Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de iulie-august 2004 (2)


vilma

Recommended Posts

Melanie, si mie mi-au fost prescrise din acealasi motiv ca si tie. Petele mie mi-au disparut. A mai aparut parca intr-o zi ceva portocolaiu, dar a trecut apoi. Mie mi-a spus medicul ca mai pot aparea dar sa nu ma ingrijorez decat la aparitia sangelui. Pete maronii si chiar o mica sangerare mi-a spus ca poate sa apara la data normala a urmatorului ciclu. Dar spuneti-mi mamicutelor, voi cum faceti cu mancarea????? Poate dispar pana joi, sa nu va ingrijorati ca ma pregatesc de plecare la Bucuresti. Joi ajung la Bucuresti si stau pana vineri seara, atunci cred ca o sa va scriu din nou. Apoi iar o sa dispar ca ma voi duce in Franta de lunea viitoare- 3 saptamani. Poate azi va mai scriu, Va pup Marcela[gravi]6-7 saptamani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu m-am saturat sa ma tot stresez si ingrijorez de cate ori vad maro pe chilot, asa ca astazi ma duc la doctor sa vad care e treaba. Tineti-mi pumnii ca am emotii. Stiti ce mi se mai pare (si nu pot sa-mi scot din cap chestia asta) ca nu-mi simt burta. Data trecuta stiu ca nu puteam sa dorm pe burta ca parca stateam pe o minge de tenis. Acum pot. Si mi-e tare frica sa nu patesc ca data trecuta sa se fi oprit in evolutie sau ceva. Asa ca de aceea am emotii azi sa vad ce-mi spune. M-a intrebat careva dintre voi cum iau Duphastonul. Il iau pe cale orala, ca asa sunt pastilele (la Duphaston nu exista comprimate intravaginale) NU mai am rabdare pana merg la doctor. Eu nu inteleg de unde vin petele astea maronii. Voua ce v-au zis doctorii despre asta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mitzura, iti tin pumnii sa fie totul bine!!! Mie doctora mi-a recoltat o proba de secretie sa vada daca gaseste ceva in ea...ideea este ca analiza a iesit super,...nu am nimic...si uite asa nu am inca nici o explicatie. Singurul lucru clar, a fost fara[xinpat]pe o perioada inca nedeterminata...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mitzura, nu-ti mai face atatea probleme, nu trebuie sa iti simti burta acum, eu dorm numai pe burta si nu simt nimic, ceea ce mi se pare ok, cand o sa creasca abia atunci o sa fie problema, ca vom fi nevoite sa dormim pe spate, iar petele maronii ai vazut ca au o gramada de gravidute, deci nu e dezastru. Gandeste-te ca e bine, conteaza atat de mult. Marcelle, si eu am mancat branza de vaci, de la tara, pana am citit ca branza trebuie sa fie din lapte pasteurizat, ceea ce m-a dat gata, dar m-am conformat si mi-am cumparat branza din lapte pasteurizat, dar sa va spun ceva, cumnata mea a nascut doi baieti de 4 kg si ceva fiecare (diferenta dintre ei este de 7 ani) si nu s-a abtinut de la nimic (mancare, sex), nu a luat nici un tratament, nu a stat nici un minutel in pat, a lucrat tot timpul si nu s-a stresat un minut, concluzia: a nascut doi copii sanatosi, frumosi, destepti iar ea nu a avut nici o problema. Ma intreb, chiar e bine sa ne stresam pentru orice mancam, mi se pare putin aiurea, dar daca trebuie, nu am incotro, nu pot sa ma duc la medic si sa-l mint, adica el sa-mi zica nu mananci aia, nu faci aia, eu sa nu-i urmez sfaturile si doamne fereste sa se intimple ceva. Nici nu mai stiu ce sa zic, dar mamicile, viitoarele mamici care au avut anumite probleme cu alte sarcini, e bine totusi sa-l ascultati pe medic. Despre bucatarie, ce sa zic, am adevarate fantezii culinare cand intru pe acolo si fac tot felul de mancaruri (cateodata se cruceste sotul meu si nici nu gusta din ele[:-)))] ), de facut curat fac, ca nu-mi place sa fie dezordine, cine nu ma stie zice ca sint gospodina adevarata, dar, ideea e ca nu-mi place, le fac ca trebuiesc facute. Si nu am avut "norocul" sa gasesc un sot priceput la gatit, daca-l gaseam fericita mai eram, dar se spalat vase mai spala, din an in paste (glumeam). nicole [gravi] - 5 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari! Eu iau Materna in zilele in care postesc. In week-end a fost dezlegat la peste si am mincat de nu mai vreau sa aud de el... Saptamina asta am dezlegare de lactate si oua de la duhovnic... In ce priveste Materna contine 1500 UI de vit A (retinol) si 1500 UI betacaroten (previtamina A).In sarcina optim este un aport de 6000 UI de retinol iar sursa lui este alimentatia de origine anuimala (ou, lactate grase, peste gras, ficat - acesta contine destul de mult:25 000 UI la 100g de aceea nu se indica dar multe gravidute au mincat si nu au patit nimic). Vitamina A este teratogena in cantitati mari(!) mai ales prin aport medicamentos (s-a demonstrat experimental la animale). Exista o atentionare pe Materna: sa nu se ia mai mult de 2 pastile pe zi sau daca exista deja o hipervitaminoza. Totusi doza e f mica si nu cred ca e periculos pt ca e gindita si pt perioada dinaintea conceptiei, toata sarcina si alaptarea mai ales daca e doar 1/zi. E periculoasa si hipovitaminoza ca da malformatii (aceleasi ca in hiper) si mi se pare ca e mai plauzibil sa apara. E adevarat ca ficatul are rezerve dar si necesarul e mai mare. Eu m-am gindit sa iau 1/zi in zilele de post pt ca un ou contine 500-2000 UI iar eu postind sa am o doza de siguranta. Betacarotenul se gaseste in legumele si fructele colorate rosu, portocaliu dar absorbtia e inegala (cam 1/3) si necesita tranformare in ficat. Asta nu face rau in cantitati mai mari. Gata, am obosit. Am greturi acceptabile si nu vars asa ca sint multumita si acea foame ingrozitoare amestecata cu greata. Mergeti si voi pe http://www.babyworld.co.uk/information/pregnancytimeline/timeline.asp si vedeti sapt in care sunteti ca eu m-am topit la sapt 9-10 unde sunt acum. Tot aici am calculat sexul si a iesit baiat desi cred ca va fi fetita Sa aveti o sapt usoara!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata tuturor! Eu azi sunt fericita ca aseara am fost la medic si l-am vazut pe bebe si mai mult decat atat i-am vazut inimioara care batea. In consecinta mi-au trecut toate spaimile, Doamne da sa fie tot asa! Doctorita n-a zis nimic de petele respective dar a spus ca atata timp cat bebe se vede acolo si sarcina e in evolutie, nu trebuie sa-mi fac griji. Eu care ziceam aseara ca mi se pare ca n-am burta deloc, cand m-am intins pe spate pentru ecograf s-a uitat si a zis ca dupa marimea abdomenului nu crede sa fie vreo problema. Eu nu stiu ce abdomen a vazut ea, dar daca a zis asa e bine. Fetelor voi ce mai mancati, ca eu sunt in criza de inspiratie. Ma uit cu jind la lista cu cele patru grupe de alimente necesare in sarcina si mi se face scarba numai cand le citesc pe unele din ele. Peste nu mai pot manca si mai nou vad ca si alte feluri de carne le suport greu. Nu ca as tine eu sa mananc neaparat carne, dar mi-e teama sa nu-mi provoc vreo lipsa de vreo vitamina. Butterfly, dar tare bine mai cunosti chestiile astea cu vitamine! Ai citit nu gluma!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mitzura, cate saptamani ai tu ( de la UM)? Ai mai facut vreo ecografie pana acum sau e prima? Tu poate ai mai zis aici pe forum, dar sint o uituca. Eu nu stiu cand ajung la medic, zilele urmatoare probabil, si nu stiu daca o sa vad acum ceva la ecograf sau daca mai trebuie sa astept un pic (1-2 saptamani). nicole [gravi] - 5 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...