Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai 2003 (16)


Reliana

Recommended Posts

A trecut tare multa vreme de cand nu am mai scris ceva pe aici. Asta nu inseamna ca nu am nici citit. Concluzia mea este ca avem copii mari deja. Multumim pt felicitari celor care nu ne-au uitat. Intre timp am invatat si noi sa ne intoarcem si de pe spate pe burtica, sa ne ridicam in picioare daca gasim ceva de ce sa ne agatam, alergam toata ziua prin casa cu rotobilul si tragem tot ce ne sta in cale. Papam cu mare placere cate un Iaurt Danone (Savoarea)(de caise, pere) sau 2 Danonino de vanilie . Am incercat si iaurtul simplu dar dupa 2 zile nu ne-a mai placut. De vreo saptamana ma innebuneste cat e de vorbareata. De cum se scoala pana se culca nu-i mai tace gurita. Repeta intr-una: aida aida, dai dai, tata tata si mai nou baba baba, numai mama n-ar zice pt nimic in lume. Asta e... o sa-mi vina si mie randul sa ma strige. Sta destul de bine in picioare si paseste daca o tin de manute din ce in ce mai sigura pe ea. Fetelor care isi amintesc de perioada agitata a Denisei, dupa ce a implinit 6 luni, le marturisesc fericita ca am scapat. S-a terminat fara sa descopar de la ce era plansul acela din jumate in jumate de ora, noapte de noapte. Asa dintr-o data s-a hotarat ea sa revina la sentimente mai bune si sa nu ma mai chinuie. Ii sunt foarte recunoscatoare pentru aceasta. Am mai avut si altele pe cap de cand nu ve-am mai scris. Apropo, stiti cumva ceva despre testul de paternitate: unde se face, cat dureaza, cat costa? Orice informatie poate fi utila. La mine nu mai merge "Vizualizare"-a. Este o problema generala sau numai mie mi se intampla? Lumi si [copil]Denisa http://community.webshots.com/user/denisadinescu (poze noi) http://community.webshots.com/user/lumiyd http://community.webshots.com/user/bbdemai2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[s] Dorian! [s] Remus! sa cresteti mari, frumosi, sanatosi si sa-i bucurati pe parinti cu traznaile voastre. Mii de [pup] de la noi, Lumi si [copil]Denisa http://community.webshots.com/user/denisadinescu (poze noi) http://community.webshots.com/user/lumiyd http://community.webshots.com/user/bbdemai2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragalasele, Stie mama ca asa e normal, dar dupa ce a luat kg si luna, acum am senzatia ca nu fac ceva cum trebuie. Asa e si cu mamele astea:) Ai vazut DanaMario ca patisi ca tine? Bai prea gras, ba nu ia destul. Oricum stiu ca e ok. Doar ca uitandu-ma la voi, am impresia ca ii dau cam putin cantitativ. Eu ii dau doar un borcanel de fructe dimineata (128ml), desi pare ca ar mai vrea, si tzitzi cand vrea, dar nu prea vrea ziua:(. Ca doar de ce sa se mai scoale noaptea:))) Apoi un pic mai mult de un borcanel (ca ii fac eu si nu stiu exact) de pireu de legume cu carne, iar pe seara branzica, si lapte, iar masa inainte de culcare e cu vreo 5 linguri cereale si laptic cat vrea. Apoi mai vine lapticul de pe la 5-6 dimineata, ca pe cel care l-ar vrea el pe la 1-2 noaptea duc tratative sa-l scot. Apropo de asta, ma gandesc sa fac un sondaj la parintii intreaba, daca a reusit la careva schema din carti cu lasa-l sa planga, ca al meu dupa 4 nopti pare si mai inversunat. Plus ca eu ma simt ca ultimul om, si imi vine sa ma dau la propriu [bang][bang] Halal mama ce sunt! Cred ca as iesi mai odihnita sa ii dau sa manance. Fetele din Ca, ce fel de iaurt le dati? Ca nu stiu de care sa incerc. Parpalak si Alina, bine ca sunteti doar dupa copii:))) Ca m-am speriat ca o sa raman singura pe aici. Parpalak, nu ai inceput serviciul? DanaMario, si sotul meu zice ca i-ar conveni mai mult sa stea cu bb decat sa mearga la servici, dar sambata i-am lasat singuri mai mult, si am si primit telefon, nu vrea supa, nu stiu ce are, etc. Nu stiu cum ar fi bb cu el, doar sa-l culce toata ziua, ca asta e activitatea preferata a lui tati:)))) AlinaV, ti-am zis eu ca la varsta asta tot tzitzi e marea dragoste!:))) Al meu nu s-a ingrasat de la cereale, asa ca oricum si Ioana ar trebui sa-si incetineasca ritmul. Si apoi o sa mi te alaturi cu impresia ca nu ia destul:)))))) La Multi Ani sarbatoritilor!!![si-eu]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pti, dar stiti ca sunteti frumosi bb-ilor, manca-v-ar mama!!! daca ma uit bine bb.i vostri sunt tare pletosi, Alexia abea are un pufulet acolo...pana la codite si pampoane mai avem cale lunga...dar nu ne plangem, asta sa fie singura noastra problema si tot nu ne-ar parea rau...deocamdata. fetelor, cum fac sa trimit si eu poze cu piti? cand vreau sa fac ceva ce nu stiu de obicei il intreb pe sot, dar cum "este foarte obosit ca sa mai stea dupa mine seara sa-mi arate" nu are cine...cu chiu cu vai am reusit sa intru in albumul general ca nu stiam unde sa caut, dar le-am gasit noi si pe astea si le verificam mereu, ca pe cuvant ca tare sunt frumosi...ptu sa nu fiti de deochi[:D] si cateva cuvinte despre noi: dupa ce m-am chinuit 2 saptamani cu diversificarea si am vazut ca nu.i chip si mai rau ne enervam, am lasat-o mai moale...intr-o dupa-amiaza am luat-o langa noi la masa si i-am dat o lingurita de supa de-a adultilor...o, ce buna a fost...asa ca i-am mai dat...a doua zi m-am asezat confortabil ca sa vezi ce o sa mai manance piti a mea[bang][bang][bang] ti-ai gasit nu a vrut sa deschida gura deloc...rabdare mami...in alta zi iar mancam noi piure de cartofi, ii dau si ei putin , ooooooo ce gura mare a facut,,,,,,,si i-am mai dat. a doua zi cand sa-i dau iar...ghici...nu a mai vrut. assa ca m-am invatat. nu ii dau doua zile la rand din acelasi fel oricat de mult iar fi placut. voi le mai faceti baita in fiecare zi??? eu inca ii mai fac dar am auzit si altfel de pareri. tot in baita sau ati trecut la cada mare? cam de vreo luna o las si eu pe mami sa doarma in "dormitorul conjugal", iar eu ca o fetita mare ce sunt dorm singura in camera[:D][:D][:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu o spal pe Elena in cada mare. Doar cand ma grabesc prea tare si nu mai am rabdare sa se stranga destula apa, o spal in cadita, ca se umple mai repede. Eu nu stiu ce sa ma fac, ca Elena tot nu mananca. De exemplu astazi, in afara de lapte a mancat 50 ml de supa cu o faramita de morcov, una de cartof si una de piapt de pui. Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.webshots.com/user/adrianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Fetelor...am un morcov mare de tot...cu gripa asta![V] Mi-e frica sa nu se imbolnaveasca Emma...sa nu ia de la cineva...In legatura cu vaccinul antigripal...voi il faceti? Nu stiu ce sa zic...Am inteles ca poa' sa faca gripa, chiar daca a facut vaccinul...Ufff! Am vazut la televizor si m-am ingrozit!...Copii spitalizati si alte alea!![V] Ii dau Emmei Vitamina C, preventiv...sa-si faca imunitate, jumatate de fiola pe zi...Stiti cumva cam cate fiole tre' sa-i dau pe luna? 10, nu? Stie careva? Sau 10 jumatati, adica 5 fiole? Daiopri, cum sa lasi copilu' sa planga?? Nu stiu unde ai citit tu chestia asta, insa in cartile moderne scrie ca, dimpotriva, sa nu lasi bb sa planga...Iti dai seama, mai, ce tragedie este pentru el, ce trista i se pare viata, daca o cheama pe mamica lui, o cheama cu inversunare...si ea nu vine?? [q] Si daca-i e fomica si vrea papa, o striga pe mamica lui si ea nu vine?...Da-i sa manance, nu-l mai lasa sa planga...Doamne, eu sar ca arsa cum o aud scancind! Sa stii ca Emma mea se trezeste de vreo 3 ori pe noapte in ultimul timp...Chioara de somn, ma scol si o pun la san...Chiar nu stiu ce o avea...Poate dintii-s de vina...Poate ca nu-i mai ajunge laptele meu...Nu stiu...dar tare-s obosita... Adita, bafta multa...Sper sa se rezolve...Poate e ceva trecator...Uite, Emma a inceput sa manance mai bine![:D] Rramona, eu ii fac baita in fiecare zi, numai ca nu o spal pe cap in fiecare zi...Cam o data la 2 zile o spal pe cap...Eee, nu prea are ea par, nu stiu de ce ma sperii eu...i se usuca imediat, ii tin prosopul 2 minute in cap si s-a uscat! Va pup! [pis]_Ella & [copil]Emma
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daiopri, schema cu lasatul sa plinga cred ca era pentru adormitul de unul singur, nu pentru scosul unei mese.. Ca daca-i e foame, pai o sa plinga pina cind o sa-i dai sa manince. Mie pediatrul mi-a zis sa-i dau cereale la masa de seara, si ori asta a functionat, ori s-a hotarit singur sa nu se mai scoale, nu stiu, cert e ca o vreme nu s-a mai sculat noaptea. Dar de vreo saptamina tot imi da trezirea pe la 3 noaptea, sa fie dintii oare? Oricum, eu sint teleghidata, ma scol, ii fac biberonul i-l dau si ma duc inapoi la culcare. Acuma am impresia ca vrea sa-si scoata una dintre mese si nu e prea hotarit care. Mi-a mincat foarte bine toata ziua, cind, la masa de la ora 7, nimic.. Pina la 8 jumate m-am tot plimbat cu biberonul pe linga el, poate-poate.. asi, ti-ai gasit! N-am inceput inca serviciul si nici nu stiu cind o sa-l incep, poate ianuarie, poate februarie.. Iaurt i-am dat din ala organic, simplu, adica fara fructe sau arome, cel mai gras posibil, mi se pare ca 3.8%. DanaMario, sa-i transmiti lui tati ca e un tati foarte cool :) Si sa-i faci si lui Joshua o poza in picioare! :) Ca l-am vazut de-acum o luna cum sta! :) pisi, noi astia marii am facut vaccinul, ca sa nu luam de pe unde ne ducem, dar lui Paul nu i-l facem, ca si-asa i-am facut o sumedenie de vacinuri pina acum. Cred ca-i o idee foarte buna aia cu vitamina C, dar nu mai bine din suc de lamiie/portocala decit din fiole? Cred ca te-ai distrat si tu la culme cu broscutele si pestisorii :)))) adita, incearca sa insisti cu alimente bogate in fier, si vitamina C, care favorizeaza absorbtia fierului. Parca era ceva care se da copiilor pentru cresterea poftei de mincare, dar nu mai tin minte ce. Intreaba si tu la forumul cu parinti. S-aveti pofta! Rramona, eu ii fac baie lui Paul odata la 2-3 zile, dupa model american. Deocamdata in cadita lui. Daca vrei, poti sa-mi trimiti mie poze si le pun eu in album :) (cu viteza cu care-mi da voie Paul :) ) Lumi, bine ca s-a linistit micuta, sper sa faca si al meu la fel. Si bravo pentru ridicari si pentru vorbulite! Ce repede cresc copiii astia... Lumy, bine ca te-ai reparat si bravo pentru vaccin! :) Super ca ti-ai rezolvat cu masina! Aalina, zau ca s-au vorbit, desi parca mai la inceput faceau cu schimbul! :) N-am apucat sa ma ocup de filmulete, ca am avut treaba cu pozele. Am pus poze noi in album, si-am mai facut si-un album cu decoratii de Craciun de la noi de pe strada, sa vedeti si voi cum impodobesc canadienii de Craciun. Mamica rea ce esti, lasa-i si lui un papuc de ros! :))))))))) Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Na, ca dupa ce ma durea pe mine inima oricum, ma certati si voi:(((( Nu, parpa, in cartea care o am de pe aici, si nu e singura in care am citit, se refereau si la trezitul noaptea pentru "mincare". Si scriu intre ghilimele, pentru ca al meu nu se trezeste de foame. Ca trage de vreo 2 ori si gata. In rest mangaieli, discutii... Culmea e ca el se culca in general singurel, asa ca nu pricep de ce se plictiseste noaptea. Drept e ca se ridica in 4 labute, si de acolo apar complicatiile. Eu ii dau cereale, dar nu tine. Si voi va vaitati doar la cateva nopti de trezire:) Se vede ca ati uitat. Eu in cele 7 luni, nu stiu daca am avut in total 4 dormite pana pe la 5 dimineata. Asa ca... Starea mea e chiauna mereu:) In fine, renunt, caci dupa ce ma simteam ca naiba de vinovata, m-a mai daramat si Pisi_ella. O sa vad si eu, poate pe la vreo 10 ani o renunta, dar pana atunci probabil ca o sa o iau de la capat cu al doilea. Si, apropo, si eu sar la primul scancet, ca uneori ma gandesc ca poate de aici mi se trage, ca mereu nu a apucat nici sa planga. Asta e! O sa crestem noi mari:)))) Hai pupici, tuturor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI Dorin si Remus va zicem si noi mai cu intirziere ce sa-i faci mai uituci. Super poze Parpalak ce-mi place cind mai puneti si voi poze cu bebei vostri. Rramona si eu ii fac baie tot la 2-3 zile nu- i fac zilnic de la 2 luni nu din alte motive decit de sila. Eu ii fac de pe la 5 luni in cada mare ca-i mai comod i-am luat un fel de scaunel cu niste ventuze care se prind de cada si tare mult ii place, nu-l las nesupravegheat imi fac de treaba prin baie si el se joaca. Si Joshua se scoala se scoala pe la 5 si vrea laptic si la fel si eu ca Parpalak ma scol ca deleghidata ii fac laptic ii dau si e multumit se culca. Tare mult mi-ar place si mie sa renunte la sculatul noaptea ca nu-mi prea place dar e si el un pitic mic,mic si ce nu face mama pentru el se scoala si noaptea chiar daca apoi imi fuge somnu si pina imi vine iar a sunat ceasu sa plec la servici. Va pupici Dana si Joshua http://members.rogers.com/joshuas/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...