Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Despre spaga in general


Pet

Recommended Posts

quote:
Originally posted by arian
quote:
Originally posted by anis
In momentul in care spaga va fi de domeniul trecutului , atunci vom evolua si noi ca tara, natie , si ne vom schimba si caracterul. Dar cum saracia , face loc de spaga...
Anis, Perfect de acord , saracia face loc spagii. Dar nu numai saracia. Hai sa-ti povestesc o istorioara adevarata. Soacra unui foarte bun amic al meu, medic primar de laborator cu ani buni de experienta (soacra, nu colegul!), a plecat in SUA acum 5-6 ani, urmare a unei casatorii cu un american. Femeia, foarte buna in domeniul ei profesional, avea aproape 50 ani in momentul plecarii. Acolo si-a luat ECFMG-ul (examenul americanilor de recunoastere ca medic a celor cu diploma straina) din prima cu punctaj mare (peste 70%), dar a constatat cu surprindere ca la toate interviurile pt joburi erau preferati contracandidati semnificativ mai tineri, chiar daca acestia nu prea aveau habar de meserie (afirmatia ei, daca m-a mintit, te mint si eu). Solutia (hilar, dar asta e!) i-a fost oferita de sotul ei (american get-beget, medic si el), cand a vazut ca ea se necajeste excesiv pe tema slujbei. Care a fost solutia-minune? A mers la banca, a scos 15.000 (da, cincisprezece mii) de dollari americani, i-a "plasat" discret managerului unui spital de prima clasa, si intr-o saptamana femeia a inceput lucrul. Are acelasi job si in momentul de fata. Ce parere ai, managerul unui spital "spalatel" din SUA este sarac? Daca nu, inseamna ca cei 15.000$ NU au fost spaga... Sa-i zicem "multumiri in avans"? [:D] Sa dea Dumnezeu ca atunci cand spaga va disparea la americani, "sa evolueze si ei ca tara, natie , si sa-si schimbe si caracterul"... [:D][:D][:D] Cred ca si afganii si irakienii se roaga in acelasi sens, dar la Allah! [:D][:D][:D]
Arian, Toate bune si frumoase, dar eu nu cred povestea cu 15.000 $ spaga la managerul unui spital , pentru un post! Si acum sa argumentez: - suma este mult prea mare pentru ca cineva sa o dea asa pentru un post intr-un spital, fie el si mai rasarit. - daca acel medic americam avea disponibili 15.000 $ avea si cabinetul lui medical personal, deci avea unde-si primi si sotia sa practice. - cu 15.000 $ iti deschizi cabinet singur si practici in voia cea buna. - si aici se practica spagile la nivel mare si sume mari, dar nu stiu de ce datele povestioarei tale nu se prea lipsesc unele de altele. - si inca ceva, acelui medic american, ii era mult mai la indemana sa-si "recomande" sotia chiar si la spitalul unde practica el medicina, si problema se rezolva mult mai usor. Aici daca ai recomandare de la cineva care deja lucreaza intr-un loc, este un mare avantaj. - aici medicii care iau examenul de recunoastere a diplomelor strainilor, l-i se ofera posturi in spitale, pentru a-si face practica timp de 3 ani de zile, un fel de rezidentiat cum este in Ro., Dupa cei 3 ani de practica, se ridica probleme pentru ca trebuie sa-ti gasesti un post pentru tine. - aici nu se pune problema varstei la angajare, pentru ca ar fi discriminare si dau astia de belea cu tine in asemenea conditii. Deci este exclusa treaba asta. Singura chestie este ca experinta din tara(fie ea si de zeci de ani) paleste la americani, in fata experientei de doar cativa ani a unor tineri dar facuta aici . Americanii pun mai tare baza pe ceea ce este al lor, pe acea experienta avuta aici, nu cine stie unde. - nu stiu de ce dar povestioara ta are iz a cum se da spaga in Romania. Probabil ca acea femeie si-a imaginat ca este mult prea buna pentru a povesti ca a dat spaga 1000$. La 15.000$ suna mai senzational. Stiu ca undeva ai precizat in mesaj, ca sunt spusele unui prieten de al tau si daca minte el, minti si tu, dar totusi informatiile trebuie un pic filtrate, inainte de postare, chiar si de moderator sau mai bine zis mai ales de un moderator. Scuze daca am ofensat pe cineva. La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
As vrea sa stiu daca un medic-secretara mai poate fi competent si bine pregatit dupa 8 ore de raspuns la telefoane si dus cafeaua; nu vreau sa supar pe nimeni, dar si mie sugestia mi se pare putin ciudata;presupun ca si eu ar trebui sa-mi mai iau jumatate de norma ca femeie de serviciu (asta cand nu predau, desigur). Missiday
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa va povestesc o intamplare de-a dreptul amuzanta privind asa zisa "spaga". De obicei cumparam paine de la un magazin apropiat casei mele si desi painea nu era chiar foarte buna preferam asa ca sa nu ma plimb cu plasa prin oras, luam paine cand ajungeam acasa si gata. In timp m-am imprietenit cu vanzatoarea si-i lasam zilnic doua, trei mii de lei, adica restul. Ca raspuns la bunavointa mea, ea imi pastra paine proaspata si bine prajita. Indiferent cand ajungeam acasa stiam ca am painea rezervata. Dar uite ca langa firma unde lucrez s-a deschis un cuptor de paine care face paine taraneasca, cu coaja crocanta, am luat o data si mi-a placut mult, asa ca am ramas clienta fidela chiar daca painea e mai scumpa. Pana intr-o duminica dimineata, cand am luat paine de la vechea mea prietena. Cum m-a vazut a strigat: Cam rar, cam rar pe la mine! si mi-a trantit doua paini amarate. Mi-a venit sa rad, am luat painile si am plecat. Si nici n-am mai luat vreodata paine de la ea. Si vorbind serios despre spaga, intr-o seara, brusc, copilul meu acuza dureri de burta. Din ce in ce mai rau, a inceput sa planga, apoi sa se stranga de durere. Am fugit la urgenta, l-au internat rapid, perfuzii, tratament, l-au mutat la reanimare, eram foarte ingrijorata, doctorita se uita urat la mine si nu-mi spunea nimic. Evident m-am gandit la spaga, a doua zi am abordat-o pe doctorita, cu tupeu, si am avut surpriza sa aflu ca femeia aia nu primea nici macar 1 leu, asa era felul ei mai incruntat, s-a ocupat de copilul meu de nota 10, atat doctorita cat si asistentele si infirmierele. Spitalul unde se intampla toate astea este in Bucuresti si se numeste Marie Curie. Un colectiv cu adevarat exceptional! Nu certati copiii cand viseaza!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lala, nu e vorba de odihna, sa zicem ca in disperare de cauza ar accepta si job-uri care sunt mult sub pregatirea unui medic. Dar daca are o familie, dupa 8 ore in spital(sau poate si mai mult), merge acasa, are grija si de copil, apoi merge unde?Ce job gasesti dupa-masa?Paznic? Sa zicem ca merge paznic, vanzatoare, etc. Cateva ore pe zi...E vorba de un medic rezident, care mai trebuie sa si invete...Cand mai face asta? Si avem pretentia sa fie un medic competent cand termina rezidentiatul... De fapt asta e problema...Medic rezident, salariu mic, familie si studiu...cum le impaci pe toate. Cumnata mea e exact in situatia asta, de asta stiu foarte bine ce inseamna. Daca sotul nu castiga pentru 2 atunci vai de el trai, vai de ea familie. Asta ma deranjeaza, ca luam o clasa mare de oameni(medicii) si ii punem pe toti in aceasi oala. Nu e chiar asa. Sunt foarte multi medici in situatia de mai sus. E adevarat ca sunt multi medici care cer si daca nu li se da atunci te trateaza ca pe un gunoi. Cum e adevarat si exemplul dintr-un mesaj anterior cu vanzatoarea. Asta e problema mare a Romaniei, spaga, coruptia. Dar sunt 2 categorii de oameni, cei care iau spaga pentru ca tara in care muncesc(pe branci) le ofera un salariu de mizerie(serios, cine se decurca in ziua de azi cu 3 milioane?) si sunt cei care cer si iau spaga pentru ca lacomia lor este infinita. Cea de-a doua grupa o gasim extrem de bine reprezentata "in clasa conducatoare".Dar pe ei nu-i vede nimeni..Doar pe amaratul de medic rezident cu 3 milioane salar...Vai de ea tara... Aparuse candva un articol cum ca profesorii reprezinta cea mai corupta clasa din Romania. Efectiv m-a pufnit rasul. Se compara cafeaua pe care o mai primesc sau serviciul de pahare cu cei 90.000EUR(atata cred ca era) pe care i-a primit nu stiu ce stab din nu stiu ce minister pentru a inlesni un proiect (ceva cu varful Omu)? Si totusi profesorii sunt cei mai corupti... Dana. http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In urma decesului tatalui meu am ajuns la IML. SA VEDETI ACOLO NEGOCIER CA IN TARGUL DE PORCI!!! Pe mine m-a socat![:0][:0]Pe langa taxa pe care am platit-o mi-au mai cerut o suma destul de consistenta ptr. bugetul meu ptr. diferite sevicii pe care le achitasem in taxa.Ptr. ca nu prea ne-am inteles la pret(unchiul meu a negociat cu ei),si-au batut joc de noi...Ne-a dat cadavrul ne imbalsamat, ne spalat cu autopsia facuta si cusut ca pe un sac.Adevarul este ca este o meserie urata,prost platita dar...Ce vina avem noi fratilor??? Sunt niste necazuri inevitabile.Nici la dusmani nu le doresc sa treaca prin asa ceva!!!Cat ai vrea sa eviti SPAGA tot te lovesti de ea si daca nu ai sa dai esti batjocorit sau nu te baga in seama.Are socrul meu o vorba:NU AI BANI MIROSI A PROST!situatie de care m-am lovit de mai multe ori.[:(!]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lala, te rog mult sa ma ierti daca comit o indiscretie si in acest caz pur si simplu sa ignori intrebarea mea, dar as fi tare curioasa sa stiu tu cu ce te ocupi si cam ce venituri are familia ta pe luna. Stiu ca e un subiect foarte sensibil, ca e "confidential", etc. si sint foarte constienta ca e dreptul tau sa nu imi raspunzi, deci, inca o data, daca consideri ca intrebarea e deplasata, nu e nici o problema si o retrag. Dar cred de dragul discutiei ar fi interesant de stiut... Pe curind, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Catalina, dupa studii inginer; lucrez ca analist iar referitor la veniturile familiei mele intrebarea va ramane fara raspuns. Pentru ca trebuia sa ma intretin am inceput sa lucrez de la terminarea liceului, am avut si joburi ce nu aveau legatura cu meseria pentru care ma pregateam si au fost perioade cand am avut si cate doua joburi. Ca mai toata lumea plec dimineata la 7.30-8.00 cand copilul inca doarme si ajung acasa cel mai devreme la 18.30-19.00. am cochetat in liceu cu ideea de a da admiterea la medicina dar am renuntat nu pentru ca ma speria studiul ci pentru ca am considerat ca nu sunt suficient de altruista. nu incerc sa invat pe nimeni cum sa traiasca cu bani putini dar cred ca trebuie sa ne asumam consecintele deciziilor pe care le luam in diferite momente ale vietii. o seara buna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din ceea ce spui tu, Lala, pot sa trag o singura concluzie: ca o duci relativ bine din punct de vedere material si ca consideri ca meriti asta, de vreme ce ai muncit atit de mult. Scuza-ma daca gresesc, daca nu gresesc, tot respectul pentru tine. Totusi, te-ai gindit ca poate altii au muncit la fel de mult in meseria lor? Ei nu au dreptul la un trai decent?... Sa-ti mai spun si ca au fost saptamini in care am lucrat cite 70 de ore? Oare m-ai crede? Sa-ti mai spun si ca au fost perioade in care am facut 5 garzi in 10 zile (asta inseamna ca incepi dimineata la 7,30, termini a doua zi la orele 14-15-16 in functie de cit ai de lucru, te duci si dormi acasa o noapte in patul tau, a doua zi dimineata o iei de la capat la 7,30, stai iar pina a doua zi la prinz, si tot asa de cinci ori la rind - poate calculati voi cite ore ies!) Si sa-ti mai spun si ca garzile erau neplatite? Poti sa-ti imaginezi? Nu te mai intreb in asfel de perioade cind sa mai faci alte joburi, fie ele si part-time. Doar daca facem o cerere sa se prelungeasca ziua la 50 de ore! Nici nu pretind ca asta se intimpla chiar in fiecare zi, doar ca nu poti sa prevezi cind anume intervin astfel de perioade, nu esti stapin pe timpul tau, nu tu decizi, si nici in rest programul nu e unul tocmai "dulce". Ai dreptate cind spui ca trebuie sa ne asumam hotaririle pe care le luam in viata, dar acest sacrificiu fizic, psihic, faptul ca in primii patru ani copilul mi-a fost crescut de mama si ca aproape nu am avut o viata, nu e destul? Mai trebuie sa ma si tirasc intr-o mizerie financiara? Inca o data, nu pretind ca trebuie sa cistig, in Romania, cit cistiga rezidentii din America, nu sint absurda. Pretind doar sa am un trai decent care sa-mi permita sa ma intretin singura si sa-mi cresc copilul cel putin in asa fel incit eterna intrebare: "Mami, cind o sa ai bani imi cumperi...?" sa se transforme in pur si simplu: "Mami, te rog, imi cumperi...?" Ce trebuie sa mai fac pentru asta, mai mult decit fac? Raspunsul cel mai la indemina este exact legat de subiectul in discutie: sa iau spaga. Sa ma solidarizez cu sistemul. Si daca nu vreau?... Uite ca eu nu vreau bani din spaga, am mai spus-o, nu vreau sa stau la mina cuiva care poate isi rupe de la gura, sa vad: imi da sau nu-mi da, si cit imi da? Chestia asta imi face greata! Vreau sa muncesc cinstit si sa fiu platita cinstit pentru munca mea. Intereseaza oare pe cineva din sistemul in care lucrez acest lucru? N-as prea zice. Populatia este interesata de acest lucru? Nici asta nu cred. Si daca indraznesc sa afirm acest lucru, sint acuzata, cum s-a intimplat intr-un mesaj postat de cineva anterior, ca am facut medicina minata de interese materiale. Ei bine, nu am facut-o minata de interese materiale, am facut-o minata de o mare dragoste, dar nici nu mi-am imaginat niciodata ca voi ajunge in situatia in care sint. Cred ca pot spune ca am trecut prin multe pina la virsta asta, dar cea mai mare dezamagire de pina acum, in mare, e legata de felul in care munca mea este perceputa si recunoscuta de societatea in care traiesc. Sincer! Pa si mai vorbim! Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...