine plictisitor sa o mai fac odata. Si, pentru ultima data, te rog, daca unele persoane se simt mai bine daca fac vraji de deochi eu nu am nimic impotriva, problema mea este ca in acest fel poti neglija o problema reala (de sanatate, fizica sau mentala) sau sa creezi o noua problema atunci cand dai vina pe o persoana straina pentru afectiunile tale. Eu cred ca este periculos sa dai vina pe cineva pentru ca bebelusul are colici (de exemplu), parinte fiind esti mai sensibila la acest subiect si daca te straduiesti (1 minut) ai sa gasesti si motivele pentru care persoana cea rea a facut acest lucru: copilul celeilalte este mai urat decat al tau, ai mai multi bani, te intelegi mai bine cu sotul, ai o fereasta mai mare...iarba ta e mai frumoasa, si persoanei ii este ciuda. Si uite asa incepe o adevarata telenovela....
quote:
MAi am o intrebare la tine: Copiilor tai ce credinta le-ai dat?? Sau le-o vei da??????Te rog sa excluzi raspunsul: Copii isi aleg/isi vor alege singuri credinta in viata! Ma refer doar in ce directie le dai tu educatie religioasa in casa. Cat de putin acolo.
Fiica mea face religie catolica la scoala, eu i-am explicat ceea ce cred eu. Ea vede toate aspectele: credinta ca la carte, teoria evolutionista si genetica pe care le-am discutat(la nivelul ei) si calea de mijloc care am ales-o si care ni se potriveste noua. Deocamdata tinde sa creada la modul in care o facem noi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...