Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Despre spaga in general


Pet

Recommended Posts

Cand eram in Romania, uram spaga si mi-era groaza cand trebuia sa dau o spaga. Mi-era o jena cumplita, de parca faceam ceva gresit. Vin in Canada, nu dau spaga nimanui. Cand am stat in urgenta cu copilul de 4 luni, timp de 4 ore pana sa apara doctor, va rog sa ma credeti ca plangeam si nu ma gandeam decat sa pot da o spaga si sa vina cineva sa se uite si la copilul meu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am reticente serioase relativ la vericidatea episodului cu spaga in SUA, si in nici un caz nu cred ca arian a mintit ci doar ca asa i s-a povestit si ei asa cum zice si ea. Cunosc destul de bine cum sta situatia cu medicii in SUA si citeva din datele problemei nu miros a adevar. In primul rind sint 4 examene (stepuri) pt ECFMG nu unul singur dar asta nu e important. In al doilea rind punctajul MINIM este de 70% (de anul acesta ridicat la 75% parca) deci chestia cu avea punctaj mare... In al treilea rind doamna respectiva nu avea cum sa stie cum sint ceilalti candidati comparati cu ea pt ca nu i-a vazut nici profesional si nici nu a asistat la interviul respectivilor cu directorul de program (nici decum managerul spitalului). In al 4-lea rind este adevarat ca se prefera oamenii tineri si asta se aplica in toate domeniile din pacate si ei nu au tinut cont de experienta ei din Ro, pt ei era cineva care tocmai isi daduse examenele. In al 5-lea rind decizia de a fi acceptat la postul de rezidentiat (caci la asa ceva ea candida) se ia de o comisie formata din doctori si doctori rezidenti si condusa de un director de program. Acest director de program are in general 250K USD/an deci e FOARTE putin probabil ca si-a pus pielea in joc NUMAI pt 15K. Daca ar fi zis ca a dat spaga 200K poate as mai fi tentata sa o cred dar la o suma asa de mica (pt respectivul) e mult mai greu de crezut. In alta ordine de idei mi se pare nedrept sa comparam medicii din occident (si in special pe cei din SUA si Ca care sint cu mult mai bine platiti fata de cei din Europa comparativ cu alte meserii si ele necesitind ani intregi de studii superioare) cu cei din Ro. Mi se pare INACCEPTABIL ca o familie formata din doi medici rezidenti (fara copii) trebuie sa fie ajutata de parinti ca sa se descurce pina la sfirsitul lunii si asta stind intr-o garsoniera a parintilor ! Cei 57000/an de care zicea Coral ca ii are un medic rezident in Ca, desi departe de cei 150-200K la care va ajunge cind isi termina rezidentiatul sint totusi ani lumina fata de amaritul de salariu al unui medic rezident din Ro. Desi are datorii de platit pt studiile facute (pe care le va plati in 10-15 ani) el va reusi sa-si plateasca chiria si eventual sa-si cumpere casa. Asta este exclus in Ro numai din salariu. Numai bine, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Catalina, Daca nu era paragraful acesta poate ca treceam mai departe 'Sint sigura ca sint multi dintre colegii mei rezidenti care gindesc la fel, dar, din nefericire, oamenii trebuie sa mai si traiasca si mi se pare normal ca niste oameni care au muncit atitia ani sa aiba niscaiva pretentii de la viata. In fond, nici unul dintre noi nu am facut facultatea de medicina ca sa practice asa, un soi de misionariat, din pacate vremea sfintilor doctori fara arginti a cam trecut.' Personal, am intalnit in Romania, medici care au in jur de 30 de ani, sunt bine pregatiti si nu au primit spaga. Cu ce sunt acestia diferiti de cei incadrati de tine in cele 3 categorii? Poate constiinta, entuZiasm, speranta, dorinta de a schimba ceva? Eu cred ca in orice domeniu trebuie sa te perfectionezi permanent iar costurile sunt comparabile; diferenta consta in faptul ca in medicina si invatamant actiunile influenteaza pozitiv sau negativ viata unor oameni. Referitor la ultima afirmatie permite-mi sa nu fiu de acord cu tine si sa cred in continuare ca cea mai mare parte a celor care urmeaza medicina o fac din dragoste fata de oameni, o fac pentru ca au acea 'chemare'. Sugestia mea pentru medicii nemultumiti de sistem ar fi deschiderea unor cabinete particulare. Iar referitor strict la capitolul spaga am dat (prin intermediul ghidului) si in Grecia cand autocarul a fost tinut in vama pe simplul motiv ca pasagerii sunt romani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E foarte frumos sa visam asa, Lala, chiar si eu o fac, ca de-aia sint mai tot timpul cu buzunarele goale, in ciuda ajutorului dat de parinti... dar ma indoiesc ca medicii pe care ii cunosti tu traiesc strict din salar si nu iau spaga. Daca e asa, tare mi-ar place sa-i intilnesc ca sa-mi spuna si mie cum poti trai din doua salarii de cite 4 mil. si ceva cind ai de platit numai chiria 100 de euro, la care se adauga curent, intretinere, gaz, telefon...(copiii nici nu-i mai iau in discutie, ca probabil ca mi se va raspunde ca daca ti-a trebuit sa-i faci, n-ai decit sa ti-i cresti!!) - ar fi foarte interesant de aflat. Din pacate ai doar trei alternative viabile: 1.sa te ajute parintii - daca pot! Din pacate, pe multi dintre colegii mei nu ii mai pot ajuta parintii! Eu sint fericita din punctul asta de vedere! 2.sa iei spaga - trist dar adevarat! 3.sa pleci din tara - tot trist, dar adevarat! Ceea ce spui tu despre cabinetele particulare, te rog sa nu te superi, dar denota clar faptul ca nu cunosti situatia. In primul rind ca rezident nu ai dreptul nici sa deschizi si nici sa lucrezi in cabinet particular. Este ilegal, pentru ca se considera ca esti in proces de invatamint, tu nu ai raspundere din punct de vedere legal, lucrezi sub tutela cuiva care trebuie, in principiu, sa te supervizeze permanent, nu ai nici macar asigurare de malpraxis. In al doilea rind, un cabinet particular costa enorm - numai locatia te costa de te rupe, chiar daca platesti chirie, te taxeaza ca pentru un spatiu comercial, pentru ca trebuie sa ai iesire la strada, vad, etc...., iar sa-ti cumperi un apartament pentru asta - sa fim seriosi, cu ce bani din moment ce o familie de genul celei pomenite mai sus nu se incadreaza nici macar pentru un credit ipotecar pe 20 de ani pentru un apartament de doua camere de mina a 3-a, a 4-a pentru uzul personal!!! La costurile locatiei se adauga aparatura, ca din pacate nu mai putem face medicina azi ca pe vremea sfintilor doctori fara arginti, cu miinile goale! In al patrulea rind nu toate specialitatile se preteaza la cabinet. In al cincilea rind, exista specialitati care se preteaza la cabinet pe o anumita ramura, dar daca nu lucrezi si in spital pe celelalte ramuri te descalifici lent dar sigur. Sa continui? Nu cred ca mai are rost... Cei care sinteti intr-adevar interesati de soarta medicinei in Romania aruncati o privire, cind aveti ceva timp liber, pe http://med.pub.ro/forum si veti vedea cu ce se confrunta la modul real tinerii medici in Romania in ziua de azi, inclusiv din punctul de vedere al porcariei care se numeste concurs de rezidentiat. Si in ultimul rind, ca aici chiar ma opresc, daca tot medicii o duc asa de prost in America, cum de face ca ai nostri nu mai stiu cum sa ajunga acolo? Poate ca vor doar sa munceasca cinstit, chiar 12 ore pe zi, si sa aiba o perspectiva, alta decit a-si face viloace in Ro. luind spaga de la pacienti!!! Pe curind, Catalina. P.S. Vad ca la partea despre costurile studiului ca rezident nu a spus nimeni nimic... probabil ca asta nu e asa de important, CUM sa faca medicii nostri ca sa fie competenti - ii priveste, daca si-au ales medicina!! This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna catalina, nu stiu din ce traiesc medici de care am pomenit dar stiu sigur ca nu primesc spaga. ref la cabinetele particulare cred ca situatia este comparabila cu deschiderea unei afaceri si 'cine nu risca nu castiga'. ref la cheltuielile de studiu am mai spus sunt probabil cu cheltuielile celor ce se specializeaza in diferite domenii (cursuri, carti, seminarii) personal cred ca este mai bine sa cautam solutii la problemele cu care ne confruntam in loc sa stam si sa ne plangem soarta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, balcanica shpaga s-a impletit de-a lungul timpului cu istoria romanilor: de la boierii care shpaguiau domnitorul ca sa-i intre in gratzii pentru a le permite sa jecmaneasca amaratzii de pe moshiile lor (orice asemanare cu realitatea cotidiana, va asigur ca nu este pur intamplatoare), pana la domnul care astfel obtinea si isi pastra tronul de la sultan, la vechilul care "sugea" si de la stapanul lui si de supusii acestuia. Asa se face ca poporul roman traieshte de la mic la mare, in majoritatea sa pentru a da si pentru a primi (daca are cat de cat muschi si lipsa altor valori mai putin materiale) foloase necuvenite (ca asa le numeste legea romana). Am citit pe acest forum opiniile reprezentantilro tuturor categoriilor de oameni de la cei care au sacrificat chemarea autentica unei slujbe mai bine platite, la cei care au ales sa-si urmeze chemarea cu pretul sacrificiilor materiale pana la cei care nu au nici un fel de retinere in a declara ca si-au ales o profesie cum este aceea de medic (si care implica mai presus de orice chemare pen tru asa ceva) inclusiv pentru avantajele materiale care pot decurge din asta desi stiau foarte bine care este nivelul de salarizare a acestei profesii in Romania si conditiile frustrante in care poate fi practicata aici. E adevarat ca saracia materiala te poate impinge la multe compromisuri dar bogatia spirituala si valorile morale te ridica intotdeauna mai presus de aceste obiceiuri degradante. "Cultivând o fapta buna, cultivi un obicei; cultivând un obicei, cultivi un comportament; cultivând un comportament, schimbi un destin "
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca predic in desert, asa ca ma straduiesc sa fie asta ultimul mesaj legat de acest subiect!
quote:
Originally posted by lala
buna catalina, nu stiu din ce traiesc medici de care am pomenit dar stiu sigur ca nu primesc spaga. Nici eu nu stiu, zau asa! Probabil ca pe tine, Lala, nici nu te intereseaza. Eu as fi fost tare curioasa, poate as mai fi putut si eu sa-i scap pe ai mei de povara de a ma tine in spate... ref la cabinetele particulare cred ca situatia este comparabila cu deschiderea unei afaceri si 'cine nu risca nu castiga'. Dupa cum am scris foarte clar, pentru rezidenti nu e vorba de riscul pe care il implica o afacere, pur si simplu nu este legal! ref la cheltuielile de studiu am mai spus sunt probabil cu cheltuielile celor ce se specializeaza in diferite domenii (cursuri, carti, seminarii) Poate ca ai dreptate, dar la ora asta multi din cei care se specializeaza in alte domenii beneficiaza fie de salarii cinstite de sute de dolari pe luna, fie au suport din partea firmelor pentru care lucreaza. Cei care nu au nici una nici alta si cistiga 4 mil. pe luna, iarasi m-ar interesa foarte tare sa aflu cum fac... personal cred ca este mai bine sa cautam solutii la problemele cu care ne confruntam in loc sa stam si sa ne plangem soarta. Aici chiar iti dau perfecta dreptate, tocmai din cauza asta eu personal am decis sa plec din tara. Pentru a ramine aici nu am decit doua posibilitati, dupa cum am mai spus: fie sa iau spaga, ceea ce NU fac; fie sa stau in continuare pe spinarea parintilor, ceea ce nu-mi convine si nu-mi ofera nici o satisfactie.
Am scris aici dintr-o incercare de va sensibiliza la unele din problemele tinerilor care apartin categoriei profesionale din care fac parte, desi am banuit din start ca sansele sint minime. Nu am vrut sa ofensez pe nimeni, dar se pare ca ura la romani este prea adinc inradacinata ca s-o schimb eu cu citeva rinduri. Dovada cea mai clara este ca nici macar nu mi s-au citit mesajele cu atentie, dupa cum lesne pot sa constat, in schimb mi s-a raspuns la ele. Va multumesc tuturor celor care le-ati citit oricum pentru timpul acordat. Consider ca este momentul sa ma retrag. Va doresc toate cele bune, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna catalina, mesajele tale le-am citit cu atentie si am inteles ca un medic rezident nu poate deschide un cabinet particular sau nu poate lucra ca medic intr-unul; sugetia era adresata celor ce termina rezidentiatul. Dar ma gandesc ca un medic rezident poate lucra si intr-un alt domeniu pentru a isi mai rotunji veniturile (asistent, secretara, etc); este greu dar se poate. cu medicii despre care am afirmat ca nu iau spaga m-am intalnit fiind insotitor al pacientiilor acestora si nu mi-am permis sa-i intreb din ce traiesc dar am ramas placut impresionata de profesionalismul lor. eu cred ca media de varsta a celor ce intra pe acest site este undeva in jur de 30-35 de ani deci toti putem sa ne consideram tineri si cred ca problemele cu care ne confruntam sunt asemanatoare (nevoia unui trai decent, salariu, casa, masina, etc) iar solutiile difera de la caz la caz. Cat despre afirmatia cu 'ura la romani' nu cred ca merita raspuns. Sincer, prin aceste mesaje nu am dorit decat sa arat ca se poate si altfel si ca, daca dorim ca ceva sa schimbe, trebuie sa incepem cu noi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa nu ne mai legam de medici sau profesori...Spaga exista in Romania in toate domeniile. De la micul functionar pana la ministru. Spaga data doctorilor ne doare mai tare pentru ca atunci cand ajungi pe mana lor de cele mai multe ori ai o problema care iti afecteaza viata. Nu sunt de acord cu cei care cer bani(sau produse, favoruri), dar daca eu ca pacient sunt multumit de doctorul meu si ,stiind cat de "bine" platit este acest doctor, ii ofer o atentie iar el o primeste, nu am nici o problema cu asta. Veti spune ca oameni ca mine fac ca acest sistem de "spagi" sa continue. Ei bine, eu v-as ruga sa nu mai dati vina pe oamenii de rand, hai sa ne uitam un pic mai sus, la dragii nostri guvernanti care stabilesc cuantumul cosului zilnic fara sa stie cat costa o paine, da, nici macar atat nu stiu, dar ei sunt cei ce hotarasc ca o familie cu 3 membri se poate descurca cu 4 sau 6 milioane pe luna. Cineva spunea ca medicii pot sa-si rotunjeasca veniturile si altcumva...asistent, secretar...Am senzatia ca asta a fost spusa la bataie de joc. Faci 21-25 de ani de scoala ca sa ajungi secretara?Haideti mai oameni buni sa nu exageram.Sa zicem ca acceptam ideea de al doilea job. Un medic rezident cu familie are si al doilea job. Ma intreb cand mai studiaza(ca doar avem pretentia sa fie medici competenti cand termina rezidentiatul, nu?). Cred ca 30 de ore daca ar avea ziua si nu le-ar ajunge. Si in loc sa vedem ce bataie de joc exista in Romania, in sistemul sanitar si in invatamant, tot pe cei de jos ii acuzam si ii invinovatim pentru starea in care am ajuns. Si culmea, tot pe idiotii care ne-au adus aici ii votam si in continuare...Uitati-va la sondaje sa vedeti cine e in frunte. Omul care spune ca de ce se tot face atata valva in jurul coruptiei, doar toata lumea stie ca exista... Si mergem in spitale si suntem nemultumiti de tratamentul doctorilor. E drept, e viata noastra si a copiilor nostri in joc, dar nu ei sunt cei mai vinovati. Pe cei mai multi nevoia ii indeamna sa primeasca plicul. Cei mai multi nu cer...dar daca li se da, primesc. Nu ma mir... Dana. http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dana, sunt de acord cu multe dintre afirmatiile tale dar am si unele obiectii: sugestia de a incerca si un al doilea job, nu neaparat in domeniu, nu a fost facuta in bataie de joc. Consider ca nu este o rusine sa accepti o munca sub nivelul tau atata vreme cat ai nevoie de un venit suplimentar si am cunoscut si studenti la medicina si chiar teologie care au acceptat joburi part time ce nu aveau legatura cu domeniul in care se pregateau referitor la faptul ca pe cei mai multi nevoia ii indeamna sa primeasca plicul da-mi voie sa nu fiu de acord; am intalnit chiar si persoane ce lucreaza in sectorul bugetar, ale caror meserii nu au legatura cu invatamantul sau medicina, care aveau salarii mai mici de 4 milioane si care nu primeau spaga. Ca era vorba de teama de a nu isi pierde jobul sau ca era vorba de constiinta nu stiu dar pot sa-ti spun ca erau tinere. Sistemul de spagi exista si probabil ca va exista atat timp cat doar discutam despre el.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...