Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Despre spaga in general


Pet

Recommended Posts

rici, ce se aude cu siteul ala? n-as fi de acord cu denumirea pt ca s-ar rezuma toata treaba doar la medici... ar trebui sa-l faci pe categorii si chiar daca n-am sti numele functionarului caruia i-am dat spaga, vom scrie locul si data... Asteptam propuneri!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bai fratilor, ce discutii aprinse, dar putini se gindesc sa faca ceva concret ! Tot asa s-a intimplat si mai demult cind chiar administratorii acestui site au initiat un subiect cu titlul: “Denuntam oficial medicii care cer mita”. Subiectul s-a pierdut intre timp pt. ca nu a mai raspuns nimeni la el. Membrii mai vechi stiu despre ce vorbesc. Asa cum spuneam si atunci romanului ii place mai mult sa se lamenteze, dar cind e vorba sa faca ceva concret fiecare se uita numai dupa interesul personal ! Voi nu vreti ca macar copii nostri sa traiasca intr-o lume fara spaga ????
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a placut raspunsul Nikitei de pe forumul Botezuri si m-am gandit sa-l aduc si aici chiar daca nu stiu daca as avea curajul sa chem spaga suma pe care o cer preotii in afara de taxa Bisericii. [iartama][:)] "Ce mult m-au amuzat raspunsurile fetelor.Preotul are SALARIU nu-i asa??? Sau stiu eu gresit? De ce ar trebui sa-i dai si tu !! si nu asa de o bere, ci 2 milioane?!!! Doamne, cum s-au mai departat oamenii de tot ce este sfant in noi. Preotul nu ar trebui sa accepte nici un ban. Dar preotii nu mai au nici o morala, sunt lacomi si imorali. Stiu ca mai sunt cativa de-i numeri pe degete care au chemare spre cele sfinte, care chiar il au pe Dumnezeu in inima lor, dar ce putini , ce putini... Eu daca eram in locul tau il intrebam,dupa eveniment. Si daca raspunsul lui ar fi acelasi, adica la aprecierea mea, i-as da 50.000 lei. Restul daca totusi imi prisosesc 2 milioane in casa sau ma rog asa vor "muschii mei" i-as face o donatie, in haine sau carti, caiete, alimente unui orfan, sa se bucure el cu o inima curata de nasterea copilului meu, si sa-mi spuna un multumesc dintr-o inima curata.Preotii.. Ah cum i-as mai duce in Piata Universitatii si le-as demasca toata uriciunea sufletului lor. Sti draga mea ca BOTEZUL inseamna un legamint cu DUMNEZEU in care cel care este botezat se angajeaza, sa duca o viata curata, dupa principii crestine, respectand Biblia? Intrebati-l pe preot.Eu personal am aflat treaba asta tarziu din pacate, cred ca nici preotul copilariei mele nu a stiut sa-si lumineze "turma". Dar asta este un alt subiect. Oricum sa nu dai mult, ci atat cat simti ca ar merita acel preot care va conduce ceremonialul, si sa nu-ti faci griji pentru atata lucru. Ai o comoara langa tine , ea este mai importanta si poate ca ar trebui sa o inveti pe ea sa nu faca compromisurile pe care le mai facem noi parintii din cauza unor asa numite reguli, ca "asa trebiue asa se face". Nimic nu se face daca nu este moral si corect. Sanatate si pupicuri pentru cei mici si mari[dual]"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Buna seara tuturor. Ajungand intamplator pe acest forum, am citit si eu ce au postat ceilalti participanti la discutii. Am vazut ca nu a mai postat nimeni nimic de vreo 3 luni. Oare s-a epuizat interesul pentru acest subiect? Sper ca nu, pentru ca la cat de indarjiti sunt oamenii impotriva spagii si mai ales impotriva medicilor, acest subiect trebuie dezbatut indelung pt ca oameni gen rici, lala, oz, alison7, pet si multi altii de pe afara care cred ca inteleg situatia medicilor din Romania, sa fie adusi la realitate. Domnilor si doamnelor "moralisti" din diaspora! Nu va mai plangeti ca a trebuit candva sa dati "spaga" la doctor. Este adevarat ca sunt medici care conditioneaza actul medical si acestia sunt de blamat. Insa majoritatea medicilor care primesc "atentii", le primesc dupa realizarea actului medical si nu inainte, si practic pacientul poate sa-i puna orice suma in plic. Dumneavoastra trebuie sa vedeti dincolo de inversunarea dvs. impotriva acestor oameni, ale caror servicii sunt mult subplatite, si care pt putini bani, infaptuiesc miracole. De bine, de rau, in Ro orice cetatean are acces la serviciile medicale. Ascultati-i pe cei din USA! Acolo, daca nu ai asigurare esti condamnat la moarte. Aici s-au facut operatii de transplat de cord (care fie vorba intre noi, au costat sistmul de asigurari cateva mii de dolari) pe gratis. Este adevarat ca au fost putine, dar s-au facut. Niste oameni simpli care aveau nevoie de asa ceva s-au putut bucura in continuare de viata. Ganditi-va serios la aceasta problema inainte sa aruncati piatra. Si nu inteleg un lucru : de ce acuzati medicii cand de vina sunt cei care delapideaza fondul de asigurari de sanatate pt plata salariilor fabricilor falimentare, pt acoperirea unor gauri in buget si pt multe altele. Degeaba ne vorbiti de spiritul balcanic. La dvs se manifesta mult mai acut cand va asteptati sa primiti niste servicii aproape gratis. Daca vreti sa stiti, la noi, asigurarea acopera (dar de cele mai multe ori nu se intampla asa) numai consumabilele folosite in spital pt indeplinirea actului medical. Salariile medicilor sunt platite din bugetul de stat. Cineva spunea, la un moment dat, ca medicii nu fac nimic pt imbunatatirea conditiei lor. Sa va spun ceva : nu fac nimic din anumite motive, pe care dvs nu le veti intelege niciodata : 1. In primul rand ca oprirea asistentei medicale ar fi un dezastru pt populatie, iar structura morala (principiile pt care au ales medicina si pe care multi nu le inteleg) nu le permite. 2. Nu au timp de "mineriade" si considera ca ingrijirea pacientilor este o treaba mai nobila decat pierderea timpului pe strazi pt a-si striga problemele unor urechi astupate. 3. De fiecare data cand a existat o forma de protest,a fost in van. Referitor la cei din tara : problema sanatatii nu este numai a mediciilor. Este si a pacientilor, si mai ales a lor. Vreti servicii de sanatate de calitate ? Atunci protestati impreuna cu medicii! Vreti sa nu mai bonificati serviciul unui medic de spital ? Nu va opreste nimeni sa nu va duceti la clinicile particulare si va asigur ca "spaga" pe care ati fi dat-o in spital e maruntis in comparatie cu onorariile cabinetelor. Asa ca nu va obliga nimeni sa va duceti la spital. In concluzie, domnilor "occidentali" si autohtoni, lasati la o parte ura dvs pt cei care va ingrijesc cu scrificii pe care nici macar nu le banuiti si deschideti ochii si mintea bine cand veti stampila buletinul de vot din Noiembrie 2004. Orice polemica referitoare la conditiile invatamantului medical din Ro e de prisos. Cum puteti sa va ganditi sa comparati invatamatul din Ro cu cel din afara? Chiar nu intelegeti ca sunt total diferite? Cum puteti sa comparati conditia unui student la medicina sau rezident cu a unui occidental? Sau va e mintea atat de intunecata de ura impotriva medicilor incat nu mai puteti rationa? Mi se pare incredibil! Sper din tot sufletul ca cei care s-au chinuit sa devina medici competenti (si acestia sunt majoritatea,cu toate ca nu au nici o motivatie sa fie asa) sa plece din aceasta tara unde sunt pusi la zid si condamnati pt faptul ca nu accepta sa li se calce in picioare demnitatea. Sper din tot sufletul ca acesti oameni sa devina indispensabili dvs si sa va intoarca spatele cu nonsalanta pt un trai demn in Occident! Cam atat despre aceasta polemica! PS Draga Catalina, ne pare rau (mie si sotiei mele - amandoi fiind studenti la medicina in anul 6) ca am citit prea tarziu parerile celorlalti si nu te-am sustinut! Oricum, ai toata sustinerea si intelegerea noastra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Motivele pentru care se ia spaga au fost amintite pe larg in mesajele de pana acum, asa ca nu mai insist. Sunt totusi medic, deci vizata de subiect, asa ca trebuie sa zic si eu ceva. Mie mi se pare ca tot sistemul este de fapt un cerc vicios. Eu una eram hotarata sa nu iau spaga. In fond, stiam de cand am intrat la facultatea de medicina ca salariul e mic; si totusi m-am decis sa continui. De ce ar fi vina cuiva ca eu am vrut sa muncesc pe doi lei? Sa va zic ce mi-a schimbat optica. Prima intamplare a fost cam asa: aveam internata in salon o batranica de pe undeva de pe la tara care imi amintea de bunica mea. Poate de asta m-am si ocupat mai atent de ea. La externare, familia mi-a adus o gaina si o sticla cu vin. Eu ca nu, oameni buni, mancati voi gaina si beti vinul, ca eu am si nu-i nevoie sa-mi dati nimik. Ce s-au gandit ei? Ca e prea putin si ca astept mai mult (batrana urma sa revina peste sase luni la control, de asta cred ca le-am dat atat de gandit). Asa ca peste trei zile ma trezesc cu aceiasi cetateni la usa, cu trei gaini si o damigeana de vin. Ma parlamentez eu cu ei, le explic ca eu nu beau vin, sotul nu bea, gaini noi luam de la Metro, asa ca nu astept nimic de la ei decat sa aiba grija sa revina peste sase luni. Dupa o munca de lamurire de vreo juma' de ora, scap de ei, de gaini si de damijana si reusesc si eu sa-mi vad de treaba. Peste sase luni, la control, vine fata batranei la mine cu doua (nu una, nu trei) rugaminti: ca daca mama are cancer sa le zic in fata, ca ei vor sa stie la ce sa se astepte; si daca totusi nu are cancer si se mai poate face ceva pentru ea, sa-i spun ce sa-mi aduca ca sa primesc, ca data trecuta au trebuit sa arunce gainile, ca era in post si ei nu au frigider... A doua intamplare (desi cred ca v-ati plictisit dupa prima): ma duc sa-mi scot autorizatie de la primarie; cu pila serioasa, ca doar sunt bine infipta in realitate si nu ma duc de capul meu. Mai concret, sefa serviciului care trebuia sa-mi dea autorizatia, fusese nu demult pacienta mea. Nu-i primisem decat un buchetel de flori, nu bani, nici macar bomboanele, cu toate ca avusesem destul de mult de alergat pt. ea. Ei bine, ce credeti? Vazand ca ii consum din timpul pretios de trei ori pe saptamana fara "sa dau din urechi", s-a hotarat sa-mi "deschida ochii": daca vreau sa vad vreodata autorizatia cu pricina, trebuie "ceva euro, dolari, o atentie acolo", desigur, nu pt. ea, care mi-e si-asa datoare (facusem doua vizite la domiciliu fara bani, mai precis pe banii mei, ca taximetristul n-a dat dovada de altruism sa nu-mi primeasca banii), ci pentru altii... Am intrebat-o si eu fara rusine care "altii" cand de semnatura ei depindea totul?! Mi-a zis ca lasa, stiu eu, ca doar "noi, doctorii" facem treaba asta in fiecare zi... De atunci sunt perfect adaptata; iau de cate ori mi se da, desi mor de rusinea plicului strecurat "cu multumiri"; nu pretind niciodata nimic de la nimeni si ma straduiesc sa-mi tratez toti pacientii in mod egal, fie ca-mi dau, fie ca nu. Pacientii sunt multumiti, iar eu dau la randul meu spaga peste tot pe unde am de deschis vreo usa. Cu inima usoara, pentru ca stiu ca macar imi scot parleala la un moment dat...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai, da daca nu iei "multumirea" , nu le vine a crede ca exista si doctori de bine! Si insista prin toate mijloacele, ca sa fie ei de fapt multumiti la gandul ca au respectat "obiceiul" si chipurile au fost tratati bine.Si dupa aceea, vezi doamne ce spagari sunt toti medicii romani!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...