Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sv militar neobligatoriu...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Daca nu vor baietii sa plece sa faca armata ce anume sa faca in spitale, case de batrini sau in scoli si gradinite? Serviciul social insemnind ce mai exact ? Exista asistentii sociali care sint scoliti si platiti sa se ocupe de cazurile sociale ca si educatori si profesori calificati . Citi baieti si barbati ar sta sa ingrijeasca batrini bolnavi, copii straini ? Ce nu le strica femeilor ? Sa fie infiermiere si babby sitter-e ? Exista de asemenea o noua profesie , cea de asistent maternal. Adica fara sa fii platita, munca benevola, caritabila in plus fata de familia ta ? Ii trebuie multa dragoste si rabdare unei femei sa faca acest lucru, credinta si putere. Se practica ,asa cum facea Maica Thereza, dar pe linga biserici, credinta impletita cu faptele...
quote:
Originally posted by rici35
Eu as pleda la alt ceva. Serviciu militar, si cine nu vrea serviciu social. In spitale, case de batrini, scoli, gradinite. Si asta inclusiv pentru femei, ca nici lor nu le strica. Ce parere aveti de asta??? Cu drag Rici
"Daca dragoste nu e, nimic nu e" Lili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cl
Eu nu cred ca armata va fi vreodata neobligatorie in Romania. Cred ca se va plati sa n-o faci. Sa dea Domnul sa ma insel!
Claudia, Poti sa ma crezi pe cuvant, ca stiu ce am spus mai sus in privinta serviciului militar obligatoriu. De fapt, daca ai citi mai atenta materialul recomandat mai sus ( http://www.presamil.ro/OM/2003/22/pag%2017.htm ) o sa vezi ca nu ai de ce sa temi, fiindca serviciul militar va fi platit ca orice alta meserie, adica va deveni profesionist, si asta din anul 2007. Uite aici fragmentul exact care pomeneste acest lucru: "Noi estimam la nivelul Fortelor Navale, in anul 2005, ca acestea vor deveni profesioniste, deci nu vor mai avea nevoie de militari in termen. Urmeaza Fortele Aeriene si Fortele Terestre. Practic, undeva in anul 2007, la nivelul MApN, si aici doresc sa mentionez in mod expres, la nivelul MApN, s-ar putea sa nu mai fie nevoie de militari in termen. Dar in ansamblul Sistemului National de Aparare mai exista si alte institutii, cum ar fi Ministerul de Interne, SPP, SRI, care vor mai avea nevoie de militari in termen. Din discutiile pe care le-am avut cu repre­zentanti ai MI, in special pentru Jandar­merie, Aparare Civila si Protectie Civila, probabil dansii vor mai avea nevoie de ei undeva pana in anul 2010. Deci, astazi, daca discutam, serviciul militar este obligatoriu. Proiectul legii privind pregatirea populatiei pentru apararea tarii, cel promovat saptamana trecuta la Guvern, ar putea sa-si produca efecte incepand cu anul 2004. In acest an (adica 2003), tinerii care nu respecta actualele preve­deri ale Legii nr. 49/1996 risca sa suporte consecintele legii." Inainte sa inchei, cred ca se impune facuta deosebirea intre ceea ce se numeste in mod general "armata" si serviciul militar sau de Ministerul Apararii Nationale. Poti "face armata" si la politie sau la jandarmi, la pompieri sau la S.R.I., nu doar la M.Ap.N. ... m-am facut inteles? Hai liberare![alcool] Catalin ________________________ Think pink![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...