Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de Ian-Feb 2004(18)


Reliana

Recommended Posts

Buuuna seara, In sfarsit am revenit! Hip, hip ura...Noi suntem OK! Cel putin ne simtim OK...Fetelor, vreau sa va marturisesc un lucru...De cand ne-am intalnit si de cand v-am cunoscut sunt foerte bine dispusa si culmea...OPTIMISTA! Ei bine se pare ca aveam nevoie de o intalnire cu viitoare mamici si faptul ca voi sunteti acelea este si mai bine! Pozele, da...Ne-am chinuit putin pentru ca aveau alta extensie decat recunostea programul respectiv, dar sper sa mearga: http://community.webshots.com/user/georgianamihaiescu Sa stiti ca am citit tot ce ati scris! Nu am ratat nimic! Pupici, Georgy (34 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Good morning, girls! [hia] [pup] Azi am intarziat la program (e 5,30). Asta pt. ca am avut ieri o zi fff proasta (desi a fost ziua mea de nume, ma cheama si Ecaterina) si am stat mai mult in pat (am avut burtica f tare, bb a topait mult si cu putere si abia mi-am gasit locul). Spre seara a fost si mai rau; am simtit de 2 ori, la interval de 2-3 ore, niste intepaturi f puternice in col (cred ca numai de la miscarile lui bb), de am tipat de durere, si m-am speriat. Acum m-am trezit bine, iar daca se mai intampla ma duc la spital la dr. (unde precis o sa ma opreasca iar 3 zile pt. tratament litic si nu vreau). Ma rog la Doamne-Doamne sa fie bine. Adriana, sa stii ca si eu facusem calculele in leg. cu pre- si postnatalul si, la fel ca si tine, sunt nedumerita, desi sunt jurist. Nu ma mira lipsa de coerenta din legislatia ro, chiar si acum dupa 14 ani de "democratie". Saptamanal apar noi reglementari, Bombo da cu OUG-urile de modificare la modifcarea schimbarii.... si noi inghitim tot in stil mioritic. Daca afli ceva noutati, te rog scrie-ne si noua. Ai vazut ce grozav este uleiul de masline? Nu ramane pelicula de grasime, este perfect absorbit in piele. Eu ma dau pe tot corpul, si pe talpi. O data pe saptamana vreau sa incerc sa-mi fac si o masca cu miere si ulei de masline, dupa ce-mi curat bine tenul; am auzit ca e f buna, hidrateaza f bine. Diana, cred ca stiu magazinul cu mutzunache, dar n-am intrat in el. Abia astept sa ajung la piata sa achizitionez ceva pt bb. Daca vrei o tanti la curatenie, eu am 2: o tanti voinica si harnica, de mare incredere, care iti si zugraveste daca vrei, face orice si sta cat o tii tu, pret 350 mii pe zi, lucreaza pe la "case mari" si e cam ocupata, si o tanti mai tinerica, pe care eu o chem din august (ca tanti cealalta a fost plecata si a venit abia de 2-3 sapt.), care face absolut orice ii spui, f linistita, vine azi sau maine la mine, si, la fel, iti si zugraveste daca vrei, face curat de la A la Z, pret 200 mii. Sigur ca le fac o cafea dimineata, un pahar de suc, la pranz le dau o masa si cam atat. In orice caz, eu garantez pt. amandoua ca sunt harnice si nu fac treaba de mantuiala. Daca vrei, ne intalnim sau vin eu la tine, vedem noi, ca doar stam aproape. Georgy, bine ai venit si multumim pt. poze! Le-am si salvat si mi-e tare drag sa ma uit la ele. Mai e putin si o sa facem poze si bebeii. Abia astept! Adinuta, la fel, mii de multumiri pt. poze. Sa stii ca Melisa e superba. Sa va traiasca! La ce nume v-ati gandit pt. bebita voastra? Ca la un asa patut de printesa nu se poate sa nu fie fetita! Layla, deja imi ploua in gura dupa salata aia de varza rosie. Ma duc sa imi iau si eu de la piata. Ioana cu Arturicii, tare rau imi pare ca s-a intamplat asa! Ce ma revolta nesimtirea medicilor! Pai altfel de ce te duceai la eco, doar asa ca sa te unga ala cu gel pe burta?! Normal ca in ultimul trimestru ne intereseaza toate masuratorile posibile si orice informatie cat de mica. Mai ales ca tu nu ai avut o sarcina chiar asa usoara. Lasa, da-i in ma-sa, du-te la Pop si totul o sa fie bine cu Arturicii tai scumpi. Presimt ca se inteleg ei si nu se cearta pe prajituri, si le impart frateste! In alta ordine de idei, luni este 1 decembrie, adica incep pregatirile pt. sarbatorile de iarna (ca patriotism ioc!). Vine apoi, pe 6 dec., si Mos Nicolae. Ce punem in ghetute? Apoi ce pregatim pt. masa de Craciun? Faceti sfestanie in casa, in postul asta? In fine, imi place tare mult luna asta. Altadata .... adoram sa colind magazinele si sa cumpar cadouri. Poate ne vedem intr-o seara in preajma Craciunului, cand sunt aprinse toate luminitele pe bulevard si e o atmosfera feerica (ups, unele dintre noi sunt cu bbii in brate atunci!). Pupicei, sa aveti o zi buna si mai vorbim! Lia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, Si eu ieri seara am cazut rapusa de un somn ce ma tot urmarea (probabil ca si Ramona, si ea zicea ca ii e somn) Ieri dupa servici am fost cu nasa mea la Dr. mea ginecolog (va spusesem ca i-am facut testul de sarcina si i-a iesit pozitiv). A consultat-o si a vazut "galma", cica are cam 3 saptamani BB (in otal 5 de amenoree). Am programat-o la ECO la Iosup, martea viitoare. Fericire maxima, cati BB avem in familie! Asa ca, Adriana, mi-a trecut de tot depresia (imi trecuse deja cand am reusit sa pun pozele); mai mult decat atat, chiar am fost fericita pentru nasa mea. Dienuca, , si eu sunt de parerea Laylei si a Andrei referitor la nasterea indusa. Doamne fereste de vreo complicatie la nastere, ca nu ai sa ti-o ierti niciodata. Lasa-l sa vina cand vrea el.Da-i naibii de bani, daca asta e problema. Viata unui copil nu poate fi pretuita in diferente de salariu. Ioana, eu nu am fost la Medsana la nici o eco pana acum; nu stiam ca sunt asa de nesimtiti. Bine ca stii de acum ce sa faci. Si cu hainele...lasa, nu sunt importante. Poti sa-ti pui si o patura pe tine, Arturicii sa fie sanatosi. Georgy, multumim de poze. Ce frumoaste suntem![olala][flo] Lia, LA MULTI ANI pentru ieri![cheers]Si sa faci un bebe frumos si destept. Cred ca ieri de fapt sarbatorea si el in burtica lui mami, de aceea simteai tu zdupaieli. Poate si-a chemat cativa prieteni??!!Lasa ca vezi tu de sarbatori, ca si-asa iti faci pleanuri! Am sa incerc si eu sfatul tau si al Adrianei referitor la uleiul de masline. Desi la mine nici macar nu-mi dau seama daca e pielea intinsa. In ceea ce priveste BBul meu...in fiecare zi imi zice cineva ca ar putea fi baiat.[neand]Dar vedem noi! La fetita i-am fi spus Olivia (preferinta mea) si Karla (a sotului), desi nu e inca batut in cuie. Ne mai gandim. Va pup, sa va simtiti bine azi si sa fiti cuminti. Adina+BB26W
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi burtici din ce in ce mai mari, Ieri chiar a fost o zi animata bine pe topicul nostru de am ajuns deja la pagina 5. Suntem tare harnicute!!!! Bebe al meu a fost cam lenes ieri dimineata si in cursul zilei, dar aseara s-a pus pe tras la poarta si de fiecare data nimerea cate ceva pe-acolo de-l simteam bine, bine. Chiar si la culcare a trebuit sa vorbesc un pic cu el si sa-mi mangai burtica si numai asa s-a potolit. Am observat ca burtica mi se intareste ptr cateva secunde atunci cand el are un program artistic prelungit. Voi cum mai stati cu intarirea burticilor. Lia, tu ai avut ieri burtica tare mai mult timp sau se intarea des? Baga un No-spa cand se intareste mai des si ai sa vezi ca cedeaza. Adriana, si la noi in camera lui bebe este deocamdata un fel de mic depozit, dar intentionez ca de saptamana viitoare cand voi sta acasa sa incep debarasarea. Ioana, eu auzisem lucruri bune despre Medsana, dar se pare ca si ei au lipsuri destul de mari!!! Andruska, ce faci, cum a fost acasa ieri? Fetelor, voua dr v-au spus ceva despre calatoria cu masina in ultimul trimestru de sarcina? Pupici si astept vesti de la voi, Andra- [gravi] in 31 de sapt & bebe burticos Alexandru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata dragi burticoase! Ma bucur ca va simtiti bine azi. Si bb meu se tot impinge, ba in stanga, ba in dreapta, cred ca incepe sa nu mai aiba chiar asa mult loc, nu? Referitor la uleiul de masline, care este bun si de unde il luati? Va mai astept la palavrageala! Va pup, Corina si bb Bogdan (31 sapt)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor dar voi vreti sa batem recordul la scris ? Parca vad ca ajungem pe la capitolul 25 pana nastem sau poate chiar mai mult [:D] Lia La multi ani ! [s] sa fiti sanatosi amandoi, sa ai nastere usoara si recuperare si mai usoara. Ecaterina mi se pare un nume tare frumos - ieri seara am citit Acatistul Sf Mare Mucenita Ecaterina - este tare frumos si la un moment dat spune si de nastere usoara si protectia mamelor care dau nastere. Frumos, nu ? Referitor la lista, am sa o caut pe cea mai veche si am sa o modific cu toate datele. Astazi, apropos de sfinti, este Sf Stelian - protectorul copiilor !!!! Nu este cu cruce rosie si nici macar neagra dar cei care avem copii sau vom avea, ne putem ruga la el ptr protectia lor. Eu am sa incerc diseara sa citesc si Acatisul Lui. Ma linisteste si imi da incredere ca totul va fi bine. Andra28 - ieri am dat o fuga pana in Carrefour (Grozavesti) si ne-am mai uitat la una alta, dupa amiaza am dormit, iar seara am citit si am stat in pat. Noptile am inceput sa dorm tare prost - ma duc des la toaleta, plus de asta abia ma mai intorc de pe o parte pe alta [bang] imi este foarte cald, etc. Dar, dragele mele, toate acestea trec, si ramanem cu minunile in brate, nu-i asa ? Adina - am vazut pozele, sunt tare dragute - ca si cele care sunt in ele [bis]. Numele la care v-ati gandit sunt tare dragute. Noi daca aveam fata o chema Maria Ines sau Maria Taisia. Diana ce bine ca poti merge la gimnastica [cool] eu abia mai pot merge iar de oasele bazinului ce sa mai zic, ca ma dor de zic ca ma dezmembrez nu alta. Sa ne spui si noua cum este cu acele cursuri ptr respiratie - poate ni le sufli pe Internet [;)] Ioana imi pare rau ca lucrurile nu au iesit cum ai vrut tu - insa fi sigura ca totul este in regula cu Arturicii. Helen bine ai revenit - ai grija de tine ca VOI DOI sunteti cei mai importanti acum, crede-ma !!!! Corrydo - apropos de uleiul de masline: eu folosesc si ptr par (este tare bun) ulei din samburi de masline (este cam 100.000 lei sticla de 1 litru). Apropos de indemnizatie, am citit ieri in Lumea Femeilor - ca s-a stabilit suma de 6.500.000 lei/luna (ceva de genul acesta) ptr TOATE mamicile care vor naste cu 1.01.2004. Deci am scapat de o grija sau de o preocupare. Va pup pe toate, aveti grija de voi si vb mai tarziu [pup][pup][pup] Andra cu burtica de 30 saptamani si Andrei (4 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata, dragi burtici! Acum am reusit sa ajung si eu la munca...Am trecut intai pe la dr. meu ginecolog, mi-a dat medical de pe 28 (vineri) pana pe 10 decembrie! Inca nu intru in prenatal, mai tin legatura cu serviciul pana de sarbatori, abia in ianuarie nu mai vin de loc. Asha e mai bine pt. mine. Sunt bucuroasa ca voi sta acasica, simt nevoia sa ma odihnesc si cand fac pasi mai multi obosesc si ma doare rau burtica. Ieri seara am avut musafiri de departe (veniti pe nepusa masa, fara nici un anunt...doar cand au intrat in Bucuresti!, m-am suparat tare ieri pe chestia asta!!!)asha ca ieri seara Ramona s-a tinut de musafiri...masa, casa, etc... Imi place sa-mi primesc frumos musafirii, dar oare sunt asha pretentioasa daca doresc sa fiu anuntata cu ceva timp inainte, sau macar sa fiu intrabata daca pot ramane la mine (mai ales ca sunt in situatia in care sunt...)??? (nu vreau sa comentez carentele de educatie...) A trecut, acum m-am mai linistit, dar ieri fierbeam...(la propriu!) Sunt persoane care au senzatia ca li se cuvine orice, fara macar sa aibe bun simt sa se intrebe daca deranjeaza... Am simtit nevoia sa ma descarc!...Ma iertati daca am fost dura! Imi veti lipsi tare mult cat voi sta acasa, nu am PC, net nici atat... Sambata m-a chemat dr. meu la o echo la Municipal, sa vedem daca s-a intors copilul (va spuneam eu duminica la Tip-Top ca simt miscarile sus , deasupra buricului, presupun ca sunt picioarele, mai ales ca am simtit si talpile, cred ca ele erau). As fi tare fericita sa fie in prezentatie craniana, pt. ca la echo 3D de la inceputul lunii noe. era cu picioarele in jos! Si mai ales ca dr. mi-a spus ca dc. nu s-a intors, sigur nasc cu cezariana! Eu as vrea normal, cu epidurala! Sper sa mai pot intra, am multe lucruri de facut inca... Va pupic dulce si mai vorbim! Ramona(sapt.32)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona, te inteleg! Nici mie nu mi-ar fi convenit. Insa nu inteleg de ce te-ai stresat si ai facut mancare? Mie cand mi se intampla, rezolva sotul meu: exista jos la mine la bloc o pizzerie; putem comanda orice, si cu asta basta. (de la ciorba de burta la prajituri).Sau poti sa comanzi la diverse firme ce-ti livreaza la domiciliu (nu am incercat pana acum). Stii ca nu ai voie sa te superi si sa te enervezi...Mai bine te bagai in pat in camera ta, te uitai la TV, le spuneai frumos ca iti este rau...Nu ai voie sa te enervezi, ii strici lui BB! Bine ca a trecut. Va pup, Adina+BB26W
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Ieri seara am fost la doctor si am vazut bebe ... care are o putulica mica. Deci o sa avem un baietel. Cel putin asa zicea si doctorul. Si eu am vazut saculetul scrotal. Inimioara bate bine. A zis ca are o inimioara frumoasa [:D]. Are tot prezentatie craniana si mi-a spus ca slabe sanse sa se mai intoarca. Dupa capsor si femur are mai 34 sapt. deci este in termen. Eh, acum incep peripetiile: pe 25-26 dec. pleaca la munte. Vine pe 30 in Buc. pentru ca are o garda. Dupa care pleaca din nou si vine pe 3,01. Asa ca am stabilit urmatorul program: inainte de 25 (probabil pe 23-24 dec.) sa vedem ce face bebe, dupa care pe 30 dimineata ma prezint la el. Daca cumva s-a scurtat colul sau alte simptome care prevestesc o proxima nastere ... mi-o induce. Daca bebe nu da nici un semn ca vrea sa iasa ... ne vedem pe 3.01. Dar cum este baietel, sper sa-si tina termenul si sa nu faca figuri. Mi-a spus sa iau in calcul si posibiliatatea unei cezariene. Daca cumva se va face prea mare ..., dar nu cred ca va fi cazul. Bebe deja s-s cumintit, adica nu prea mai are loc de intors, la propriu, asa ca sta mai cumintel. Mi se facuse rau la ecografie: incepuse sa ma doara burtica, sa se intareasca, durerea incepuse sa iradieze in spate, ma luase cu transpiratii asa ca ne-am oprit, nu am mai aflat cat este de mare acum (greutate) pentru ca nu mai puteam sta la orizontala. Eu deja am inceput sa am probleme cu somnul, respir din ce in ce mai greu, sunt ca o perna de umflata, dar in rest ... ok. Mi-a povestit despre contractii, pierderea lichidului, dopului, etc. A fost foarte grijuliu si mi-a recomandat sa ma opresc din munca. Asa ca dupa 5.12 ne vom vedea de acasa. Va pup si acum fug la bu ca nu mai poooot, faaaac pe mine (a 4-a oara) Diana si puta mica din burtica de 35 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...