Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de Ian-Feb 2004(18)


Reliana

Recommended Posts

Ioana, ce cochetica esti[ispita]... te faci frumoasa??? Bravo si cred ca asta iti va ridica si moralul. Eu, de cand am ramas gravidutza am renuntat la suvite si la manichiura si pedichiura la cabinetul de cosmetica de teama sa nu iau ceva de pe acolo. Nu prea am incredere in modalitatile lor de dezinfectare. Cred ca cea mai buna solutie este ca tanti manichiurista sa foloseasca ustensilele tale, dar s-ar putea sa nu-i convina. Asa ca am renuntat de tot la a merge la cosmetica. [pup] Adriana[gravi]in 30 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
salutare burticoaselor! Eu bieneteles ca m-am racit din nou, Octavia a fost bolnavioara o saptamana cu febra si de toate , apoi sotul meu, si eu care credeam ca am scapat,...Aseara am facut si febra, 37.4, am luat un paracetamol, si ma durea capul extraordinar de tare.Azi ce sa va spun pe la 10 am avut o senzatie de lesin de abia am putu sa-l sun pe sotul meu, voi ati patit asha ceva? sper sa nu va intristez, dar tare m-am speriat.Acum totul e ok.Am dormit bine la ameaz si bebita se misca ca deobicei.Va pupicesc ! Fabi, Octavia si bebita, sapt 31
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Fabi! Imi pare tare rau ca ai patit-o din nou. Trebuie sa te doftoricesti cu multe ceaiuri cu miere si lamaie, fa-ti bai bierbinti la picioare, cu multa sare,frectie cu spirt si stai in pat cat mai mult. Si eu am fost racita, cu rosu in gat, am luat si 5 zile ampicilina, dar tot cu leacurile babesti mi-a trecut. Ai mare grija! Multa sanatate tuturor!!! Adriana [gravi]in 30 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, papusa, abia acum am intrat si am vazut mesajul tau. Nu te enerva, te rugam noi! Mai bine ii intorceai spatele si nu deschideai gura. numai tie iti faci rau, sunt convinsa ca soacra-ta e bine mersi, fericita ca ti-a zis-o. Si uite-te la tine! Dureri, Scobutil, nervi... Eu din fericire am o soacra perfecta; nu se baga intre noi nici picata cu ceara...dar incerc sa imi inchipui cum as fi reactionat daca mi-ar fi spus mie asa. Incearca sa te gandesti numai la ce e frumos in viata ta...si ca va veni o bombonica care va fi cea mai importanta persoana din lume pentru tine. trebuie sa ai grija de ea! Spune-i si sotului tau si, fara suparare, evita contactele cu soacra-ta macar pana nasti. Atata sange rau...intr-o perioada asa critica...Uneori ma gandesc cum femeile astea nu judeca, doar au trecut si ele prin perioada asta si stiu ce greu e si ce sensibila devii. Fii o luptatoare si nu lua in considerare rautatile lumii. Ai un obiectiv major de indeplinit. Te pup si sunt alaturi de tine, Adina+BB26W
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Burtici "mari" buna seara, Lia, scumpa mea...ce pot spune? Sa ne traiasca soacrele pentru ca eu am trecut prin calvarul acesta acum 3 ani! Din acel moment ea nu mai exista pentru mina decat ca o peroana oarecare, desi acum face eforturi supraomenesti sa-mi fie pe plac! Sa stii ca am avut ocazia in acesti 3 ani sa-i spun de 2 ori ca nu o voi ierta niciodata pentru ceea ce a facut! Si o stie si fiu-sau! Era vorba de un acelasi repros legat de baiatul ei, pe care eu il iubeam si il iubesc ca pe ochii din cap, dar...nu este suficient! Deci relaxeaza-te pentru ca nu merita! Ane, listeria este un microb care se ia din branzeturi nepasteurizate, carne nefacuta bine, etc! Cel putin asa sa spune! Altii spun ca este de la animale si ca toata lumea o are, dar efectele si le face simtite in sarcina...Dumnezeu cu mila, pentru ca din ceea ce am citit eu in carti are efecte grave asupra fatului din luna a 7-a! Nu stiu ce sa cred...Sunt persoane care au nascut copii bine merci cu listeria, deci... In rest pup pe toata lumea si aveti grija de voi si de bebicii vostrii, Georgy (34 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, nu te mai supara. Se pare ca unele soacre nu stiu altceva decit sa faca zile amare nurorilor lor. Si se pare ca asta din cauza ca sint geloase ca acum tu stai toata ziua cu fiu-sau si nu ea. Gindeste-te ca sintem toate alaturi de tine si trebuie sa fi puternica pt. bb. Pur si simplu nu te mai gindi la asta (daca poate fi asa simplu). Gindeste-te doar la tine si la bb. Si foarte bine ai facut ca te-ai descarcat aici, ma gindesc ca poate te-ai simtit mai bine dupa ce ai pirit-o [:D]. Ciorbita de sfecla rosie (asa cum o fac eu): Se ia sfecla, se da pe razatoarea cu gauri mari, se pune la fiert in apa cu putin atet (ca sa-si pastreze culoare). Se mai pun la fiert si morcovi, cartofi, niste vegeta dupa gust, si la sfirsit patrunjel. Eu am acrit-o acum cu niste zeama de castraveti murati, dar se poate acri si cu alte zemuri. Daca vreti sa fie mai fandosita, puneti si niste afumatura in ea. Se maninca neaparat cu smintina (sau iaurt pt. grasute). Pofta buna. Va plingeti ca nu avem cu cine ne insura feciorii ? Pai ce pazim la al doilea rind de copii ? Sa facem fete. Doar Andruska si Ioana ne-au pacalit. Ei bine, facem noi fete si pt. ele [:D] Pupici pe burtici. Diana - sapt.34. Diana si bebelushul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut, Imi fac si eu timp sa mai scriu cate ceva dar ca de obicei pe la 12 noaptea ca atunci ma simt cel mai in forma... adica nu imi este somn....dar ca de obicei dimineta cand trebuie sa merg la serviciu trezeste-te daca poti. Am inceput si eu sa nu mai dorm asa de bine... mai bine zis adorm greu..eu care adormeam instantaneu, cum puneam capul pe perna! Ce sa va mai spun... bb parca s-a inviorat ( stiti ma plangeam ca parca nu mai misca asa de tare), duminica mergem iar la eco.- sper sa fie bine si sa imi confirme odata sexul lui bb - la 18 sapt mi s-a spus 90% fetita si de atunci nu sta sa se vada...( probabil o fi timida).. deci nu sunt numai baietei si eu sunt printre cele mai putine, cu fetite... cel putin asa sper... este ok si daca este baiat dar sa imi spuna odata ca sa ma obisnuiesc cu gandul! Ma simt parca usor mai bine... adica nu am ami avut fff multe contracti B-H, dat tot mai am! Acum sunt cam speriata ca am cumparat o cutie noua de diclofenac supozitoare si au alt fel de prospect,si scrie ca sunt contraindicate in trim III si alaptare... am vrut sa nu iau aseara (ptr. picior) dar nici la wc nu am putut merge de durere asa ca am luat! Azi l-am sunat pe dr. ginecolog si a zis ca nu etse nici o problema sa iau linistita...dar parca tot ma tem ca iau in fiecare zi de mai bine de doua luni si in plus o s fiu nevoita sa iau in continuare ca altfel imi este imposibil...durerea de picior a devenit insuportabila chiar daca stau in pat sau in picioare (probabil apasa sarcina tot mai rau pe zona unde am spina aia intrerupta si asta este...! daca ar exista alteceva mai ,,indicat'' pe sarcina dar se pare ca nu.... am incercat cu Fastum gel, cu indometacin, cu scobutil..nimic ( doar la indomentacin chiar o usoara ameliorare)...tot diclofenacul ramane de baza! Lia, incearca sa nu te mai necajesti...probabil nu te ajuta cu nimic dar sa sti ca nu esti singura care nu se intelege f bine cu soacra...si eu stau cam la fel...adica are perioade bune in care este o dulce si cand imi este lumea mai draga imi face niste faze de nu-mi vine sa cred...desi la cate am tras cu ea ar trebui nici sa nu vorbesc cu ea...Este adevarat ca ne-a ajuatat cand ne-am casatorit dar asta nu inseamna ca ii permit sa ma trateze cum are ea chef...deci oricum eu i le intorc inapoi dar apoi tot ma consum si plang...spre ex: spat trecuta - abia iesisem din spital de doua zile si a venit pe la noi asa intr-o vizita neanuntata si a inceput sa comenteze ca nu etse aragazul spalat bine...(nu era spalat de loc de fapt) dar este problema mea cand il spal..de fapt nu putusem sa mai stau in picioare dupa ce am facut de mancare si ... ce sa mai ...in loc sa vina sa ma ajute ca numai eu stiu de multe ori cum ma chinui sa fac minimul necesar ...tot ea comenteaza... Sinecer, mi-a venit sa-i fac si eu la fel ...de fapt la amandoi ca si socrul era de fata, dar nu ma simteam bine si m-am gandit la bb si la min,e sa nu imi fac si mai rau...oricum i-am raspuns cu aceeasi moneda numai ca ma evitat cearta ( si de vreo 2 ani nu am mai avut cine stie ce conflcte, probabil acum i s-a parut ca ar fi cel mai bun moment sa ma supere)... Si se mai dau si f incantati de faptul ca sunt insarcinata si ca vor avea nepot(tica) dar au inceput de pe acum sa-mi dea lectii... eu sunt de acord sa invat dar in nici un caz in modul si cu atitudinea asta ..ca asa indiferent cum o sa ma descurc o sa renunt la ajutorul lor si gata... ca altefel iar ne certam si sa vedem daca o sa-i convina... stie de fapt ca nu-i merge cu mine dar. vad ca iar a avut o tentaiva de figuri la greu ( probabil ptr. ca a venit in fiecare zi la mine la spital si s-a deranjat...oricum nu eu am chemat-o, ea s-a oferit sa imi aduca prianzul cald in fiecare zi..) dar mai bine uit ca iar ma enervez! Fabi, ai grija de tine, stai in pat ca sa iti treaca mai repede. Leacurile babesti sunt bune pana la febra..vezi daca treci de 37.5 ia macar paracetamol...parerea mea ca antoibiotic nu este nevoie sa iei decat daca faci vreo complicatie si febra mare! insanatosire grabnica! Lavv, daca chiar este infectie urinara, asta este, dar nu te speria ca cele mai multe femei insarcinate fac... este adevarat ca iti va da tratament cu sulafmide (dar mai putin probabail ca suntem in trim III ) sau cu antibiotice dar nu-i nicI o problema! eu am scapat pAna acum band fff multe lichide de cate ori simteam ca ceva parca nu-i in regula,! Georgy, si eu zic ca este mai bine ptr. bb sa faci cezariana..eu asa as face in locul tau! AAAAAAAA.... si acum sa va dau adresa cu pozele mele, ... chiar in seara asta le-am facut ( pe cele graviduta sau mai bine zis gravidoaie).Desi nu ma simt f. obosita, la fata pe care vad ca o am se pare ca as fi... dar burtica conteaza... Vedeti ca am facut si unele poze - habar nu am cum sa le spun - mai indecente(in lenjerie intima, ca sa va arat burta mai ca lumea) dar imi este cam jena si probabil nu o sa le las prea mult acolo... dupa ce le vedeti cred ca le sterg... bineinteles a trebuit sa pozez si cainele ca se baga mai mereu si el in seama! Si cum va spuneam, cu ocazia asta mi-am dat si eu seama mai bine cum m-am schimbat si ce m-a ,,amuzat'' cel a fost sa constat ca picioarele par f scurte si restul corpului tot mai mare .... dar lasa ca ne vom reveni noi dupa ce vine bb-le... eu abia astept dar ... la termen, ca asa este cel mai bine! http://community.webshots.com/user/phelens Va pup si mai vorbim! Helen - 30 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, burticute dragi! Sper ca sunteti bine. Va multumesc din suflet ca sunteti alaturi de mine [flo][flo][flo]! Adinuta esti o scumpa, Georgy, Diana la fel. Despre Adriana si Andra nu mai zic, ca m-au sunat imediat. Am avut un soc groaznic ieri, dar l-am trecut si asta cu sprijinul vostru. Si al sotului, care a fost cu totul de acord cu mine (desi el este fff atasat de mama lui si de cand am cunoscut-o, acum 11 ani, am incercat sa ma port cu ea exact ca o fiica, sa o ajut mereu si sa nu o ingrijorez ca baiatul ei a dat peste o nebuna). Cu ea nu mai am ce sa discut si asta pt. ca, indirect, i-a facut rau copilului meu. Iar eu peste asa ceva nu trec. Sotul meu mi-a zis sa nu cumva sa ma mai prinda ca-i dau vreun telefon sau ca mai calc pe stada ei. Si chiar asa aveam de gand si eu. M-am tot gandit ce-o fi clocit in mintea ei de-a avut asa reactii - este doar prostie intr-o mare proportie, pe care eu am refuzat atatia ani sa o vad. Mai bine vorbim de ale noastre. Fabi, am citit ca esti racita. Ai mare grija de tine. La mine grabeste vindecarea statul in casa, adica sa nu iesi deloc 2-3 zile si sa vezi ca o sa fie bine. Dar lasa antibioticul pt. ultima instanta, incearca mai bine miere cu lamaie, ceai de tei, sosete cu otet seara, vitamina C si alte leacuri naturale. Multa sanatate! Helen, am vazut pozele si esti o frumusica. Sa stii ca ai avut o idee f buna sa faci poze cu burtica goala. Cred ca si copilului ii va plcea mai tarziu sa vada cum arata burtica lui mami cand era el acolo. O sa fac si eu. Imi pare rau ca ai asa probleme mari cu piciorul. Daca dr. a zis ca nu-i problema cu diclofenacul, ia-l linistita. Pe mine cand ma apuca spatele imi fac mai intai un dus cald, pun dusul chiar pe zona dureroasa si se amelioreaza durerea. Si apoi iau Scobutil, bineinteles. As vrea sa va spun ca aseara, peste toata tensiunea care a fost in cursul zilei, am avut si o mare bucurie. Am primit prin posta de la una dintre burticute - Tin@ de la mamici de nov-dec, care trebuie sa-l nasca pe bebe pana de Craciun - din Constanta, un pachet cu 2 cutii de Utrogestan. Ne-a impresionat f mult gestul si ii multumesc mult mult de tot inca o data. (poate ati vazut ca era postat un subiect "utrogestan"; am incercat, am intrebat si imediat Tina mi-a trimis pachetelul; cred ca stiti cat este de scump acest medicament) Mai rar asa oameni ca cei de pe acest forum! Diana, f interesanta ciorbita ta de sfecla. Te sun astazi sa-ti spun daca vine fata la curatenie (apropo de asta, soacra-mea e f revoltata ca de ce am eu fata la curatenie; ete d-aia!). Ioana cu Arturicii, sa-ti fie de bine noul look! Sa stii ca ma duc si eu sa ma tund, sa-mi dau si eu o forma la parul asta. Din pacate, nu cunosc nici o tanti care sa vina acasa, asa ca o sa ma opresc la cel mai apropiat coafor si-mi tai pletele. Pupici la Arturici. Carmena, te asteptam cu vesti de la tanti dr. Am sa te sun in cursul zile sa vad ce faci; pe la 12-13, sper sa nu deranjez. Pupici. Si nu in ultimul rand vreau sa va spun ca azi 28 nov, din cate stiu eu se strange multa omenire la Prislop, la mormantul parintelui Arsenie Boca, inaintevazator, mare duhovnic. Sunt sigura ca ati auzit de el; l-a avut ucenic pe par.Teofil Paraian de la Sambata de Sus. Par. Arsenie s-a nascut pe 28 nov, a murit pe 28 nov si toata viata l-a avut ca model pe Sf.Stefan cel Nou, pe care il praznuim tot pe 28 nov. Ar fi multe de spus despre Par.Arsenie; cel mai important este ca veneau oameni la el din toate colturile tarii (chiar si cand a fost exilat politic in satul Draganescu, unde a pictat o biserica); iar cei ce veneau la spovedanie nici nu apucau sa-si spuna pasurile, ca el stia dinaninte. Va doresc sa aveti o zi excelenta, sa fiti sanatosi voi si bebeii si sa va mearga totul din plin! Pupicei. Lia, 32 sapt (de ieri)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...