Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de iulie-august 2004 (2)


vilma

Recommended Posts

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna ziua! MA numesc Iulia , dar pretenii de suflet imi spun Ulic. Sper sa fiu si eu bine primita in cercul vostru. Am emotii si nu va mint am incercat de 2 ori sa trimit acest mesaj, dar de fiecare data l-am sters apasand tasta Esc. In luna iulie, cam in 03 iulie 2004 voi fi si eu mamica(pentru prima oara, dar sper ca nu si ultima). As avea multe de spus, dar cred ca e prea mult pentru prima oara. Va pup, si sper sa devenim prietene.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit Iulia si FELICITARI ! Aici o sa gasesti mereu pe cineva care sa vorbeasa cu tine, aici ne vom spune povestile, aici iti vei face noi prietene. O sa-ti placa sigur, sigur ... Sa ai o sarcina usoara si un [copil] sanatos! Ai avut ceva simptome pana acum? nicole [gravi] - 5 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari si felicitari proaspetelor gravidute[flo][flo][flo] ! Eu am mai intrat cite putin, am citit ce s-a mai intimplat dar nu am reusit sa scriu. A fost si o problema cu serverul… M-am ingrijorat pt. Mitzura dar am vazut ca e OK[cool]. Mitzura, si eu iau Duphaston, cred ca Utrogestan e putintel mai ieftin si se administreaza ovule ca altfel da frecvent ameteli foarte mari. Mie mi-a spus sa iau pina in sapt 12 cind placenta e capabila sa secrete progesteron. Eu voi merge la Giulesti la dr. Ion Ionut ca la Municipal am avut o experienta neplacuta data trecuta cu dr.Radoi. Cred totusi ca Municipalul arata mult mai fain… In ceea ce priveste [xinpat] eu am avut dureri mari de burtica dupa o zi mai grea (seara am facut[xinpat]) durerile au trecut la antispastice (No- Spa, Scobutil supozitoare) iar atunci m-am procopsit si cu Duphastonul. De atunci nu am mai avut curaj… mai ales ca am citit ca sperma contine prostaglandine care pot determina contractii uterine (se foloseste ce metoda de declansare a nasterii la termen ). Intre timp a inceput postul Craciunului iar abstinenta este o latura a postului pe linga cel alimentar sau de purificare morala. Mi se pare un sacrificiu mic mai ales ca imi doresc atit de mult un bebe sanatos dupa cele care mi s-au intimplat data trecuta. Domnul sa ne ajute pe toate sa avem [copil][copil]sanatosi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Iulia si bine ai venit!Sa ai o sarcina usoara si un BB sanatos[cool] Cu somnul si eu stau foarte prost[bang],noa[tea nu dorm deloc ma sucesc,ma rasucesc si ziua as dormi...si in picioare daca as putea Greturi inca nu am, pofta de mincare...la greu[pofta]si deja am inceput sa pun pe mine [grasa] Pentru fetele care iau utrogestan sau duphaston si mai ales pt. cele care mai au siceva pete maronii, eu stiu ca nu au voie [xinpat],dar intrebati[medic]poate a omis sa va spuna daca aveti voie sau nu [pup] Adonia[gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Rain, Ana, Melanie, multumesc mult pt primire! Credeam ca numai eu nu pot dormi. Dar vad ca si voi aveti problemele astea. E cumplita insomnia si imi da o stare de oboseala incat nu pot face nimic toata ziua, mai ales ca ma "droghez" si cu utrogestan care da ameteala si somnolenta. Eh... Dar sa fim fericite ca avem o comoara mica la care ne gandim cat e ziua de mare! Am o mare rugaminte, as vrea sa stiu daca exista vreo varianta de Prenatal care sa nu contina Vit A. Adonia, ne poti spune ceva in legatura cu asta? Butterfly, am vazut ca ai luat Materna, stii cumva daca contin Vit A? Si eu stiu ca e toxica si teratogena si n-as vrea sa iau in primul trimestru nimic care sa contina supliment de Vit A. Va multumesc anticipat pt raspuns si va urez o duminica frumoasa si linistita!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Anemona si felicitari pt bebita! Exista prenatal si pe baza de plante facut de Lab. Medica si care cred eu ca este cel mai bun in primele luni de sarcina mai ales ca are si actiune antiemetica si cred eu ca in primele luni de sarcina cel mai imporatant este acidul folic.Asa ca, eu una iau acel medicament pe baza de plante si cite o pastila de acid folic in fiecare zi si 2 pastile de utrogestan/zi Dupa 3 luni o sa iau prenatal care contine toate vitaminele necesare. Anemona daca vrei sa iei prenatal tb. sa cauti sa scrie pe el ca este pentru primul trimestru.De ce iei utrogestan? Mie mi l-a recomandat dr. pt ca am avut o zi putine pete maronii, dar de cind il iau totul e ok Adonia[gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Adonia! O sa vad ce gasesc pt primul trimestru, desi cred ca pot ramane deocamdata si numai cu acidul folic pe care deja il iau de 10 zile. Eu iau utrogestan pt ca asta e protocolul la fertilizarea in vitro, mai ales ca inainte se face supresia ovarelor, apoi tratament intens de stimulare si organismul e dat peste cap din punct de vedere hormonal din cauza asta. Si nu in ultimul rand pt ca e o sarcina mult prea pretioasa ca sa riscam, eu avand 36 de ani. Adica dupa principiul ca mai bine mai mult progesteron decat prea putin. Dar sper ca totul va fi ok! Oricum, asta mi-a fost recomandat si voi face intocmai. In rest totul e normal, nu am avut pete sau altceva, sper sa evolueze ca o sarcina normala. Numai bine si pe curand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of! Se pare ca mai tot timpul intru prea tarziu pe internet ca sa pot discuta cu voi on-line. Da, am greturile acelea fantastice, care nu-mi trec decat daca incep sa mananc. Kg.? Am pus vreo 5 nu mai mult[bang], dar asta nu e o problema. Probl. principala e ca la servici nu am spus despre[copil], toti ma iau de buna, si ma alearga ca pe "hotii de cai", iar eu am niste stari ciudate si imi vine sa tip in gura mare sa ma lase in pace si sa ma ignore. Iar eu sa fiu linistita cu BB-ul meu. Ulic-[gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

VA rog sa ma scuzati ca nu v-am multumit pt. primirea facuta, imi cer mii de scuze. Adonia, Rain, Melanie (sper sa nu fi uitat pe nimeni, pt sunt cam ametita din fire) va multumesc pt. felul in care m-ati primit si va doresc sarcina cat mai usoara,si [copil][copil] f.f. sanatosi.Rain eu am facut deja si controlul si analizele, si iti pot spune ca nu dureaza mai mult de 3 min. si ca nu este dureros deloc. Momentul cel mai placut este cand te duci la control si dr. iti face eco (pt ca asa ii este lui mai usor) si vezi pe ecranul acela un punct mic-mic de tot care este [copil] tau. Eu momentan nu iau decat Ac. folic pt. asta mi-a prescris dr. care mi-a zis la control ca [copil] meu arata bine, sanatos. Nu stiu de unde isi poate da el seama dar oricum m-a facut sa ma simt f. bine. Va pup. Ulic-[gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...