Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai 2003 (16)


Reliana

Recommended Posts

Branzica pt. bb-i se face pentru inceput din laptele formula pe care il manânca bebe, la un litru de lapte se pun 8 pastile de calciu lactic. laptele fierbinte pe aragaz si atunci ii pui calciu, el incepe sa se branzeasca si il dai la o parte, il pui intr-un tifon la scurs...sa nu te astepti sa-ti iasa mult dintr-un kl de lapte dar pentru inceput cred ca este suficient...noi asa le recomandam mamicilor. pentr ca a venit tati mai repede de la munca, am lasat-o si eu pe piti cu el pana puneam masa, si a avut o asa mare grija de ea ca a cazut din pat[bang] chiar ma laudam ca fata mea nu a cazut din pat ca am foarte mare grija de el...si chestii deastea...in cursul zile cand nu pot avea grija de ea, ii pun paturica jos si acolo o las...mai jos de atata nu are unde cadea. sa nu-ti vina sa mori de ciuda...plangea si tot ta-ta-ta-ta zicea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor..Stefan doarme de aseara de la ora 18..si nici acu(e 8,45 ) nu s-a trezit...Cred ca de vaccinul ala.A mancat atat doar..la 23 aseara si la 5,30 dimineata.oare sa-l trezesc eu???Parca ma sperie ca doarme asa de mult. dar cred ac starea lui e vecina cu covalescenta... Ramona..bine ai venit in lumea mamicilor care scapa cupii pe jos.Las ca asase fac mari.Eu una ori il las la el in pat..ca acolo are gratii..ori direct jos pe covor..ca mi-e frica altfel. cami..da bre...stam 2 ani..iaka asasa-ti facem tzie in ciuda..si o sastam numai la conferinte..sac sac... Auzi tu..cum adica..tu la Canaditza si Robi la Ploiesti???Ai inebunit??In loc sa tii cupilul acolo unde-i bine...il aduci aici in tara???Dar ai sa poti sta fara el???? eu cumpar branza.Dietetica.e f buna. Dar cum mah??dati pilaf cu carnita??Este posibil asa ceva??se poate da deja asa ceva??? In rest bine ca am scapt de vaccin. M-a intristat tare subiectul cu"nu vreau sa fie ingeras".....iar am bocit ca proasta/ Hai va pup pe toate! KORINNA mamika x 2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ange,acum am incercat sa profit din plin de zilele care mi-au ramas sa stau cu bombonica,si nu prea am intrat pe net.Si mie imi lipsiti dar sper ca dupa ce incep serviciul sa mai stam, de vorba avand in vdere ca acolo am netul on line.Ideea e sa am timp!Corinei vad ca-i place din ce in ce mai mult pilaful cu piept de pui si asa bagat in blender iese ca smantana.Ce bun e !As manca si eu la greu!Nu i-au mai iesit bubite decat o data pe obraz langa ureche dar i-am dat puyin unguent si i-a dispoarut.Nu gasesc crema aia Atoderm.Stiti voi ca se mai gaseste in Ro? Va pup si mai vorbim! http://community.webshots.com/user/corinutza111
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, felicitaripentru ridicarile lui Dori. bebelusha suntem alaturi de tine legat de job, te inteleg cati-e ff greu. ange si eu fac branzica asaca si Ramona, cu calciu lactic dar in cantitate mai mica adica asa la 200 ml de lapte formula 2 tablete de Ca ca mi se pare ca se usuca daca nu... in rest eu[bang][bang][bang], sunt tot cu dureri mari de spate. si paranoia mea legatadegreutate persista.luna asta a luat numa 350 gr in greutate desi a papat bine!ce sa mai fac???nu sta o clipa stiuca si asta conteaza dar totusi sunt necajita rau!!ce sa-i mai dau papa?ce biscuiti rasi le dati? kori tu te stressezi caare prea mult io prea putin. azi si Thea se agatade marginea tarcului si s-a ridicat in genunchi razand in hohote. s-o papi nu alta pupici cristiana si bb Theodora Alexia http://photos.yahoo.com/thea_alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Multi Ani Anais sa fii sanatoasa si s-o bucuri pe mami! Bebelusha28, lasa ca o sa fie bine, o sa vezi, numai bine ca n-o sa mai ai timp sa te panichezi de cel mai mic lucru pe care-l face Corinuta. Sa stii ca si eu ii ling lui Paul borcanasele si castronasele.. bun - bun :) carrie, nu te mai panica, Paul mi-a luat luna asta 300 de grame (spre deosebire de 200 luna trecuta) si doctorul insista ca-i OK. Sa stii ca te-as incuraja sa te stresezi, daca asta ar duce in luarea in greutate mai bine, ceea ce nu se intimpla.. Daca se agata de tarc si se ridica si apoi ride, eu zic ca totul e OK, bravo Theiuta! :) ange, eu brinzica am facut-o cu iaurt, ca la lamiie nu mi se stringea.. (ambele organice). Chiar il duci pe Robi in Romania? Stiu ca-i bataie pe gradinitele alea de 5 lei pe zi, totusi, poate gasesti tu un loc.. Iti mai amintesti cum era cind era Maia in Romania? korinna, lasa baiatul sa doarma, ca-si revine el intr-o zi-doua. Si nu mai citi subiecte din alea.. macar pina-ti revii.. Aalina mama, bravo pentru ridicatul in picioare!!! Noi am ajuns doar la performanta sa stam singurei in picioare in tarc, daca ne pune mami, si ni se si albesc degetelele, asa tare stringem marginea tarcului - si cu mare pofta o muscam.. Paul a descoperit si el papucii ieri - si si ai nostri se pare ca-s gustosi foc. Eu zic sa-i dai o pereche de incaltari noua, si sa i-o pui printre jucarii, poate asa sta mai linga ele. Vezi, noi avem poarta de bebe, dar n-avem bebe mobil.. Alta idee nu-mi trece prin cap decit poate sa-i improvizezi echipament de protectie.. cotiere, genunchiere.. o casca de hochei, ceva.. Rramona, bine-ai venit in clubul "BUF" :) Noi ne-am revenit si cu somnul si cu papa. Seara, ca sa bage mai mult lapte, am ajuns sa-i fac cerealele cit se poate de moi, ca nu mai vrea biberon mai deloc seara. Ieri, dupa ce se culcase la 10 si un sfert, ne-a mai dat odata trezirea la 11, si a mai bagat 40 de ml.. Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bebelusha28,da,inca se gaseste in ro. crema atoderm! eu o primesc chiar maine. mi-a luat-o cineva chiar de la o farmacie din bucuresti.am sa intreb exact de unde si-ti spun. bubitele noastre sa-u carat dar au ramas obrajorii rosii ca dupa un ger. oricum sunt tareee fericita ca nu-s bubite! roseala o accept cu "placere".muncim la ea cu creme si trebuie sa dispara. fetelor,multam fain pt. retetele de branzica.tot maine o sa am si tabletele de ca lactic. abia astept sa-i dau branzica. parpalak,am sa incerc cu iaurt dar mai tarziu ca-mi e teama deocamdata.intai cu ca lactic! pe Robi am de gand sa-l trimit la romanica. in gradinita de aici nu am de gand sa-l bag.este prea mic! numai eu stiu cat am tras cu Maia in primul an cand am venit aici.era tot timpul bolnava,dar bolnava[bang] este real ca asta vara am slabit ca un ogar de dorul Maiei dar ma gandesc in primul rand la binele lor si apoi la mine! asta e... korinna,ma omorati cu conferinta! ma faceti sa stau si eu acasa 2 ani[:D][:D] pupici la mamici si bebici! ange,mamica de 2 ori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Heii, in sfarsit am ajuns si pe aici. De citit am tot citit dar de scris nu am prea apucat...cand sa scriu ba voia Andrei la calculator, ba voia ta-su sa faca ceva pe la Cd-uri...ba nu ma lasa Mircea sau imi era mie lene ca deh si asta e cucoana mare...si uite asa am tot amnat, pana azi cand m-am hotarat sa va scriu nu cumva sa ne uitati! stam si noim singuri in fundulet, am facut si ticalosul ala de vaccin care ne-a dat de furca 2 zile cu febra 38,4 si varsaturi. Acu ne-am linistit si totul a intrat pe fagasul normal. Mai ramane sa ne revenim si cu papa! Fetelor de peste Balta "La multi ani de ziua Recunostintei!" Cred ca e fantastic acolo de sarbatoarea asta! Trimite-ti o felie de curcan si aici. Abia astept sa vina Craciunul dar se pare ca vine primavara asa cald si soare e pe aici! Nici urma de miros de iarna! De stat acasa cred ca am sa stau si eu din pacate 2 ani..as merge la servici da nu am cu cine sa-l las pe asta mik. O femeie nu-mi permit ca nu am asigurare suplimentara si ce castig la servici as da pe femeie plus drumul dus intors asa ca mai bine grijesc eu de cupil pana la 2 ani! De venit in clubul mamicilor care alearga dupa copii cred ca o sa venim mai tarziu iar la cei care fac buff nici atat.Stau unde ma pune mami si mai pic pe o parte cand ma intind dupa vreo jucarie. Va pup si Week end placut! Multã sãnãtate ºi toate cele bune.Sã creºteþi mari!Dacã dragoste nu e nimic nu e! http://community.webshots.com/user/penciu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rramona stai linistita faza cu BUf se va repeta din pacate. Cel putin bine ca a fosat la tati asa ai mai scapat de mustrarile de constiinta pe care le avem in asemenea momente. Eu ii fac branzica din 250 ml lapte pentru o masa. Si ii fac de fiecare data proaspata. Korinna in loc sa te bucuri ca doarme tu vrei sa il trezesti? Dorian a dormit in zilele dupa vaccin cate o ora si jumatate in momentele in care de obicei dormea doar 30 minute. Bebelusa te asteptam sa ne cauti de la munca si sa ne spui cat cum este. Carrie as vrea eu sa ma bucur dar ridicarile lui Dori nu fac decat sa imi limiteze si mai mult timpul si locurile in care il pot lasa.Ahh lasa ca vine mama si capat si eu un pic de independenta pana nu o iau razna de tot. Si al meu a luat cam 300 g luna asta da eu zic ca e bine. Mai ales daca copii sunt activi. Insa asta nu a mai crescut in lungime? Ai vostri cum stau la capitoul asta? Insanatosire grabnica la spate carrie. Ams i eu ceva probleme si ma tot gandesc daca nu ar fi bine sa merg la acupunctura. Parpalak si tu te chinui sa ii dai copilului sa manance...mai bine ii pui mancarea pe marginea tarcului :)) Daca iti mai vine vreo idee cu ce vrei sa il vezi facand pe Dori sa imi zici ca altfel se pare ca pe mine nu ma duce mintea sa il filmez [bang] Cat despre incaltari astazi misunand el pe hol a dat peste cizmele mele curate, si nu i-au placut asa ca a plecat linistit spre baie. Iar despre protectie ar fi buna ca astazi stateam cu el pe canapea si in ultima clipa l-am agatat de un picior cand era sa vina in cap. Deci nu am baza nici pe mine! Eu ii dau seara lui Dori laptele (200-250) dacut cu cereale deci destul de subtire, dintr-un biberon cu gaura mai mare. Ange lasa mai ca iti facem rezumat la conferintele la care nu o sa fii [:D] Alyicia bine ca ati scapat de febra. Si mai scapa si de lene si mai scrie cate ceva! http://community.webshots.com/user/aalinador
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vorba Aalinei, faptul ca au inceput sa se plimbe prin casa poate duce la mai multe griji. Eu de exemlu o puneam pe Elena in mijlocul sufrageriei si stateam linistita ca nu avea cum sa pice sau ce sa faca. Dar a invatat fata mea sa se plimbe si ajunge la marginea covorului pe care il ridica si il baga in gura daca nu sunt pe faza. Pe urma se straduieste sa traga fata de masa si am lucruri destul de multe pe masa ca sa-mi fie frica sa nu si le darame in cap. Astazi s-a mai gandit ea sa deschida si usile de la biblioteca si a venit Antim in fuga si a strigat la ea "Elena, inchide usa" si n-a mai asteptat s-o inchida ea ci a trantit-o el cu toata puterea. Toata faza s-a petrecut intr-o fractiune de secunda si n-am avut timp nici sa ma misc. Bine ca nu avea Elena mainile pe acolo, ca nu stiu ce se intampla. Pe urma imi e frica sa nu se ridice pe mobile, ca de ridicat e usor, dar de tinut sau de dat drumul e mai greu si mi-e frica sa nu cada. V-am spus ca am luat rezultatele la analize? Amandoi copilasii mei sunt anemici. Sa fie din cauza ca nu mananca mare lucru in afara de lapte? Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.webshots.com/user/adrianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bebelusa28 nu mai fi suparata ca incepi serviciul ca si eu il incep tot de luni. N-am prea avut incotro ca as mai fi stat acasa cu piticu meu ca tare mult ne place sa ne jucam astazi toata ziua am exersat sa invatam sa iubim ursuletu. Tati tot isi pune intrebarea acum Joshua cui o sa spuna mama o sti cine-i de fapt mama. Dar asta e cind n-ai de ales...asa ca nu stiu daca o sa mai avem timp sa va citim ca sa nu mai zic de scris. Voi acum ii lasati mai mult in premergator ca eu il cam las ca tare mult ii place si se plimba prin toata casa si ce-i bine la premergator ca nu poate sa deschida usile la biblioteca. Va pupici Dana si Joshua http://members.rogers.com/joshuas/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...