Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de Ian-Feb 2004(18)


Reliana

Recommended Posts

Buna fetele, Am aparut si eu. Am dormit tare prost aseara (dupa cateva zile in care am dormit mai bine)si m-am trezit cu o mare crampa musculara. Lia "La Multi Ani" pt ziua de ieri. Ti-am facut rost de joculet ramane doar sa stabilim cum, cand ne intilnim. Georgy multmim de poze. Ramona te inteleg perfect cu musafirii. Eu cat am stat la ai mei la Constanta toata vara aveam musafiri non-stop, multi neanuntati si f. multe rude. Tot anul nu dadeau nici un tel. si isi aminteau subit de ziua mea la inceputul lui iulie sa sune si sub pretextul ca ma felicitau de ziua mea se autoinvitau la mare. Numai ca in ultina perioada am inceput sa fiu si eu mai nesimtita si sa la mai tai macaroana. Dienuca eu nu as fi atat de convinsa ca baietii sunt mai lenesi. Eu am multe prietene care au nascut baieti cu 2 saptamani inainte. Andruska iti poate confirma.Nu cred ca este o regula ca fetele se nasc mai devreme si baietii mai tirziu, depinde de fiecare. Tu la ce spital nasti? Ioana imi pare rau de experienta ta de la ECO. Nici eu nu ma asteptam la asa ceva la o clinica ca Medsana. Pupici, Layla & Dulci
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Corrydo - uleiul din samburi de masline eu il cumpar de la supermarket - Carrefour, Selgros, etc. Ramona - cred ca si eu voi intra in concediu medical pana pe 14 decembrie si poate ne mai vedem la o mica plimbarica sau vii pe la mine - dimineata Andrei este plecat cu tata la plimbare asa ca am putea sta linistite la un suc, ceiut, sau orice altceva dorim. poate veni si Lia, Diana si facem intalnirile gravidelor. Nu te enerva ca poate altii nici nu observa si tu iti faci sange rau..nu merita, Adina are dreptate. Noi abia asteptam sa plecam de la birou, si cred ca maine si poimaine vom sta acasica. S-ar putea in weekend sa aducem patutul care ni l-au promis niste colegi de-ai lui Daniel. Abia astept - il instalez de pe acum in camera noastra - dragul lui mama puisor, abia astept sa il intalnesc si sa il tin in brate, sa il pup, sa ii spun cat de mult il iubesc si stiti voi... Va pupacesc si daca nu ne mai auzim sper macar sa ne mai vedem. Adriana o sa va tina sigur la curent cu starea noastra. Cu mult drag, tot noi - Andra cu burtica de 30 saptamani si Andrei (4 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca am picat si eu de la gimnasticuta. Inca nu am facut respiratie, dar am facut tot felul de intinderi de picioare, glezne, git, rasuciri de coloana, exercitii de perineu, ex. pt. intarirea muschilor abdominali, ai spatelui si la sfirsit 5 min pe bicicleta si 5 min pe stepper. Sa nu credeti ca a fost prea complicat, au fost multe exercitii, dar cite 5 sau 10 repetari din fiecare. A fost ca o incalzire mai prelungita, asa ca nu am obosit deloc. A zis ca de luni incep ex. de respiratie. In orice caz a fost foarte bine ca m-am mai dezmortit si eu, acasa ma misc greu, mi-e tot timpul somn si nu mai am nici un chef de gimnastica sau intinderi. Mai ales ca de citeva zile dorm ingrozitor de prost, fac pipi din ora in ora, si ma intorc de pe o parte pe alta din jumate in jumate de ora, fiecare intoarcere soldindu-se cu o trezire, ca de, polobocul e mare si trebuie sa-l iau si pe el dupa mine. La 6 dimineata nu mai pot sa adorm ca ma dor oasele bazinului si trebuie sa ma scol si sa umblu prin casa. Asa ca dorm in timpul zilei de cite ori pot. Gata, ma duc sa maninc ca mi-e o foameeeeee... Pupici. Diana si bebelushul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, burticoaselor! Eu, ca de obicei intru de acasa pe net, asa ca vorbesc cam singura pe aici dupa ora asta[^]. Lia, la multi ani pentru ziua de ieri!!! Sa fii sanatoasa si sa ai parte de o nastere usoara, de un bb sanatos si mancacios. Intr-adevar uleiul de masline (luat de la orice supermarket, Cory. Este ulei de papat, nu vreunul medicinal) face minuni si este de o mie de ori mai bun ca orice lapte de corp. Adina, nu conteaza daca ai pielea pe burtica intinsa, important este sa te hidratezi cat mai bine pt. a preveni aparitia vergiturilor. Diana, de saptamana viitoare eu intru in concediu de odihana si as fi tare amatoare de un curs pentru gravidutze. Cam ce program este pentru cursul la care mergi tu, poate voi veni si eu. Andra, am vorbit cu fetele de la mine de la financiar si mi-au spus ca pot sa-mi iau prenatal si din ziua in care nasc!?!? Mi-au dat exemplu pe o tipa care a nascut saptamana trecuta, inainte de termen si nu apucase sa-si ia nici o zi de concediu prenatal, asa ca a intrat in prenatal in ziua nasterii si isi va lua cele 126 de zile de atunci. Nu stiu ce sa mai cred, dar probabil ca fiecare interpreteaza legea cum poate. Eu o sa merg pe aceeasi combinatie de concediu de odihna, vacanta si prenatal din 5 ian. Ramona, super naspa situatia de ieri. Si eu m-as fi umplut de nervi[blabla]. Pai cum sa-ti vina pe cap neanuntati, tu fiind si gravidutza! Culmea nesimtirii[bang]! Ai grija de tine si de bebe si tai cumintica in concediu. Georgy, multumim mult pentru poze. Le-am vazut pe toate si mi-am intregit colectia. Ma bucur ca esti OK si ca intalnirea gravidutzelor ti-a prins atat de bine. Sigur ne vom mai vedea pana la marele eveniment. Noi doi suntem bine. Rares este din ce in ce mai nazdravan si da din toate cele de se cutremura patul cu mine. Ma minunez de cata putere poate sa aiba! Si mie mi se mai intareste burtica, dar nu prea mai bag in seama contractiile. Nu sunt dureroase si nici asa de dese, insa apar din cand in cand. Va pupacesc si va urez numai bine! Adriana [gravi]in 30 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, Nu esti singura! Si eu sunt pe-aici, desi la 5 plec. Ma duc la o colega cu BB de 2 luni (nu am apucat pana acum sa ne punem toti la invoiala in care zi sa o vizitam, asa ca obligatoriu mergem azi). Si eu ma imi ung burtica cu crema hidratanta si cu ulei de bebe (alternativ). Am sa incerc si eu cu ulei de masline, ca si-asa am in casa. Nu am vazut inca nici un semn de vergetura, probabil ca apar mai tarziu, in schimb celulita ma mananca! Ma ingrozesc pe zi ce trece ce multa celulita am facut. Probabil ca dupa nastere am sa merg la un tratament mai serios, ca nu stiu daca ma mai ajuta vreo crema... Diana, tu vrei sa nasti normal? Probabil ca ne-ai spus, dar nu mai tin minte. Adlemi o sa ramana antologica cu vorba ei: bolnava, si uituca si gravida! Adlemi, mai zi-ne si tu ceva. Andruska, concediu placut! Cand poti, mai da-ne un semn de viata! Aveti grija de burticile din ce in ce mai sprintare. La mine e inca liniste si pace (mai misca ea, dar fiind micuta, nu deranjeaza!) Va pup, Adina+BB26W (speram fetita)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, tipa grupeaza cite 3-4 gravidutze cam de aceeasi virsta a sarcinii, te duci cind poti ca te intreaba de fiecare data, mi s-a parut ca nu e foarte aglomerata asa ca probabil ai mai multe variante, ora dureaza aprox. 1 ora[:D], costa 50000, e tipa e supervorbareata si draguta. Adina, da, vreau sa nasc normal, daca se poate si fara anestezie peridurala, care drept sa spun ma ingrozeste mai mult decit nasterea in sine cu durerile ei cu tot. Numai gindul ca imi baga un ac in sira spinarii imi da fiori. Pupici. Diana si bebelushul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara la toate burticutzele Adina, Georgy multumim ptr poze dragute foc sunteti toate Lia LA MULTI ANI [bum][batetoba]sa fi fericita si iubita si sa ai parte de un bebe frumos si mancacios. Sunt fericita ca am scapat de durerile de spate (gata cu discotecile) Bebitza mea parca e argint viu de dimineatza de la ora 5 ma loveste intruna nu stiu unde mai are loc...... Si mie mi se mai intareste burtica cam de cateva ori pe zi da nu simt nici o durere. anita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, Diana, ca vrei sa nasti normal! Si eu la fel. Si eu am rejectat initial ideea de peridurala, dar toti mi-au zis ca sa nu care cumva sa nasc fara peridurala, ca e asa de usor si de bine, si cooperezi cu medicul mult mai bine. Vom vedea exact la fata locului. Anita, bine zici cu discotecile. Nu te mai zbantui si in primul rand nu sta in fum. Esti mamica! Si oricum maine-poimaine te va duce fiica-ta in discoteci, asa ca nu o sa le simti lipsa. Bine ca ti-e mai bine cu durerile; vad ca va este greu la majoritatea dintre voi. Nu ca la mine...nu am nici o apasare. Cateodata uit ca sunt gravida si ma mai napustesc sa ridic cate ceva de jos (de ex din birou, la priza); noroc cu lichidul care ma atentioneaza: "Vezi ca nu e bine ce faci" si imi revin. M-a mai durut spatele si burta prin luna a 4a si a 5a, dar toata luna a 6a mi-a fost extrem de bine (sa dea Domnul sa o tina tot asa). Si bebita mea mai misca, dar nu are inca atata putere...se face ea mare (vorba Ramonei). Vad ca nu prea ati mai scris, ma retrag si eu. Noapte buna! Adina+BB26W
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina sunt constienta ca trebuie sa o las mai moale cu discotecile mai ales ca am intrat in saptamana 32 da nu prea pot, cum vine wekendu nu am stare desi mai mult de o ora doua nu mai rezist. Vorba sotului meu cred ca o sa nasc in dicoteca(glumeam)[:D] Deja cred ca am intrecut orice masura asa ca GATA stau cumintica acasa. anita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, buticutzelor! Acum am aterizat acasa de la film. Ne-am intalnit cu familii cu tot eu, Layla si Andruska la Mall. Ne-am impartit in doua tabere: baietii si Layla la Matrix, eu si Andruska la Piratii din Caraibe. Cred insa ca este ultima oara cand mai merg la film pentru ca mi-a fost f. greu sa stau doua ore si jumatate in scaun. Mi-au amortit picioarele, mi s-au umflat. Nu mai am rezistenta necesara pentru a sta nemiscata atata timp. Mai bine intinsa in patucul meu, la un film la TV sau la video. Este mult mai comod. Baietii nostri (prieteni inca din burticile mamicilor lor[:D]) au fost tare jucausi pe timpul filmului, incat Andruska se temea sa nu se fi speriat de sonorul f. tare[^]. Acum ma pregatesc de un dus si un somnic adanc. Maine incepe o noua zi de munca! Pupici la burtici si noapte buna! Adriana [gravi]in 30 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...