Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

pasaport nou...


Recommended Posts

quote:
Originally posted by nicoll
Multumesc fetelor! Eu m-am tot interesat si as putea sa imi schimb pasaportul si prin Consulat dar dureaza pana la 3 luni si taxele sunt mai mari. Daca merg in Romania nu dureaza atat de mult si costa si mai putin. Dar intrebarea mea este: Dupa ce imi transcriu certificatul de casatorie la primarie si imi elibereaza ei unul romanesc, eu trebuie sa imi fac pasaport cu numele nou simplu, sau pasaport de cetatean roman cu sediul in strainatate? Eu am avut pana acum viza de casatorie de 3 luni care expira abia in Dec., dar dupa casatorie cei de la Auslanderamt mi-au prelungit viza asta pana imi voi schimba pasaportul. (presupun ca pe urma imi pun viza definitiva). Dar eu nu stiu acum ce pasaport trebuie sa imi fac? Nicoll
Loredana, Iti faci pasaport cu numele nou si domiciliul in strainatate.Viza de 3 luni pe care ai obtinut-o prin consulat/ambasada Germaniei din Ro o schimbi la Ausländeramt cu o viza pt 3 ani,abia dupa cei 3 ani si daca sunt respectate conditiile(semnezi tot felul de chestii si e bine sa-ti traduca cineva,in caz ca nu vorbesti germana,conditiile in care ti se poate retrage viza,etc)primesti unbefristet. Succes! Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by adana
buna nicoll eu am aceeasi problema si locuiesc in suedia transcrierea actului de casatorie in ro dureaza trei luni si inca 4-6 luni pasaportul prin ambasada sper sa am si eu pasaport pina in vara[bang] adana
Adana De unde stii ca transcrierea actului de casatorie dureaza 3 luni? Tu te referi daca faci transcrierea prin ambasada sau daca mergi personal in Romania?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Transcrierea dureaza intre 1 si 3 luni, eu am fost in septembrie sa-m depun actele la Primaria din Timisoara si asa mi-au spus acolo, pt. ca ei trimit toate actele la Bucuresti si aia de acolo le bibilesc si le verifica si numai stiu cele fac de dureaza 3 luni. Abia dupa aia, cand ma duc sa-mi iau certificatul de casatorie romanesc, trebuie sa-mi schimb si buletinul , iar pasaportul mi-l fac tot acolo, pt. ca la consulatul de la München fac niste mutre de numai te enervezi. Na, eu astept inca..... Va pup Vio
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scriind aici, mi-o picat o intrebare, ca deja cu actele astea imi vine sa-mi iau lumea in cap! Ce parere aveti fetelor, domiciliul din strainatate se trece si in buletin sau doar pe pasaport? Ca doar pasaportul se face in baza buletinului sau a cartii de identitate! Imi vine sa rid deja! ca nu stiu daca poti avea doua domicilii, unul in Ro si altul in strainatate!!!! Poate va vine vreo idee, Bussi, Viorela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by viorela hoff
Scriind aici, mi-o picat o intrebare, ca deja cu actele astea imi vine sa-mi iau lumea in cap! Ce parere aveti fetelor, domiciliul din strainatate se trece si in buletin sau doar pe pasaport? Ca doar pasaportul se face in baza buletinului sau a cartii de identitate! Imi vine sa rid deja! ca nu stiu daca poti avea doua domicilii, unul in Ro si altul in strainatate!!!! Poate va vine vreo idee, Bussi, Viorela
Viorela, Pasaportul romanesc prin consulat se face pe baza certificatului de nastere,nu pe baza cartii de identitate. Uite,exact problema asta o am si eu:eu am cartea de identitate cu domiciliul in Timisoara si noul buletin va fi cu domiciliul in Germania.Zau,nu stiu cum se procedeaza legal,am impresia ca daca ai domiciliul aici,trebuie sa predai cartea de identitate la Politia Timisoara,nu? Eu locuiesc aici de 4 ani si pina in septembrie am avut pasaport cu domiciliul in Timisoara,cind am intrebat la consulat mi-au zis ca nu-i bai,ca o sa-mi scrie domiciliul in Germania in noul pasaport. Despre transcriere nu am habar pt ca la noi nu a fost cazul,ne-am casatorit si civil in tara. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai fetelor eu am o intrebare deci dupa ce ma inregistrez in ro ca si casatorita si cu nume schimbat tre sa-mi schimb si buletinul sau pot sa-mi fac direct pasaport nu de alta dar mie imi expira pasaportul in 3 dec 2003 daca trebuie sa schimb si buletinul ma las pagubasa si imi fac pasaport tot pe numele de fata astept raspuns va pupacesc adana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aha am vazut tirziu raspunsul alinei asa ca m-am linistit ufff actele astea ma omoara si pe mine ca aici certificatul de casatorie e un fel de diploma pe care scrie ca in baza articolului nu stiu care paragraf x cutare si cutare s-au casatorit sau ceva in genul asta asa ca nu stiu cum o sa-i ajute pe cei din romania certificatul meu de casatorie si eu imi pierd deja rabdarea si mintile cu actele astea adana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa zicem ca pana acum am inteles ce am de facut :). Dar acum am o alta intrebare... Eu in Romania am avut carnet de conducere, dar acum daca mi-am schimbat numele ar trebui sa imi schimb si carnetul. Am auzit ca aici carnetul nu mai e valabil decat vreo 6 luni( poate spun prostii:)) si apoi trebuie sa fac aici din nou scoala de soferi si imi fac alt carnet de conducere. Atunci mai are rost sa il schimb pe cel vechi in Romania.. sau nu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...