Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de iulie-august 2004 (2)


vilma

Recommended Posts

Oana, asta e cea mai buna veste! [bis][bis][bis][bis][bis][bis][bis][bis] Ma bucur nespus pt tine! Sa dea Domnul sa ai sarcina usoara si un bebe sanatos! [pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup]
quote:
Originally posted by papadie
Eu DPN 30 iulie[:o)] Acum ca nu am mai tinut secretul sa va insir toate problemele mele. In ultimul an am pierdut 2 sarcini: prima oprita in evolutie, la cea de-a doua a venit ciclul peste si a "maturat-o". Acum am avut UM pe 24 oct. La 10 zile de la conceptie eram palita in cap cu parul de somn si am zis sa fac un test care a iesit pozitiv (vag...dar pozitiv). Am mai facut inca 4 de atunci. Toate cu +. Ieri am fost la prima consulatie: control manual, eco si o lamä pt secretii. La eco nu s-a vazut nimic si dr a zis ca sarcina e prea mica 4+5 saptamani. DAR mi-a dat Utrogest (presupun ca este acelasi lucru cu Utrogestanul) si mi-a spus ca trebuie pus vaginal. M-am dus la farmacie si am primit Utrogest Kapseln (capsule) in prospectul caruia scrie ca se ia cu multa apa :D (deci oral...presupun eu de bun simt) dar incep sa ma agit. Marina mi-a spus ca Utrogestan pastile si ovule este aceeasi treaba (pastilute albe c niste fasolici) si sa le pun vaginal fara pb(deci cu pb asta m-am linistit). Am pus aseara pe prima si azi noapte am avut niste dureri crancene in zona pelviana si parca si trompele si un pic ovarele. Dar curgeau transpiratiile pe mine de durere. Am citit in partea I a subiectului ca butterfly a avut asemenea dureri. Ai intrebat cumva dr daca sunt normale? se intind ligamenetele? se mareste uterul? Eu nu am de unde s-o iau pe dr mea pina peste citeva ore si pur si simplu mi-e frica sa mai pun al doilea utrogest:( Va astept cu sfaturi! multumesc, päpä "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ma bucur sa fiu intre voi, m-am mai linistit in ceea ce privesc durerile pe care le am cand si cand..Am si eu o intrebare : Mi-am facut test Clear Blue (care cica e 99% sigur) si a iesit pozitiv , dar liniuna a doua in timp(2 zile) s-a mai subtiat , dar a ramas vizibila..Dr cand i-am aratat testul mi-a spus ca poate fi pozitiv(eu nu am inteles nimic..cand sunt 2 linii cum poate fi +??? )Mai ales ca e cel mai scump test..Celelalte teste nu prea ies decat dupa cateva zile bune de la intarziere..Eu acum am 33 de zile de la ultima menstra, si multe intepaturi, in burtica...Cred ca s-a apucat BB de lucru..isi aranjeaza casuta...Felicitari viitoarelor mamici si ma bucur sa fiu printre voi..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Papadie, FELICITARI, sa ai o sarcina usoara si un [copil] sanatos. Ma bucur tare mult ca esti printre noi, despre medicamente eu nu stiu nimic, iau doar acid folic, dar daca nu te-ai simtit bine de la ele, eu zic sa intreb medicul. Iti tin pumnii si sa ne vedem cu puiutii in brate la vara. Te-am trecut pe lista noastra. Bunny, multumim pentru carti, eu abia astept sa le cumpar, momentan citesc Vraciul. Nu mi-ai spus care e DPN la tine. Astept. nicole [gravi] - 5 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur sa fiu intre voi, m-am mai linistit in ceea ce privesc durerile pe care le am cand si cand..Am si eu o intrebare : Mi-am facut test Clear Blue (care cica e 99% sigur) si a iesit pozitiv , dar liniuna a doua in timp(2 zile) s-a mai subtiat , dar a ramas vizibila..Dr cand i-am aratat testul mi-a spus ca poate fi pozitiv(eu nu am inteles nimic..cand sunt 2 linii cum poate fi +??? )Mai ales ca e cel mai scump test..Celelalte teste nu prea ies decat dupa cateva zile bune de la intarziere..Eu acum am 33 de zile de la ultima menstra, si multe intepaturi, in burtica...Cred ca s-a apucat BB de lucru..isi aranjeaza casuta...Felicitari viitoarelor mamici si ma bucur sa fiu printre voi..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Papadie si bine ai venit printre noi [gravi]. Mie mi s-a spus ca durerile pot veni de la marirea uterului, dar e bine sa iti consulti medicul totusi. Ideea este sa nu te agiti si sa gandesti pozitiv, stiu e greu sa faci acest lucru dupa experientele tale neplacute, dar e bine ca iti educi subconstientul ca de data asta Vei REUSI. Eu iti doresc ca durerile sa iti treaca si ca in curand sa te linisteti vazand ca totul va fi bine. Si eu iau utrogestan cate doua pe zi, pentru niste pete maronii,care mi-au trecut de cand iau utrogestanul. Dar durerile de burtica ca la ciclu, am avut destul de des, si iata saptamana asta am vazut embrionul la eco si am vazut ca ii batea si inimioara. Te pup, marcela [gravi] 6-7 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow, ce ne-am inmultit!!! Papadie, iubitoiu, alexa. liv, sarah, bunny! Felicitari tuturor si sarcini usoare! Bebei sanatosi si norocosi! Papadie, eu iau Utrogestan si oral si vaginal si pe prospect scrie ca se folosesc ambele moduri de administrate. Cred ca ar trebui sa intrebi farmacista daca acel utrogest pe care l-ai cumparat tu se administreaza si vaginal si daca zice ca da, e ok. Sau poti da un tel la farmacie, ca sa nu mai faci drumul pana acolo, daca te doare tare. Daca e ok sa-l administrezi vaginal, eu zic ca poti continua, nu are cum sa te doara de la progesteron, dimpotriva. Totusi saftul meu este sa pui repede un supozitor cu scobutil ca sa eviti eventualele contractii uterine si sa vb cu dr ta imediat ce dai de ea. Si mie mi-a recomandat dr mea scobutil supozitoare in caz de durere si desi am avut doar dureri vagi, tot am folosit de cateva ori, de teama sa nu se accentueze. Pe reteta scria 1-2 la nevoie. Bafta multa si incredere ca va fi bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, si mie cand mi-am facut testul, a doua liniuta a fost vaga, asa ca sigur si la tine e pozitiv, mai ales ca simti intepaturile acelea in burtica, exact asa simteam si eu, acum parca nu prea ma mai inteapa, dar atunci simteam in fiecare zi, acum incep sanii sa ma doara, cu fiecare zi care trece parca si mai mult si s-au marit destul de mult. nicole [gravi] - 5 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...