Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de iulie-august 2004 (2)


vilma

Recommended Posts

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Un bun venit si urari de foarte bine pentru fetele care au aparut de cand n-am mai intrat eu - anemona, ulic (sper ca n-am uitat pe cineva) Butterfly chiar acum am intrat si ma gandeam ca daca nici acum nu ai scris nimic, intreb de tine, ca nu te-am mai vazut demult. Dar vad ca ai dat un semn, asa ca m-am linistit. Ma bucur ca esti bine. Fetelor, pe mine ma exaspereaza doua chestii: 1. ca desi mi-e o foame de mor mi se intoarce stomacul pe dos cand vad mancare. In zilele proaste imi vine sa ma rastesc si la portocale si banane (inca n-am vomat, sper ca macar sub aspectul asta sa nu se schimbe nimic) 2. petele maronii, care apar din cand in cand. Am vazut ca cele care ati mai avut luati Utrogestan. Eu iau Duphaston si ma intreb daca e bun si asta pentru pete maronii, sau nu. De fapt se pare ca nu prea, din moment ce ele apar. Eu intentionam sa mai merg la medic doar dupa 3 dec, cand am si analizele facute, dar ma gandesc sa ma duc mai repede, totusi. Crinuta draga ce mai faci? Esti bine, banuiesti ca s-a instalat un bebe mic in burtica? La mine primii care au dat de veste au fost sanii ca au inceput sa ma doara (sfarcurile mai precis) cam de la a treia, a patra zi de la conceptie. In rest semnele mai multe au aparut dupa data cand ar fi trebuit sa-mi vina, respectiv niste mici dureri prin burta. Pupici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crinuta, de obicei nu ma dureau sanii deloc si de obicei nu aveam dureri prin burta. Eu nu am dureri nici macar la ovulatie, nici inainte de ciclu, de aceea mi-au atras atentia. Dupa ce am citit o multime de marturii pe aici pe forum, concluzia pe care pot sa o trag eu este ca orice semn care este altfel decat de obicei, care difera de ceea ce pentru tine este normal, poate insemna sarcina. Si ca sanii sunt un semn precoce, in cele mai multe cazuri. Dar stiu de asemenea si ca te poti insela foarte usor. Tu ai ceva semne?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mitzura, pe mine ma interseaza problema asta in general, nu pt luna asta. Ca tot m-ai intrebat, nu constat nimic neobisnuit, ba dimpotriva. Azi dimineata temperatura a scazut cu 0.1 sub limita, iar asta nu mi s-a mai intamplat niciodata dupa ovulatie. In rest sanii umflati la mine sunt in fiecare luna, si ce mai simt acum sunt crampe, ca si cand ar trebuie sa vina, insa sunt abia in ziua 23, deci este mult prea devreme. Probabil ca se anunta de pe acum ...... pupici Crinuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata la cele mai frumoase [gravi]! Sa aveti o saptamana usoara! Mult ati mai scris ieri, eu nu am avut loc la calculator de sotul meu care s-a jucat toata ziua, dar nici nu prea aveam chef de calculator, ieri am dormitat toata ziua, am papat si m-am relaxat. Asa ca astazi parca ma simt mai bine, cu toate ca noaptea trecuta iar am stat cateva ore cu ochii pe pereti, am vazut ca mai toate avem insomnii, dar nu inteleg de ce. Fetelor, vad ca luati aproape toate cate un medicament ceva, v-a fost recomandat de medic? Eu nu iau nimic, iau doar acid folic, si ma simt bine, dar ma gandesc ca poate mai trebuie sa iau ceva vitamine. Crinuta, iti zic ce semne am avut eu, diferite de ceea ce am simtit pana atunci, in primul rand imi era foame, da foame rau, ca imi venea sa-mi mananc si sotul, si am simtit mici intepaturi in partea dreapta a burticii, din cand in cand dureri de burtica, pe urma au inceput sa ma doara si sfarcurile, dar numai cand le ating sau ma mai deranjeaza cand dorm pe burta, cam asta deocamdata, greturi nu am si nici nu vreau sa am. nicole [gravi] - 5 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata!! ce mult ati scris in weekend-ul asta [cool]ma bucur ca suntem din ce in ce mai multe Nicole, ce fericita esti ca nu trebuie sa iei nimic..ce mi se pare mie ciudat este ca doctorita mea nu mi-a prescris inca acid folic si cand am intrebat-o mi-a spus sa mai astept???!! eu stiam ca se ia de prin primele saptamani, nu? Mitzura, Adonia, voi luati Utrogestan/ Duphaston pe cale bucala? eu le folosesc ca ovule interne si vreo 5 zile nu au mai aparut petele maronii, dar aseara au reaparut, putin, ce-i drept, dar erau....m-am cam ingrijorat.... am uitat sa va spun mi-au iesit analizele super!! macar de asta si sunt incantata!! va pupicesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Melanie! Banuiesc ca esti mult mai linistita acum dupa ce ai vazut analizele. Eu v-am mai spus, ma gandesc la analizele astea de parca ar fi un bau-bau, in august cand mi le-am facut nu aveam nimic, deci nu asta ar fi problema, problema e de timp si de statul pe la usi, insa trebuie sa ne obisnuim, in urmatoarele 9 luni o sa tot mergem pe la medic, sper doar pentru ecografii si pentru nimic altceva. Uite, eu mai am si alta "problema", sint foarte balonata tot timpul si constipata, si e tare rau, ca eu inainte nu aveam probleme cu constipatia. Voua vi se intimpla asta? nicole [gravi] - 5 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata mamici Rain , pentru constipatie la gravidute eu am auzit ca este recomandat doar ceaiul de musetel. am mai aflat ca trebuie facuta miscare, nu multa ci atata cat sa nu obosesti. Mie mi-a fost recomandata bicicleta, plimbarile. Mai mult se pare ca acum trebuie sa avem mare grija de piele (mai ales burtica, coapse) si in fiecare seara dupa o baie calduta trebuie masata cu o crema bogata in vitamina A. Este foarte importanta mentinerea elasticitatii pielii acum dar se pare ca lucrul acesta va ajuta foarte mult pielea sa-si revina dupa nastere, fara sa apara vergeturi, etc. Aveti multa grija de voi Va pup Briseis
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu beau ceai, dar de fructe, nu de musetel ...nu prea imi place gustul ceaiului de musetel. Fetelor,voi cum va simtiti astazi? Eu nu mai pot, imi cade capul pe birou de somn, ma uit pe monitor si vad dublu, abia reusesc sa scriu un referat. Asa adormite vom fi tot timpul? Daca randamentul la serviciu e foarte scazut de acum, ma gandesc ca peste cateva luni o sa fie si mai si. Pupici nicole [gravi] - 5 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...