Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Despre spaga in general


Pet

Recommended Posts

Da, intr-adevar draga rici, asa cum spui tu shpaga este cea neinregistrata cea la care nu platesti impozit. Dar ce facem cu restaurantele in care nu vor sa-ti accepte sub nici un chip cardul ci numai bani chesh? La care bacsisul sau cum spun ei tip-ul nu este inregistrat nicaieri iar eui la sfarsit de an declara pe buna credinta ca au facut atata si atata. La fel si cei cu taxiurile si lista mai poate continua. Nu, nu am uitat viata din Ro, dimpotriva. Stiu cum se traieste acolo si stiu cum se traieste si aici. Din multe puncte de vedere este mult mai bine, dar din altele... Ar fi buna pentru toti o experienta ca aceasta. incepi sa pretuiesti mai mult ce ai avut. Revenind la sistemul medical. Sa stii draga rici ca nu am renuntat la asigurarea lui fiica-mea ci doar la a mea. si nu-mi pare rau. Pentru ca de cand am nascut si pana acum am dat vreo $2000 degeaba pe asigurare. In plus de cate ori am fost la medic pe langa faptul ca de fiecare data am asteptat cel putin 1 ora ca sa intru la el, in momentul in care intram niciodata nu am apucat sa-i spun in detaliu toate durerile mele. Si nu sunt putine. Asa ca am renuntat sa ma mai duc la doctor ca oricum nu-mi rezolva problemele si m-am tratat singura. Aici, nimeni nu are timp. Toptul se face in cea mai mare viteza. Probleme medicale care in Ro. imi erau tratate la modul cel mai serios, aici cand le-am spus la medic nici macar nu m-a bagat in sema. Si pentru ce sa platesc asigurarea? Ca sa primesc acasa biluri de cate $700 cand stiu ca ei nici macar nu s-au ocupat de mine? Si nu va mai spun cat costa ca sa te duci la stomatolog. Mai ales daca nu ai asigurare. Si ce tertipuri folosesc ca sa te atraga ca client... Este prea mult. Aici asigurarea medicala este o bataie de joc. este doar in avantajul doctorilor care se imbogatesc peste noapte. Si spui ca salariul minim al unui doctor este de $200.000. Asta n-am inteles prea binece inseamna pentru tine. Este mult sau putin. Pentru ca de ex. eu daca as intra ca inginera in primul an daca mi s-ar da cel putin $30000 pe an as fi multumita. Cu $200000 esti considerat bogat. Deci... unde este echitabilitatea? dar de ce sa ma mai enervez ca oricum eu nu voi schimba nimic si toti cei ca mine vor plati la nesfarsit la o asigurare care intra tot in buzunarul celor bogati. Si mai vorbim despre visul american...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Scuza-ma draga rici, abia acum am vazut ca nu tu ai spus ca un medic are min.$200000. Da, intr-adevar asa este. Atat are si crede-ma ca este o avere. Si daca amandoi sotii sunt medici imagineaza-ti cat castiga impreuna. P.S. vreau acum sa-mi cer scuze pentru toate greselile gramaticale pe care le-am facut in cele ce am scris msi devreme dar abia acum le-am vazut. Eram foarte "agitata" si grabita sa termin cat mai repede de scris. Inca odata va multumesc pentru intelegere si sa va dea bunul Dumnezeu tot binele din lume.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, am citit ultimele voastre mesaje coplesita de o gramada de sentimente contradictorii. Intii uimire, citindu-le pe fetele din America povestind despre pediatrii incompetenti. Pe cuvint ca am cazut pe spate, nici nu stiu ce sa cred! Habar n-am ce-i cu pediatria prin State, dar eu am citit mult despre cum se face specialitatea mea, am vazut si programe de rezidentiat si parca e alta planeta fata de Ro., de exmplu. De-aia, m-au uimit foarte tare mesajele voastre, si din punctul asta de veder am ramas fara replica. Amuleta, cind treci pe aici as fi tare curioasa sa aud si parerea ta, chiar ma intereseaza foarte tare subiectul. Dupa aceea, nici n-am stiut daca sa-mi vina inima la loc sau sa ma intristez. Cica in America medicii fac bani "peste noapte"! Mama-maiculita! Daca 20 si ceva de ani de scoala inseamna "peste noapte", asa o fi. Plus ca, cum scriau si fetele mai devreme, au o groaza de datorii acumulate in timpul studiilor de platit. De ce n-am stiut daca sa-mi vina inima la los sau sa ma intristez? Pentru ca mi-am dat si eu seama, in sfirsit, ca o oarecare adversitate si invidie fata de medici exista probabil peste tot, in America la fel de bine ca si in Ro, indiferent daca banii pe care ii fac sunt legali sau nu! Asta da concluzie, pot de-acuma sa ma duc sa ma culc linistita!!! Hai, va pup! Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Cataghe, Nu stiu daca ti-ai dat seama, dar eu la "tin partea" medicilor din Ro. Stiu cat de mult invata si ce sacrificii fac pentru a ajunge medic. Dar si eu am facut doua facultati. Dar nu la asta ma refer. Ma refer la discrepanta de salarii care exista aici in USA intre medici si celelalte categorii. Aici ma refer la ingineri, arhitecti si altii. Nu stiu daca ai citit tot ce-am scris eu despre medicii de aici, dar eu si cu familia mea am trait zile de groaza din cauza incompetentei unui medic pentru care am platit bani grei. Am fi putut sa-l dam in judecata pentru ca avem toate dovezile necesare, dar ne-am gandit ca un rau se poate face f. usor, asa ca am renuntat. O sa-l bata bunul Dumnezeu pentru tot ceea ce ne-a facut. Tot ceea ce am scris nu am scris cu nici o trimitere la cineva anume sau nu am vrut sa jignesc pe nimen. Dar eu cred ca sunt foarte multi medici foarte buni in RO care sunt mult mai competenti si mult masi profesionalisti ca multi dintre cei de aici. Eu, personal am fost operata de un medic in RO de 3 ori si crede-ma ca am fost extrem de multumita de el. Am fost extraordinar de bine tratata ceea ce nu mi s-a intamplat aici. As putea sa-ti povestesc o gramada despre ceea ce am patit cu medicii de aici si cred ca ti s-ar parea incredibil felul cum sunt tratati pacientii. Aici toti medicii sunt intr-o graba nebuna. "Fuga dupa Bani" de multe ori ii face inumani. Nu pot sa spun ca nu am gasit si medici foarte de treaba, dar si aceia se gandesc in fiecare minut cum sa faca mai multi bani. Dupa cum am mai scris salariul minim al medic este $200.000 iar al unui inginer este de $35.000. Si crede-ma ca nici facultatea pe care am facut-o eu nu a fost usoara. Dimpotriva. Si am facut-o intr-o perioada destul de grea si pentru mine si pentru familia mea. Invatam noptile dupa ce veneam de la facultate si-mi faceam proiectele pentru ca nu-m i puteam permite sa pierd nici o bursa. Si am terminat facultatea printre primii. Cu aproape 10. Dar asta nu ma incalzeste nici pe mine, nici pe familia mea. Si nu-mi aduce nici bani in plus. Dimpotriva. Acum, din fericire mi-am gasit un job ca suplinitor la o gradinita unde mi se da $7/ora si fac si part-time. Pe luna castig cam $500. Deci, este foarte putin. Renunt la a sta cu fiica-mea si a ma bucura in fiecare clipa de prezenta ei pentru a putea face fata cheltuielilor zilnice. Deci, te rog fii obiectiva si spune-mi si mie unde este dreptatea?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici o adversitate fata de medici cataghe, nici o invidie, doar amaraciune. Doctorii ar trebui sa lucreze alaturi de noi nu pe noi. Tocmai ca sint platiti atit de mult pentru fiecare vizita, ar trebui sa petreaca ceva mai mult timp cu fiecare pacient. Iar un pediatru bun e tot ce-si poate dori mai mult o mama. Cit despre invatat, sint multi care au petrecut 20 de ani invatind (fara sa viseze la acele salarii), numai ca masura a ceea ce esti nu e in timpul petrecut in scoala ci in ceea ce ai facut acolo, Andrada PS Despre asietentele pe care le-am intilnit in vizitele mele la cabinet sau spital numai cuvinte de lauda!!!Sint platite MULT sub salariul mediu si ele fac toata treaba si pun atit de mult suflet!!!! Nu se simt jignite pentru orice treaba ar avea...Fara spaga!!! L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by iubibubi Si ce ma enerveaza cel mai tare este ca niciodata nu stii cat costa de fapt un produs/serviciu (in afara de benzina :)). "Abonati-va la serviciul X, e numai 19.99$/luna". Tu esti incantat de "afacere" si accepti. Primesti bill-ul: 37.21$. Citesti costurile detaliate si dai peste tot felul de taxe care habar n-ai ce si pentru ce sunt.
...si contract pe 3 ani cu penalizare daca intrerupi contractul 346.75$!! Tot asa scris mic undeva pe pagina 17 din volumul 3 din cartile pe care ti-o trimit acasa sa studiezi ca ti-ai luat un amarit de celular... L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Catalina, nu am vrut sa intru in discutie in mod special pentru ca ma dezgusta minjitul cu noroi in necunostinta de cauza. Si apoi, invidie exista totdeauna fata de cei ce nu se inscriu in tariful de 7 dolari pe ora al supravietuirii. Daca vrei detalii, inclusiv despre salariul real al unui pediatru si sistemul sanitar american cu problemele lui, trimite-mi un mesaj privat si o sa-ti raspund.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Andrada
quote:
Originally posted by iubibubi Si ce ma enerveaza cel mai tare este ca niciodata nu stii cat costa de fapt un produs/serviciu (in afara de benzina :)). "Abonati-va la serviciul X, e numai 19.99$/luna". Tu esti incantat de "afacere" si accepti. Primesti bill-ul: 37.21$. Citesti costurile detaliate si dai peste tot felul de taxe care habar n-ai ce si pentru ce sunt.
...si contract pe 3 ani cu penalizare daca intrerupi contractul 346.75$!! Tot asa scris mic undeva pe pagina 17 din volumul 3 din cartile pe care ti-o trimit acasa sa studiezi ca ti-ai luat un amarit de celular... L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
HA HA HA Aici nici macar la benzina nu e sigur pretul. Unele benzinarii care afiseaza pretul il afiseaza cu taxa inclusa, altele fara taxa (unele benzinarii nici nu afiseaza pretul !). Pana nu cumperi (sau intrebi) habar n-ai care e pretul pe care trebuie sa-l platesti. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exista si medici nepregatiti profesional asta-i adevarul (pot fi de pilda ingineri prosti in Atlanta, faptul asta nu m-ar ofensa deloc in "tagma" mea inginereasca, voi de ce va simtiti atacate?- chiar e greu de admis ca unii medici sint nepregatiti, n-au chemare, etc). Ca-i America sau Romania. E adevarat ca furia celui care plateste preturile enorme a unei vizite la doctor in America pentru a primi 4 minute de analiza "temeinica", nu poate fi egalata sau depasita decit de frustrarea romanului care n-are bani sa mituiasca un doctor in Romania. Vorbeam de vizita la medic in Romania, tocmai ca sa arat ca nu plata pe care o ia un medic il face mai bun sau mai rau. Ci omul care e pe sub halat cu cunostintele, inima si generozitatea lui. Cu amendamentul poate, ca cel care reuseste sa-si pastreze o inima si-o integritate sub halat in conditiile din Romania e de admirat. De partea cealalata, a pacientului lucrurile insa se simt la fel, pentru ca boala nu iarta nici un stadiu material (nici pe cei care fac 7 dolari pe ora, nici pe cei care ii fac in 4 minute) parerea mea, Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Andrada
Nici o adversitate fata de medici cataghe, nici o invidie, doar amaraciune. Doctorii ar trebui sa lucreze alaturi de noi nu pe noi. Tocmai ca sint platiti atit de mult pentru fiecare vizita, ar trebui sa petreaca ceva mai mult timp cu fiecare pacient. Iar un pediatru bun e tot ce-si poate dori mai mult o mama. Cit despre invatat, sint multi care au petrecut 20 de ani invatind (fara sa viseze la acele salarii), numai ca masura a ceea ce esti nu e in timpul petrecut in scoala ci in ceea ce ai facut acolo, Andrada
Subscriu ! Si vreau sa subliniez faptul ca suntem multi care ne-am tocit coatele pe bancile facultatilor, una sau chiar doua, pentru ce este mai diferita meseria de medic fata de altele ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...