Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de iulie-august 2004 (2)


vilma

Recommended Posts

Neata Monica! Nu te speria asa am patit si eu sapt. aceasta, si am citit in Odiseea celor 40 de sapt. (parca se numeste) ca in sapt. 6 sau 7 frumosii nostrii isi construiesc placenta, si ca acesta ar fi motivul crampelor si senzatiilor care ne inspaimanta. Ulic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cristalina, nu te mai agita si nu te mai stresa, e mai important bebetelul. Poate ar fi trebuit sa stai astazi acasa, in patut. Daca te doare in continuare eu zic sa nu mai stai la serviciu. [pup] si sa-ti treaca repede, repede ... Ulic, si eu vreau sa respir aer curat, eu sint tare revoltata dimineata deoarece nu mai pot respira, e atata poluare in Bucurestiul asta incat nu se mai poate respira. Abia astept sa vina weekendul (cred ca v-am spus asta in fiecare zi), o sa mergem la Cheia, unde mie imi place enorm si unde sigur aerul e curat. nicole [gravi] - 5 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu alaturi de voi si ma inscriu pentru mamica in august( cica pe 1.august)..Inca sunt in starea aceea de incertitudine...nu stiu ce e real si ce e vis..Sper ca totul sa fie oK...am niste dureri in josul burtii si intepaturi...Dr mi-a spus sa-mi pun un supozitor cu scobutil..Sanii ma cam dor..dar atat , alte simptome nu am..Voi ati facut eco pana in 5 saptamani sau macar un consult gineco?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata burtici !!![gravi][gravi] Eu sunt o mamica de 4 saptamini [hopsieu], cam micuta dar destul de speriata sa [bum] , ! Dar cum voi mi-ati fost alaturi si mi-ati fost alaturi de cind v-am descoperit ..........m-am hotarit sa ma alatuti voua [grup], timida , dar fericita ! Va citesc de doua zile, sa vad voi cum va simtiti, si pot sa va spun ca eu l-am speriat pe sotul meu cu drumurile la frigider. Aseara , pe la 11 ma intreaba ( dupa ce mincasem la 7 si la 9.30 ), daca nu vreau sa ne mutam patul in bucatarie sau sa mutam frigiderul linga pat ( sper sa ma opresc din asta cit de curind, cu toate ca maninc cite putin si la 2-3 h ) . [blue]Acum, va intreb pe voi , care aveti mai multa experienta [ilp], cind sa ma duc la dr.blue] Luna trecuta am fost la dr doar ptr un control de rutina ( m-am oprit din anticonceptionale in 5 sep ) si mi-a facut testuL PAP - care a iesit f. bun. Nu ca as avea o placere deosebita sa ma catar pe masa de consultatie, dar daca e mai bine sa mai astept pina la 6 saptamini o s-0 fac. Oricum de mai mult de o luna iau acid folic , iar acum am inceput Sanatogen ProNatal , deci din pct acesta sunt dotata. Si totusi , cind ? Vestea am dat-o ieri la aspirante , ptr ca nu v-am gasit, eram asa de zapacita , noroc cu Marina care m-a rasfatat si m-a luminat. http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=17540 Va sarut dulce mamici cu burtici si sa aveti grija de voi . Eu astazi ma duc sa-mi cumpar un sutien nou, (ca de burtica nu avem , dar doua pietre atirna in loc de sini ) si penultimul drum la dentist !!![bis][bis] [flo][flo][flo] bunny
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata gravidutze[gravi] Eu de aseara o tin tot intr-o greatza permanenta si amteli....astept sa treaca cat mai repede primul trimestru ca sincer nu mai pot [bang]. Ma bucur tare sa vad ca mai sunt printre noi si mamici care au perioade mai bune. Monica , cartea am luat-o de la o taraba din Obor, dar am vazut-o si in librarii. Apropos, voi fetelor ce mai cititi interesant? Si, burtici, nu am apucat sa va multumesc pentru primirea calduroasa pe care mi-ati facut-o. Va pupacesc dulce, Alexa [gravi] - 6 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ati venit printre noi Alexa si Liv. Va doresc o sarcina usoara si un [copil] sanatos. Mitzura si Cristalinacum mai sunteti? Sper ca v-au trecut petele si durerile, dar orice ar fi nu trebuie sa va faceti ganduri negre. Trebuie sa mergeti la medic fara ezitare, chiar daca vi se pare ca o sa spuna doctorul ca sunteti nebune sau macar sa-l sunati sa va linistiti. Cristalina ai vazut ce ti-a scris Ulic, cred ca are dreptate. Si eu am avut ieri, alaltaieri, niste junghiuri, dar trecatoare, cred ca e normal. Mitzura draga, stiu ca e foarte greu sa treci peste ce ti s-a mai intamplat si stiu a ti-e frica. Spun asta deoarece si mie intr-un coltisor de inimioara mi-e frica sa nu se intample ceea ce mi s-a mai intamplat, dar trec cu putere peste asta si mi-a spus si imi tot repet ca de data aceasta va fi bine pana la capat.Si asta trebuie sa iti spui si tu mereu. Va fi bine.Ai vazut ce ti-au scris mamicile sau viitaorele mamici care au trecut prin asta. Ai incredere in ele, in tine si in [copil] tau si toatul va fi bine. Totusi consultat-te mereu cu doctorita ta. Anas34, incearca sa mananci de cel putin 3 ori pe zi, chiar daca nu ti-e foamne. Sarcina trebuie alimentata. Nu iti scriu mai multe ca sa nu te sperii, dar eu stiu ca nu e bine, de pe pielea mea si desi acum mi-e greata de orice mancare si in acelasi timp o foame de lup cum spuneau fetele, mananc si mananc si sa stii ca imi face bine.Nu prea stiu eu ce sa mananc dar incerc sa ma tin de mancare. In rest am fost si eu la ecograf marti seara si i-am vazut si eu inimioara batatnd. Am vazut-o impreuna cu sotul si am fost amandoi extrem de fericiti sa vedem ca bebe e bine acolo unde s-a instalat, are 6 mm. Eu azi sunt la Bucuresti, am calatorit cu trenul si ma simt bine. Deocamdata va pup si va mai scriu, Marcela [gravi] 6-7 saptamani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iubitoiu si Bunny FELICITARI si imi pare tare bine ca sinteti si voi [gravi] ! Imi place ca sintem cat mai multe (viitoare)mamici! Sa-mi spuneti care ar fi DNP-ul vostru, sa va adaug pe listuta. Iubitoiu, eu nu am fost pana acum la nici un consult si nu am facut nici o ecografie, o sa merg martea viitoare, asa ca nu esti singura, iar simptomele pe care le ai tu, sint normale, toate le-am avut si le mai avem. Bunny, si eu mananc non stop, si mi-e teama sa nu ajung obeza, deocamdata am luat doar 1 kg in plus, e mult, e putin, nu stiu ce sa zic. Pupici nicole [gravi] - 5 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu info ref carti 1 .The best friends' guide to....pregnancy Vicki Iovine si tradus la noi Cel mai simpatic ghid de sarcina - Vicki Iovine il gasiti la Editura Humanitas (humanitas practic de buzunar ) si sa stiti ca este cel mai haios ghid de sarcina, pot sa-l citeasca si sotii fara sa li se faca rau sau sa se sperie . 2. Cartea viitoarei mame - Marie-Claude Delahaye - Ed. teora 3. What to expect when you're expecting - pe care o gasiti pe www.amazon.co.uk sau pe us site .com ( depinde unde sunteti ) pe care pina acum doua luni cind am fost in tara nu am vazut-o tradusa , dar cine stie Succes la shopping ci documentari si.........daca aveti alte idei, carti bune va rog sa-ne mai spuneti si noua bunny
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu DPN 30 iulie[:o)] Acum ca nu am mai tinut secretul sa va insir toate problemele mele. In ultimul an am pierdut 2 sarcini: prima oprita in evolutie, la cea de-a doua a venit ciclul peste si a "maturat-o". Acum am avut UM pe 24 oct. La 10 zile de la conceptie eram palita in cap cu parul de somn si am zis sa fac un test care a iesit pozitiv (vag...dar pozitiv). Am mai facut inca 4 de atunci. Toate cu +. Ieri am fost la prima consulatie: control manual, eco si o lamä pt secretii. La eco nu s-a vazut nimic si dr a zis ca sarcina e prea mica 4+5 saptamani. DAR mi-a dat Utrogest (presupun ca este acelasi lucru cu Utrogestanul) si mi-a spus ca trebuie pus vaginal. M-am dus la farmacie si am primit Utrogest Kapseln (capsule) in prospectul caruia scrie ca se ia cu multa apa :D (deci oral...presupun eu de bun simt) dar incep sa ma agit. Marina mi-a spus ca Utrogestan pastile si ovule este aceeasi treaba (pastilute albe c niste fasolici) si sa le pun vaginal fara pb(deci cu pb asta m-am linistit). Am pus aseara pe prima si azi noapte am avut niste dureri crancene in zona pelviana si parca si trompele si un pic ovarele. Dar curgeau transpiratiile pe mine de durere. Am citit in partea I a subiectului ca butterfly a avut asemenea dureri. Ai intrebat cumva dr daca sunt normale? se intind ligamenetele? se mareste uterul? Eu nu am de unde s-o iau pe dr mea pina peste citeva ore si pur si simplu mi-e frica sa mai pun al doilea utrogest:( Va astept cu sfaturi! multumesc, päpä "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...