Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de Ian-Feb 2004(18)


Reliana

Recommended Posts

Buna seara fetele, Am aparut si eu intr-un final. Eu am plecat ieri mai devreme de la birou (m-a enervat o colega). Am ajuns acasa si am incercat sa-mi vars naduful pe sotul meu, care avusese si el o zi proasta si nu m-a bagat in seama, drept pt. care m-am enervat si mai tare. I-am transmis starea mea proasta si lui Dulci,care a inceput sa se agite, sa se intinda. Chiar m-am cam speriat la un moment dat de cat de tare ma lovea in toate partile. Nu am putut adormi decat f. tarziu iar dimineata eram varza de oboseala. Lia imi pare rau ca ai asa o soacra. Incearca sa nu mai pui la suflet (de-ar fi atat de usor). Ti-am zis ca ti-am facut rost de joc, trebuie doar sa ne intilnim sa ti-l dau. Asa ca stai cumintica. Din fericire pt. mine am o soacra sa-mi traiasca. Chiar azi a venit in vizita pe nepregatite socrul meu. Daca eu aseara am fost vraiste, am lasat vasele nespalate si cam dezordine prin casa. Cand m-am intors de la birou casa era luna, vasele spalate, si firgiderul plin de bunatati. Soacra mea mi-a trimis si primele lucrusoare pt. Dulci. Asa m-am emotionat!!! Am primit niste costumase facute de ea, o caciulita si niste botosei super super. In seara asta o astept pe mama (pe care nu am mai vazut-o din septembrie) si o sa fiu o rasfatata weekendul asta. Helen am vazut pozele. Ce graviduta sexi! Bravo, si eu mi-am facut poze mai deocheate dar nu vi le arat ca sunt mai rusinoasa. Weekend placut la toata lumea!!! Pupici, Layla & Dulci
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Acum a picat si sotul meu, dupa un periplu la Cluj (a plecat dimineata si s-a intors seara), fericit ca si-a rezolvat treburile pe acolo. In plus ma tot intreaba ce mai ziceti voi (parca vad ca devine si el dependent de voi!!..[olala]) A trecut maica-mea pe la noi cu cainele, Melisa. Ce sa va spun, Melisa nu mai vroia sa plece de la noi! incredibil, pana acum era legata cu cordonul ombilical de maica-mea, cum se ridica de pe scaun, cum tusti si Melisa langa ea! O tinem la noi in seara asta, ca si-asa ne era cam dor de ea. Ce norocoase suntem, eu si Layla, cu asa soacre! Cred ca ar trebui sa facem schimb pentru o saptamana sa vi le punem la punct pe ale voastre. [^]Soacra mea ne face mereu de mancare (de cand m-am maritat eu nu am gatit decat poate niste prajiturele), ne calca toate rufele, saptamanal vine si face ordine...Si ma suna mereu sa ma intrebe ce mai vreau de mancare (o facea si inainte de a ramane eu gravida, deci e un obicei!)[flo]Si tot timpul mi-a tinut partea in fata sotului meu, indiferent daca aveam dreptate sau nu. Maica-mea, care e mai aproape (la scara alaturata), face ordine zilnic, face piata, spala vasele...Nici ca as avea ce sa fac cu o femeie de serviciu in plus. V-am facut pofta? Asta inseamna soacra, nu cineva care sa te bata la cap si sa te enerveze. Hai sa nu ma mai laud cu soacra mea.[:D] Adriana, frumoasa vacanta! Ai 2 luni de odihna. Sa dormi mult, ca sa fii in forma cand vine Raresutul.[bibe] Va pup si mai vorbim maine,[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara burticutzelor Georgy merci ptr raspuns acum stiu si eu ce e listeria vad ca toate repetati analizele numai eu nu......doctoru meu nu mi-a zis nimic oare ce sa fac?sa le fac la un cabinet particular?pe mine ma ingrijoreaza scurgerile care sunt cam abundente sunt normale?stiu ca e normal sa ai scurgeri dar asa de abundente?voi aveti? Helen am vazut pozele si pot sa zic ca esti o gravidutza super sexi[ispita],cred ca eu si Ioana am ramas singurele de pe aici care nu au poze, da promit ca in scurt timp o sa pun si eu poze. E daca tot vorbiti de soacre si eu fac parte din clubul norocoaselor om o soacra super(nu inteleg nimic din ce-mi zice[:D])in schimb vine mereu si-mi face curat eu chiar ca nu fac nimic doar din cand in cand cate o mancarica, la mancare nu o las sa se bage ca nu-mi place mancare lor,numai ciudatenii de mancaruri au.In scimb lor le place mancarea noastra [^] Lia nu te mai necaji bebe e cel mai important acum Adriana concediu palcut sa te odihnesti cat mai mult In rest noi suntem bine ceea ce va doresc la toate Weekend placut la toate burticutzele Anita+bb Rachella 32W
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara dragi burtici! Ioana & Arturicii sa stii ca ai dreptate. Am fost azi dupa amiaza la dr meu ca sa-mi faca eco (pt linistea mea) si el mi-a zis ca si tine: mogaldeata era cu spatele si de aceea bataile inimii erau estompate. Despre numarul de batai nu mi-a zis nimic dar e bine de stiut ca tb sa fie intre 120 si 160. Eu sunt in prenatal de 2 saptamani, dar ieri am fost la servici si am stat 9 ore pe scaun. Dr a zis ca s-ar parea ca asta a fost cauza contractiilor dureroase si ca acum totul e OK Mi-a mai zis ceva de genul ca bazinul are o conformatie mai ciudata, ceva de un diametru de 10 cm (nu prea am inteles multe) si s-ar parea ca va fi nevoie de cezariana. Nu pot sa spun ca ma sperie f tare ideea aceasta. BB-ul este destul de mare, azi mi-a zis ca are aproximativ 2.500 grame si mai am vreo 6 saptamani pana la termen. Fetelor, cu soacrele nu va mai necajiti. Cred ca fiecare avem in viata noastra o "soacra" care sa ne faca viata grea. Dar nu tb bagate in seama, mai ales acum cand avem nevoie de atata liniste. Va sarut pe toate ! Otilica 34 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi doar am citit in ultima perioada, am gasit ceva pe net si nu pot sa rezist sa nu il scriu: "Dupa cezariana, riscuri mai mari de a pierde al doilea copil Femeile al caror prim nascut a fost adus pe lume prin cezariana prezinta un risc mai mare de a pierde cel de-al doilea copil in utero, chiar inainte de inceputul travaliului, se arata intr-o publicatie britanica de specialitate. Studiul a fost condus de un cercetator de la Universitatea din Cambridge, care a monitorizat peste 120.000 de nasteri. Din 17.000 de femei care nascusera prima oara prin cezariana, 68 la suta au pierdut fatul in utero, la a doua nastere. Numarul sarcinilor pierdute era de doua ori mai mic la femeile care nascusera prima oara pe cale naturala. Cercetatorii au subliniat ca riscurile depind mult de varsta fatului, saptamana 34 de sarcina fiind cea mai expusa." Articolul poate fi gasit la adresa: http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?page=newsletter§ion_id=20&article_id=62411 Departe de a vrea sa declansez o polemica sau sa sperii pe cineva, m-am gandit ca poate va intereseaza, tinand cont ca ne indreptam repede-repejor spre intalnirea cu bb. si binele lor este prioritar, mai ales cand ne gandim si la un fratior / surioara... O gramada de [pup] la burtici si la toti bb. mici, DARAEL & BB (de 17 saptamani) [flo] “A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata, burtici! Azi noapte am dormit bustean, doar cu drumul obisnuit cu ochii inchisi pana la wc! Au dormit la noi nasicii lui Rares, Alina si Codrut, iar de dimineata a trebuit sa ne trezim devreme pt. ca ei au plecat fiind nevoiti sa ajunga la o intalnire, la ora 9. Asa ca eu sunt la prima ora pe net[:D]! DARAEL, multumim pt. articol. La asta chiar ca nu ma gandisem. Eu cred ca este important sa cunoastem toate avantajele si riscurile atunci cand facem o alegere. Eu una sunt pt. nasterea naturala, dar nu pot spune ca nu am si teama de acest eveniment. In general, avem impresia ca la cezariana adormi si te trezesti cu bb in brate, fara durere, fara urmari. Insa realitatea nu e deloc asa. O sa vedem, fiecare, la momentul potrivit, cum vom proceda. Eu sunt hotarata sa merg pe mana doctoritei mele care va decide nasterea naturala sau cezariana. Uneori cezariana chiar este inevitabila. Otilica, bine ca te-ai linistit. Ioana este doctor in obstetrica-ginecologie la cat a stat prin spitale si la cate investigatii a trebuit sa faca[bis]. Asa ca ea a gasit raspunsul cel mai bun la framantarile tale. Si mie mi s-a intamplat sa mi se para ca nu misca bb si m-am panicat toata, pana ce dragul de el mi-a tras un sut sa ma invete minte[^]. In sarcina cred ca se instaleaza paranoia[;)]!!! Am inceput aseara sa citesc o carte tare draguta, scrisa cu mult umor si pe baza unei experiente solide (tipa are deja patru copii), pe care v-o recomand: Cel mai simpatic ghid de sarcina de Vicki Iovine. Cartea este aparuta in Ed. Humanitas. Fetelor, cum mai stati cu dimensiunile si cu kg??? Eu deja am luat 11 Kg si abia sunt la inceputul lunii a 8-a. Ma gandesc cu groaza ca o sa ma fac imensa, de unde pana acum plangeam ca burta mea este cea mai mica, de vreo saptamana creste vazand cu ochii[olala]. Andruska chiar mi-a spus ca efectiv "mi-a explodat burtica" si am ajuns-o pe a ei, care acum vreo luna era dubla fata de a mea. [pup][pup][pup] Adriana [gravi]in 30 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,dragi burtici! Se pare ca nu prea am somn,dar vremea de afara te imbie la somn(ca de facut copii nu mai e cazul...). LIAce sa-ti zic mama cu soacrele...Norocul tau este ca al tau sot este de partea ta,caci rar gasesti un barbat care sa nu-i ia partea mama-sii.La mine e ceva mai amuzant,nu cu soacra ci cu socrul.Joi am fost pe la ei sa le aratam echo cu puta lui BB,lucru de care eram foarte mandrii(de,baiat ce va duce numele mai departe...).Soacra-mea chiar s-a bucurat(desi nu cred ca a inteles prea multe saraca din echo,caci acum 20 si ceva de ani cand ne-am nascut noi nu era faza asta cu echo).Socra-miu(care-i mai ciufut din fire) ne-a spus sa-l lasam in pace cu prostiile astea,ca pt el nu inseamna nimic,ca ala nu-i nepotul lui si ca nepotul lui va fi cand il vede.Si,i-am zis ca poate cand se naste BB nu mai vreau eu sa i-l arat.Asa ca multi nebuni pe lumea asta... ADINA IULIAmie mi-ai facut pofta cu soacra ta si cu mama ta...Nu le trimiti si pe la mine?Ca si asa stam aproape?Si care-i frate geamul tau,ca la Optinova e un mare afis la Ford cred si in stanga afisului sunt niste geamuri cu termopan si in dreapta fara termopan.Da' luminite nu vad nicaieri. Poate reusim si noi sa ne vedem zilele astea...Ce zici? IOANA CU ARTURICIImai da si tu un semn de viata.Si gandeste-te cu ce litera vrei sa inceapa numele cavalerilor ca nu pot sa-ti trimit toata cartea... In legatura cu ce ne-a trimis DARAEL...A mea mama a avut 3 nasteri toate prin cezariana(eu sunt a 3-a)si a fost totul ok.Si,Slava Domnului,acum aproape 30 de ani nu erau atat de dezvoltati astia la capitolul nasteri si nou nascuti. Eu sunt bine,mananc in continuu (IOANA,nu mai rade...)si de la inceput pana acum (am 6 luni si 3 sapt.) am luat 10 kg.Asa ca sigur voi fi o balenuta. LA MULTI ANI PT.DUMINICA SI MULTA SANATATE TUTUROR CELOR CARE POARTA NUMELE ANDREI,ANDREEA SAU VARIATIUNI PE ACEASTA TEMA! Va doresc un weekend minunat si lipsit de peripetii! Adlemi si BB BAIAT de 27 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza! Sunt cam buimaca in dimineata asta. Asa cum va spuneam, am avut musafiri ieri. Intai fina mea de 8 luni care-i frumoasa, haioasa si cuminte. A papat la mine, apoi nani si gata (a luat masa in oras). Au urmat 3 colegi (unul cu sotia) si ei au mancat dar n-au dormit dupa :-)! I-am tratat cu papa cumparat, praji si bautura. Am primit flori f frumoase. Acum parca ma dor toate oasele, desi n-am facut nimic aseara in afara de ... stat. Toata activitatea (pune masa/strange masa, pune bautura, gheata etc) le-a facut al meu partener. Otilica Ai vazut ca totul e ok? Ma bucur ca te-ai linistit (sper). Adriana Multumesc de "titlul" de dr pe care mi l-ai dat dar sigur nu e cazul! Asa cum ai spus si tu, le-am aflat doar pt c-am fost un pic mai investigata. Multzam oricum! Adlemi * (semn de viata). Normal c-am inceput sa rad cand am vazut ca ... mananci! pofta buna! Ioana si "Arturicii - sapt 31" [*][*]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...