Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai 2003 (16)


Reliana

Recommended Posts

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor! Avem si noi cateva progrese de anuntat acum la implinirea varstei de 7 luni. Chiar de ziua ei am observat ca merge in patru labute si am pus-o pe covor sa aibe unde alerga. Ca si ai vosti e atrasa de papuci si e curiasa ce gust au. Pana acum nu am lasat-o sa-si satisfaca curiozitatea dar suntem abia la inceput. In premergator, nu ii place asa de mult, sta, merge, dar nu e asa de fericita ca in jumper. Am vazut ca e foarte interesata sa exploreze casa, se deplaseaza cu premergatorul si studiaza tot ce intalneste. Incerc sa-mi inchipui cum e sa descoperi pentru prima data lucruri atat de obisnuite cum ar fi caloriferul pe care ii pipaia interesata, o perna de scaun, manerul unui sertar pe care se chinuia fara succes sa-l cunoasca si cu gura. Cand adoarme isi canta, mai bine zis mormaie. A inceput sa se scoale iar noaptea din 3 in 4 ore, nu stiu de ce. Eu trebuie sa am la indemana ceva lapte in biberon ca sa o adorm la loc repede. Am impresia ca a slabit sau cel putin fata ei se lungeste de la o luna la alta. Ma intreb daca ii dau destula mancare, si as vrea sa-mi spuneti si mie cam cat mananca bebeii vostri. Eu ii dau asa: dimineata cand se scoala, adica pe la 8-9 putina tzatza si cam 120 ml formula, pe la 11, un mar cu biscuite, eventual si 120 ml lapte (dar nu-l bea pe tot), pe la 15 supica de legume cu carnita, cam 150-200 gr. Mai papam ceva cereale sau/si suc de portocale sau iaurt cu biscuiti... pe la 6-7 seara si apoi la culcare tzatza si 180 ml formula din care mai bea si in timpul noptii daca se mai scoala, daca nu cam 50 aruncam dimineata. Spuneti-mi voi daca vi se pare de ajuns. Cred ca e o iluzie ca a slabit ca la corp e grasuta, dar la fata nu e bucalata cum sunt copii la varsta asta. De cateva zile tipa toata ziua, de bucurie nu... ca ma intreba o vanzatoare in magazin daca plange sau rade, chiue, zic. A mai avut o perioada din asta cu tipete acum vreo doua luni. Va pup si va doresc we placut! http://community.webshots.com/user/danaf123
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana noi avem in mare urmatorul program: 6- 100-150 ml formula 9-10 - 150-200 ml (mar cu branzica, banana cu biscuiti, suc de morcovel, para, suc de portocale) De obicei bea din bineron cu gaura mare cam 100 si restul trebuie sa ii dau cu lingurita daca am rabdare. 13-14 - 100 ml lapte formula facut cu zeama de la supita si 250 g piureut de legume (cu carne, cu ou)mancat cu lingurita 17.30-18 - 200 - 250 lapte formula 21.30-22 - 250 cereale cu lapte formula (baute cu biberonul cu gaura mare) Orele difera in functie de cheful lui sau de ora la care se trezeste. Si cantitatile sunt plus minus 50 ml, la fel in functie de cheful lui. Doar legumele le mananca intotdeauna cu placere si cred ca ar manca si mai multe daca i-as da. Noaptea se mai trezeste pe la 2 si 4 uneori pentru suzeta [bang]In schimb de la 18 adoarme, asa ca macar seara o am linistita. Eu zic ca Ilinca mananca destul, oricum cantitatile difera de la bb la bb. Si al meu mi se pare slabut daca ma uit la moaca lui insa cantarul arata 8.500. Deci sunt multumita. DanaMario spor la lucru si stai linistita, ca mama nu e nimeni! Adita sa vezi cand o sa inceapa sa caute orice scama si sa o duca la gutita[bang] Bine ca ai facut analizele , asa poti sa le remediezi anemia. Pupici http://community.webshots.com/user/aalinador
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buns, fetelor![:D]In sfarsit, ajung sa mai scriu si eu...A fost mama la mine 2 zile si am facut impreuna mancare, curatenie...Am stat la taclale...Stiti voi...Ne vedem rar, cam o data pe luna, asa ca... In legatura cu papa...Papam mai mult![bis] Ne place piureul la borcanel...Legume cu carnita...Cu fructele ne chinuim rau de tot! Nu-i place nici macar banana, care, de regula, e cea mai bine primita! Ii fac mar cu biscuite sau mar cu branza...ia 3-4 lingurite, cu maraieli, apoi nu mai vrea si pace! Seara ii dau iaurt cu cereale sau lapte Humana cu cereale...Tot asa...cateva lingurite...ca maraie...Asa ca...pranzul ramane cel mai consistent....vorba vine, consistent...Ca nu mananca cat ar trebui...Azi a mancat mai mult (3 sferturi de borcanel), ceea ce m-a uimit![bis] La ea e tare mult...Oricum, ii dau tzatza dupa fiecare masa...Cat mai vrea... Cam atat...Acum ne ducem sa cumparam scaunel cu masuta, sa papam in scaunel!! Poate papam mai bine, cine stie? Va pup! [pis]_Ella & [copil]Emma
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aalina,[:-)))][:-)))] buna treaba cu rezumatul. ai sa razi dar fiecare capitol din bb de mai il salvez si-l citesc cand am timp ,asta daca-mi scapa cumva ceva!In general nu prea-mi scapa asa ca toate cap. vor ramane arhivate pt. Robi si atunci cand va fi mare o sa i le faca mami cadou la nunta.[:D] Sper sa ajunga si el si Maia sa invete sa citeasca in romaneste.Daca nu,atunci probabil arhiva mea va deveni maculatura clar![bang] mamicilor gospodine,hai sa va spun ce am facut ieri chiar daca ce vreau sa va spun este paralel cu sub. de aici[:D] Ieri am fost la ferma si mi-am luat un porc.Initial am plecat cu gandul sa iau ceva carne,semipreparate,etc insa al meu coleg cand a vazut porcii aliniati pe bara ca la spectacolo i s-a facut un dor nebun de romanica si a zis clar si raspicat:luam porc! Si porc am luat.Binenteles ca mi-am facut un intreg scenariu cum il tai,cum muncesc eu la el toata noaptea dar spre surprinderea mea porcul meu a fost ambalat,vidat,carnea tocata,matzele spalate.etc in mai putin de 30 de min fara exagerare. Deci,ma dau si eu mare ca am taiat porc de Craciun[:D] Intrebarea mea este: cum fac eu sunca? mi-au lasat-o cu sorici pe ea.habar nu am cum sa o fac dar colegul a avut ideea sa va scriu voua aici si sa va intreb,poate cine stie,cospodine cum sunteti ma salvati si fac si eu o sunca romanesca[:D] hai zau ca va astept cu raspunsuri si cat mai repede ca-mi impute sunca aia tot frigiderul si tareee mi-e ca pana la urma ajunge la gunoi[:D][:D] Robi e ok,au disparut bubitele in 3 zile.Obrajorii lui nu sunt tocmai fini dar nici de speriat! In week-end-ul trecut am gresit undeva dar nu stiu unde?!?![mariaj] astazi asteptam o familie de buzoieni.emigreaza aici.In curand se muta Buzaul la Montreal[:D] cateva zile probabil am sa lipsesc de pe forum dar recuperez eu.Plus de asta am prietene bune care-mi fac rezumat la tot ce se discuta pe aici[:p] va pupa fata! ange,mamica de 2 ori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bang][:D] De mult nu am mai ras asa ange.Deci la intrebarea cu sunca m-ai trimis tu sa iti raspund de pe messenger? Da ce am io fata fata de gospodina? Habar nu am!!!!! In alta ordine de idei fetelor sper ca nu va suparati da la albumul cu impreuna unde sunt copii cate doi am mai facut curatenie la poze pentru ca era plin si altele nu mai incapeau. Daca cele pe care le-am ales eu sa ramana (din cele mai multe care erau la unii, tot de mine puse [:D]) nu va plac sa puneti altele daca aveti si va plac mai mult. Am si io o fixatie si va rog sa mi-o pastrati: prosopelul roz l-am lasat desi e cu un singur copil...da de e greu cand ai o idee si aia fixa [bang] Pupici http://community.webshots.com/user/aalinador
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragelor, eu sunt tot teapana de spate si imi vine sa[bang][bang][bang] de doua nopti Thea s-a trezit doar o data pe noapte, exact in noptile cand soacra-mea a facut nani la noi ca sa dormim noi.probabil la noapte isi va scoate parleala.din fericire s-a reglementat pe moment nani in timpul zilei , nu mai avem scandal si se joaca pina oboseste si cade lata. dana, am aruncat un ochi la mamicile de aprilie si multe se plang ca se cam trezesc noaptea bb-ii asa ca asta ne asteapta poate doar au inceput a noastre mai repede. legat de papa vreau sa pun un subect la "Parintii intreaba..."ca citindu-va imi dau seama ca a mea mananca si cam putin fata de ai vostri si agitandu-se non stop nu pune pe ea...are 69-70 lungime. azi a papat prima data si biscuiti cu mar si a fost ok.insa nu vrea lapte dupa mesele solide in ruptul capului.... we placut cristiana si bb Theodora Alexia http://photos.yahoo.com/thea_alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu cum face mama mea slanina, dar sunca... Oricum, daca va intereseaza: o fierbe in apa cu sare (mai multa), delicat, cimbru, foi de dafin, un sfert de ora dupa ce incepe sa clocoteasca. Pe urma o unge cu mujdei de usturoi(asta e facultativ) si o da cu boia. Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.webshots.com/user/adrianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu, mi s-a facut o pofta de slanina cu ceapa si zeama de varza acra de n-aveti idee... La Multi Ani, Ilincuta, ce mare te-ai facut! :) dana d, si Paul are zile cind e mai alungit la fata decit in altele, asa ca nu-ti fa griji. carrie, eu am facut ca Aalina, si i-am dat laptele inainte, si asa bea! Cit despre linguritele de dupa, e fascinat de ele, ar minca pina poimarti. Azi s-a oprit dupa jumatate de borcanel si-am avut ideea sa-l ridic in fundulet si, surpriza, a doua jumatate a mincat-o de la verticala, mult mai bine decit acum doua luni cind se zbatea si nu statea locului o secunda. Asa ca ne ducem si noi sa cumparam scaunel.. Sa stii ca si Paul maninca mai putin decit zic fetele - uneori are si el zile cind maninca de sparge, dar de obicei maninca mai putin. alycia, bine ca ai aparut, ca ma intrebam unde-ai disparut.. In Canada, Sarbatoarea Recunostintei a fost mai demult, abia acuma e in state.. (daca nu fac eu, iar, vreo confuzie groaznica.. :) ) Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...