Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

pasaport nou...


Recommended Posts

quote:
Originally posted by adana
mai fetelor eu am o intrebare deci dupa ce ma inregistrez in ro ca si casatorita si cu nume schimbat tre sa-mi schimb si buletinul sau pot sa-mi fac direct pasaport nu de alta dar mie imi expira pasaportul in 3 dec 2003 daca trebuie sa schimb si buletinul ma las pagubasa si imi fac pasaport tot pe numele de fata astept raspuns va pupacesc adana
Adana, Vezi ca e destul de nasol daca iti expira pasaportul si nu ai actele deja depuse pt unul nou,in sensul ca s-ar putea sa ai probleme cu autoritatile! Eu sunt deja patita,adica pasaportul meu a expirat in octombrie si eu aveam actele depuse pt un nou pasaport abia din septembrie.Am primit o scrisorica de la Ausländeramt cum ca daca nu prezint urgent un nou pasaport(singurul act de identitate care e valabil in strainatate),sunt buna de o amenda sau inchisoare [bang]...Bine,pina la urma m-au inteles ca le-am trimis chitanta de la consulat ca noul pass e pe vine,le-am explicat si cite saptamini am pierdut cu "amabilitatea"functionarilor de la consulat. In cazul tau cred ca ideal e sa mergi in tara(chiar daca iti expira pasaportul,de la consulatul romanesc primesti un titlu de calatorie,costa 50 euro)si sa-ti faci actele,dureaza mai putin. Succes! Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns
alina draga nu ma mai speria atit eu stiu ca pe suedezi nu-i intereseaza pasaportul meu eu am buletin de identitate suedez care e valabil 10 ani asa ca nu cred ca e vre-o problema oriunde merg mi se cere numarul personal si buletinul nu pasaportul asa ca sper sa nu am si eu aceleasi probleme actepe mele pt transcirea casatoriei sint depuse deja dar probabil vor fi gata doar anul viitor avind in vedere ca vin si sarbatoriile si romanii nostrii nu se grabesc sa-si termine treaba adana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by adana
alina draga nu ma mai speria atit eu stiu ca pe suedezi nu-i intereseaza pasaportul meu eu am buletin de identitate suedez care e valabil 10 ani asa ca nu cred ca e vre-o problema oriunde merg mi se cere numarul personal si buletinul nu pasaportul asa ca sper sa nu am si eu aceleasi probleme actepe mele pt transcirea casatoriei sint depuse deja dar probabil vor fi gata doar anul viitor avind in vedere ca vin si sarbatoriile si romanii nostrii nu se grabesc sa-si termine treaba adana
Adana, Pina una alta cred ca te stresezi singura...eu doar ti-am spus ca e bine sa fii in ordine cu actele pt ca(cel putin aici)poti avea probleme. In Germania nu ai alt act de identitate decit pasaportul asa ca nu trebuie sa fie expirat.Cartea de identitate o primesti abia dupa ce esti cetatean german. Succes in obtinerea documentelor iti doresc! Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...