Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Despre spaga in general


Pet

Recommended Posts

Draga Rici, nu spuneam ca tu i-ai blamat, sint cazuri si cazuri,spaga se i-a si se da, desigur sint altii care primesc bani de la oameni si care nu consulta,nu vindeca ranile, nu opereaza n ore, nu fac garzi, nu citesc toata viata pt a fi la curent cu noutatile, dar lumea le da bani pt care NU primesc impozit, nu fac efort, dar li se cuvine si nimeni nu ii acuza ca i-au spaga... se tem de ei, DE CE ? medicii au modul lor de a interpreta lucrurile, de a vedea lumea si oamenii,nu sint medic, nu am medici in familie, dar ma doare cind sint tratati la gramada, pt ca unii sint atit de apreciati in alte tari avansate economic, platiti regeste si ei parasesc tara ... cine sa mai ne consulte aici la oras ? dar la tara, in sate sarace cu lume amarita? unde sa plecam si noi care nu putem emigra? sa ne tratam empiric, dupa ureche, mergind la pseudo-vraci, la escroci de vindecatori, in disperare de cauza ? alta categorie care sa aiba viata cuiva in miini , sa raspunda pt asta care ar mai fi ? inauguram poate alt subiect cu simpatie si respect, Lili [quote]Originally posted by rici35
Draga Lili Desi am mai discutat chestia asta, doresc inca o data sa constat ca nu exista nici o scuza pentru medici in practica lor, de a lua mita, de acuma nici nu voi mai folosi expreia "Multumiri", asta pentru ca aspectul si urmarile sunt prea grave, de a face gruma din aceasta. Eu nu urmaresc blamarea medicilor, ei s-au blamat, s-au incriminat, au devenit prin atitudinea ce o au, o povara pe spatele populatiei. Cunosc oameni mult mai buni, mai destepti cu poate mai multa pregatire, si care isi faca serviciul ca ingineri, sau cercetatori si nu iau mita. Ciudat ca multi dintre cei ce dau mita, mai si apara chestia asta.... Ciudat spirit al dreptatii au unii.... Pentru mine ce e nelegal nu poate fii drept. Nu inteleg de ce unii inearca sa interpreteze chestia asta. Cu drag Rici "Daca dragoste nu e, nimic nu e" Lili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu stiu daca n-am sa supar pe cineva cu ceea ce am sa scriu, dar am sa-mi cer scuze anticipat de acum si vreau sa va spun ca este ceea ce gandesc eu. Inainte de a pleca din Ro si eu eram indignata de felul in care se lua asa zisa "shpaga". de aprox. 3 ani traiesc in USA si va pot spune ca aici mai mult sau mai putin se da o "shpaga" deghizata. De ex. sa luam sistemul medical. Aici, daca nu ai un job suficient de bun la o firma destul de mare, nu ai nici asigurare medicala. Pentru asta sotul meu plateste lunar pentru mine si pentru fetita noastra $600 numai asigurarea medicala. Lui ii plateste compania. Eu, momentan cu toate ca am terminat in Ro colegiul de pshiho-pedagogie si facultetea de geodezie, nu am gasit sa lucrez decat la o gradinita ca suplinitor si fac de toate. In alta ordine de idei pe langa asigurarea medicala pe care o plateste sotul meu pt. mine si pt. fetita, la vizita medicala mai trebuie sa platim inca $20. Asta chiar nu stiu cum se cheama (oare nu un fel de shpaga deghizata???). Din acest motiv am hotarat sa renunt la asigurarea medicala pt. care cheltuim prea multi bani nejustificati. Plus ca medicamentele le platim. Cele care sunt produse in USA dam pe ele intre$7-10 iar cele care sunt de lata origine $50. Pe de alta parte, un medic castiga aici enorm de multi bani. Cunosc pe cineva care a venit la 50 de ani aici si pana a ajuns la pensie a strans $1.000.000. Vi se pare o gluma? Si femeia respectiva a lucrat toti acesti ani intr-un spital de muribunzi unde nu facea mare lucru. Acum, ramanand tot in domeniul medical va pot spune ca in opinia mea, multi medici din Ro sunt mult mai buni ca multi doctori de pe aici. Sa va dau numai un mic ex. Dupa ce am nascut-o pe fetita mea acum 8 luni jum. neavand experienta deloc in acest domeniu si avand mari probleme cu alaptatu m-am dus de urgenta la un medic pediatru roman ca sa ma ajute sa rezolv problema cu ceva sfaturi avand in vedere ca eu dorea din tot sufletul sa alaptez. Stiti ce a facut acel doctor? Nu mi-a dat nici cel mai mic sfat. Mi-a pus in brate o cutie de lapte praf si m-a trimis acasa cu recomandare sa-i mai cumpar lapte praf care nu este gratuit. Eu, totusi nu m-am dat batuta si cu toate ca o hranisem fe fiica-mea cu biberonul o perioada am hotarat ca totusi mai bine este cu alaptatul. Asa ca am inceput sa ma documentez din diferite reviste si diferite site-uri printre care si acesta si am vazut ca exista o gramada de metode ca sa impiedici intarcarea copilului daca sunt ceva probleme temporare cu alaptatul. deci, cu lacrimi in ochi am incercat din rasputeri s-o alaptez. Si credeti-ma ca nu mi-a fost deloc usor. Norocul meu a fost ca a acceptat si sanul si sticla fara nici un fel de probleme si asa am putu s-o alaptez pana la aprx. 6 luni. Nu va mai spun ca am platit si un consultant in alaptare ($160). Asta ar fi o problema. A doua a fost la doua luni cand mi-a diagnosticat fetita ca posibila autista. Imaginati-va ca am fost distrusa sufleteste. Am inceput sa caut tot felul de site-uri iarasi sa iau legatura cu diferite persoane care aveau cazuri similare... Eram distrusi sufleteste. Nu ne venea sa credem ca ni se poate intampla asa ceva. Pana la urma fetita a inceput sa coopereze cu noi si toata lumea ne spunea ca nu are nimic. Pana la urma am alungat ideea asta si am spus ca nu mai mergem la doctor decat pentru vaccinuri. Insa cand am mers la vaccin dupa ce i-a facut toate masuratorile ne-a spus ca capusorul i-a crescut cam mare si ca el este f. ingrijorat pt. ca s-ar putea sa fie ori o tumoare pe creer, ori sa aiba hidracefalie, ori un virus... Iarasi am intrat in panica. Toata linistea noastra se dusese... Am crezut ca innebunim... Am mers cu mititica si i-am facut CT scan si electroencefalograma. Nici nu va imaginati prin ce am trecut si noi si ea... Am avut zile de cosmar... Si bineinteles ca fetita nu are nimic, este f.f.f.f sanatoasa d.t.p.d.v. Pe de alta parte, medicii din Ro nu au nici pe departe conditiile de aici, platile de aici si totusi multi dintre ei isi fac treaba cu mai multa constinciozitate. Am dat bani la doctor in Ro dar nu mi-a parut si nu-mi pare deloc rau pentru ca ma primit o ingrijire f. buna. Cunosc medici care in RO dupa ce au terminat o facultate de 6 ani si erau rezidenti, mancau ceapa cu mamaliga. V-as pune o intrebare? acum faceti o mica balanta intre salariul unui medic de aici + banii care se dau la fiecare consultatie de fiecare pacient si vedeti discrepanta. Nu mai pun la socoteala acum bacsisurile care se dau in restaurante si pentru care am fost extrem de indignata si multe, multe altele... Inca odata va cer scuze daca v-am suparat cu ceva scriind ce am scris dar astea sunt problemele care sincer ma indigna. Va multumesc din suflet ca a-ti citit.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai uitat sa adaugi Gloop ca salariul minim al unui pediatru este de $200,000 si pentru un consult medical nu petrec in cabinet mai mult de 4 minute. Habar n-au pe ce lume sint si trebuie sa le sugerezi analize, teste, dozajul la medicamente (nu exagerez, credeti-ma pe cuvint). Nu vin niciodata acasa si te suna dupa o ora cind ai urgentza (salvarea vine in schimb in 2 minute, serviciu ireprosabil de altfel), sa-ti spuna ca n-au cartea cu ei ca sa prescrie medicamente. Te oferi sa le cumperi nenorocita aia de carte sa le-o aduci, nu-ti vine sa crezi ca un medic in america iti poate raspunde asa. Suni la farmacie si n-au medicamentul, tzipi ca si-ntr-o farmacie de cartier in Romania au antibiotice la alegere, , ameninti cu ce-ti iese din creier dupa 3 zile de impachetari, febra, etc, iti da pentru citeva zile, mai aduce... E antibiotic, nu piine calda, are termen de garantie 5 ani, nu poate sa ia stoc mai mare? etc Da nu stiu de ce suna aiurea sa ma pling ...Daca sistemul medical in Romania e la faliment, cel in america nici bastinasii habar n-au daca mai e vreunul. PS Cel mai bun consult medical de care a avut parte copilul meu este cel facut de doctoritza Mertl la cabinetul din Ploiesti! I-am schimbat acum pediatrul inainte sa-l dau in judecata pe cel cu cartea lipsa. Va tin la curent... L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Andrada
Daca sistemul medical in Romania e la faliment, cel in america nici bastinasii habar n-au daca mai e vreunul.
Trist si cat se poate de adevarat! Eu cu pediatrii de aici n-am avut parte de experiente neplacute (inca!). Insa ma uimesc de fiecare data notele de plata pe care le trimit companiei de asigurari. Niciodata n-au fost mai mici de 250-300$, pentru un consult de 4 minute, asa cum zicea si Andrada, si, eventual, cate un vaccin... De fiecare data eu platesc 10$ copay (acea spaga deghizata de care vorbea gloop-gloop). Ca sa nu mai spun ca cezariana mea a costat 25,000$! Am ramas socata! A platit asigurarea, dar, totusi... M-a pus naiba sa ma duc sa-mi scot o masea de minte si operatiunea a costat 850$, din care eu trebuie sa platesc 300 (asigurarea n-a vrut sa acopere anestezia - a fost generala, la indicatia pretioasa si cererea expresa a medicului, desi alaptam pe atunci...). O obturare de canal a costat 1000$, din care eu am platit 200. Si toate astea avand asigurare... Un tub de crema cu antibiotic (ceva mai tare ca tetracicilina) costa 80$, eu trebuie sa platesc 20. La unele restaurante primesti nota de plata cu bacsisul deja inclus (10-15%). Daca nu e inclus, ti se sugereaza procentul. Si ce ma enerveaza cel mai tare este ca niciodata nu stii cat costa de fapt un produs/serviciu (in afara de benzina :)). "Abonati-va la serviciul X, e numai 19.99$/luna". Tu esti incantat de "afacere" si accepti. Primesti bill-ul: 37.21$. Citesti costurile detaliate si dai peste tot felul de taxe care habar n-ai ce si pentru ce sunt. Si multe altele... Si tot asa... pupici. http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Golop, una este o taxa legala si alta este sa platesti spaga (neimpozata). Eu platesc aproape 500 euro asigurare, si la fiecare consultatie incepind de la anul 10m Euro. Plus 4 Euro pe medicament. Asta e in ordine fiind legal. La spaga este vorba despre ce e ilegal. Si zici ca voi nu mai platiti asigurare de boala.... Ce faci daca se inbolnaveste copilul??? Mie nu mi-ar trece prin cap astfel de idee... Cu drag Rici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Rici, Consider initiativa ta cu siteul foarte buna, acolo cine a fost nemultumit de anumite cadre medicale din Ro pot sa faca cunoscute aceste lucruri. Am crezut ca siteul este deja activ si am vrut sa citesc si de ce nu, sa si scriu, si in mod sigur sa-l recomand prietenelor mele. Ai dreptate cind spui ca ceea ce iau medicii in Ro este spaga in adevaratul sens al cuvintului, pt. ca acelea sunt niste venituri neimpozabile, nu sunt niste taxe legale. Fetele din alte tari, probabil au uitat cum e in Romania, iar cele din Ro sunt mult prea obisnuite cu « sistemul ». Cit priveste “dovezile” despre care vorbeati, ele nu sunt atit de greu de obtinut. De exemplu, daca ati vazut la tv cei din Ro, acum citeva luni o studenta de la Universitatea din Craiova a demascat un profesor care i-a cerut mita, insemnind banii respectivi si asa l-au prins si l-au condamnat. (Interesant ar fi de aflat daca se mai afla dupa gratii si acum sau a reusit sa scape intre timp).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alison7
Ai dreptate cind spui ca ceea ce iau medicii in Ro este spaga in adevaratul sens al cuvintului, pt. ca acelea sunt niste venituri neimpozabile, nu sunt niste taxe legale. Fetele din alte tari, probabil au uitat cum e in Romania, iar cele din Ro sunt mult prea obisnuite cu « sistemul ».
cred ca ai dreptate... nu e spaga, e furt legalizat. altfel, nu-mi explic aceste costuri fabulos de mari... pupici. http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ideea cu site-ul este excelenta, cred ca s-ar simti ceva valuri daca numai fiecare dintre noi l-ar recomanda mai departe prietenilor, rudelor, etc....si incet-incet poate se reuseste sa se schimbe cite ceva! Va felicit sincer pentru ea! Spunea cineva ca spaga e un obicei balcanic si cred ca asa si este si se scapa greu de el: aici unde suntem noi este o comunitate puternica de romani (in sensul de multi si atita tot) si deja i-au obisnuit pe spanioli cu mici regalos: de ex vrei sa-ti cumperi apartament si pt. asta iti trebuie o ipoteca? pai nimic mai simplu platesti 1.000 euro (unui directoras de sucursala) si te-ai aranjat cu imprumutul, desi normal l-ai obtine si fara sau ai avea dreptul si fara...si se vede treaba ca prinde taaaaare bine la spanioli (deh, singele apa nu se face) si unii incep sa mai astepte si ei plocoane de astea...boala grea spaga! Tatiana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...